به روز شده: ۰۹:۵۱ تهران - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

آیت الله صانعی: دفاع از حقوق مردم و ظلم ستیزی سیره مستمر مرحوم آیت الله طاهری بود

امروز: آیت الله یوسف صانعی، در توصیف مرحوم آیت الله طاهری که طی روزهای گذشته دار فانی را وداع گفت، خاطرنشان ساخت که "دفاع از حقوق مردم و ظلم ستیزی سیره مستمر آن مرحوم بود."


به گزارش تارنمای دفتر آیت الله صانعی، خلاصه ای از سخنان این مرجع مردمی در دیدار جمعی از شاگردان آیت الله طاهری با معظم له به شرح زیر است:


انسان هر چه گمنام‌تر باشد اجرش بیشتر است
در آغاز این گفتگو حضرت آیت الله العظمی صانعی با بیان اینکه جمع آوری خاطرات مربوط به این شخصیت کم نظیر تاریخ انقلاب یک کار لازم و ارزشمند است به علت ممانعت حضرت آیت الله طاهری در جمع آوری خاطرات مربوط به خود پرداختند و فرمودند: شاید علت ممانعت حضرت آیت الله طاهری رحمة الله علیه به این امر برگردد که انسان هر چه گمنام‌تر باشد و عملش مخفی‌تر باشد، اجرش بیشتر است چون خلوص در او زیادتر است و این حرکت حضرت آیت الله طاهری سرچشمه می‌گیرد از اخلاص و پاکیشان البته نمی‌خواهم بگویم آنهایی که خلاف این عمل می‌کنند اخلاص ندارند بلکه می‌خواهم جهت اثباتی کار ایشان را بگویم ضمن اینکه کار شما کار خوب و پسندیده ای است اگر چه یک مقداری دیر است وبواسطه برخی مشکلاتی که به وجود آمده است شما نمی‌توانید با همه افرادی که با ایشان بودند مخصوصاً در مبارزات تماس بگیرید.


در مبارزاتش اگر نگوییم بیشترکمتر از یک مرجع به دین خدمت نکرده است
حضرت آیت الله العظمی صانعی در ادامه و در پاسخ به سئوالی در خصوص جایگاه علمی حضرت آیت الله طاهری در حوزه فرمودند: تفصیل مقام علمی ایشان را بهتر است از شخصیت هایی همچون آیات عظام شبیری زنجانی و موسوی اردبیلی سوال کنید اما اجمالا من دونکته را در این ارتباط ذکر می کنم اول اینکه در بدو ورود ما به قم در اوائل دهه 30این آقایان به عنوان فضلای به نام حوزه مطرح بودند و از شاگردان مرحوم آیت الله محقق داماد بودند.
و ثانیا اینکه به اعتقاد این جانب حضرت آیت الله طاهری علیرغم اینکه یک شخصیت بسیار متقی و خوش استعداد بود لکن ورود ایشان در مبارزه علیه رژیم ستم شاهی وحرکت ایشان به طرف مبارزات اصفهان سبب شد که ایشان در حوزه مقداری منسی شود و نتواند این مدارج عالیه را طی کند برای من مسلم است که ایشان به در جه اجتهاد به حد بالایی رسیدند به مرحله اجتهاد و استنباط رسیده بودند چون از شاگردان خاص آیت الله محقق داماد بودند واگر در حوزه قم مانده بود جزء مراجع معروف و جزء مراجعی که مرجعیت ایشان را حوزه های علمیه قبول داشت پذیرفته می شد البته باید اقرار کرد که ایشان در مبارزاتش اگر نگوییم بیشتر کمتر از یک مرجع به دین خدمت نکرده است ایشان واقعا دین خودش را نسبت به اسلام و نسبت به احکام نورانی آن و اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین اداء کرد.


دفاع از حقوق مردم و ظلم ستیزی سیره مستمر ایشان بود
این فقیه عالیقدر در ادامه به بیان خاطره ای از اقامه نماز جمعه آیت الله طاهری پرداخت و دفاع از حقوق مردم و ظلم ستیزی ایشان را صفت بارز و سیره مستمر ایشان ذکر کرد و فرمود:نماز جمعه ای را که ایشان برگزار می کرد از اقشار مختلف مردم در آن شرکت میکردند ، در واقع آقای طاهری مسیر نماز جمعه را در مسیر هدایت به اسلام و حرکت به طرف انقلاب و نهضت و امام (س) قرار داده بود به همین جهت دبیرها ی آموزش و پروش اصفهان، دانشگاهی ها، حوزوی ها، بازاری هاو... می آمدندو در نماز جمعه ایشان شرکت میکردند.
یک زمانی من به نماز جمعه ایشان در مسجد جامع حسین آباد رفتم. ایشان وقتی خواستند شروع به خطبه خواندن کنند فرمودند که جناب آقای دکتر بهشتی هم اینجا حضور دارند و اگر مسافر نبودند من می‌گفتم ایشان بیاند و نماز جمعه را بخوانند این سخن ایشان گویای این بود که شهید بهشتی که در روز جمعه آمده بودند اصفهان، از فرصت استفاده کرده بود و به دلیل ارادت به حضرت آیت الله طاهری به نماز جمعه ایشان آمده بود.
نکته دیگر اینکه آن وقت ایشان در خطبه ها بحثی را مطرح کردند در رابطه با ظلم و ستم .دلیل طرح این بحث هم بدین جهت بود که در آن ایام در اطراف اصفهان چاهای عمیقی را میکندند برای اینکه فاضلاب هسته‌ای را دفن کنند. ایشان به آن اعتراض داشت و می‌گفت که این کار خیانت به ملت است، چرا که هم برای مردم و هم محیط زیست ضرر دارد.
در راه مبارزه با ظلم هم یادم است که می‌فرمود نماز شب خواندن خیلی خوب است و از عبادات است اما اسلام در همان جا هم مسئله مبارزه با ظلم را مطرح کرده و قرائت آیاتی از آخر سوره مائده را که به مبارزه با ظلم و عدم سازش با ظالم را بیان می کند و توصیه شده که در نماز شب قبل یا بعد از نماز خوانده شود به مردم سفارش می کرد.
ایشان می‌فرمود نماز شب اگر چه یک عبادت فردی است اما در آنجا هم اسلام می‌فرماید که باید به فکر مبارزه با ظلم باشیم.


عنایت فوق العاده امام به آیت الله طاهری
آیت الله صانعی در ادامه با اشاره به محبوبیت فوق العاده آیت الله طاهری در میان مردم اصفهان به ذکر خاطره ای در ارتباط به آزادی ایشان از زندان پرداخت و فرمود: زمانی که خبر آزادی آیت الله طاهری از زندان در میان مردم منتشر گردید ما هم برای استقبال از ایشان آمدیم .آنروز از دروازه تهران سابق تا دروازه دولت جمعیت فراوانی برای استقبال ایشان آمده بود به گونه ای که ماشین ایشان با صعوبت و دشواری از میان جمعیت حرکت میکرد جمعیت یک طرفش دروازه تهران بوده و یک طرفش دروازه دولت، حدود پنج شش کیلومتر و همینطور جمعیت در حال رفت و آمد بودند که به استقبال آیت الله طاهری آمده بودند.
و این مطلب نبود مگر بخاطر پایداری و مقاومت ایشان و تحمل شکنجه های طاقت فرسایی که در زندان بر ایشان وارد می آمد. البته این محبوبیت مقطعی نبود و در تمام سالهای پس از انقلاب شاهد ابراز ارادت خالصانه مردم به ایشان بوده ایم که شکوه و عظمت آن رادر مراسم تشییع جنازه آن فقید سعید مشاهده کردید.
امام سلام الله علیه هم به ایشان عنایتی داشتند که فوق‌العاده بود که قابل مقایسه با عنایات دیگران نبود. امتیازات یک انسان والا را داشتند ونه تنها خودشان برای تحقق آرمانهای نهضت امام سلام الله علیه شکنجه‌ها شدندبلکه فرزندشان هم در راه نهضت به شهادت رسید.
ایشان یکی از بهترین یاران امام بود اگر نگوییم یکی از دو تا بوده است، رضایت امام را در همه ابعاد جلب می‌کرد و تمام یاران امام با ایشان رفیق بودند، شما کسی را پیدا نمی‌کنید که رفیق امام باشد به معنای حقیقی جز اینکه با ایشان رفیق باشد .


نقش تاثیر گذار آیت الله طاهری در انقلاب و جنگ
آیت الله صانعی در ادامه با اشاره به نقش مردم اصفهان در پیشبرد نهضت امام و هچنین دوران دفاع مقدس به تلاشهای آیت الله طاهری و تاثیر پذیری مردم اصفهان از ایشان اشاره کرد و گفت : یادم است وقتی که حرکت اصفهان شروع شد رادیو بی بی سی می‌گفت که اصفهان حرکت کرده است و حرکت اصفهان حرکت ساز است و انقلاب آفرین است مرحوم آیت الله طاهری به عنوان محور مبارزات در کل کشور واز جمله اصفهان بود در اصفهان دو نفر بودند که اینها هادی و مرشد های جامعه به حساب می آمدند و مردم را به سوی نهضت هدایت می کردند. یکی حضرت آیت الله طاهری بود و دیگری حضرت آیت الله خادمی رضوان الله تعالی علیهم منتها آیت الله طاهری در متن بود و آیت الله خادمی پشتیبان و حامی و خودش هم هدایت می کرد. در سال 1356 که در اصفهان تحصن شد منزل آقای خادمی متحصن شدند و حمله هم به منزل آقای خادمی شد و بنابراین در نهضت و حرکت انقلابی مردم در اصفهان چه نسبت به روحانیون بزرگوار و چه سایر طبقات مردم، این دو بزرگوار نقش هدایت کننده را داشتند منتها مرحوم آیت الله خادمی نقش پشتیبانی داشت و ایشان نقش ورود در عملیات و هر دو خدمت کردند منتها چون آیت الله طاهری جوان تر بود و در متن، خیلی صدمه خورد.


در دوران دفاع مقدس هم اصفهان یکی از ارکان بود، بسیجی که به جنگ می رفت عمده اش نقش ایشان بوده است عمده تشویق ها و ترغیب ها از ایشان بوده است البته فقط تشویق صرف نبود ،هم خودش حضور داشت و هم پسرش شهید شدند، اینها نتیجه تربیت های لسانی و عملی سابق ایشان بود ایشان واقعا انسانی وارسته بودند که خداوند و معاد را باور کرده بود و این مسئله را لساناً و عملاً نشان می داد لذا آنچه در دوران دفاع مقدس از فداکاری، ایثار و از خودگذشتگی مردم اصفهان دیدیم اینها همه اش نتیجه تربیت های ایشان و دیگر بزرگان بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اعلام حمایت آیت الله صانعی از حسن روحانی: ایشان شخصیتی عالم، معتدل و مدیری توانمند است
 • سید حسن خمینی: تکریم و تشییع معنادار آیت الله طاهری، وفاداری مردم و قدرشناسی آن‌ها نشان دادد
 • پیام تسلیت اعضا و علاقمندان نهضت آزادی ایران خارج از کشور بمناسبت درگذشت آیت الله طاهری
 • ممانعت نهادهای امنیتی و دولتی از برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله طاهری در قم
 • راهپیمایی در تشییع آیت الله طاهری؛ فریاد سبز در خیابان
 • نامه استعفای تاریخی آیت الله طاهری به ملت و پاسخ رهبری
 • احمد منتظری؛ آیت الله طاهری یک عمر در طرف مظلوم ایستاد
 • پیام تسلیت آیت الله مظاهری در پی درگذشت آیت الله طاهری
 • عبدالله نوری: آیت الله طاهری هیچگاه از مردم جدا نشد
 •  
  آخرین اخبار
 • عماد بهاور هم از روحانی حمایت کرد
 • پیام اشکان ذهابیان از زندان درباره انتخابات
 • از میدان آزادی تهران تا میدان تقسیم استانبول
 • حسین پناهیان: جلیلی برای خاموش کردن سبزها آمده
 • ایران صاحب بزرگترین ذخیره گاز جهان
 • میزان مشارکت در ۱۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ از ۵۱ تا ۸۵ درصد
 • مروری بر عملیات بیت المقدس هفت یا عملیات عطش: رازهای شلمچه همچنان مگوست
 • سایه شوم فقر بر زندگی معلمان / کودکان کار اولین قربانیان گسترش فقر‎
 • فخری محتشمی پور: رای تاجزاده به وحدت اصلاح طلبان است
 • جمعی از دانشجویان دانشگاه امام صادق از روحانی حمایت کردند
 • فروشگاه‌های کویت مواد غذایی ایران را تحریم کردند
 • ادامه اعلام حمایت تشکل ها و فعالان سیاسی- مدنی از حسن روحانی
 • حمایت ۱۳۵نفر از فعالان سیاسی و مدنی از نامزدی حسن روحانی
 • حمایت کنشگران ملی- مذهبی و نهضت خارج کشور از کاندیدای ائتلاف
 • ضمیمه روزنامه «ایران» توسط دادستانی تهران توقیف شد
 • دلنوشته ای برای سالگشت هدی صابر: برای او که "ایفاگر نقش" شد
 • بیانیه انتخاباتی سازمان ادوار تحکیم: از حسن روحانی حمایت می کنیم
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی - مدنی برای استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان
 • گوگل: منشا اصلی حملات به اکانت جی میل کاربران ایرانی از داخل ایران است
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز، تشدید سانسور در رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران ایرانی و ایجاد محدودیت برای خبرنگاران خارجی در ایران را محکوم کرد
 •