به روز شده: ۰۹:۵۵ تهران - پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲

حمایت کنشگران ملی- مذهبی و نهضت خارج کشور از کاندیدای ائتلاف

امروز: شورای فعالان ملی- مذهبی و نهضت آزادی ایران با توجه به شرایط بسیار دشوار زندگی مردم، فشار و تهدید دائمی فعالان سیاسی و مدنی و صنفی و نیز خطراتی که به خاطر چالش هسته ای مردم و میهن مان را تهدید می کند، انتخاب کاندیدایی میانه رو را برای مقابله با سیاست های افراطی حاکم بر کشور مفید می دانند.

به گزارش جرس، "کنشگران ملی - مذهبی خارج از کشور" نیز با انتشار بیانیه ای با اعلام همبستگی با مشارکت جویان انتخابات ریاست جمهوری در داخل کشور، از نامزدی حسن روحانی حمایت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «در همبستگی با اصلاح طلبان (و تلاش های آقای خاتمی در جهت ایجاد اجماع نسبی) و نیروهای ملی - مذهبی و نهضت آزادی داخل کشور که قصد مشارکت در انتخابات را دارند وهمبستگی با اراده ای که امید به تغییر و لااقل جلوگیری از بدترشدن اوضاع کشوردارد و همراه با اجماع نسبی که در این ائتلاف به وجود آمده است در انتخابات مشارکت می کنیم».
البته "کنشگران ملی - مذهبی خارج از کشور" در بیانیه خود با اعتراض به مشخص نبودن تکلیف آراء انتخابات سال ۸۸ و حبس، تحت فشار بودن آقایان موسوی وکروبی و خانم رهنورد و ده ها معترض به نتایج آن انتخابات، منطبق نبودن این انتخابات با استانداردهای لازم و رد صلاحیت ها و فشارها حضور در انتخبات پیش رو را ضروری دانسته اند.
به گزارش سایت ملی-مذهبی متن کامل این بیانیه که در تاریخ 22 خرداد 1392 منتشر شده، به شرح زیر است:

اعلام همبستگی کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور با مشارکت جویان انتخابات ریاست جمهوری در ایران
ملت سرافراز ایران
از آن جا که تجربه تاریخی معاصر ما نشان داده که دست آورد حرکات تدریجی با حمایت و مشارکت گسترده تر مردمی بیش تر از حرکات جهشی و بلندپروازانه است
از آن جا که مردم ما به واسطه ناتوانی مدیریت دولتمردان و نیز سیاست های غیر ملی حاکمان بر کشور تحت شدیدترین فشارها برای زندگی روزمره هستند و دنبال راه نجاتی برای اندک بهبودی در زندگی با اندک اصلاحی در مدیریت اجرایی کشور می گردند.
از آن جا که سرزمین ما به واسطه چالش در سیاست های هسته ای به مرزهای خطرناک جنگی ویرانگر نزدیک شده است و به همین خاطر درگیر جنگ نامرئی و مهلک اقتصادی شده است.
از آن جا که فعالان سیاسی ومدنی و صنفی به دنبال اندک فضای تنفسی برای حفظ موجودیت و امکان فعالیت هستند.
از آن جا که بخش اعظمی از نیروها و فعالان داخل کشور همگام با بخش قابل توجهی از مردم با انگیزه بهبود شرایط زندگی و نیز مشارکت در نجات کشور از خطراتی که تداوم حاکمیت نیروهای تندرو نظامی و امنیتی برسیاست داخلی و خارجی متوجه کشور کرده است، در انتخابات پیش رو روزنه نجاتی می بینند.
و علیرغم آن که هنوز تکلیف آراء انتخابات سال ۸۸ مشخص نشده و آقایان موسوی وکروبی و خانم رهنورد و نیز ده ها معترض به نتایج آن انتخابات در حبس و تحت فشار به سر می برند .
و علیرغم اینکه این انتخابات را فاقد استانداردهای لازم می دانیم و همچنان به رد صلاحیت ها و فشارها معترض هستیم
در همبستگی با اصلاح طلبان (و تلاش های آقای خاتمی در جهت ایجاد اجماع نسبی) و نیروهای ملی - مذهبی و نهضت آزادی داخل کشور که قصد مشارکت در انتخابات را دارند
وهمبستگی با اراده ای که امید به تغییر و لااقل جلوگیری از بدترشدن اوضاع کشوردارد و همراه با اجماع نسبی که در این ائتلاف به وجود آمده است
در انتخابات مشارکت می کنیم و با تنها نامزد ی که سیاست های بعضا متفاوتی در برخی حوزه ها به خصوص در رابطه با چالش هسته ای اعلام کرده است، یعنی آقای دکتر حسن روحانی همراهی می کنیم. هرچند با برخی رویکردها و رفتارها و نظرات قبلی یا فعلی ایشان نیز تفاوت دیدگاه یا نقد و نظر داریم .
در پایان ما نگرانی شدید خود را از اقدامات ضد حاکمیت ملی که به عنوان مهندسی انتخابات مطرح شده و از انتخابات دوره قبل اوج تازه ای گرفته است اعلام می کنیم و از آقای روحانی نیز می خواهیم توجه ویژه ای به این امر خطیر مبذول دارند .
ما با این مشارکت به جهانیان اعلام می کنیم مردم ایران علیرغم برخی سیاست های حاکم بر کشور، ملتی صلح جو و خواهان تغییرات جدی برای تحقق آزادی و حاکمیت ملی و ایفای حقوق همه ملت ایران از راه های مدنی به دور از هر گونه تبعیض، می باشد.
حکومت ایران اینک بار دیگر سردوراهی بزرگی قرار گرفته است تا نشان دهد آیا به نتایج انتخاباتی محدود و غیر آزاد و غیر رقابتی در همین حدودی که خود تعیین کرده وفادار می ماند ویا مصالح مردم و میهن را هم چنان قربانی قدرت انحصاری خود خواهد کرد؟
همچنین اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشور نیز با انتشار بیانیه ای، دیدگاه های انتخاباتی خود را بیان کرد. در این بیانیه آمده است: «بررسی های موجود نشان می دهد که اکثریت ملت و نیروهای سیاسی مستقل درون کشورمتمایل به مشارکت درانتخابات و دادن رای به کاندیدای مورد اجماع نیروهای مبارز هستند، با توجه به چنین برآوردی، ما به اتکاء باوری که به حاکمیت ملی، عقل جمعی، اعتبار ائتلاف ملت و نسبی بودن امور و انتظارات داریم، به رغم نگرانی ها ، با توکل به خدای متعال و امید به مقاومت ملت صبورایران در انتخابات شرکت کرده و به فرد مورد اجماع آنان رای میدهیم.»
متن کامل بیانیه اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشور به شرح زیر است:
به نام خدا
انتخابات ریاست جمهوری
سئوال بسیاری از مردمِ معتقد و علاقمند به آزادی و دموکراسی این است که با انتخابات غیر آزاد و غیر دموکراتیکِ دوره یازدهم ریاست جمهوری چگونه برخورد کنند؟ هرچند این سئوال در سال های گذشته نیزمطرح بوده است، اما این بار پاسخ به آن سخت تر است.
از مهم ترین اهداف انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی ایران، عدالت و آزادی بوده و طی صد سال گذشته یکی از مهم ترین شاخص های تحقق انتخابات آزاد و عادلانه به شمار می رفته است، ولی در این مدت طولانی کمتر انتخابی بوده که به طور آزاد و عادلانه برگزار شده باشد. انتخابات قبل از انقلاب اسلامی عمدتا فرمایشی و دارای نتایج از پیش تعیین شده بود و اغلب مردم به آن بی اعتماد بوده و در آن شرکت نمی کردند. انتخابات پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، به غیر از اولین انتخابات مجلس، به تدریج با موانع و محدودیت هائی، که به حداکثر خود دراین زمان رسیده، مواجه شده است؛ شورای نگهبان صلاحیت صدها نفر از داوطلبین نامزدی ریاست جمهوری را رد کرده است، به ویژه صلاحیت شخصی که خود از نزدیک ترین افراد به انقلاب و از بالاترین مقامات کشور طی سی سال گذشته بوده وعضویت در شورای انقلاب و مجلس خبرگان رهبری، ریاست مجلس، فرماندهی جنگ، ریاست جمهوری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در کارنامه سیاسی او موجود است.
در انتخابات دوره های مختلف، برخلاف انتخابات دوران قبل از انقلاب، مردم، احزاب و سازمان های سیاسی، خود را موظف و علاقمند به شرکت در انتخابات می دانستند و در هر دوره برای تامین حداقل شرایط لازم برای برگزاری انتخابات آزاد تلاش می کردند. این "حداقل شرایط" معمولا شامل: آزادی زندانیان سیاسی، آزادی تجمعات و آزادی مطبوعات و سایر رسانه ها بوده است. هرچند این مطالبات عمدتا تامین نمی شده، اما حداقل موجب ارتقای سطح آگاهی جامعه و در مواردی نیز انتخاب نامزدهای آزاده و مورد نظر مردم گردیده است.
در این دوره، نه تنها حداقل شرایط لازم برای شرکت در انتخابات تامین نگردیده، بلکه محدودیت های امنیتی نیز به آن اضافه شده است. به عنوان مثال، وزارت اطلاعات تحت عنوان برگزاری آرام انتخابات، احزاب سیاسی مستقل را از هرگونه اظهار نظر انتخاباتی منع نموده و از برخی از آنان خواسته است تا پایان انتخابات ازملاقات دو نفری با هم نیز احتراز کنند. فرآیند انتخابات به شدت مدیریت و مهندسی شده و کاندیداهائی دست چین و تایید صلاحیت شده اند که اغلب جزئی از حاکمیت بوده و یا انتخاب آنان تهدیدی برای حاکمیت به شمار نیاید. به عبارت دیگر، با توجه به تجارب انتخاباتی دوره های گذشته، به ویژه انتخابات سال ۱۳۸۸، حاکمیت ریسک انتخابات را به نفع خود به حداقل رسانده است.
گزینه های پیش رو
حال با توجه به شرایط نامطلوب داخلی و خارجی که حاکمیت برای مردم و سازمان های سیاسی به وجود آورده است، این سئوال مطرح می شود که برخورد مسئولانه و منطبق بر مصالح و منافع بلند مدت ملی چگونه باید باشد؟
حداقل چهار گزینه در برابرمردم و سازمان های سیاسی وجود دارد که هر فرد یا گروه با توجه به نگرش و درک خود از وضع موجود، به یکی از گزینه ها اعتقاد یا تمایل بیشتری دارد. این چهار گزینه عبارتند از: ۱- تحریم، ۲- عدم مشارکت، ۳- مشارکت مشروط، و ۴- مشارکت بدون شرط.
انتخاب گزینه "تحریم"، دلالت بر اعتقاد به اصلاح ناپذیری حاکمیت و ضرورت برخورد مستقیم و تغییر بنیادی و ساختاری آن می کند. انتخاب گزینه "عدم مشارکت" تلقی بی اثر بودن ورود به انتخابات و اعتقاد به فروپاشی حاکمیت از درون را تداعی می کند. انتخاب گزینه "مشارکت مشروط" نشان از امید و امکان اثرگزاری و جلوگیری از فاجعه فروپاشی و تجزیه کشور دارد، و بالاخره انتخاب بعید گزینه "مشارکت غیر مشروط" دلالت بر آزادی و سلامت و رعایت عدالت در فرآیند انتخابات دارد. واقعا کدام یک از گزینه های فوق مصالح و منافع بلند مدت مردم و کشور را تامین می کند؟
گزینه اول به معنی تغییر اساسی و ساختاری حاکمیت، فرآیندی بسیار فراتر از انتخابات ریاست جمهوری و مستلزم زمان، طی مراحل و انجام فعالیت های فرهنگی، اخلاقی و سیاسی بسیار گسترده تری است و تحقق درست و موفق آن به تنهائی از طریق انتخاب رئیس جمهور مطلوب یا تحریم انتخابات میسر نمی گردد. به این ترتیب، بدون فراهم بودن زیر ساخت های لازم، حتی در صورت تغییرنظام، مادام که مقدمات ضروری برای چنین تغییر گسترده ای در جامعه ما ایجاد نشده باشد، موفقیت مطلوب به دست نخواهد آمد و به احتمال زیاد، همچون سرنوشت انقلاب اسلامی، به هرج و مرج و باز تولید استبداد منتهی خواهد شد.
گزینه دوم "عدم مشارکت" از نظر تبلیغات و وجهه داخلی و خارجی موجب تضعیف حاکمیت، افزایش احتمال دخالت کشورهای دیگر و شاید تکرار تجربه لیبی (بنغازی کردن) و نهایتا تجزیه کشور و تلاشی ملک و ملت خواهد گردید، با این حقیقت را نیز نباید از نظر دور داشت که حاکمیت ایران به مراتب بیش از حاکمیت لیبی یا سوریه در دفاع از خود خواهد کوشید و دامنه خسارات و ضایعات انسانی و اقتصادی آن بسیار گسترده و پر هزینه بوده و نتیجه کار نیز غیر قابل پیش بینی و غیر قابل کنترل خواهد بود.
گزینه سوم "مشارکت مشروط" در صورتی که مورد توافق اکثریت ملت و سازمان های سیاسی مستقل آن قرار گیرد و موجب ائتلاف و وحدت ملی گردد، می تواند به نفع مردم، آزادی و دموکراسی باشد. با وجودی که انتخابات دوره یازدهم فاقد حداقل شرایط و استانداردهای یک انتخاب آزاد و سالم و عادلانه است، مصالح بلند مدت کشور و شرایط بسیار حساس خارجی ایران ایجاب می نماید که با درک درست از خطرات و تهدیدات از یک سو و ضعف انسجام و همکاری بین گروههای سیاسی و اجتماعی از سوی دیگر، با این امید که با کار و تلاش مستمر بتوان دامنه آزادی های اساسی ملت را توسعه و گسترش داد. به گونه ای عمل کرد که تهدیدات خارجی کاهش یابد و حداقل شرایط لازم برای اصلاحات فراهم شود.
متاسفانه این حداقل برای مشارکت، از جمله: لغو نظارت استصوابی، آزادی زندانیان سیاسی، آزادی مطبوعات و رسانه ها، آزادی تجمعات و گردهمائی های سیاسی، که احزاب و سازمان های مستقل برای مشارکت فعال در انتخابات، درهر دوره انتخاباتی، مطالبه کرده اند، مورد بی توجهی قرار گرفته است. این بی توجهی و احساس بی نیازی و استعلای حاکمان موجبات بی اعتباری انتخابات و انزوای حاکمیت و بحران های همه جانبه کشور گردیده است. متاسفانه در این دوره نیز به شیوه دوره های قبل و حتی شدید تر عمل شده است.
به این ترتیب بسیاری از گروه های سیاسی که درانتخابات قبلی سیاست مشارکت مشروط را برگزیده بودند، در این انتخابات گرایشات بسیار قوی تری نسبت به گزینه "عدم مشارکت" یا گزینه "تحریم" انتخابات پیداکرده اند و چون گزینه چهارم نیز برای هیچیک از گروه های سیاسی مستقل قابل قبول نیست، اجبارا گزینه دوم "عدم مشارکت" را انتخاب کرده اند.
با توجه به عواقب خطرناک گزینه اول و گزینه دوم و علی رغم عدم اطمینان به موفقیت گزینه سوم، اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشوربا عنایت به اجماع و ائتلاف اکثریت تحول خواهان درداخل کشور به جمع بندی زیر رسیده اند:
۱- در بین نامزدهای تایید شده کمتر اشخاص آزاده، مستقل و معتقد به آزادی های اساسی، از جمله آزادی های سیاسی، مشاهده می شود، برعکس، اغلب کاندیداها وابسته به جریانانی هستند که نگرش و عملکرد آنان مولد بحران های کنونی کشور شده و وضع موجود بعضا حاصل نگرش و بینش اعتقادی و سیاسی تنگ نظرانه آنان می باشد. مسلما نگرشی که خود منشاء و موجب ایجاد مسائل کنونی کشور شده است، قادر به حل اساسی مسائل مذکور نخواهد بود و چه بسا به تشدید آن نیز کمک کند.
۲- با اینحال از آنجائی که صحنه سیاست همچون شطرنج پیچیده و نیازمند نگاه و نقشه ای مدبرانه و دورنگر است، با توجه به بن بست سیاسی موجود و شرایط بسیار وخیم داخلی و خارجی، اجماع و ائتلاف نیروهای مبارز داخل کشور، به خصوص جوانان و دانشجویان، به این سو میل کرده است که برای شکستن اراده ای که برتداوم و تشدید تندروی و استبداد مطلقه عزم کرده وبرای ایجاد رخنه و روزنه ای درقلعه غرور و قدرت تمامیت طلبان، در انتخابات شرکت کرده و به یکی از کاندیداها که با مواردی ازخواسته های ملت و جریان اصلاح طلبی همراهی نشان داده است، به این امید که با بهره بردن از اختلافات در بدنه حاکمیت روزنه ای به نفع ملت بگشایند، رای مثبت دهند.
بررسی های موجود نشان می دهد که اکثریت ملت و نیروهای سیاسی مستقل درون کشورمتمایل به مشارکت درانتخابات و دادن رای به کاندیدای مورد اجماع نیروهای مبارز هستند، با توجه به چنین برآوردی، ما به اتکاء باوری که به حاکمیت ملی، عقل جمعی، اعتبار ائتلاف ملت و نسبی بودن امور و انتظارات داریم، به رغم نگرانی ها ، با توکل به خدای متعال و امید به مقاومت ملت صبورایران در انتخابات شرکت کرده و به فرد مورد اجماع آنان رای میدهیم.
۳- سئوال و تردیدی که وجود دارد، شمارش درست و دقیق مردم به نامزدهاست، برای حصول اطمینان از این امر ضرورت دارد که صورتمجلس شمارش آراء هر صندوق که به امضای ناظرین کاندیداها نیز می رسد، از طریق آنان دراختیار کاندیداها قرارگیرد ( یا حداقل ناظرین از صورت مجلس شمارش آرای صندوق ها را با استفاده از تلفن همراه خودعکس بگیرند).در این صورت، اگر در مراحل بعدی هرگونه اشتباه یا تغییری در نتایج آراء داده شود، قابل کنترل و اعتراض و اصلاح خواهد بود.
خداوند وضع هیچ ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خود تغییر کنند ( سوره رعد آیه ۱۱).

از سوی دیگر محمد بسته نگار، سخنگوی شورای فعالان ملی- مذهبی در گفت و گو با روزنامه بهار حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری کنونی به نقطه عطفی تبدیل شده که امنیت ملی از یک طرف و معیشت مردم از طرف دیگر مورد تهدید جدی است تا کید کرده است:«اینجانب‌ با ۶۰ سال تجربه و تلمذ‌ در محضر بزرگانی چون طالقانی و بازرگان و با استعانت از روش و‌منش شادروان دکتر مصدق به این جمع‌بندی و نتیجه رسیده‌ام که شرکت حداکثری مردم در این انتخابات و حمایت از جناب‌‌ حسن روحانی‌ در راستای تقویت امنیت ملی و بهبود نسبی معیشت و فضای دموکراسی خواهد بود.»
غلامعباس توسلی، عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران نیز در گفت و گو با روزنامه آرمان حمایت از کاندیدای ائتلاف اصلاح طلبان را یک وظیفه همگانی دانست.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حمایت ۱۳۵نفر از فعالان سیاسی و مدنی از نامزدی حسن روحانی
 • بیانیه انتخاباتی سازمان ادوار تحکیم: از حسن روحانی حمایت می کنیم
 • هادی خامنه‌ای هم از حسن روحانی حمایت کرد
 • هاشمی رفسنجانی: رای من روحانی است
 • اعلام حمایت آیت الله صانعی از حسن روحانی: ایشان شخصیتی عالم، معتدل و مدیری توانمند است
 • بیانیه دکتر مصطفی معین در حمایت از حسن روحانی
 • هاشمی هم از روحانی حمایت کرد/ تقدیر آیت الله از عارف
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از روحانی
 • علی مطهری: اقدام عارف حکیمانه بود / رهامی: هاشمی و عارف برنده اصلی انتخابات هستند
 •  
  آخرین اخبار
 • ضمیمه روزنامه «ایران» توسط دادستانی تهران توقیف شد
 • دلنوشته ای برای سالگشت هدی صابر: برای او که "ایفاگر نقش" شد
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی - مدنی برای استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان
 • گوگل: منشا اصلی حملات به اکانت جی میل کاربران ایرانی از داخل ایران است
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز، تشدید سانسور در رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران ایرانی و ایجاد محدودیت برای خبرنگاران خارجی در ایران را محکوم کرد
 • دیدار اساتید علم و صنعت با فرزند میر حسین و رهنورد
 • گزارش رویترز از نامه مقامات ارشد جمهوری اسلامی به رهبران آمریکا
 • مجید انصاری: شرکت حداکثری در انتخابات، پیروزی معنا دار اصلاحات است
 • در واکنش به اخبار انصراف ولایتی به نفع قالیباف: ولایتی تا آخر حضور قطعی خواهد داشت
 • بیانیه تحلیلی مدرسه عرصه سوم پیرامون انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری
 • روزنامه جمهوری اسلامی: در سال های اخیر به صاحبان اندیشه و تجربه های گرانقدر اهانت شد
 • روزنامه رسالت: عامل تفرقه اصولگرایان، دولت نهم و جبهه پایداری بودند
 • تایید آیت الله دستغیب به مواضع اخیر هاشمی و خاتمی
 • همسر سعید مرتضوی: همسرم لیاقت بالاترین مقام قضایی کشور را دارد
 • حمایت جبهه مشارکت از تصمیم شورای مشاوران خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری
 • منطق کودتاگران
 • سیدمحمد خاتمی: امیدوارم یک موجی داشته باشیم که امکان تغییر نتیجه کار وجود نداشته باشد
 • مقام 137 برای ایران در شاخص صلح جهانی
 • حمیدرضا جلائی‌پور: بدنه‌ اجتماعی اصلاح‌طلبان خواستار ائتلاف بود
 • آیت الله صانعی: دفاع از حقوق مردم و ظلم ستیزی سیره مستمر مرحوم آیت الله طاهری بود
 •