به روز شده: ۰۶:۲۹ تهران - چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲

400 ایرانی در زندان های ترکیه و 80 نفر دیگر در مالزی در انتظار اعدام

امروز: سرپرست اداره کل ارتباط با قوه قضاییه وزارت دادگستری از تشکیل کارگروه انتقال محکومین با حضور دستگاه‌های ذیربط در وزارت دادگستری خبر داد. همزمان گزارشی تکان دهنده از وضعیت دهها ایرانی زندانی محکوم به اعدام در مالزی منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، شاهرخ هدایتی سرپرست اداره کل ارتباط با قوه قضاییه وزارت دادگستری اظهار کرد: کارگروهی در راستای تفویض اجرای موافقتنامه‌های انتقال محکومین به وزارت دادگستری از سوی ریاست قوه قضاییه و با هدف تسریع و ایجاد انسجام بیشتر برای انتقال زندانیان خارجی در ایران به کشورهای متقاضی ایجاد شده است.

وی با اشاره به این‌که بیش از سه هزار ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند، اظهار کرد: بیشترین آمار زندانیان ایرانی مربوط به کشور ترکیه است که بیش از 400 نفر هستند و با توجه به اجرایی شدن موافقتنامه انتقال محکومین بین این دو کشور ، اقدامات اجرایی برای انتقال زندانیان دو کشور ایران و ترکیه در حال پیگیری است.

هدایتی با اشاره به این که در حال حاضر کشور افغانستان با حدود 5500 نفر بیشترین زندانی را در ایران دارد، ادامه داد: موافقتنامه انتقال محکومین بین دو کشور ایران و افغانستان هم اجرایی شده و اقدامات لازم در مورد انتقال زندانیان بین این دو کشور در حال پیگیری است.

مشاور وزیر دادگستری با اشاره به این‌که وزارت دادگستری با همکاری سایر دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت امور خارجه تلاش دارد تا در راستای اقدامات بشردوستانه و حمایت از اتباع ایرانی، فرآیند انتقال محکومین ایرانی از خارج از کشور را تسریع کند، گفت: این موضوع با هدف کاهش مشکلات عدیده فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی زندانیان ایرانی در زندان‌های کشورهای خارجی و همچنین کاهش مشکلات مادی و معنوی خانواده‌های آنان انجام می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با همکاری وزارت امور خارجه تعدادی از زندانیان ایرانی محبوس در کشورهای ترکیه، تایلند و افغانستان برای گذراندن ادامه محکومیت به زندان‌های داخل کشور منتقل شوند.

ایرانیانی که طعمه قاچاقچی ها می شوند
شراره سعیدی در گفت و گو با رادیو فردا وضعیت اسفناکی از ایرانیان محکوم به اعدام در مالزی را ترسیم کرده است. در سال‌های اخیر مسئله قاچاق مواد مخدر به‌وسیله ایرانیان به کشور مالزی، ابعادی جدید یافته است. انتشار این اخبار در رسانه‌های مالزی، به نوبه خود بر افکار عمومی و تغییر نگاهشان به ایرانیان مقیم این کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.شراراه سعیدی که ، مقالاتی را در روزنامه‌های مالزی در نکوهش عملکرد متهمان ایرانی قاچاق مواد مخدر منتشر می‌کرده، اکنون می‌گوید ۸۰٪ از محکومان ایرانی در مالزی قربانی هستند و نه قاچاقچی. او به نیابت از سوی گروه بزرگی از این زندانیان و به‌ویژه ۶۰ محکومِ به اعدام ایرانی، درخواست کمک‌های فوری برای آنها دارد.

گفت‌وگوی رادیو فردا با این ایرانی مقیم مالزی به شرح زیر است:

شراره سعیدی:‌ ما داریم در مورد ۴۰۰ نفر صحبت می‌کنیم. ۴۰۰ زندانی هم زن و هم مرد. نمی‌توانم تعداد دقیق‌شان را بگویم. چون به دست آوردن این آمار بسیار کار سختی است. ۶۰ نفر اعدامی داریم. محکوم به اعدام. بیش از هشتاد درصد این تعداد قربانی هستند. یعنی ما دو مدل زندانی اینجا بیشتر نداریم. یا قاچاقچی واقعی یا قربانی. این قربانیان هم خودشان دقیقا دو دسته کاملا متفاوت هستند. کسانی که اصلا در جریان حمل این مواد نبودند و کسانی که بابت هر کیلو یک میلیون تومان گرفتند و این را ترانزیت کردند.

ناظم مدرسه را بچه‌هایی که قبلا شاگردش بودند آمدند مهمان کردند به مالزی. بعد گفتند ما همه وسایل را هم خودمان برایت تهیه می‌کنیم. بلیت، هتل. بعد کیف پیرمرد را دو لایه پر کردند از مواد مخدر. چهار پنج کیلو آمفتامین گذاشتند. پیرمرد را راهی کردند به مالزی. این آمده. ناظم مدرسه اینجا بازداشت شده. خب. دولت مالزی این تصویر را نشان می‌دهد در تلویزیون. ما نمی‌توانیم دولت مالزی را توجیه کنیم که این واقعیت نیست. سوء استفاده است.

تور می‌گذارند توی شهرستان‌ها. این‌ها را می‌فرستند به صورت خیلی ارزان توی هتل‌های پنج ستاره مالزی. بعد به اینها چمدان می‌دهند می‌گویند شما از آنجا قرار است جنس بیاورید. در صورتی که نه، اینها از اینجا قرار نیست جنس بیاورند. قرار است جنس از ایران ببرند. خب این دردناک است. ۴۰۰ نفر انسان که بیش از ۸۰درصدشان این مدلی در زندان افتاده‌اند.

خانم سعیدی، طبق قوانین مالزی حمل، فروش و استفاده از مواد مخدر چه مجازاتی را در بر دارد؟
در اختیار داشتن پنجاه گرم آمفتامین حکم اعدام دارد. زیر پنجاه گرم احکام طولانی. بستگی به میزانی که مصرف کردند، همراهشان داشتند، پخش کردند یا تولید کردند. ولی آنچه که الان مد نظر ما است پنجاه گرم است. یعنی ما بین این ۴۰ نفر حتی یک نفر را نداریم که زیر پنجاه گرم داشته باشد.

خانم سعیدی، آیا شما با این محکومان ایرانی در تماس هستید؟ اصولا چه نوع رابطه‌ای با آنها دارید؟
من هفته‌ای دو تا سه بار به دیدنشان می‌روم. ما سه نفر هستیم. برایشان کارت تلفن می‌بریم. پول خیلی کوچکی می‌ریزیم که بتوانند آنجا خرید کنند. شرایط استوایی با شرایط اقلیمی دیگر متفاوت است. بچه‌هایی که اینجا نگهداری می‌شوند شرایط وحشتناکی دارند. هشت نفر توی یک اتاق با دستشویی توی اتاق بدون در. بیماری‌های عفونی شدید دارند. یعنی بیماری‌های پوستی در مالزی فوق‌العاده شدید است. برای این متهمان بدتر است.
ولی باز مشکل اساسی ما اعدامی‌ها هستند. اعدامی‌هایی که توی قفس نگهداری می‌شوند. ما نمی‌توانیم آنها را زیاد ببینیم. تا کارت مخصوص را نداشته باشیم. ما الان فقط چهار تا پنج کارت داریم. چهار تا قطعا. پنج تا قولش را داریم. ببینید هشت نه ماه پیش خیلی تصادفی خیلی تصادفی یکی از همسایه‌های خیلی نزدیکم که خوب می‌شناختمش دستگیر شد به جرم قاچاق مواد مخدر. کسی که اصلا به هیچ وجه توی این قالب قرار نمی‌گرفت. برای همین من پایم به زندان افتاد ببینم اصلا این مجازات چیست. بعد تازه متوجه شدم که چه اتفاقاتی دارد می‌افتد. دیدم که این افراد بسیار فقیرند. در مورد قاچاقچیان مواد مخدر آدم فکر می‌کند با چه آدم‌های کله‌گنده‌ای طرف است و می‌رود می‌بیند که اینها اینقدر فقیرند و جمیعا آمدند امضا جمع کردند و مرا به عنوان نماینده‌شان انتخاب کردند که در موردشان صحبت کنم. فقط صحبت کنم. بگویم اینها کی‌ها هستند و اگر کسی می‌تواند کمک کند. در این راستا خیلی بهشان لطف کرده.

خانم سعیدی از کمک گفتید. چگونه کمکی می‌شود ارائه کرد؟ به دلیل این که به گفته دولت مالزی جرمی انجام شده و متعاقب آن باید با مجازاتی درگیر باشند؟
بهترین کاری که می‌شود انجام داد این است که اولا یک وکیل داشته باشند که بتواند از اینها دفاع کند. وکالتی که نمایندگی همه این افراد را بکند. در مورد همه‌شان در مجامع بین‌المللی صحبت کند. خواست اولیه ما این است که اینها به کشور برگردند. برگردند ایران، در ایران مجازات شوند. ما ارجاع این مجرمین را می‌خواهیم.

اعدامی‌ها در قفس نگهداری می‌شوند و بعضا بیش از ده سال. توی یک قفس که فقط سه تا دیوار دارد.

الان این بچه‌ها دچار بیماری‌های عفونی شدید هستند. بیماری‌های پوستی شدید دارند. ملاقاتی ندارند. ۳۱ نفر از این ۶۰ اعدامی حتی یک بار یک ملاقاتی نداشتند. این خیلی دردناک است. چون اعدامی‌ها در قفس نگهداری می‌شوند و بعضا بیش از ده سال. توی یک قفس که فقط سه تا دیوار دارد. فقط روزی یک ساعت در ۲۴ ساعت یعنی دو تا نیم ساعت صبح و شب اینها اجازه دارند توی یک کریدور با پابند راه بروند.

دیدن اینها و ریختن پول برای آنها در حدی که بتوانند با تلفن صحبت کنند در حدی که بتوانند یک خرید کوچک داشته باشند کمک‌هایی است که ایرانی‌ها می‌توانند برایشان انجام دهند. ما می‌توانیم بهشان برسانیم. من با همه تماس گرفتم در این مدت. با همه. با هر که فکر می‌کردم کمکی به من می‌کند. ولی متاسفانه هیچکس هیچ کمکی در این راستا نمی‌کند. شاید به خاطر اینکه جرایم مرتبط با مواد مخدر در انظار عمومی خیلی زشت و کریه است و کمک کردن بهشان خیلی ناصواب است. احتیاج به کمک‌های خیلی جدی واقعی و فیزیکی داریم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هند و کره جنوبی واردات نفت از ایران را کاهش دادند
 • رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران: بازی برد برد با آمریکا امکان‌پذیر است
 • انتشار گزارش آمریکا درباره قاچاق انسان در ایران و افغانستان/ ایران حداقل استانداردها را رعایت نمیکند
 • ابراز امیدواری وزیر دفاع آمریکا برای بهبود روابط با ایران در دوران روحانی
 • توقیف و دستگیری دو شناور اماراتی و ۱۳ ملوان در خلیج فارس توسط ایران
 • وزارت خارجه کانادا به اعتراض تعدادی از ایرانیان در باره انتخابات جواب داد
 • شرط روسیه برای ایران: غنی سازی را متوقف کنید، تحریم ها لغو میشود
 • ارسال پیام های غیرمستقیم آمریكا به ایران برای مذاكره
 • مقام ارشد حماس: جمهوری اسلامی به دلیل موضوع سوریه، دیگر پول زیادی به ما نمی دهد
 •  
  آخرین اخبار
 • یک فعال کارگری: در کارگاه‌های کوچک از کارگران زن سوء استفاده می شود
 • 15 سال حبس در انتظار سعید مرتضوی
 • آمادگی واشنگتن برای برقراری پرواز مستقیم به تهران
 • قاضی صلواتی با مرخصی درمانی مصطفی دانشجو، از وکلای زندانی دراویش گنابادی مخالفت کرد
 • همسر سعید مدنی: با آمدن حسن روحانی امیدواریم شاهد آزادی زندانیان سیاسی باشیم
 • اعتراض نماینده عسلویه در مجلس به مشکل اشتغال و بیکاری در این شهر
 • دکترمحمدرضا خاتمی دبیر کل سابق جبهه مشارکت : رویکرد سیاسی دولت روحانی اصلاح طلبانه است
 • عضو هیئت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ: سهم مردم از پرداخت هزینه های درمانی را ۸۰ درصد
 • عضو حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی: احساس پیروزی اصولگرایان ناشی از شوک نتایج است
 • مجید انصاری: رهبری به نیروهای مسلح و ائمه جمعه برای عدم دخالت در انتخابات دستور داده بودند
 • روزنامه جمهوری اسلامی: مشکلات اقتصادی به دلیل کاغذپاره دانستن قطعنامه های سازمان ملل است
 • محسن دعاگو: ایده آل این است که زندانی سیاسی و حصر نباشد/ باید آشتی ملی صورت بگیرد
 • مراسم تشییع افشین اسانلو در میان تدابیر امنیتی برگزار شد
 • احمدی نژاد: می خواهیم امام زمان را بازگردانیم و حال شما را خواهد گرفت/ اشک و شعار در همایش " خادم مظلوم "
 • تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر برای جاده سازی!
 • مهدی خزعلی به فضای مجازی بازگشت
 • سیدحسن خمینی: برای حمایت از نخبگان فقط آزادی مطلوب را فراهم کنید
 • غلامحسین الهام: احمدی‌نژاد در زمان ظهور امام عصر رجعت می کند
 • نامه فرهنگیان به صادق لاریجانی: یا دستور بازداشت هزاران معلّم معترض را صادر نمایید، یا به آزادی همکارانِ ‌بی گناه ما امر کنید
 • واکنش شورای هماهنگی راه سبز امید به درگذشت افشین اسانلو در زندان
 •