به روز شده: ۰۷:۴۳ تهران - پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲

حاشیه و متن ۱۶ روز مانده تا انتخابات

امروز: "تشکر رهبر جمهوری اسلامی از نامزدهای رد صلاحیت شده، به دلیل تمکین به رای شورای نگهبان"، "تکذیب خبر تایید صلاحیت شدن رحیم مشایی 48 ساعت قبل از انتخابات، همزمان با اظهار امیدواری رئیس دولت به تایید صلاحیت وی در آخرین لحظه، "انتشار فیلم و متن سخنان دو هفته پیش حسن روحانی در دانشگاه شریف، که قول رفع حصر رهبران جنبش را داده بود"، "هشدار رئیس قوه قضائیه به نامزدهای ریاست جمهوری و اینکه سخنان آنها نبايد چراغ سبز به دشمنان باشد"، "واکنش رئیس صدا و سیما به سانسور سخنان محسن رضایی و ذکر این نکته که "حذف سخنانش، به نفعش بود"، برگزاری میتینگ انتخاباتی محسن رضایی در بازار بزرگ تهران، "حمله قالیباف به ولایتی، جلیلی و روحانی"، و همچنین توزیع فیلم مستندی از سوی محافل امنیتی علیه هاشمی رفسنجانی، از حاشیه و متن های 16 روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری بود.

تشکر آقای خامنه ای از رد صلاحیت شدگان ساکت
رهبر جمهوری اسلامی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری تشکر کرده است.

آقای خامنه ای در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت "ما واقعا باید تشکر کنیم از همه نامزدها و آنهایی که صلاحیتشان احراز نشد و به قانون تمکین کردند."

این اولین اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی پس از رد صلاحیت جنجالی هاشمی رفسنجانی و برخی چهره ها توسط شورای نگهبان بود.

خبر منسوب به رحیم مشایی در خصوص تایید صلاحیت شدن 48 ساعت قبل از انتخابات تکذیب شد
همچنین دبیرخانه جنبش عدم تعهد، این سخن منتشره توسط اسفندیار رحیم مشایی که گفته بود "48 ساعت قبل از رای‌گیری تایید و با 33 میلیون رای رییس‌جمهور می‌شوم"، را تکذیب کرد و خواستار توقف انتشار مجدد آن شد.

به گزارش ایسنا، اما رئیس دولت روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که صلاحیت‌های کاندیداها از سوی شورای نگهبان اعلام شده و کاندیدایی که مورد حمایت شما بود احراز صلاحیت نشد، در مجموع شما نظرتان در مورد روند صورت گرفته و احتمال تایید صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی چیست؟ گفت: ما به لطف خداوند امیدواریم.
احمدی نژاد در حاشیه جلسه هیات دولت همچنین در پاسخ به این سوال که شما کی سکوتتان را می‌شکنید و خیلی‌ها علاقه‌مندند صحبت‌های شما را در مورد اتفاقات رخ داده بشنوند، بار دیگر تاکید کرد که ما به لطف خداوند امیدواریم.

حسن روحانی و وعده رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی
اما پس از انتشار ویدئویی از حسن روحانی که اواخر اردیبهشت ماه (یک هفته قبل از رد صلاحیت هاشمی) طی اظهاراتی در دانشگاه صنعتی شریف، وعده رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی را داده بود، جنجالی در محیط مجازی ایجاد شد.

روحانی در این سخنرانی در پاسخ به سئوالی درباره مواضع اش درباره حصر رهبران مخالف دولت گفته است که ادامه "این وضعیت به نفع مان نیست. باید این شکاف را که الان روز به روز دارد عمیق تر می شود، از بین ببریم. من امیدوارم خود انتخابات یک مقدار فاصله ها را کم کند و دولت آینده بتواند یک فضای غیر امنیتی را در کشور به وجود بیاورد. به نظر من مشکل نیست شرایطی را در یک سال آینده بشود فراهم کرد که نه تنها آنها که در حصر هستند آزاد شوند که حتی کسانی که به خاطر مسائل سال 88 در زندان هستند آنها هم آزاد شوند."

سخنان نامزدهای ریاست‌جمهوری نبايد چراغ سبز به دشمنان باشد
در گزارشی دیگر اینکه، رئیس قوه قضائیه روز چهارشنبه گفت: انتظار مردم ما از نامزدهاي رياست جمهوري اين است كه عزت و عظمت نظام اسلامي را حفظ كنند و در سخنان و اظهارنظرهاي خود مطلبي القاء نكنند كه چراغ سبزي به دشمنان نظام اسلامي تلقي شود.

به گزارش مهر، صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی گفت: كشورهاي غربي ، نظام مردمسالاري ديني را نمي‌توانند هضم كنند و از درك جايگاه والاي ولايت فقيه عاجزند. نمي‌توانند بفهمند كه ولايت فقيه جايگاهي برپايه نگاه معنوي و ديني مردم دارد و با نگاه استبدادي و استكباري غربي‌ها متفاوت است چرا كه ولي‌فقيه بر دل‌ها حكومت مي‌كند، همانگونه كه امام پيش از برگزاري هر انتخاباتي از سوي مردم به رهبري برگزيده شد.

حذف صحبت رضایی به نفعش بود
همچنین رییس سازمان صدا و سیما درباره‌ مباحثی که حسن روحانی در تلویزیون مطرح کرده و انتقاداتش به صداوسیما مدعی شد: "سانسور معنایی ندارد. در همین راستا کمیته تبلیغات قانونی وجود دارد که ربطی به صدا و سیما ندارد این کمیته متشکل از نمایندگانی از شورای نگهبان، دادستانی، وزارت کشور و شورای عالی نظارت بر صداوسیما شکل گرفته است که اعضای آن شامگاه گذشته تا ساعت 12 برنامه‌ها را با سعه‌ی صدر دیدند و دنبال می‌کردند."

وی اما درباره‌ی سانسور بخشی از برنامه‌ی محسن رضایی، گفت: آن موضوع کلمه‌ای بود که بیشتر جنبه‌ی امنیتی و ملی داشت که به نفع خود آن نامزد بود که آن کلمه گفته نشود و به آن نامزد هم کمک بسیاری شد. قومیت‌ها در کشور جایگاه بسیار بالایی دارند چرا ما می‌خواهیم بگوییم بین آنها تبعیض وجود دارد.

ضرغامی در مورد قطع برنامه عارف نیز گفت: آن مشکل مشکل کوچکی بود که اگر دوستان از من سوال می‌کردند می‌گفتم چهار پنج دقیقه تاخیر اشکالی ندارد. خود آقای عارف هم توجیه شدند.

بازار تهران، میتینگ انتخاباتی
در گزارشی دیگر اینکه، محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز، در اقدامی کنفرانس خبری خود را در بازار تهران برگزار کرد.

حمله قالیباف به ولایتی، جلیلی و روحانی
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران طرح‌های خود را برای ریاست جمهوری تشریح کرد و از عملکرد ولایتی، روحانی و جلیلی در پست‌های وزارت خارجه و دبیری شورای عالی امنیت ملی انتقاد کرد.

این نامزد ریاست جمهوری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو، ضمن آنکه تاکید کرد تغییر سیاست خارجی در چارچوب جمهوری اسلامی در توان رئیس‌جمهوری نیست، به انتقاد از دستگاه دیپلماسی کشور طی ۳۰ سال گذشته پرداخت.
قالیباف که خود پیشتر به‌خاطر اینکه گفته بود «اگر لازم باشد با آمریکا مذاکره می‌کند»، مورد سرزنش طیف‌هایی از اصولگرایان قرار گرفته بود، در این برنامه میان دستگاه دیپلماسی و سیاست‌های حاکمیتی تفکیک قائل شد؛ او دستگاه دیپلماسی کشور را به خمودگی، کوتاهی و «سوءتدبیر» در تامین منافع ملی ایران متهم کرد.

پخش فیلم علیه هاشمی
یک مرکز امنیتی - محفلی تحت پوشش مرکز فرهنگی «سفیر»، فیلمی تحت عنوان «مصاف» را که علیه هاشمی ساخته و به بهانه بررسی آنچه "زمینه‌های شکل‌گیری فتنه سال‌های 78 و 88" ذکر شده، حملات تندی را متوجه هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی کرده بود، در سطح گسترده ای پخش کرده است.

به گزارش سفیر فیلم، مستند مصاف که به کارگردانی علی عبدالوهاب و علی جمالی ساخته شده است، تحولات سیاسی- اجتماعی جمهوری اسلامی در سال‌های 68 تا 88 را به زعم خود مورد بررسی و نقد قرار می‌دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فخرالسادات محتشمی پور: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از هم اکنون شرایط امنیتی تشدید شده است
 • سیدمهدی طباطبایی خطاب به سیدحسن خمینی: حق همان بود که شما به قلم آوردید
 • واکنش و ابراز تاسف مجمع روحانیون مبارز از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • نامه آیت الله گرامی خطاب به هاشمی: در طی حیات سیاسی، مشابه شادمانی ملّت از آمدن شما را ندیده بودم
 • یادداشتی از محمد نوری زاد: تنها راه باقی مانده برای هاشمی رفسنجانی
 • حاشیه های ۱۸ روز مانده تا انتخابات
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: متاسفانه امروز انقلابی‌نماها در لباس دین و با شعارهای انقلابی، درصدد ایجاد انحراف در اهداف و آرمانهای بلند امام و مبانی اسلامی هستند
 • بیانیه مطالبه محور فعالین دانشجویی ۱۹ دانشگاه سراسر کشور در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری
 • حاشیه و متن انتخابات یازدهم ریاست جمهوری
 •  
  آخرین اخبار
 • لغو تحریم فروش تکنولوژی ارتباطی به ایران توسط آمریکا
 • واکنش وکیل دیپلمات بازداشتی به سخنان اژه ای
 • شیرین عبادی در رویداد جانبی اجلاس حقوق بشر در ژنو: دادگاههای ایران سالهاست استقلالی ندارند
 • در 'گفتمان احمدی‌نژادی' جان مردم چقدر می‌ارزد؟
 • یک فعال کارگری: حق خوار و بار ۸۰ تومانی توهین به کارگران است
 • هنرور شجاعی از روحانیون منتقد برای سومین بار محاکمه شد‎
 • طلا گران شد/ قیمت دلار به ۳۶۲۰ تومان رسید
 • گزارش مسعود نیلی از اشتغال در ایران: هر فرد نان‌آور ۳٫۷ نفر است/سال ۹۱ و ۹۲ رشد اقتصادی منفی داریم
 • اصل، احراز مردم است
 • ۱۰۰میلیارد دلار برداشت اضافی قطر از حوزه مشترک گازی با ایران
 • محمد بهشتی: استفاده ابزاری سیاست از هنر بزرگترین ظلم به این عرصه است/ سال زمستان فرهنگی داشتیم
 • محسنی اژه ای: پرونده ستار بهشتی در حال رسیدگی است و خاک نمی خورد
 • آیت الله جوادی آملی: ستون اصلی سیاست اسلامی مردم هستند
 • ایران به سوریه 7 میلیارد دلار وام می دهد
 • پیام سونامی هاشمی؛ اولویت نجات بر احترام
 • خرید كفش هم از سبد خانوار حذف شد
 • انتقاد عضو هیئت رئیسه کانون عالی بازنشستگان از بی توجه ای دولت به معیشت کارگران بازنشسته
 • عراق ۲ هواپیمای تهران - دمشق را مجبور به فرود و بازرسی کرد
 • اشتون: تاریخ دقیق دور جدید مذاکرات تهران و ۱+۵ بعد از انتخابات ایران مشخص می شود
 • سخنگوی قوه قضاییه: از بیان جزئیات اتهامات دیپلمات بازداشتی معذوریم
 •