به روز شده: ۰۹:۵۶ تهران - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

حمیدرضا جلائی‌پور: بدنه‌ اجتماعی اصلاح‌طلبان خواستار ائتلاف بود

امروز: حمیدرضا جلائی پور، روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب، با اعلام حمایت از حسن روحانی در رقابت های انتخاباتی، در پاسخ به اینکه "روحانی خود را اصلاح طلب نمی داند"، اظهار عقیده کرد: "مواضعی که از آقای روحانی در این مدت شنیده‌ام بسیار به ما نزدیک بوده. روحانی 92 در دو ضلع اقتصاد و سیاست خارجی کاملا اصلاح‌طلب است و در سیاست داخلی هم اشتراکات فراوانی با اصلاح‌طلبان دارد."

به گزارش جرس، جلائی پور در گفتگو با جرس خاطرنشان کرد: "تجربه نشان داده است که هر کس به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر بشود و مردم او را در آغوش بگیرند تغییر خواهد کرد. در سال 88 هم آقای موسوی ابتدا خود را اصلاح‌طلب نمی‌خواند اما به تدریج طلایه‌دار اصلاح‌طلبان پیشرو شد. اصلاح‌طلبی جامعه‌محور شخصیت‌پرور است و در کارگاه انتخابات سرمایه‌های نمادین جدید تولید می‌کند. از سرمایه‌ی ارزشمند آقای دکتر عارف هم در کمپین و دولت احتمالی جناب روحانی می‌توان کمال بهره را گرفت."

متن گفتگوی این فعال اصلاح طلب با جرس به شرح زیر است:

· چه شد که شورای مشورتی آقای خاتمی حسن روحانی را به عنوان نامزد مورد اجماع انتخاب کرد و آقای عارف انصراف داد؟

عواملی متعددی در این تصمیم نقش داشت از جمله نتایج نظرسنجی‌های کمیته ائتلاف اصلاح‌طلبان با ریاست محمدعلی نجفی. در نتبجه با اکثریت آراء آقای روحانی به عنوانی نامزد شورای مشاوران اصلاح‌طلبان که مورد حمایت آقایان خاتمی و هاشمی است انتخاب شد و البته از حضور و عملکرد جناب دکتر عارف هم تقدیر به عمل آمد. آقای دکتر عارف هم فداکارانه در عملی پخته و شایسته‌ی تحسین به تصمیم این کمیته و درخواست جناب آقای خاتمی تمکین کردند.

· چرا انقدر پالس‌هایی که از سوی اصلاح‌طلبان درباره انتخابات 92 به جامعه ارسال می‌شود متناقض است؟ گویی تکلیف اصلاح‌طلبان با خودشان هم معلوم نیست؟ اینطور نیست؟

بله متاسفانه بعد از شوک ضربه‌ی رد صلاحیت ناباورانه‌ی آقای هاشمی بخشی از اصلاح‌طلبان چند روزی سرگیجه گرفتند و بخشی از اصلاح‌طلبان هم طرفدار عدم شرکت در انتخابات شدند، اما هر روز به تعداد حامیان حضور در انتخابات افزوده می‌شود. امروز دیگر جریان اصلی اصلاح‌طلبان با محوریت آقایان هاشمی و خاتمی مدافع شرکت در انتخابات و حمایت از روحانی. بنده هم در همین دسته‌ی اخیر قرار دارم. پیش‌بینی بنده این است که از فردا اکثر اصلاح‌طلبان با صدای بلند از آقای روحانی حمایت خواهند کرد.

· به نظر می‌رسد که فشار از پایین و بدنه‌ی اجتماعی اصلاح‌طلبان برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات در حال افزایش است. ارزیابی شما چیست؟

بله. شواهد و قرائن موجود و ارزیابی من هم نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین گروه جوانان و بدنه‌ی اجتماعی حامی اصلاح‌طلبان خواستار ائتلاف و حمایت از نامزد ائتلاف در انتخابات بودند و حالا هم از روحانی حمایت خواهند کرد. اکثر نظرسنجی‌های روشمند و معتبر موجود هم نشان می‌دهد که در سطح کشور بیش از 65 درصد (و حتی 70 درصد) از واجدین شرایط می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند (گرچه در تهران و شهرهای بزرگ درصد کمتری شرکت می‌کنند). از سویی دیگر طبق همین نظرسنجی‌ها چیزی در حدود 50-60 درصد از شرکت‌کنندگان هنوز تصمیم‌ نگرفته‌اند که به کدام نامزد رای ‌بدهند. اصلاح‌طلبان جامعه‌محور نمی‌توانند این 70 درصد را سرگردان رها کنند و رهبری مسئولانه اصلاح‌طلبان ایجاب می‌کرد که بدون اتلاف وقت گزینه‌ی مرجح‌‌شان را به اطلاع جامعه برسانند که شکر خدا این اتفاق افتاد. آقایان روحانی و عارف تایید شدند چون طبق برآورد حلقه‌های امنیتی تندرو اجماع نمی‌کردند و رای کافی هم نمی‌آوردند. اما حالا که تایید صلاحیت شده‌اند و ائتلاف کرده‌اند، با حمایت اصلاح‌طلبان و آقایان هاشمی و خاتمی می‌توانند بخش بزرگی از موج وسیع حمایت از هاشمی و خاتمی را به کمپین روحانی منتقل کنند و شاید بازی تمامیت‌خواهان را به هم بزنند.

· وضعیت آرا آقای روحانی چطور می‌بینید؟

خوشبختانه مجموع نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد شیب رشد آراء آقای روحانی در سطح کشور و شهرها و روستاها، به خصوص بعد از مناظره‌ی سوم، بسیار تند شده است و با کناره‌گیری‌ ایثارگرانه‌ی آقای عارف به نفع او احتمالا به راحتی می‌تواند در یک انتخابات سالم به مرحله‌ی دوم انتخابات برود.

· چرا آقای روحانی را نامزد مناسب‌تری برای ائتلاف اصلاح‌طلبان می‌دیدید؟

بنده از نظر سیاسی به جناب آقای دکتر عارف که خودش را کاملاً در چارچوب اصلاح‌طلبی تعریف می‌کرد نزدیک‌تر بودم، برای ایشان احترام بسیاری قائلم، به نظرم تا اینجا هم حضور مثبت و مغتنم و قوی‌تر از انتظاری در عرصه‌ی انتخابات داشتند و یکی از سرمایه‌های جریان اصلاح‌طلبی شده‌اند، اما به چند دلیل آقای روحانی را در این شرایط انتخاب بهتری می‌دانم گرچه ایشان خود را در چارچوب اعتدال‌گرایی تعریف کرده‌اند.

· دلایل ترجیح‌تان چیست؟

اولین و مهم‌ترین دلیل این است ‌که در نظرسنجی‌ها آقای روحانی موقعیت بهتری داشت. اگر به دنبال نجات کشور و پیشگیری از ریاست جمهوری نیروهای تندرو بر کشور هستیم باید از نامزد اصلاح‌گرایی حمایت می‌کردیم که شانس بیشتری دارد. آقای روحانی در روستاها و شهرستان‌های کوچک‌تر هم وضعیت بهتری دارند. همین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بخش اصلی بدنه‌ی حامیان آقای عارف هم بعد از ائتلاف به آقای روحانی رای خواهند داد اما عکس این قضیه با درصد کمتری اتفاق می‌افتاد.

دوم این‌که مشکل فوری کشور در شرایط کنونی احساس فراگیر وحشت و نگرانی از آینده‌ی اقتصادی و امنیتی کشور در میان میان مردم است. موج وسیع و غیرمنتظره‌ی حمایت از نامزدی آقای هاشمی برآمده از همین احساس ترس و ناامنی در میان طیف وسیعی از مردم - اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و غیرسیاسی - بود. آقای روحانی برای نمایندگی این طیف وسیع و عبور کشور از بحران و دفع خطرات پیش رو در موقعیت بهتری قرار دارد.

سوم این‌که آقای روحانی در 35 سال گذشته شناخت و تجربه‌ی فراوانی در مسائل امنیتی دارد و با نیروهای امنیتی تازه به دوران رسیده می‌تواند از موضع اتکا به نفس و کارشناسی و استقلال روبرو ‌شود.

چهارم این‌که آقای روحانی برای کاهش تحریم‌ها که پیش‌نیاز حل بحران اقتصادی است از توان بیشتری برخوردار است و کارنامه‌ی قابل دفاعش در مدیریت پرونده‌ی هسته‌ای ایران شاهدی بر این مدعا است.

پنجم این‌که آقای روحانی مثل آقای هاشمی در موقعیتی است که می‌تواند جبهه‌ی اصلاح‌جویان را تا قلب نیروها و اقشار محافظه‌کار و سنتی‌تر گسترش بدهد. برای مقاومت در برابر پیشروی مخالفان توسعه و دموکراسی به ائتلافی هر چه گسترده‌تر نیاز داریم. همان‌طور که آقای هاشمی هم در بیانیه‌ی بعد از رد صلاحیت‌اش تاکید کرد ما به شدت به شکل‌گیری جبهه‌ی گسترده‌ای از منتقدان وضع موجود که از سبزها و خاتمی و هاشمی تا ناطق نوری و مراجع تقلید را شامل شود نیازمندیم.

و ششم هم این‌که به نظرم آقای روحانی مورد حمایت آقای هاشمی قرار خواهد گرفت. همه ما اکنون به آقای هاشمی وامداریم و از این به بعد هم آقایان هاشمی و خاتمی نقش مهم‌تری در رهبری منتقدان وضع موجود ایفا خواهند کرد. ثبت نام ایثارگرانه‌ی اقای هاشمی در سن 79 سالگی و موج حیرت‌‌انگیزی که ساخت پدیده‌ی این انتخابات بود. و نظر آقای هاشمی باید نقشی تعیین‌کننده در این انتخاب می‌داشت. آقای هاشمی از آقای روحانی خواستند که در انتخابات ثبت نام کنند و نزدیک‌ترین ارتباط را با ایشان داشته‌اند. ما باید به این درخواست و هم‌نوایی وزن بیشتری می‌دادیم.

· ولی آقای روحانی خود را اصلاح‌طلب نمی‌داند. چرا اصلاح‌طلبان باید از او حمایت کنند؟

اولا اصلاح‌طلبی به اسم نیست و به رسم است. مواضعی که من از آقای روحانی در این مدت شنیده‌ام بسیار به ما نزدیک بوده است. به تعبیر دقیق‌تر سیاست‌گذاری‌های اصلاح‌طلبانه سه ضلع اصلی دارد: اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی. آقای روحانی 92 در دو ضلع اقتصاد و سیاست خارجی کاملا اصلاح‌طلب است و در سیاست داخلی هم اشتراکات فراوانی با اصلاح‌طلبان دارد. این را هم فراموش نکنید که تجربه نشان داده است که هر کس به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر بشود و مردم او را در آغوش بگیرند احتمالا تغییر خواهد کرد. در سال 88 هم آقای موسوی ابتدا خود را اصلاح‌طلبان نمی‌خواند اما به تدریج طلایه‌دار اصلاح‌طلبان پیشرو شد. اصلاح‌طلبی جامعه‌محور شخصیت‌پرور است و در کارگاه انتخابات سرمایه‌های نمادین جدید تولید می‌کند. از سرمایه‌ی ارزشمند آقای دکتر عارف هم در کمپین و دولت احتمالی جناب روحانی می‌توان کمال بهره را گرفت.

· به نظرتان بعد از اجماع وضعیت نامزد اصلاح‌طلبان چگونه خواهد شد؟

به نظرم بستگی به عملکرد اصلاح‌طلبان دارند. اگر چابک‌تر و قوی‌تر بازی کنند و تمام قد وارد گود شوند احتمالا نامزدمان به مرحله‌ی دوم خواهد رفت. آقای هاشمی احترام فراوانی برای دکتر عارف قائل است ولی از آقای روحانی حمایت جدی‌تری خواهد کرد. آقای خاتمی هم از اجماع حمایت می‌کند. اگر هر کدام از حامیان در همین چند روز بکوشند رأی حداقل 5 نفر دیگر را هم جلب کنند و در روز انتخابات هم هر کس یک نفر دیگر را هم با خود به پای صندوق ببرد و از او بخواهد که به نامزد ائتلاف اصلاح‌طلبان رای بدهند امکان رفتن به مرحله دوم بالاست. مهندسی انتخابات شاید نتواند حریف رای بالا و مرئی نامزد ائتلاف شود.

· ولی هنوز در سطح شهرهای بزرگ فضا انتخاباتی نشده است! چرا امید دارید در این چند روز موج لازم ایجاد شود؟

اولا تحولات این چند روزه بسیار سریع بوده و فضا در حال گرم شدن است. ثانیاً فراموش نکنید که حمایت از نامزد اصلاح‌طلبان در این دوره بیشتر از نوع حمایت غیرمرئی خواهد بود و خود را در خیابان نشان نخواهد داد. فضا امنیتی است. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مشارکت در انتخابات بالا است. رای اصلاح‌طلبان خودش را نه در خیابان که در روز انتخابات و صندوق رای نشان خواهد داد. اگر حمایت اصلاح‌طلبان و آقایان هاشمی و خاتمی به گوش بخش بزرگ‌تری از جامعه برسد فضا انتخاباتی‌تر می‌شود. پایگاه آقای روحانی در میان جوانان بسیار بیشتر از انتظار بوده است. جوانان در این انتخابات از میان‌سالان هم پخته‌تر عمل کرده‌اند.

· به نظرتان مهم‌ترین ویژگی‌ها و پدیده‌های خاص انتخابات 92 چیست؟

به نظرم این انتخابات چند پدیده داشت. اول ایثار آقای هاشمی که نشان داد در سال 79 سالگی حاضر است برای مردم و کشور فداکاری کند و مردم هم با استقبال غیرمنتظره‌ و وسیع نشان دادند که درک و استقبال می‌کنند. تا جایی که برای پیشگیری از رای سی‌میلیونی آقای هاشمی او را رد صلاحیت کردند.

پدیده‌ی دوم پختگی و فداکاری آقای عارف در احترام عملی به تصمیم شورای اصلاح‌طلبان و آقای خاتمی و کناره‌گیری در انتخابات است که نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان از ماجراهای 84 درس گرفته‌اند. پختگی و همبستگی بدنه‌ی حامیان آقایان عارف و روحانی در سطح کشور هم دیدنی بود. در شهرستان‌ها جوانان ستاد روحانی و عارف در همایش‌های انتخاباتی یکدیگر شرکت و از ائتلاف حمایت می‌کردند.

ویژگی سوم این بود که در این انتخابات جامعه و بدنه‌ی حامیان از سران اصلاح‌طلبان پیشی گرفتند و زودتر و بهتر از آن‌ها فرصت‌شناسی و فرصت‌سازی کردند. هم در حمایت از هاشمی و هم در حمایت از ائتلاف و هم در حمایت از روحانی جامعه از اصلاح‌طلبان جلو زد.

ویژگی چهارم این‌که گفتمان اصلاح‌طلبی کاملا بر کمپین انتخاباتی و مناظره‌های اکثر نامزدها - اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب - غالب بود. و این پیروزی بزرگی است که شاخ و دم ندارد.

امیدوارم فعالان اصلاح‌طلب هر چه قوی‌تر از فرصت این چند روز برای استفاده از بستر انتخابات و افزایش رای آقای روحانی بهره بگیرند. در شرایط کنونی حتی شکست در انتخابات هم با این نوع حضور برای ما پیروزی است؛ اگر بعد از انتخابات هم بخواهیم اصلاح‌طلب بمانیم. اما به نظرم با بازی قوی و حمایت تمام‌قد اصلاح‌طلبان می‌توانیم به پیروزی هم امید داشته باشیم.

مژگان مدرس علوم-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • لیست ۳۱ نفره کاندیداهای اصلاح طلبان برای شورای شهرتهران
 • اعلام لیست اصلاح طلبان در انتخابات شوراها
 • محمد کیانوش راد: عقب‌نشینی باید از جایی متوقف شود
 • سعید لیلاز: اصلاح‌طلبان ايرانی با روش خودشان بازی می‌كنند
 • حذف اصلاح‌طلبان از انتخابات شوراها
 • داریوش قنبری: اصلاح‌طلبان از سال 84 درس گرفتند و اجازه نمی‌دهند که آن تجربه تلخ تکرار شود
 • رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر
 • فشارهای امنیتی به کاندیداهای منتقد و اصلاح طلب شورای شهر
 • علی عباسپورتهرانی عضو شورای مرکزی موتلفه: تندروها از پیروزی اصلاح طلبان در هراسند
 •  
  آخرین اخبار
 • عماد بهاور هم از روحانی حمایت کرد
 • پیام اشکان ذهابیان از زندان درباره انتخابات
 • از میدان آزادی تهران تا میدان تقسیم استانبول
 • حسین پناهیان: جلیلی برای خاموش کردن سبزها آمده
 • ایران صاحب بزرگترین ذخیره گاز جهان
 • میزان مشارکت در ۱۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ از ۵۱ تا ۸۵ درصد
 • مروری بر عملیات بیت المقدس هفت یا عملیات عطش: رازهای شلمچه همچنان مگوست
 • سایه شوم فقر بر زندگی معلمان / کودکان کار اولین قربانیان گسترش فقر‎
 • فخری محتشمی پور: رای تاجزاده به وحدت اصلاح طلبان است
 • جمعی از دانشجویان دانشگاه امام صادق از روحانی حمایت کردند
 • فروشگاه‌های کویت مواد غذایی ایران را تحریم کردند
 • ادامه اعلام حمایت تشکل ها و فعالان سیاسی- مدنی از حسن روحانی
 • حمایت ۱۳۵نفر از فعالان سیاسی و مدنی از نامزدی حسن روحانی
 • حمایت کنشگران ملی- مذهبی و نهضت خارج کشور از کاندیدای ائتلاف
 • ضمیمه روزنامه «ایران» توسط دادستانی تهران توقیف شد
 • دلنوشته ای برای سالگشت هدی صابر: برای او که "ایفاگر نقش" شد
 • بیانیه انتخاباتی سازمان ادوار تحکیم: از حسن روحانی حمایت می کنیم
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی - مدنی برای استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان
 • گوگل: منشا اصلی حملات به اکانت جی میل کاربران ایرانی از داخل ایران است
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز، تشدید سانسور در رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران ایرانی و ایجاد محدودیت برای خبرنگاران خارجی در ایران را محکوم کرد
 •