به روز شده: ۰۹:۲۵ تهران - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

علی مطهری: اقدام عارف حکیمانه بود / رهامی: هاشمی و عارف برنده اصلی انتخابات هستند

امروز: علی مطهری درباره ائتلاف روحانی و عارف گفت: حرکت عارف در تمكین به ائتلاف مدبرانه و حکیمانه بود. همزمان رئیس دوره ای شورای اصلاح طلبان با اشاره به وقایع هفته های اخیر اظهار داشت که "هاشمی و عارف برندگان اصلی انتخابات هستند.


به گزارش ایلنا، علی مطهری، عضو مجلس نهم در نشست خبری صدای ملت با بیان اینکه این تشکل اعلام کرده است که در میان کاندیداهای ریاست جمهوری از روحانی و ولایتی به عنوان دو کاندیدای بر‌تر در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می‌کند، اظهار کرد: نظر قطعی‌مان برای حمایت نهایی صدای ملت از یكی از این دو كاندیدای بزرگوار را تا فردا صبح از طریق بیانیه‌ای اعلام می‌كنیم البته نتیجه نهایی براساس نظرسنجی‌ها انجام خواهد شد که کدام کاندیدا بالا‌ترین رای را در نظرسنجی انتخابات دارد.


وی درباره ائتلاف روحانی و عارف نیز گفت: اقدام دکتر عارف در این ائتلاف مدبرانه و حکیمانه بود.


مطهری گفت: بعید می‌دانم تا پایان انتخابات کس دیگری به نفع سایر کاندیدا‌ها کناره گیری کند.


"هاشمی و عارف برندگان اصلی انتخابات هستند"
در واکنشی دیگر به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی طی هفته های گذشته و همچنین کناره گیری روز گذشتۀ محمدرضا عارف از انتخابات، رئیس ائتلاف اصلاح طلبان گفت: هاشمی برنده اول انتخابات بود چراکه علیرغم فضایی که به وجود آمده بود و خیلی‌ها مدعی بودند اصلاحات به آخر کار رسیده است ولی حضور پرشور مردم برهمگان اثبات کرد که اصلاحات همچنان زنده است و مردم حامی آن هستند.


به گزارش ایلنا، محسن رهامی در نشست با نامزدهای اصلاح طلب شورای شهر و دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه تهران اجماع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را تلاش شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برشمرد و گفت: از ابتدا بنا بر این بود که در صورت حضور آقای خاتمی به عنوان نامزد مقبول اصلاح طلبان و آقای هاشمی نامزد مقبول جریان اعتدال و اصلاح طلب حضور دیگر افراد در انتخابات منتفی شود.


وی ادامه داد: پس از حضور آقای هاشمی در انتخابات حضور آقای خاتمی منتفی شد و پیش بینی‌ها بر این بود که حضور ایشان حماسه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از دوم خرداد را در کشور رقم بزند تا گفته رهبری مبنی بر حماسه سیاسی در کشور رقم بخورد.به طوری که اگر آقای هاشمی در انتخابات حضور پیدا می‌کردند براساس برآوردهای اولیه بالای ۷۰ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کردند.


رئیس ائتلاف اصلاح طلبان به استقبال پرشور مردم در مدت زمان حضور آقای هاشمی در انتخابات اشاره کرد و گفت: متاسفانه دوستان شورای نگهبان براین نظر بودند که ایشان توانایی جسمی را برای اداره کشور ندارند ولی کسی که می‌تواند ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشته باشد و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت با استفاده از تجارب و تدابیرش به کشور خدمت کند چگونه توانایی اداره کشور را ندارد.


رهامی اظهار کرد: ‌اصلاح طلبان پس از رد صلاحیت آقای هاشمی و عدم ثبت نام آقایان جهانگیری و مهرعلی‌زاده و انصراف آقای شریعتمداری ناچار شد تا به نامزدهای موجود اتکا کند که در این میان آقای عارف با توجه به سابقه و فعالیت درخشانشان در دوره اصلاحات به عنوان نامزد اصلی اصلاح طلبان برگزیده شدند.


رئیس ائتلاف اصلاح طلبان ضمن اشاره به خدمات ارزنده محمدرضا عارف در دوره اصلاحات عنوان کرد: موفقیت‌های دوره اصلاحات که همچنان زبان زد عموم مردم است ناشی از خدمات ارزنده مدیران و دولتمردان ان دوره است که در این میان نمی‌توان نقش مهم آقای عارف را منکر شویم.


وی به عملکرد خوب عارف در مناظره‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: در حالی که در این انتخابات یک نفر از جریان اعتدال و یک نفر از جریان اصلاحات حضور داشته‌اند با این حال دفاع خوبی از گفتمان اصلاح طلبی شکل گرفت و عارف توانست به لحاظ آرا بدون حمایت رسمی اصلاح طلبان و بزرگان این جریان ضمن حمایت از گفتمان اصلاح طلبان عملکرد خوبی داشته باشد.


رهامی به تجربه عدم اجماع سال ۸۴ اشاره کرد و افزود: گفتگوهای مفصلی با خاتمی، ناطق نوری و هاشمی داشتیم تا در ‌‌نهایت برای موفقیت در انتخابات بر یک نفر اجماع کنیم و آقای عارف نیز از ابتدا بر این امر تاکید داشتند که هر کاری که آقای خاتمی بگویند انجام می‌دهم و آقای روحانی نیز از اجماع استقبال کرده بودند.
وی ادامه داد: معیار اصلی ما در اجماع نظرسنجی مردمی و نظر مشورتی شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بود که در ‌‌نهایت گرچه تفاوت زیادی در آرا دیده نمی‌شد آقای خاتمی طی نامه‌ای مصالح کشور را به آقای عارف توضیح دادند تا به یک اجماع نهایی دست پیدا کنیم.
مسئول شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان عارف را یک سرمایه بزرگ و مدنی برای اصلاح طلبان دانست و گفت: با توجه به حمایت پرشور مردم از ایشان می‌توانیم در دوره‌های بعدی از حضور ایشان در انتخابات استفاده کنیم و در این دوره عارف به نفع اصلاحات انصراف داد تا موفقیت ما بیش از پیش رقم بخورد.


رهامی با بیان اینکه ما در این انتخابات کاندیدای اصلاح طلب نداریم افزود: در پی جلسات برگزار شده قرار شده است تا اصلاح طلبان از آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کنند.


وی هاشمی را برنده اول انتخابات عنوان کرد و گفت: علیرغم فضایی که به وجود آمده بود و خیلی‌ها مدعی بودند اصلاحات آخر کار رسیده است ولی حضور ایشان باعث شد شور بزرگی در بین مردم کشور برپا شود و برهمگان اثبات کنند که اصلاحات همچنان زنده است و مردم حامی آن هستند.


رئیس ائتلاف اصلاح طلبان برنده دوم انتخابات را عارف دانست و گفت: ایشان با پایبندی به اخلاق، خردجمعی و با وفاداری به عهده و پیمان خود با اصلاح طلبان توانستند به یک شخصیت بزرگ در میان اصلاح طلبان تبدیل شوند و به موفقیت اصلاحات در انتخابات کمک کنند.


رهامی اظهار کرد: با توجه به این اجماع احتمال دارد که انتخابات بین آقای روحانی و آقای قالیباف به مرحله دوم برسد که اگر در این انتخابات پیروز شویم نقش آقای عارف و همکارانشان در ستاد برای همیشه در خاطره‌ها باقی می‌ماند و اگر هم در این انتخابات موفق نشویم هیچ کس نمی‌تواند عارف را مسئول این شکست بداند چراکه قواعد بازی را به خوبی در چارچوب اخلاق و قانون اجرا کرده است.


وی همچنین به تجربه‌های درخشان اقای روحانی در امور اجرایی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به مواضع نزدیک ایشان به جریان اصلاحات پس از جلسات شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار شده است تا از ایشان به عنوان کاندیدای مورد نظر حمایت کنیم.


رئیس ائتلاف اصلاح طلبان در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی براینکه چرا روز گذشته مساله اجماع با تقدیر از آقای عارف مطرح نشد گفت: دیروز تلاش کردیم تا قبل از سخنرانی ایشان در خانه والیبال صحبتی داشته باشیم ولی به علت فشردگی برنامه‌های استانی ایشان موفق به این امر نشدیم ولی امروز بیانیه‌ای از طرف آقای خاتمی تنظیم شده است تا از ایشان تقدیر و تشکر به عمل آید.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محکومیت قضایی ومحرومیت از وکالت برای وکیل خانواده هاشمی رفسنجانی
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از روحانی
 • بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران بر ضرورت استفاده از حق شهروندی و شرکت در انتخابات
 • بیانیه مطالبات شورای سازمان های جامعه مدنی ایران پیرامون انتخابات پیش رو
 • اشاره تلویحی مصباح یزدی به اظهارات حسن روحانی: به جای سازش با کدخدا به خدا توکل کنیم
 • تشکل ها، هنرمندان و تعدادی زندانی سیاسی از روحانی حمایت کردند
 • بیانیه مجمع روحانیون مبارز در تقدیر از عارف و اعلام حمایت از حسن روحانی
 • وزارت کشور با برگزاری همایش حامیان روحانی با حضور خاتمی مخالفت کرد
 • بیانیه مشترک ضیا نبوی و مسعود لدنی از زندان کارون برای لزوم رای دادن به حسن روحانی
 •  
  آخرین اخبار
 • در آستانه انتخابات محسن امین زاده به زندان بازگشت
 • انتقال ارز به مناطق آزاد ممنوع شد
 • مراسم نیایش و افطار در منزل مصطفی تاج زاده برگزار شد
 • تکذیب نماینده ایران در مذاکره با آمریکا درباره مشورت با فرمانده سپاه قدس
 • درخواست گروهی از زندانیان سیاسی سابق، خواستار رسیدگی به وضعیت وخیم مجید دری
 • دومین ماه بازداشت جمیله کریمی در پلاک 100/درخواست آزادی ایشان
 • اعتراف مشاوره ویژه آیت الله خامنه ای به کاغذ پاره نبودن قطعنامه ها
 • فائزه هاشمی: عده ای با ماموریت رد صلاحیت هاشمی وارد جلسه شورای نگهبان شدند
 • مشاور اقتصادی جلیلی: اگر تحریم ها لغو شود باید عزا بگیریم/ باید همه برای اوباما نامه تشکر بنویسیم
 • ممنوعیت استفاده از اسامی خارجی در کتاب‌های درسی انگلیسی
 • یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار سلاح شکاری تنها با 70 هزار مجوز در دست مردم
 • معاون اطلاعات سپاه: آقای خامنه ای یک تنه فتنه را اداره کرد
 • سید محمد خاتمی: رأی خود را به دکتر حسن روحانی خواهم داد
 • هاشمی رفسنجانی: باندی و گروهی نمی توان کشورداری کرد
 • سیدعلی خمینی: هرکس از آرمان های اصیل انقلاب دفاع کند، در میان مردم محبوب تر است
 • هشدار جدی به مردم؛ پرونده بسته نشده برنج های آلوده
 • کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران: مقامات ایران درآستانه انتخابات به تشدید فضای سرکوب اطلاع رسانی پایان دهند
 • گزارشی حقوق بشری در آستانه انتخابات: ایران؛ گسترش فقر، کاهش حقوق کارگری
 • میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در مورد انتخابات پیش رو سخنی ندارند
 • اعلام انصراف رسمی محمدرضا عارف از کاندیداتوری در انتخابات
 •