به روز شده: ۰۸:۴۲ تهران - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

درگیری اقتدارگرایان بالا گرفت

امروز: کمتر از دو هفته باقی مانده است، هر کس هر چه دارد رو می‎کند. خط کشی‎ها عیان‎تر شده و اختلاف‎ها بیشتر، یارکشی است و پنهانی هم به رخ کشیدن رازهای پنهانی که این بار قرار نیست افشاء شوند. اقتدارگرایان که گمان می‎کردند در غیاب رقبای نامدار یک بازی آرام و مهندسی شده خانگی را به بهترین شکل ممکن اجرا می‎کنند و سرانجام یک نفر رئیس می‎شود و بقیه هم معاون و وزیر او، حالا به خودزنی روی آورده‎اند.

یک طرف ائتلافی از هم گسیخته است که هر سه نفرشان می‎خواهند تا آخرین روز رقابت باقی بمانند و یک طرف هم جبهه پایداری و مصباح یزدی که خواب‎های دنباله‎دارشان تمامی ندارد. هر دو طرف هم هراسان دارند از دو نامزد نزدیک به میانه‎روها که نکند در رقابت خانگی بازی را واگذار کنند. راست افراطی بار دیگر به میدان آمده است.

هر کسی شانس خودش را بیشتر می‎داند اما جنگ اصلی میان قالیباف است و جلیلی. هر دو برآمده از سپاه، یکی لباس تکنوکراتی پوشیده اما هنوز هم از چماق حرف می‎زند و می‎خواهد حاکم با اقتدار جمهوری اسلامی شود و دیگری هم نسخه دیگری از احمدی‎نژاد. با همان ادبیات و رفتار، حتی ستادها و پوسترهای تبلیغاتی‌‎ش را هم همانطور طراحی کرده است، نامزدی که می خواهد ادبیات مقاومت مطلوب مصباح و رهبری را بازخوانی و پیگیری و محقق کند.

اختلاف سپاهیان

کشف شهود از دیدگاه رهبر جمهوری اسلامی ایران این بار سخت شده‎است. وقتی که همه خودی ا‎ند و نزدیک و مورد وثوق، آدرس سر راست نمی‎دهد خامنه‎ای و می‎خواهد که «خدا دل‎ها را به سمت کاندیدای اصلح هدایت کند.» تجربه آدرس دادن قبلی و سرخوردگی که به بار آورده چشم همه را ترسانده است. برای همین این بار در فاصله کمتر از دو هفته مانده به روز رای‎گیری، شبکه بچه حزب‎اللهی‎ها در پایگاه‎های بسیج همچنان اختلاف دارند.

فرمانده سپاه قدس نظرش را علنی کرده و گفته‎است به قالیباف رای می‎دهد. «ستاد حیات طیبه» اما پشت جلیلی را گرفته و معتقد است که دیدگاه‎های او به رهبری نزدیک‎تر است و خط مقاومت را می‎رود. خبرگزاری فارس و تسنیم که هر دو بازوی رسانه‎ای سپاه هستند، سرگیجه گرفته‎اند. نمی‎دانند باید هوای قالیباف را داشته باشند یا جلیلی را بزرگ کنند. رجانیوز نزدیک به مصباح، کامل جانب جلیلی را گرفته؛ بولتن نیوز نزدیک به نهادهای امنیتی و راست افراطی، همسو با جلیلی نشان می دهد و قالیباف را تلویحا نقد می کند، مشرق نیوز هم چنین رویکردی در پیش گرفته است. بخش افراطی و رادیکال راست، آشکارا به جلیلی رو کرده است. کسی که هیچ سابقه مدیریت اجرایی در کارنامه ندارد و تنها می تواند بازوی اجرایی فرامین رهبری و بخش امنیتی سپاه باشد.

محمدرضا باهنر البته گفته است: «رهبری به سپاه و بسیج دستور داده است که این بار به نفع هیچ نامزدی کار تشکیلاتی نکند.» اما این رویه آشکار داستان است، سیصد هزار «حلقه صالحین» برای چنین روزی تشکیل شده تا مهندسی آراء آسان‎تر شود و حالا هم نمی‎شود «ظرفیت» آن‎ها را نادیده گرفت.

اما مشکل اینجاست که همه یک‌کاسه نمی‎شوند. یک بخشی می‎گویند که قالیباف «شبه فساد» دارد، «شبه تکنوکرات» است، «با همه دل می‎دهد و قلوه می‎گیرد» و در مقابل هم گروهی جلیلی را «عصبانی» می‎دانند و «بی‎تجربه» که در این سال‎ها نتوانسته است گفت‎وگوهای هسته‎ای را به نتیجه برساند.

برخی از همین بچه پایگاهی‎ها پا را فراتر گذاشته‎اند و می‎گویند: او تکرار احمدی‎نژاد است، بی‎برنامه و خشک و متعصب مذهبی که دیدگاه‎هایش به کار امروز نمی‎آید و چهار سال بعد دوباره داستان احمدی‎نژاد را باید از اول تجربه کنند.

گروهی هم که پیش‎تر در اردوگاه احمدی‎نژاد بودند و چشم انتظار معجزه بهاری او، حالا ناامید شده و رفته‎اند برای جلیلی ستاد راه انداخته‎اند. قالیبافی‎ها هم این را دیده‎اند که در بوق و کرنا می‎کنند سعید جلیلی همان وعده بهاری احمدی‎نژاد است.

جنگ وبلاگ‎نویسان

حکومت چند سالی است که جنگ نرم را جدی گرفته و وبلاگ‎نویس‎های ویژه دارد. همه‎شان با هم یک باشگاه مجازی ساخته‎اند و رتبه دارند، سرباز و افسر جنگ نرم‎ند. این روزها اما محفل افسران آرام نیست. اگر تا قبل از تائید صلاحیت‎ها هدف همه‎شان یکی بود و آن‎هم پرونده‎سازی برای رد صلاحیت و یا تخریب نامزدهای رقیب، این روزها گرفتار دو دستگی شده‎اند.

بخشی دلخور از رد صلاحیت مشایی و حذف نماینده ویژه دولت، اگر چه در اقلیت ا‎ند اما صدایشان را بلند کرده‎اند و می‎گویند رای نمی‎دهند و این‎هایی که در صحنه رقابت مانده‎اند «هیچ‎کدام نماینده تفکر سوم تیری‎ها نیستند.» چشم دیدن قالیباف را که اصلا ندارند، جلیلی را هم نسخه بدلی می‎دانند و تکلیف سایر نامزدها هم که مشخص است.

ستادهای‎شان را تعطیل کرده و رفته‎اند و چشم انتظار باخت سنگین نسخه بدلی احمدی‎نژادند. پس از این که رئیس دولت اعلام کرد که جلیلی ارتباطی با او ندارد، حالا عبدالرضا داوری هم در جمع وبلاگ‎نویسان حامی احمدی‎نژاد گفته است: «شکست سنگینی در انتظار جریان اصول‎گرایی است. حسن روحانی همان دور اول انتخابات را می‎برد. جلیلی نمی‎تواند احمدی‎نژاد هشت سال قبل باشد. چرا که او این روزها نماد دولت و اقتدار است و پایش در پرونده هسته‎ای گیر. نمی‎تواند از موضع مردم حرف بزند.»

در همین راستا غم‎خاک هم کم نگذاشته است برای جلیلی. محمد مهدوی‎اشرف رای نیاوردن جلیلی را مهم‎تر از رای آوردن هاشمی دانسته و قبل از انتخابات نوشته است: «سعید جلیلی ادامه‌ی شتاب‌دارِ روندِ نزولی و روبه‌سقوطِ نظامِ جمهوریِ اسلامیِ ایران است از نظرِ مدیریتی، اقتصادی و دیپلماتیک (یا سیاسی). جلیلی نماینده‌ی فهمِ اشتباه از انقلابی‌گری‌ست. جلیلی یک مُهره‌ی سیاسیِ خام و کارنابلد است. جلیلی کلیدِ قطعِ دیالوگِ ایران با جهان است. جلیلی یک عرصه‌نشناسِ سیاسی‌ست. یکی کسی که حسبِ هرچیزی جز صلاحیّت در یک موضعِ دیپلماتیکِ حسّاس قرار گرفته است و تصوّرِ درستی از مختصّاتِ موقعیّتش ندارد و متوجّهِ اهمّیّتِ جای‌گاهش و کارهایش نیست. یک چنین شخصی ابداً برای ریاست‌جمهوری گزینه‌ی حتّا قابلِ تأمّلی هم نیست، چه رسد به «مناسب».»

آینده از آن حزب‎الله هم دیگر وبلاگ‎نویسی است که پیش از این تصمیم داشته به جلیلی رای بدهد اما حالا «نظرش به قالیباف نزدیک‎تر است» و به خاطر برنامه‎های قالیباف به او رای می‎دهد چرا که جلیلی هیچ‎گونه برنامه مشخصی ندارد و اقتصاد را نمی‎فهمد. آهستان هم از دیگر احمدی‎نژادی‎هایی است که تصمیم گرفته این بار اشتباه قبلی را تکرار نکند؛ «نه در غلو کردن در باره شخصیت‎ها و نه در رای دادن به جلیلی.»

محراب اندیشه اما از جمله وبلاگ‎نویسان احمدی‎نژادی است که حالا حمایت از جلیلی را نشانه بصیرت می‎داند و معتقد است: «امروز سعید جلیلی در عرصه انتخابات یک نفر است در برابر هفت نفر. آقای حداد هم که سال‏هاست اثبات کرده مرد میدان سیاست نیست و زکاوت و تدبیر ورود به این عرصه را دارد، در پازل همان شش نفر دیگر بازی می‏کند. امروز یک نفر است که به جای سیاه‏نمایی وضع موجود، عوام‏فریبی و تلاش برای رای‏آوری از آرمان‏های انقلاب سخن می‏گوید، از نگاه او انتخابات فقط موضوعیت دارد طریقیت هم دارد، ساده‏زیستی‏اش هویداست و اطرافیان ناسالم در کنارش جایی ندارند. امروز یک نفر است که فراتر از مرزهای کشور فکر می‏کند و افقش افقی جهانی است. امروز یک نفر است که می‏کوشد خط سوم‏تیر را نگه دارد.»

دردسری به اسم مصباح یزدی

هستند دیگرانی هم که چهار سال قبل در ستاد احمدی‎نژاد بودند و حالا ستاد حیات طیبه را تنها به خاطر حمایت مصباح یزدی از جلیلی راه انداخته‎اند اما با فاصله از دیگرانی که پیرامون جلیلی جمع شده‎اند.

مصباح یزدی خواب‎های بلند می‎بیند و دنباله‎دار. چند سالی است که کار تشکیلاتی می‎کند، اگر چه به حزب اعتقادی ندارد اما حالا جبهه ساخته است و بخش زیادی از مبلغان مذهبی از شاگردان او هستند. سهم می‎خواهد از دولت. اگر در هشت سال گذشته دوبار اشتباه کرده و از حرفش بازگشته بازهم مریدانی دارد که چشم و گوش بسته از او اطاعت می‎کنند.

همان‎هایی که تا یک ماه قبل رفته بودند برای لنکرانی ستاد بزنند و تا رسیدن به پاستور کمکش کنند و حالا راهی ستاد جلیلی شده‎اند که نتیجه هفت سال تحقیق و دقتش را یک شبه به باد داد و شد حامی جلیلی و حتی اعتقادات او را بالاتر از میانگین دانست. اما گروهی هم هستند که دلخورند از مصباح یزدی که این همه رنگ عوض می‎کند.

مگر او نبود که رای به احمدی‎نژاد را واجب می‎دانست و او را نشانه‎ای از نشانه‎های خدا؟ مگر دولت احمدی‎نژاد نبود که سر کیسه و خزانه را برای او شل کرد تا تشکیلاتش را تقویت کند؟ حالا چه شده است که در یک سال آخر منتقد دولت شده و هفت سال هم زیر پوستی به کشف معجزه بعدی پرداخته است؟

حق دارند ناراحت باشند از کسی که درس اخلاق می‎دهد اما در سیاست پایبند به هیچ اخلاقی نیست. قدرت و حکومت دینی شده همه چیز، و می‎خواهد همچنان نماینده‎ای برای روز مبادا در قوای سه‎گانه داشته باشد و از سر ناچاری آمده است پشت جلیلی. با همن غلو‎هایی که در باره احمدی‎نژاد کرد.

بخشی از احمدی‎نژادی‎ها هم می‎گویند نمی‎شود روی دوستی مصباح و تعریف و تمجیدهایش حساب کرد. برخلاف اسم جبهه‎اش پایدار نیست و هر آن ممکن است راهنما بزند و بچرخد. همان‎طور که از احمدی‎نژاد تا اخراجی‎های کابینه چرخید و بعد هم از لنکرانی به جلیلی رسید، عادت دارد روی فرد برنده ببندد.برای همین هم تصمیم گرفته‎اند هر کجا که او رفت نروند و کارنامه هشت سال گذشته خودشان و دولت محبوب‎شان را برای قضاوت منتشر کنند.

ایرنا، خبرگزاری دولت اما گرایش ظریف و محسوسی به جلیلی نشان می دهد.

آتش‎خانه‎های منتظر

زمان زیادی تا روز موعود و انتخابات مهندسی شده نمانده، و جبهه اقتدارگرایان هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. برای همین مدام هشدار می‎دهند به یکدیگر که مراقب باشند در این جنگ خودی‎ها و پایگاه رای مشترک، یک‎باره رقیب بی ژنرال پیروز میدان نشود و مات و مبهوت بمانند.

اما قدرت شیرین است و قطعا ریاست جمهوری بهتر از مشاور مادام‎العمر، شهردار و یا رئیس فرهنگستان بودن و حتی دبیر شورای عالی امنیت ملی. پس باید در یک هفته آخر هر‎چه که دارند رو کنند و در این روزهای نفس‎گیر باقی مانده حتما اردوگاه اقتدارگرایان از این جنگ‎ها بیشتر می‎بیند. همان‎طور که در مناظره تلویزیونی هر کجا که فرصت پیدا کردند، طعنه‎ای به یکدیگر زدند. البته با احتیاط که مبادا تذکر رهبری را نادیده بگیرند.

همراهان حکومت منتظر برآورد و نظر رهبری هستند؛ به نظر می رسد آیت الله خامنه ای در حال برآورد نتایج نظرسنجی ها در جامعه است و البته برآورد گرایش باندهای قدرت، به خصوص بخش مسلط در سپاه. چند روز آخر، مهندسی انتخابات را سپاه و بسیج و کمیته امداد کلید می زنند. چنان که در سال 84 در آخرین لحظات، احمدی نژاد نامزد اصلی شد و قالیباف حیران، از راهیابی به دور دوم باز ماند.

ندای سبز آزادی ـ حمید مافی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خاتمی از هیچ کاندیدایی حمایت نکرده است
 • شعار حمایت از موسوی و کروبی در جلسه انتخاباتی روحانی و دستگیری حاضران
 • واکنش عماد افروغ به مسابقه هفته نامزدهای ریاست جمهوری: به برگزاری چنین مناظره‌ای مشکوک هستم
 • یادداشت ضیا نبوی از زندان کارون: چرا عدم شرکت در انتخابات غیرمسئولانه است؟
 • محمد کیانوش راد: عقب‌نشینی باید از جایی متوقف شود
 • روحانی: ازهاشمی دعوت کردم درفیلم تبلیغاتی ام سخن بگوید
 • یک مناظره توهین آمیز نسبت به شعور مردم/ صدا و سیما عذر خواهی کند
 • رسایی: هاشمی می خواست انتخابات را مهندسی کند/ تایید می شد پمپاژ بی غیرتی برای حزب الله بود
 • جان کری: برنده انتخابات ریاست جمهوری در سیاست اتمی ایران نقشی نخواهد داشت
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله طاهری اصفهانی به دیار باقی شتافت
 • محترم رحمانی، فعال مدنی و خواهر تقی رحمانی به دادگاه انقلاب احضار شد
 • تحریم های جدید آمریکا علیه ایران/ هدف صنایع پتروشیمی
 • در خواست مادر ستار بهشتی از ناطق نوری: به رهبری بگویید به پرونده پسرم رسیدگی شود
 • سردار نقدی: نظام جمهوری اسلامی الگو بودن خویش را به سراسر دنیا ثابت کرده است
 • ایرانیان در میان تنبل ترین های جهان/ رتبه سوم جهانی
 • رییس دفتر آیت الله خامنه ای: وابستگان حاکمان اسلامی منطقه یک مشت عیاش هستند/ ما در کشورمان بی حجابی و مشروب فروشی نداریم
 • پسر پروفسور حسابی: زمانی که پدر و مادرم مریض بودند، آقای هاشمی هزینه مداوای آنها را پرداخت
 • کمبود کره در بازار و تمایل واردکنندگان به افزایش قیمت
 • طرح احمدی نژاد برای بازگشت به قدرت٬ حمایت از جلیلی
 • آغاز استفاده آزمایشی از دستبند الکترونیک به جای زندان در تهران
 • کاهش 96 درصدی خرید نفت ایران توسط ژاپن
 • پدر شهید کامرانی از جان باختگان کهریزک: مرتضوی مسئولیت بازداشت‌شدگان را بپذیرد
 • تقی شامخی، همسر هاله سحابی: پرونده همچنان باز است
 • شــــــــو‌ تلویزیونی حماســـــه‌ی سیاسی/شعور یک ملت را بهتر از این می‌توان به سخره گرفت؟
 • یک کارشناس رسانه: این مناظره توهین به شعور مردم ایران بود
 • مناظره مبتذل؛ تراژدی ۸۸، کمدی۹۲
 • بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید در باره انتخابات : انتخابات پیش رو فاقد حداقل لوازم و استانداردهای شناخته شده است
 • جلیلی تنش میان ایران و غرب را تشدید می کند
 • کاهش 26 درصدی حجم آب موجود در مخزن سدهای تهران
 •