به روز شده: ۰۹:۴۵ تهران - سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۲

آشفتگی در اردوی اصولگرایان با خبر احتمال اجماع عارف و روحانی

امروز: درخواست ستاد انتخاباتی حسن روحانی جهت آزادی بازداشت شدگان در مراسم جماران و انتقاد این ستاد از صدا و سیما، افت اصولگرایان در جدید ترین نظر سنجی همزمان با انتشار نظرسنجی مشکوک فارس، "لرزه" بر اردوگاه اصولگرایان با احتمال اجماع روحانی و عارف، مخالفت غرضی با هرگونه برقرای رابطه با آمریکا، ادعای جدید حداد عادل در خصوص تبعات اعتراضات وقایع سال 88، پایان جلسه جامعه روحانیت برای انتخاب گزینه اصلح بدون نتیجه، انتقاد صفار هرندی از تفکر "هم ترازی صندلی رهبری و رئیس جمهور"، و رونمایی از تی شرت مدل «جلیلی»، از اخبار حاشیۀ یازده روز مانده به انتخابات بود.

دستگیر شدگان آزاد شوند
در حالیکه گزارش رسیده است که بازداشت شدگان میتینگ انتخاباتی حسن روحانی به زندان اوین منتقل شده اند، ستاد انتخاباتی آقای روحانی با انتشار دومین اطلاعیه خود درباره حواشی مراسم ستاد جوانان این کاندیدای ریاست جمهوری اعلام کرد که از حقوق اعضای ستاد این کاندیدا دفاع می‌کند.

به گزارش آفتاب، این ستاد همچنین در اعتراض به عملکرد صدا وسیما در پخش برنامه های اختصاص یافته به کاندیداها، بیانیه ای صادر کرد و خاطرنشان ساخت: آنچه این روزها در سطح همه حرفهاست عدالت است اما بر خلاف ادعای اولیه صدا وسیما در خصوص پوشش عادلانه برنامه های نامزدهای ریاست جمهوری عملکرد رسانه ملی گویای واقعیت دیگریست.

در گزارشی دیگر اینکه؛ ستاد ایثار گران و خانواده شهدای آقای حسن روحانی در طی بیانیه ای آغاز بکار نمود.

افت اصولگرایان در جدید ترین نظر سنجی
نتایج آخرین نظر سنجی که توسط یکی از نهادهای با سابقه نظر سنجی کشور انجام گرفته است، حاکی از افت نسبی اصولگرایان و افزایش اقبال به کاندیدای مستقل و غیر اصولگرا پس از برگزاری مناظره و برنامه های تلویزیونی است.

به گزارش عصر ایران، از مجموع 34854 نفری که در سی ویک استان کشور در این نظر سنجی شرکت کرده اند،درصد کسانی که گفته اند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند، 65 درصد بوده است.
فارس: میزان مشارکت به ۷۲ درصد رسیده و اصولگرایان در صدرند!
اما همزمان خبرگزاری فارس مدعی شده بر اساس تحقیق میدانی یک مرکز معتبر افکارسنجی کشور، میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری آینده به ۷۲ درصد نزدیک شده و سه کاندیدای اصولگرا در صدر قرار دارند.

این خبرگزاری وابسته به نهادهای امنیتی که در انتخابات های قبلی نتیج مهندسی شده را بازتاب داده است بدون اشاره به نام این نهاد معتبر آروده است:« نتایج این نظر سنجی که روز شنبه انجام شد، دیروز منتشر گردید. نتایج نظر سنجی از ۲۲۷۵۰ نفر پرسش شونده در ۳۱ استان، ۱۲۰ شهرستان و ۲۵۰ روستا بیانگر این است که جمع آرای اصولگرایان از ۵۳ درصد گذشته و هر سه کاندیدای اول از اصولگرایان هستند و این بدان معناست که اگر اجماعی بین اصولگرایان صورت گیرد می¬توانند امیدوار باشند که در دور اول انتخابات را ببرند. بر اساس این نظرسنجی قالیباف و جلیلی همچنان در صدر استقبال آراء عمومی قرار دارند.»

این در حالی است که کارشناسان سیاسی کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم را محتمل تر می دانند.

فارس در ادامه آورده است میزان مشارکت کل کشور به مرز ۷۲ درصد رسیده است .

احتمال اجماع روحانی و عارف، لرزه بر جان اصولگرایان انداخت
همچنین روز دوشنبه از اردوگاه اصلاح طلبان خبرهایی مبنی بر احتمال رسیدن به اجماع به گوش رسید.

حشمت الله فلاحت پیشه استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با سایت فرارو در تحلیل شرایط موجود گفت: «من معتقدم در صورت اجماع میان آقای عارف و روحانی احتمال اینکه نفر معرفی شده به دور دوم انتخابات برود وجود دارد؛ مگر اینکه در طرف مقابل هم اجماع متقابلی شکل بگیرد و اصولگرایان هم به یک کاندیدای واحد برسند که البته اکنون در میان اصولگرایان و در سطح کلان انشقاق بسیار است.»

این نماینده مجلس هشتم همچنین بی آنکه اشاره ای به تسلط کامل اصولگرایان بر ارکان حکومتی نماید مدعی شد: « من فکر می کنم سخت است که بتوان دوره هشت ساله آقای احمدی نژاد را دوره مدیریت اصولگرایان قلمداد کرد!!! وی همچنین در ادامه با بیان مطالبی خواست که نقش اصولگرایان در مشکلات فعلی جامعه را کمرنگ نماید. »

فلاحت پیشه در ادامه افزود: «لذا به نظر من جریان اصلاح طلب هم واقعیت را می داند که دولت آقای احمدی نژاد از یک هسته مرکزی خاص تشکیل شده بود و آن دسته از اصولگرایان هم که به صورت افراطی از ایشان حمایت می کردند اکنون طیف افراطی انتخابات کنونی را تشکیل می دهند و اینها هیچ وقت در دل جریان اصلی اصولگرایی جایی نداشتند.»

احتمال پیروزی اصلاح طلبان وجود دارد
اما علی دورانی یک فعال سیاسی اصولگرای دیگر گفت: «متاسفانه در ایران جناحی که در قدرت است معمولا در مستی این قدرت و در باد پیروزی های قبلی می خوابد و با این تغافل فرصت را در اختیار رقیب خود قرار می دهد تا با بازیابی خود بتوانند موفق عمل کنند.»

وی ادامه داد: «در شرایط فعلی پیش بینی می شود اصلاح طلبان روی یک کاندیدا اجماع کنند و طبیعتا کاندیدای واحد آنها هم آقای روحانی خواهد بود. چون مقداری فراجناحی و اعتدال گرا است و اینکه بخش های مختلفی از اصلاح طلبان، اعتدالیون و حتی بخشی از آرای سبزها را پوشش می دهد .»

وی افزود: «لذا پیش بینی می شود به زودی اصلاح طلبان با رایزنی هایی که می شود به این اجماع برسند و با کاندیدای واحد می توانند به دور دوم بروند و در این مسیر روی وجود اختلاف میان اصولگریان حساب باز کردند.»

وی ادامه داد: «در این شرایط اگر اصلاح طلبان بتوانند آرای خاموش، خاکستری و سبزها را به سبد خود بریزند نتیجه انتخابات را به نفع خود تمام می کنند.»

مخالف مذاکره با آمریکا هستم
در خبری دیگر، سیدمحمد غرضی کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در خبرگزاری تسنیم به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد و با بیان اینکه من 60 سال است که در زمینه‌های مختلف فعال هستم، گفت: احساس کردم که عده‌ای می‌گویند ما مذاکره انجام دهیم. من با این مفاهیم مخالف هستم و آمده‌ام تا حرف‌هایی در این خصوص بزنم، چرا که این اظهارات به ضرر ملت است. ما جزو افرادی هستیم که آمده‌ایم تا امتحان پس بدهیم.
وی در پاسخ به پرسشی در این خصوص که منظور شما در بحث مخالفت مذاکرات چیست، گفت: منظور من مذاکره با آمریکا بود.

ادعای جدید حداد عادل
غلامعلی حداد عادل نیز معتقد است "اگر چهار سال پیش دانشگاه به اتاق طراحی تظاهرات خیابانی تبدیل نمی‌شد امروز وضعیت دانشگاه اینگونه نبود."

حداد همچنین گفت اگر آقایان روحانی و عارف ائتلاف کنند "ما تصمیم مناسبی با توجه به شرایط جدید می‌گیریم اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است."

"صندلیش را کنار صندلی رهبری نگذارد"
محمدحسین صفار هرندی، چهره امنیتی نظامی نیز از این که رئیس‌جمهور سعی کند جایگاهی هم‌تراز با رهبر ایران داشته باشد انتقاد کرده است.

آقای صفار هرندی گفته: "اگر رئیس‌جمهور بخواهد صندلیش را کنار صندلی رهبر بگذارد مشکل ایجاد می‌شود."

او همچنین درباره نامزدهای انتخابات گفته: "اگر کسی رفته پیش رهبری و گفته من به خودم نمی‌بینم که توانایی اداره کشور در این شرایط سنی و کهولت سن داشته باشم و رهبری هم تائید می‌کند و می‌گویند من هم همین برداشت را راجع به شما دارم، این می‌شود حجت چرا باید کار متفاوت انجام شود."

جامعه روحانیت بدون اصلح
حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز با اشاره به جلسه عصر امروز این تشکل که درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: در این جلسه اعضا نظرات خود را درباره انتخابات آتی مطرح کردند اما اجماع روی هیچ گزینه‌ای صورت نگرفت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بیانیه نمایندگان ادوار مختلف اهل سنت در خصوص انتخابات: تبعیضات موجود را بردارید
 • بیانیه تحلیلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در باره مهندسی انتخابات در پیش رو
 • محمد رضا عارف: گرچه ما را خس و خاشاک نامیدند اما باید به فکر آینده باشیم
 • واکنش احمدی مقدم به بازداشت حامیان روحانی: کاندیداها نباید پیرو فتنه ۸۸ باشند
 • ابراز تاسف شورای مشاوران سید محمد خاتمی از حذف هاشمی و تاکید بر ائتلاف عارف و روحانی
 • عارف: دانشگاهیان را برای رای ۸۸ خانه‌نشین کردند/در انتخابات ۸۸ تخلف های آشکار اتفاق افتاد و حمایت های نابجایی شد
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: وظیفه ماست که نگذاریم یادگاران امام را به گناهی نکرده و گفتاری که در محکمه‌ی بعضی‌ها، جرم آشکار است، مورد جفا قرار دهند
 • بازداشت شدگان ستاد روحانی به انفرادی ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند
 • رئیس شورای هماهنگی نیروهای حزب‌الله: جلیلی صد در صد رییس جمهور می شود/ احمدی نژاد لیبرال است
 •  
  آخرین اخبار
 • چهار نفر از علاقه مندان جریان ملی- مذهبی بازداشت شدند
 • مهدی خزعلی آزاد شد
 • وضع تحریم‌های جدید آمریکا بر پول ایران
 • پیام تسلیت زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به خانواده آیت الله طاهری
 • مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی: مذاکرات هسته ای با ایران از مدتهای پیش وارد دور باطل شده است
 • بازشگت لایحه بودجه 92 با 19 ایراد شورای نگهبان به مجلس
 • تداوم بازداشت محمد پارسی از اعضای سرای اهل قلم
 • احمدی نژاد از برنامه سخنرانی مراسم سالگرد آیت الله خمینی کنار گذاشته شد
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت آیت الله طاهری اصفهانی
 • نامه استعفای تاریخی آیت الله طاهری به ملت و پاسخ رهبری
 • احمد منتظری؛ آیت الله طاهری یک عمر در طرف مظلوم ایستاد
 • وصیت آیت الله طاهری اصفهانی: مرا در کنار مزار آیت الله منتظری دفن کنید
 • تسلیت سیدمحمد خاتمی به خانواده آیت الله طاهری اصفهانی
 • پیام تسلیت آیت الله مظاهری در پی درگذشت آیت الله طاهری
 • عبدالله نوری: آیت الله طاهری هیچگاه از مردم جدا نشد
 • روزنامه دولتی ایران در آستانه انتخابات برای شش ماه توقیف شد
 • آیت الله صانعی: طاهری اصفهانی مبارزی خستگی ناپذیر و عالمی وارسته بود
 • پیام تسلیت هاشمی رفسنجانی در پی ارتحال آیت الله طاهری اصفهانی
 • خانواده شهید بهشتی: طاهری اصفهانی از سرمایه های اجتماعی و پیشتاز مبارزات آزادیخواهانه بود
 • حکم زندان افشین کشتکاری، فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز اجرا شد
 •