به روز شده: ۱۲:۴۶ تهران - چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲

در 'گفتمان احمدی‌نژادی' جان مردم چقدر می‌ارزد؟

امروز: آلودگی هوا، معضلی است که از دیرباز تاکنون گریبان شهرهای بزرگ را گرفته و چندسالی است به شهرهای کوچک‌تر هم سرایت کرده است. معضلی که کارشناسان هربار آماری جدید از خسارات و مرگ و میرهای ناشی از آن می‌دهند. البته آلودگی هوا تنها مسئله ای نیست که در آن جان انسان ها به هیچ انگاشته می شود؛ چرا که این روزها هستند بسیاری از بیمارانی که به دلیل عدم وجود داروی مورد نیاز و گاه حتی به دلیل گرانی دارو جان خود را از دست می دهند. اما این دسته شاید چون اقلیتی از جامعه را شکل می دهند خیلی به چشم نمی آیند.

به گزارش فرارو؛ به هر روی مسئله کمبود داروهای اساسی و حیاتی معضلی است که خود فرصتی دیگر برای بررسی طلب می کند؛ اما آلودگی هوا که با طیف بیشتری از جامعه سر و کار دارد با جان مردم چه می کند؟

مِنْ أَجْلِ ذلِکَ کَتَبْنا عَلى‏ بَنی‏ إِسْرائیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النَّاسَ جَمیعاً وَ لَقَدْ جاءَتْهُمْ رُسُلُنا بِالْبَیِّناتِ ثُمَّ إِنَّ کَثیراً مِنْهُمْ بَعْدَ ذلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ

سوره مائده، آیه ۳۲: به همین جهت، بر بنی اسرائیل مقرّر داشتیم که هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد، چنان است که گویی همه انسانها را کشته و هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است. و رسولان ما، دلایل روشن برای بنی اسرائیل آوردند، اما بسیاری از آنها، پس از آن در روی زمین، تعدّی و اسراف کردند.

دریغ هوا

آمارهای مختلفی درباره مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کشور منتشر می شود که البته تاکنون وزارت بهداشت این آمارها را تایید نکرده است. با این حال کمال الدین پیرموذن عضو فراکسیون محیط زیست مجلس معتقد است: «سالانه حدود ۴ تا ۵ هزار نفر در تهران به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.»

همچنین برخی منابع دیگر آمارهای مختلف و متفاوتی از تلفات آلودگی داده‌اند که مسوولان وزارت بهداشت و سازمان حفاظت از محیط‌زیست (متولی اصلی بحران آلودگی هوا) تاکنون هیچ آماری را تایید نکرده‌اند. ندافی رییس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت در این‌باره باره گفته است: «بیماری‌ها و مرگ ناشی از آلودگی هوا را تنها به مسوولان اطلاع می‌دهیم.»

اما مسئله آلودگی هوا در کنار آسیب های جانی، موجب ضررهای مالی به کشور هم می شود. به گفته سیدجعفر تشکری‌هاشمی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران «آلودگی هوا سالانه هشت میلیارد دلار خسارت در ایران به دنبال دارد. خساراتی از سلامتی شهروندان گرفته تا تعطیلی‌های مداوم و محدود کردن تردد خودروها در شهر و تعطیلی کارخانجات و صنایع.»

حال با توجه به آسیب های ناشی از آلودگی هوا باید پرسید دولت در طول هشت سال اخیر چه اقداماتی برای جلوگیری یا کاهش آلودگی هوا انجام داده است.

به نظر می رسد در سالهای اخیر تنها دو قدم برای مقابله با آلودگی شدید هوا در پایتخت برداشته شده است و آن هم افزایش محدوده طرح ترافیک و تعطیل کردن ادارات و مدارس بوده است.

البته در کنار این دو راهکار، دو سال پیش در اواخر پاییز و در اوج آلودگی هوا اقدامی خودساخته و نمایشی از سوی دولت در دستور کار قرار گرفت که نه تنها کوچکترین تاثیری در کاهش آلودگی نداشت؛ بلکه به عنوان یک اقدام مضحک مورد تمسخر شهروندان قرار گرفت.

طرح "آب پاشی" هوای تهران که توسط چند هواپیما به اجرا گذاشته شد، تنها طرح بدیع و جدی! دولت برای مقابله با پدیده آلودگی هوا بود، که تبدیل به نمادی برای اقدامات نمایشی و ژانگولری در کنترل بحران شد.

از نکات جالب توجه این است که "آب پاشی" هوای تهران با واکنش انتقادی وزیر وقت بهداشت نیز روبه رو شد و آب پاشی را در کاهش غلظت آلودگی ها بی تاثیر دانست.

لذا باید گفت تمام تلاش های دولت برای کنترل آلودگی هوای تهران در ۸ سال اخیر جدای از تعطیل کردن و ممانعت از تردد خودروها به همان یک مورد "آب پاشی" شهر تهران ختم شد و در تمام این سال ها نه اقدامی تازه ای صورت گرفت و نه حتی برنامه ای تدوین و راهکاری اندیشیده شد.

مدیریت ‌بی‌برنامه

سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس هشتم می گوید: «در رابطه با رفع معضل آلودگی هوا به لحاظ مدیریتی اقدامات قابل توجهی می توانست صورت بگیرد. بعضی از این اقدمات با مسئله حمل و نقل عمومی و موضوع سوخت های مصرفی مرتبط بود که باید با استاندارهای جهانی مطابقت داده می شد که به آن بی توجهی شد.»

وی ادامه می دهد: «به لحاظ زیست محیطی دولت آقای احمدی نژاد نتوانست وظایف خود را به درستی انجام دهد و در طول هشت سال گذشته مسئله آلودگی هوا وضعیت بسیار بغرنجی برای خیلی از استان ها و شهرهای کشور پدید آورد و راهکار اساسی برای رفع آن اندیشیده نشد.»

حسینی با رد اقدامات آنی برای رفع آلودگی هوا همچون آب پاشی هوا توسط هواپیما تصریح می کند: «رفع آلودگی هوا نیازمند یک برنامه جامع و درازمدت است و نمی توان با اقدامات آنی و لحظه ای آلودگی هوا را برطرف کرد.»

مهرورزی در هوای آلوده!

اما کمال الدین پیرموذن عضو فراکسیون محیط زیست مجلس نیز در گفتگو با فرارو می گوید: «در هشت سال اخیر متاسفانه رئیس دولت صرفا به سوداگری و صدقه پروری بها داد و به اولویت های مردم به خصوص بحث کاهش آلودگی هوا در تهران و هفت شهر صنعتی کشور و ۲۴ استان ذی مدخل در امر گریبان گیری ریزگردها نه تنها توجهی نکرد؛ بلکه با عدم همکاری این مشکل را تشدید کرد.»

وی در توضیح کارشکنی ها و عدم همکاری دولت در رفع آلودگی هوا می گوید: «ما شاهد بودیم که دولت به لحاظ غرض و مرضی که با شهرداری تهران داشت بودجه مترو و حمل و نقل عمومی را به طور کامل پرداخت نکرد. دولت به هیچ وجه به توسعه فضای سبز بها نداد و اقدامات آن در خصوص استانداردسازی صنعت خودرو و سه هزار واحد آلاینده و استانداردسازی پالایشگاههای تولید سوخت به هیچ وجه رضایت بخش نبود.»

در پایان باید به این سوال پاسخ داد که چطور دولت در طول هشت سال اخیر از مهرورزی صحبت کرد و خود را یک دولت مردمی نامید اما هیچ توجهی به بحث سلامت مردم نداشت؟!

پیرموذن در این باره می گوید: «آقای احمدی نژاد در شعارهای خود از مردمی بودن و مهرورزی صحبت می کنند، اما اگر این صحبت ها راست نمایی و دروغین نبود باید به انسان که محور توسعه است و هوا که اصلی ترین نیاز جوامع بشری است بها می دادند.»

عماد حسینی نیز معتقد است: «مهرورزی را نباید صرفا در لفظ معنا کرد و تنها ظاهر را دید. به هر حال مهرورزی نسبت به مردم زمانی خواهد بود که اقداماتی را در زمینه سلامتی مردم و جلوگیری از خدشه دار شدن وضعیت جسمی و روحی آنها انجام داد.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آماده شدن طرح شکایت از احمدی نژاد در صحن مجلس
 • محمود احمدی‌نژاد خطاب به برخی مراجع تقلید: انقلاب مرتع نیست که فقط در آن بگردید
 • باز هم شاه جمله های احمدی نژاد: ۱۰۰ سیاستمدار دنیا از من انتظار مدیریت جهانی داشتند
 • دبیر کل جامعه اصناف و بازار: هزینه های تحمیلی دولت احمدی نژاد از خسارات جنگ بیشتر است
 • افشاگری الف از از حمایت های احمدی نژاد از دانه درشت ها
 • سعید مرتضوی پیروی صحبت های احمدی نژاد: در برابرخدمات سازمان تامین اجتماعی کارشکنی می شود
 • قاسم روانبخش از شاگردان مصباح: دولت هاشمی رجعت به دوران پهلوی بود/ بابت معرفی احمدی نژاد عذرخواهی نمی کنیم
 • نماینده مجلس: جبهه پایداری با احمدی‌نژاد آمد، با احمدی‌نژاد هم می‌رود
 • جوانی احمدی نژاد چه گلی به سر این مردم زد
 •  
  آخرین اخبار
 • شیرین عبادی در رویداد جانبی اجلاس حقوق بشر در ژنو: دادگاههای ایران سالهاست استقلالی ندارند
 • یک فعال کارگری: حق خوار و بار ۸۰ تومانی توهین به کارگران است
 • هنرور شجاعی از روحانیون منتقد برای سومین بار محاکمه شد‎
 • طلا گران شد/ قیمت دلار به ۳۶۲۰ تومان رسید
 • گزارش مسعود نیلی از اشتغال در ایران: هر فرد نان‌آور ۳٫۷ نفر است/سال ۹۱ و ۹۲ رشد اقتصادی منفی داریم
 • اصل، احراز مردم است
 • ۱۰۰میلیارد دلار برداشت اضافی قطر از حوزه مشترک گازی با ایران
 • محمد بهشتی: استفاده ابزاری سیاست از هنر بزرگترین ظلم به این عرصه است/ سال زمستان فرهنگی داشتیم
 • محسنی اژه ای: پرونده ستار بهشتی در حال رسیدگی است و خاک نمی خورد
 • آیت الله جوادی آملی: ستون اصلی سیاست اسلامی مردم هستند
 • ایران به سوریه 7 میلیارد دلار وام می دهد
 • سیدمهدی طباطبایی خطاب به سیدحسن خمینی: حق همان بود که شما به قلم آوردید
 • پیام سونامی هاشمی؛ اولویت نجات بر احترام
 • واکنش و ابراز تاسف مجمع روحانیون مبارز از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • خرید كفش هم از سبد خانوار حذف شد
 • انتقاد عضو هیئت رئیسه کانون عالی بازنشستگان از بی توجه ای دولت به معیشت کارگران بازنشسته
 • نامه آیت الله گرامی خطاب به هاشمی: در طی حیات سیاسی، مشابه شادمانی ملّت از آمدن شما را ندیده بودم
 • عراق ۲ هواپیمای تهران - دمشق را مجبور به فرود و بازرسی کرد
 • یادداشتی از محمد نوری زاد: تنها راه باقی مانده برای هاشمی رفسنجانی
 • اشتون: تاریخ دقیق دور جدید مذاکرات تهران و ۱+۵ بعد از انتخابات ایران مشخص می شود
 •