به روز شده: ۰۸:۵۰ تهران - چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۲

ایران با فیلتر و سانسور فضای انتخابات را کنترل می کند

امروز: متخصصان امنیت مجازی میگویند ایران سایتها و متنهای حاوی نام کاندیداها و شعارهای تبلیغاتی را فیلتر می کند.

با توجه به گزارشات رسیده از داخل کشور و همچنین تحقیقات متخصصین امنیت شبکه ای در خارج از کشور، مقامات ایران اقدام به راه اندازی سیستم های پیچیده سانسور، هک و فیلتر کرده اند تا بتوانند فضای انتخابات پیش رو را تحت کنترل داشته باشند.

شهروندان ایرانی اخیرا متوجه شده اند که سایتهایی که حاوی کلمات مشخص و خاصی است، از جمله نام کاندیداهای ریاست جمهوری فیلتر هستند. کسانی که سعی میکنند از طریق فیلترشکن ها به سایت ها دسترسی پیدا کنند به شدت مورد حمله سایبری قرار میگیرند و امکان دسترسی به وبسایت ها را کلا از دست می دهند. خبرنگاران، گزارش گران و فعالان داخل کشور هم دائما ایمیل هایی دریافت می کنند که حاوی ویروس ها یا نرم افزار های جاسوسی هستند.

این رویکرد نشانگر افزایش پله به پله و پیچیدگی بیشتر در فیلترینگ ایران است. پس از انتخابات ۲۰۰۹ گاهی امکان دسترسی به اینترنت و یا حتا پیامک برای چند روز متوالی کاملا قطع میشد. اما در این دوره عملیات فیلترینگ بسیار دقیق تر و هدفمند تر انجام می شود.

این سانسورها همچنین نشانگر اختلافات داخلی حکومت است. تا یک سال پیش وزارت ارتباطات و فن آوری مسئول امنیت آن لاین و پلیس اینترنتی بود. اما در سال ۲۰۱۲ رهبر ایران تصمیم گرفت شورای عالی فضای مجازی را تاسیس کند که نزدیک تر به رهبری باشد و نه در اختیار رئیس دولت احمدی نژاد. این شورا بالاترین حد اختیارات در فیلتر کردن و بازتاب تمامی ارتباطات داخل کشور را دارد.

کولین اندرسن محقق مسائل امنیتی در واشنگتن که با فعالان و ارگان های ایرانی کار می کند گفت این سانسورها نشانگر اختلافات داخلی حکومت است، سانسور و فیلتر اسفندیار رحیم مشائی کاندیدای محبوب احمدی نژاد در صدر این سانسورها قرار دارد. او گفت "احمدی نژاد و مشائی و شعارشان بهار می آید، و همچنین هر چیزی که حاوی یکی از این کلمات بود در پیامک های تلفنی سانسور میشد. این گونه اقدامات برای محدود کردن توانایی این افراد در سازماندهی انجام میشد". او اشاره کرد "چهار سال پیش برای ۴۵ روز سرعت شبکه های تلفن همراه را به شدت پایین آوردند یا سیستم پیامک را قطع کردند. اما اینبار بسیار تخصصی تر عمل می کنند و کلید واژه ها را شناسایی می کنند. به این ترتیب که بسته به شرایط موجود و میزان تهدید موجود در زمان میزان سانسور و فیلترینگ پیامک ها و اینترنت را تعیین می کنند. این کار خسارات مادی و اقتصادی را هم نسبت به قطع کامل این خدمات کاهش می دهد".

بیشتر تجهیزات رایانه ای مورد نیاز برای نظارت و کنترل ارتباطات دارای کاربردهای دو منظوره است. یعنی همان تجهیزاتی که برای مدیریت ترافیک و محدود کردن ارتباطات به کار می رود برای استفاده از اینترنت و حفظ ارتباط نیز مورد نیاز است. اندرسون می گوید اکثر تجهیزات مورد نیاز و اساسی در سالهای اخیر توسط ایران از شرکت چینی هواوی (Huawei) خریداری شده است. تجهیزاتی که قرار بود در کنگره آمریکا و انگلیس مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد.

مردم ایران در مدت اخیر محدودیت ها را بیش از پیش حس کرده اند. حدود پنج میلیون وبسایت در ایران فیلتر هستند، از جمله فیس بوک و تویتر (دسترسی به گوگل پلاس هنوز ممکن است). میلیونها ایرانی این فیلتر ها را توسط وی پی ان و یا سرویس های خصوصی اینترنتی دور می زنند. اما اخیرا بسیاری از افراد شکایت می کنند که استفاده از وی پی ان به طرز غیرقابل انتظاری سخت تر شده است.

حسن، ساکن تهران می گوید "در ماه های اخیر استفاده از وی پی ان بسیار سخت شده است. بعضی وقتها اینترنت در ایران کلا قطع می شود. مثلا چند وقت پیش، وقتی اسامی نهایی کاندیداها و رد صلاحیت ها اعلام شد، اینترنت اصلا کار نمی کرد. این نشان میدهد که از عکس العمل احتمالی مردم و احتمال شورش می ترسیدند".

شورای نگهبان تعداد بسیار زیادی از متقاضیان را رد صلاحیت کرده بود و فقط هشت نفر را به عنوان نامزد اعلام کرد.

از جمله رد صلاحیت شدگان رئیس جمهور سابق ایران، هاشمی رفسنجانی بود که کاندیدای مورد حمایت بسیاری از اصلاح طلبان شناخته میشد.

یک روزنامه نگار ایرانی که برای روزنامه های محافظه کار در تهران کار می کند و خواست نامش محفوظ بماند می گوید "به نظر میرسد فیلترینگ در ایران هر روز پیچیده تر می شود. برای من دسترسی به سایت هایی که حکومت مشکلی با آنها ندارد بسیار ساده است، و سرعت هم خیلی خوب است. اما وقتی به عنوان مثال می خواهم جیمیل را باز کنم یا یک عکس آپلود کنم زمان خیلی خیلی زیادی طول می کشد. من تعجب می کنم که ایران چنین تکنولوژی پیشرفته ای را از کجا آورده است".

در ایران سرعت اینترنت در حالت عادی خوب است، اما وقتی بعضی سایت ها مثل جیمیل می خواهد باز شود سرعت به ۵ درصد حالت معمول می رسد. ابزارهای پیشرفته ای مثل وی پی ان که برای دورزدن فیلترها استفاده می شدند به شکل ماهرانه ای مختل شده اند و هر یک دقیقه یک بار بازشناسایی می شوند.

در چند سال اخیر حکومت ایران بدنه عظیمی را مسئول پیدا کردن و ردیابی وبسایت های غیر اسلامی یا توهین آمیز سیاسی و مسدود کردن آنها کرده است. در ماه دسامبر رئیس پلیس سایبری فتا پس از مرگ وبلاگ نویس بازداشتی ستار بهشتی که برای مقامات خجالت زیادی به بار آورد از مقام خود برکنار شد.

ایران همچنین تلاشهای جدیدی در این راستا کرده است، از جمله اضافه کردن یک اد-آن به نوار ابزار موزیلا به نام Filter_Internet.ir (حالا دیگر وجود ندارد) که به وسیله این ابزار کاربران عادی می توانند وبسایت را برای درخواست فیلتر شدن گزارش کند. آمریکا برای مقابله با این دست اقدامات رژیم ایران هفته گذشته اعلام کرد که تحریم ها علیه فروش ابزارهای ارتباطی به ایران را کاهش خواهد داد. در بیانیه ای که در این زمینه صادر شد، عنوان شده بود که "دولت ایران در سالهای اخیر سعی کرده که مردم را از طریق قطع ارتباط آنها با یکدیگر و با سایر مردم جهان سرکوب کند، دولت آمریکا با این اقدام سعی می کند که بخشی از حقوق انسانی مردم ایران را از جمله حق آزادی بیان و ارتباطات به آنها برگرداند". این اقدام توسط شورای ملی ایران و آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت.

انقلاب شبکه های اجتماعی

تقریبا همه سایت های شبکه های اجتماعی در ایران مسدود یا فیلتر هستند. با این حال همه کاندیداهای ریاست جمهوری با حضور گسترده خود در این شبکه ها از این موقعیت استفاده می کنند. تمام ستادهای اصلی دارای حساب کاربری ویژه در شبکه های فیس بوک، تویتر و گوگل پلاس هستند و اخبار و دیدگاه خود را به زبان فارسی و انگلیسی منتشر می کنند و به سوالات مخاطبان حقیقی و یا رسانه ای پاسخ می دهند. بسیاری از این حساب های کاربری از عنوان "صفحه رسمی" استفاده کرده اند، هرچند که ستاد حقیقی صحبتی از وجود این صفحات مجازی یا تایید آنها نمی کند.

سعید جلیلی، که به عنوان نماینده منتخب خامنه ای شناخته میشود، تا کنون بهترین استفاده را از شبکه های اجتماعی کرده است، پادکست، یک حساب تویتر، دو حساب فیس بوک و یک حساب گوگل پلاس و همه آنها بسیار خوب طراحی شده اند.

کالین اندرسون، محقق امنیت شبکه میگوید "این استفاده ابزاری که در سال ۲۰۰۹ از تویتر شد به عنوان انقلاب تویتری توانست فراگیر شود". حتا در دولت ضد-اینترنتی امروزه این مدل برای اشاعه دیدگاه های دولت استفاده می شود.

او اضافه کرد: ستادهای مختلف تمایل به استفاده از شبکه های اجتماعی متفاوتی نشان می دهند. به عنوان مثال ستادهای وابسته به جناح محافظه کار در استفاده از گوگل پلاس قوی ترند، درحالیکه ستادهای اصلاح طلبان راغب ترند از تویتر استفاده کنند.

منبع: گاردین

ترجمه: آهو شکرایی-ندای سبز آزادی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • نامه سرگشاده صادق زیباکلام به آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی
 • علی مطهری: نگذارید انقلاب به دست نااهلان بیفتد/ اصولگرایان از مردم عذر خواهی کنند
 • واکنش ستاد روحانی به ستاد جلیلی در رابطه با پرونده هسته ای: آیا میتوانید نسبت به رفتار ملتمسانه خود در برابر غرب پاسخ دهید؟
 • اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به قانون تازه مجازات اسلامی در ایران
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: افراطیون حیات سیاسی خود را در ایجاد فضای تک قطبی می‌بینند
 • بازداشت موقت چند همراه عارف دیروز در بازار
 • استقبال رسمی عارف از ائتلاف با روحانی
 • چهار نفر از علاقه مندان جریان ملی- مذهبی بازداشت شدند
 • مهدی خزعلی آزاد شد
 • آشفتگی در اردوی اصولگرایان با خبر احتمال اجماع عارف و روحانی
 • وضع تحریم‌های جدید آمریکا بر پول ایران
 • پیام تسلیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به خانواده آیت الله طاهری
 • مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی: مذاکرات هسته ای با ایران از مدتهای پیش وارد دور باطل شده است
 • بازشگت لایحه بودجه 92 با 19 ایراد شورای نگهبان به مجلس
 • تداوم بازداشت محمد پارسی از اعضای سرای اهل قلم
 • بیانیه نمایندگان ادوار مختلف اهل سنت در خصوص انتخابات: تبعیضات موجود را بردارید
 • احمدی نژاد از برنامه سخنرانی مراسم سالگرد آیت الله خمینی کنار گذاشته شد
 • بیانیه تحلیلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در باره مهندسی انتخابات در پیش رو
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت آیت الله طاهری اصفهانی
 • محمد رضا عارف: گرچه ما را خس و خاشاک نامیدند اما باید به فکر آینده باشیم
 •