به روز شده: ۰۸:۴۴ تهران - پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲

انتقاد ضمنی احمدی توکلی به تایید صلاحیت جلیلی

امروز: بعد از آنکه علی مطهری و محمدرضا باهنر به تایید صلاحیت سعید جلیلی اعتراض کردند، احمد توکلی نیز گفته است که کاندیداهای بی‌تجربه یا کم ‌تجربه را باید کنار گذاشت. توکلی پیش از این نیز از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در نطق پیش از دستور خود با انتقاد از تایید صلاحیت برخی از افراد، افزود: رئیس جمهور علاوه بر رجل سیاسی مذهبی بودن، باید فردی مجرب در مدیریت کلان باشد. کسانی که از چنین تجربه ای بی بهره اند، یا حتی کسانی که مدیر ستادی بوده اند و تجربه ای از پیچیدگی های مدیریت صف نیاندوخته اند، قادر نخواهند بود کشور را آن هم پس از آسیب های سال های اخیر اداره کنند.

به گزارش خانه ملت، احمد توکلی سوء سیاست ها، ضعف مدیریت ها، نداشتن الگوی درست، استبداد رأی و نیز دشمنی های کینه ورزانه با ملت ایران در قالب تحریم ها، هم اکنون کشور را گرفتار نرخ رشد منفی تولید و نرخ تورم ۳۲ درصد کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه از نظر اجتماعی لااقل گسست بین نسلی، قانون شکنی و شکاف طبقاتی، با عوارض بی شمارش پیش چشم ماست، گفت: جلوه های اخلاق و فداکاری، رواج دروغ، ریا و تزویر قابل انکار نیست.

به گفته وی دیوانسالاری دولتی نیز به دلیل ساختارشکنی ها و هنجارشکنی های مخرب سال های اخیر و رواج فساد سیستمی اداره کشور را دشوار کرده است.

توکلی با طرح این سوال که در این وضعیت به چه کسی باید رأی داد؟ افزود: به نامزدی رأی دهید که تحلیل درستی از رویکردها و کارکردهای دولت های پیش از خود، به ویژه دولت فعلی داشته باشد. مثلا رویکردهای دولت فعلی در دوره اول عدالت خواهی، استقلال طلبی و مردم گرایی و همه آنها مطلوب بود ولی اکثر کارکردها در مسیر دیگری سیر کرد و رویکردهایش نیز در دوره دوم تغییراتی منفی داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: نامزدها با صراحت باید بگویند با کدام رویکرد و کارکرد دولت های سازندگی، اصلاحات و احمدی نژاد موافق و با کدامشان مخالفند تا معلوم شود در صورت صدارت با مردم و کشور چه می کنند. در این مسیر تعصبات و انصاف نامزدها نیز شناخته می شود.

وی افزود: رئیس جمهور علاوه بر رجل سیاسی مذهبی بودن، باید فردی مجرب در مدیریت کلان باشد. کسانی که از چنین تجربه ای بی بهره اند، یا حتی کسانی که مدیر ستادی بوده اند و تجربه ای از پیچیدگی های مدیریت صف نیاندوخته اند، قادر نخواهند بود کشور را آن هم پس از آسیب های سال های اخیر اداره کنند، چه رسد به اینکه تحول ایجاد کنند. رئیس جمهوری می خواهیم که اوضاع را جمع کند و کارنامه اجرایی قابل قبول داشته باشد.

توکلی با بیان اینکه مهمترین دغدغه ملت مشکلات معیشتی است، گفت: عوامل متعدد و پیچیده ای وضع را به اینجا کشانده است. مردم خوب ما در انتهای زنجیره، تلخی میوه این فرایند را به شکل از دست رفتن قدرت خریدشان، کاهش عجیب ارزش پس اندازشان، بیکاری جوانان تحصیلکرده و تاخیر ازدواج آنان، بیکاری نان آور خانواده شان و فشارهای سخت تهیه مسکن ومشابه اینجا می چشند ولی ساده انگاری و دادن وعده حل مشکلات به شکل ضربتی و سریع یا نشانه فقدان دانش اقتصاد است یا حاکی از سیاسی کاری و قصد مردم فریبی.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: نامزدهای بی تجربه یا کم تجربه را کنار بگذارید، حتی مجربان آنها نیز علامه دهر نیستند و باید گروهی کار کنند. قانون اساسی اعمال قوه مجریه را وظیفه رئیس جمهور و وزرا می داند. یعنی قوه مجریه به ریاست رئیس جمهور از جمعی از سیاستمداران مجرب تشکیل می شود.

وی ادامه داد: در سال ۸۴ به آقای احمدی نژاد پیشنهاد دادم که ۳ نفر از رقیبان باتجربه اش را برای عضویت در کابینه دعوت کند، ابتدا پذیرفت ولی بعد پیغام داد که من در دولت ژنرال نمی خواهم! بعد دیدیم که چه شد. حالا هم باید معلوم شود هر نامزدی با چه کسانی می خواهد کشور را اداره کند. آدم ها به اندازه قد و قواره خودشان همکار برمی گزینند. اگر کم تجربه و ضعیف باشند، دولت ضعیف خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: هر نامزدی لااقل باید ۶ همکار فرابخشی خود را معرفی کند تا مردم بدانند سکانداران قوه مجریه که در کنار ناخدای دولت قرار می گیرند، چند مرده حلاجند.

توکلی گفت: هر نامزدی باید معاون اول، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه ریزی، وزیر کشور، وزیر اقتصاد و وزیر امور خارجه خویش را پیش از رأی گیری مشخص و اعلام کند. اگر نامزدی نتواند ۶ شخصیت همطراز خودش را پیش از روز رأی گیری راضی به همراهی نماید، باید شک کرد که او قادر به اصلاح امور باشد. چون احتمالا ژنرال و افسر ارشد که هیچ، افسر جزء هم نخواهد داشت، باید به درجه دار و سرباز تن دهد، چنانکه احمدی نژاد چنین کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس توضیح داد: نامزدها باید به جای ردیف کردن اهداف خوب، در هر حوزه یکی دو دغدغه اصلی خویش را مطرح کنند و با صراحت بگویند که با چه راهکار و سیاستی به دنبال رفع آن دغدغه ها خواهند بود. مثلا روشن و صریح بگویند با بازار ارز چه می کنند، با نرخ ارز چطور، هدفمندی را چگونه هدایت می نمایند؟ با یارانه نقدی چه خواهند کرد؟ تولید را چگونه سروسامان خواهند بخشید؟

وی افزود: در دوران دو سه ساله رکود از مستضعفان جامعه چگونه حمایت می کنند؟ دقیقا با فساد اقتصادی چه برخوردی می کنند؟ یا در عرصه سیاسی به روشنی ابراز کنند که با آزادی رسانه ها چگونه برخورد خواهند کرد؟ نظرشان درباره حزب و تحزب چیست؟ یا برای نجات بودجه دولت از نفت چه خواهند کرد؟

توکلی بیان کرد: در سیاست خارجی، بنابر اعتقاد اسلامی و تجربه تاریخی از نظام سلطه می دانیم که با غرب استیلا طلب تعارض ذاتی داریم. ظرفیت برخاسته از اسلام، وطن دوستی و عزتمندی ایرانیان که باهمت امام، شهدا و رهبری سامان و جهت یافت تاکنون مقاومت مردم را در برابر ستزه های غرب تداوم بخشید. اما مدبرانه و حکیمانه برخورد کردن می تواند نتایج این مقاومت را افزون سازد و هزینه های آن را کاهش دهد. دیپلماسی اعلام موضع نیست، مذاکره و چانه زنی مدبرانه است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: نامزدها باید با صراحت بگویند تنش زدایی همراه با محور شرارت خوانده شدن یا تعاملی که نتیجه آن صدور حکم جلب برای آقای هاشمی رفسنجانی در قضیه میکونوس بود یا کاغذپاره خواندن قطعنامه ها و یا همه مشکلات را به گردن تحریم انداختن، کدام را ترجیح می دهند؟ با صراحت موضع خویش را درباره رویکردها و کارکردهای دولت های گذشته به ویژه دولت احمدی نژاد معلوم کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: باید نامزدها را به دو دسته مجرب و غیرمجرب تقسیم کرد و در عین حال از همه خواست که بگویند با کی می آیند؟ با چی می آیند و برای حل کدام مشکل اولویت قائلند؟-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت: هاشمی درحال رصد کردن عارف و روحانی است
 • خبر درخواست سید محمد خاتمی از "عارف" برای کناره‌گیری به سود "روحانی" تکذیب شد
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: در هیچ مقطعی مثل این دوره از سوی اقشار مختلف مردم تحت فشار نبودم كه وارد عرصه شوم/بقایای تفکر خوارج، در جامعه موجود است
 • حاشیه و متن ۱۶ روز مانده تا انتخابات
 • فخرالسادات محتشمی پور: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از هم اکنون شرایط امنیتی تشدید شده است
 • سیدمهدی طباطبایی خطاب به سیدحسن خمینی: حق همان بود که شما به قلم آوردید
 • واکنش و ابراز تاسف مجمع روحانیون مبارز از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • نامه آیت الله گرامی خطاب به هاشمی: در طی حیات سیاسی، مشابه شادمانی ملّت از آمدن شما را ندیده بودم
 • یادداشتی از محمد نوری زاد: تنها راه باقی مانده برای هاشمی رفسنجانی
 •  
  آخرین اخبار
 • آشنایی ۳ درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال با مواد دخانی
 • در خواست وزیر ارشاد از دستگاه های امنیتی برای نظارت بیش تر بر خبرنگاران خارجی
 • شیوع بحران نان به چهارمین استان کشور
 • وضعیت تاسف بار صدها کارگر بیکار شده کارخانه کاغذ سازی کارون
 • ادامه بی خبری از وضعیت فواد صادقی، سردبیر سایت بازتاب
 • ادامه انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی:تورم و بیکاری غوغا می کند
 • اعلام نرخ کلی تورم در کشور طی ده سال گذشته/افزایش بیش از دو برابری نرخ تورم
 • مهدی خزعلی مجددا دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد
 • رئیس جامعه جراحان ایران: سلامت مردم و جامعه در دولت احمدی نژاد به بازی گرفته شد
 • سعید مرتضوی در ارتباط با پرونده کهریزک: در این خصوص پشیمان نیستم و آن را جهادی مقدس می‌دان م
 • لغو تحریم فروش تکنولوژی ارتباطی به ایران توسط آمریکا
 • واکنش وکیل دیپلمات بازداشتی به سخنان اژه ای
 • شیرین عبادی در رویداد جانبی اجلاس حقوق بشر در ژنو: دادگاههای ایران سالهاست استقلالی ندارند
 • در 'گفتمان احمدی‌نژادی' جان مردم چقدر می‌ارزد؟
 • یک فعال کارگری: حق خوار و بار ۸۰ تومانی توهین به کارگران است
 • هنرور شجاعی از روحانیون منتقد برای سومین بار محاکمه شد‎
 • طلا گران شد/ قیمت دلار به ۳۶۲۰ تومان رسید
 • گزارش مسعود نیلی از اشتغال در ایران: هر فرد نان‌آور ۳٫۷ نفر است/سال ۹۱ و ۹۲ رشد اقتصادی منفی داریم
 • اصل، احراز مردم است
 • ۱۰۰میلیارد دلار برداشت اضافی قطر از حوزه مشترک گازی با ایران
 •