به روز شده: ۱۲:۰۰ تهران - چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲

۱۰۰میلیارد دلار برداشت اضافی قطر از حوزه مشترک گازی با ایران

امروز: روزنامه شرق در گزارشی از برداشت اضافه قطر از ۱۰۰میلیارد دلار برداشت اضافی قطر از پارس‌جنوبی که حوزه مشترک با ایران است خبر داد.

رستم قاسمی پنجم تیرماه سال گذشته در مجلس به نمایندگان گفت که اختلاف ایران و قطر در برداشت از پارس‌جنوبی «فاحش» است. این گفته وزیر، آمارها و اعدادهایی را که از سوی کارشناسان مطرح می‌شد به واقعیت نزدیک کرد. مطابق آمار رسمی برداشت روزانه ایران از پارس‌جنوبی، روزانه ۱۸۵میلیون‌مترمکعب است. این در حالی است که اگر ۱۰فاز پارس‌جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود.

(آنچه نفتی‌ها ادعا می‌کنند) باید برداشت ما از این میدان روزانه ۲۵۰میلیون‌مترمکعب بود. برداشت قطر اما روزانه ۳۵۰میلیون‌مترمکعب است. تقریبا دو‌برابر ایران. همچنین این کشور روزانه ۴۵۰هزار بشکه از لایه نفتی این میدان گازی، نفت برداشت می‌کند. سهم ایران اما روزانه ۳۵هزار بشکه است.

در واقع در گاز قطر دو برابر و در نفت ۱۳ برابر ایران برداشت می‌کند. بنا بر آخرین قیمت گاز در بازار نیویورک هر هزار‌مترمکعب گاز در این بازار ۲/۴دلار است. قطر روزانه ۱۶۵هزارمترمکعب گاز از ما بیشتر برداشت می‌کند که عموما از نظر کارشناسان این سهم ایران است و از کم‌کاری ما، قطری‌ها جلو افتاده‌اند. حال اگر این میزان‌ برداشت زیادی را با قیمت بازار آمریکا در نظر بگیریم روزانه ۲۱میلیون‌دلار فقط از این اضافه‌برداشت سهم قطری‌ها‌‌ست. در نفت هم قطر ۴۱۵هزار بشکه بیشتر از ما برداشت می‌کند.

اگر قیمت هر بشکه را ۹۰دلار در نظر بگیریم، روزانه ۳۷‌میلیون‌و۳۰۰هزاردلار می‌شود. در واقع برداشت اضافی قطر از پارس‌جنوبی روزانه به ۵۸میلیون‌و۳۰۰هزار‌دلار می‌رسد. ماهانه این مبلغ، یک‌میلیاردو۷۰۰هزاردلار می‌شود، که سالانه آن ۲۱میلیارددلار می‌شود. این در حالی است که قطر برنامه‌های رو به توسعه دارد و مصرف داخلی‌اش هم با جمعیت یک‌میلیون‌نفری تقریبا ثابت است. اما ما در داخل رشد سالانه ۱۰درصد مصرف انرژی داریم.

از سوی دیگر قیمت گاز در بالاترین بها، در داخل هر مترمکعب ۷۰تومان است. اگر مترمکعب را به فوت بدل کنیم هر هزارفوت‌مکعب گاز در ایران ۲۳۱۰تومان می‌شود. در مقایسه با قیمت گاز در نیویورک اگر با قیمت ارز مرجع هم حساب کنیم هر هزارفوت‌مکعب گاز در آمریکا ۵۱۰۰تومان قیمت دارد. پس در داخل فروش گاز سوددهی ندارد و مانعی است برای توسعه. اینها همه در حالی است که تقریبا در ۱۰ سال گذشته هر وزیر نفتی که سرکار آمده است اولویت خود را توسعه میادین مشترک به‌خصوص پارس‌جنوبی اعلام کرده است، اما غیر از توسعه ۱۰ فاز آن هم به شکل ناقص حاصل دیگری برای کشور تحصیل نشده است. این در حالی است که قرار بود در ابتدای دولت دهم ۳۵ماهه فازهای روی زمین مانده پارس‌جنوبی به بهره‌‌برداری برسد.

این روزها البته رسما از سوی نفتی‌ها اعلام می‌شود که این امر ممکن نیست. دیروز مدیرعامل نفت و گاز پارس باز این را اعلام کرد و بیان داشت: الان که در پایان زمان ۳۵ماهه هستیم پیشرفت بخشی از این پروژه‌ها از مرز ۵۰درصد و برخی از ۶۰درصد عبور کرده است. وی با بیان اینکه «پیش از این تمام فازهای پارس‌جنوبی توسط شرکت‌های اروپایی و غربی توسعه یافت که تجربه بالایی در این زمینه داشتند»، گفت: «اما برای توسعه فازهای جدید به توانایی‌های شرکت‌های داخلی اعتماد شد که البته برای آنکه آنها بتوانند به تجربه و پختگی در اجرای پروژه‌ها دست یابند توسعه فازهای ۳۵ماهه با تاخیر مواجه شد.» در واقع مشکل اصلی از نظر این مدیر نفتی، عدم توانایی شرکت‌های داخلی است که موجب تاخیر شدند.

این موارد در حالی است که طرف قطری بدون مشکل با بزرگ‌ترین پیمانکاران دنیا همکاری می‌کند و پروژه‌هایش را یکی بعد از دیگری به بهره‌برداری می‌رساند که در واقع از سهم ایران برداشت می‌کند و کسی را یارای رقابت نیست. قطر تاکنون ۴۵۰میلیارددلار در این میدان سرمایه‌گذاری و ۱۰ سال زودتر از ایران برداشت را شروع کرده است. حال اگر متوسط درآمد زیادی این کشور از ایران را سالانه نه ۲۱میلیارددلار بلکه ۱۰میلیارددلار در نظر بگیریم، تاکنون قطر از سهم ایران صدمیلیارددلار برداشت کرده است. حال اگر با این رقم در حوزه‌های دیگر بازی کنیم و مثلا نقش قطر در تحولات فعلی سوریه و عراق را در نظر بگیریم، این صدمیلیارددلار جدی‌تر می‌شود. در واقع با پول خودمان علیه منافع خودمان توطئه صورت گرفته است.

در ادامه فهرست سرمایه‌گذاری‌های قطر با درآمد حاصل از پارس‌جنوبی می‌آید. صندوق سرمایه‌گذاری قطر در واقع چیزی شبیه به صندوق ذخیره ارزی ایران است. «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» در سال ۲۰۰۵ برای مدیریت سرمایه‌گذاری درآمدهای نفت و گاز قطر تاسیس شد تا با انجام سرمایه‌گذاری خارجی، ریسک جابه‌جایی قیمت‌های انرژی را برای کشور به حداقل برساند و در درازمدت وابستگی به درآمدهای نفتی و گازی را کمتر و کمتر کند.

دولت قطر در دو دهه گذشته در قسمت هیدروکربنی اقتصاد خود سرمایه‌گذاری وسیع انجام داد که نتیجه آن تبدیل شدن کشور به یکی از قطب‌های انرژی جهان بود. قطر هم‌اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده گاز جهان و مالک تعداد زیادی پالایشگاه در نقاط مختلف دنیا‌ست.

سرریز دلارهای نفتی و گازی به کشور، دولت قطر را به سرمایه‌گذاری در قسمت‌های مختلف اقتصاد جهان هدایت کرد؛ از آمریکای‌جنوبی تا آسیا و اروپا؛ از برزیل تا اندونزی و ایتالیا. «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» شرکتی است دولتی. مدیر آن «شیخ حامد بن جاسم بن جابر آل‌ثانی» است و برای سرمایه‌گذاری به همه جای جهان سر می‌کشد و محدودیتی برای حوزه فعالیتش نمی‌شناسد. در ورزش سرمایه‌گذاری می‌کند. نمونه‌اش خریداری و توسعه باشگاه «پاری‌سن‌ژرمن» فرانسه است. به سینما و هنر بی‌اعتنا نیست. یک قلمش خریداری کمپانی «میراماکس» دیزنی است. به فعالیت‌های لوکس و تجملی، از مد و لباس گرفته تا هتل و تفرجگاه علاقه دارد. در ایتالیا و مالزی هتل‌های گرانقیمت و تفرجگاه‌های بزرگ تاسیس یا خریداری می‌کند. کشوری کوچک که در سال ۱۹۷۱ استقلال یافت، اکنون اخبار جهان را از «الجزیره» به گوش جهانیان می‌رساند، میزبان نشست‌های مهم سیاسی خاورمیانه و جام‌جهانی فوتبال است و جهانیان را با «قطر ایرویز» به مقصد می‌رساند. دلارهای نفتی‌اش را نه مثل عربستان خرج اسلحه می‌کند بلکه سرمایه‌گذاری می‌کند و برای شهروندانش فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. از دانش و مشاوره شرکت‌های بزرگ خدمات اقتصادی جهان بهره می‌برد، مدیرانشان را به خدمت می‌گیرد و از تجربه‌شان در تربیت نسل‌های بعدی مدیران خود استفاده می‌کند. نگاهی اجمالی به سرمایه‌گذاری‌های قطر که همگی از کانال «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» انجام می‌شود شاهد این مدعاست.

بخشی از سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری قطر:

۲۰۰۷: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» ۲۰درصد سهام «ال.اس.ای» (بورس سهام لندن) را خریداری کرد.

۲۰۰۷: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» ۹۸/۹درصد سهام «او.‌ام. ایکس» را خریداری کرد. «او.‌ام. ایکس» شرکت بزرگ خدمات مالی دنیا و شرکتی است سوئدی - فنلاندی و دفتر مرکزی آن در استکهلم واقع است.

۲۰۰۹: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» بزرگ‌ترین سهامدار «سانگبرد استیتس» لندن شد. «سانگبرد استیتس» صاحب ۶۱درصد از سهام «کناری وارف»، دومین مرکز بزرگ مالی لندن و زادگاه بسیاری از مراکز مالی و بانک‌های مهم جهان است.

۲۰۱۰: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر»، فروشگاه «هارودز» لندن را به ارزش دومیلیارددلار خریداری کرد.

۲۰۱۰: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر»، یک‌میلیارددلار در شرکت کشتیرانی فرانسه، سومین شرکت بزرگ کشتیرانی جهان سرمایه‌گذاری کرد.

۲۰۱۰: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر»، با امضای تفاهمنامه راهبردی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار «بانک کشاورزی چین» شد. بر اساس تفاهمنامه، قطر متعهد شد در مرحله اول ۸/۲میلیارددلار در پروژه‌های بانک چینی سرمایه‌گذاری کند و راه را برای حضور موثر «بانک کشاورزی چین» در خاورمیانه فراهم کند.

۲۰۱۰: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر»، پنج‌درصد «بانکو سانتاندر» برزیل را خریداری کرد.

۲۰۱۰: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» ۹/۱درصد از سهام «هاتچیف» آلمان را خریداری کرد. «هاتچیف» بزرگ‌ترین شرکت عمرانی آلمان و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساخت‌وساز جهان است.

۲۰۱۱: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» شعبه‌ای با سرمایه اولیه یک‌میلیارد‌دلار در اندونزی احداث کرد. وظیفه این شرکت رصد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قسمت‌های مختلف اقتصادی اندونزی است.

۲۰۱۱: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» ۹/۹درصد از سهام «یوروپین گلدفیلدز» را خریداری کرد. این شرکت با ذخیره ۱۰میلیون اونس طلا یکی از شرکت‌های بزرگ تولید و توزیع طلا در اتحادیه اروپاست.

۲۰۱۱: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» با امضای تفاهمنامه‌ای در فعالیت‌های شرکت «ایبردرولا» شریک شد.

«ایبردرولا» شرکتی است چندملیتی که در تاسیسات برقی و هسته‌ای و انرژی‌های بادی و خورشیدی فعالیت دارد.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» یک تفاهمنامه سرمایه‌گذاری مشترک با «کردیت سوییس» یکی از بزرگ‌ترین مراکز خدمات اقتصادی و سرمایه‌گذاری جهان امضا کرد.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» دفتر «کردیت سوییس» در لندن را خریداری کرد. ساختمانی مجلل در لندن که معماری آن در سال ۱۹۹۱ توسط شرکت معماری «پیه کاب فرید» انجام شد.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» به همراه «اف.اس.آی» یک بنگاه سرمایه‌گذاری مشترک در ایتالیا احداث کرد؛ هدف این کار سرمایه‌گذاری در قسمت‌های مد و لباس، دکوراسیون و توریسم در ایتالیاست.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» سهم سه‌درصدی خود در شرکت «رویال داچ شل» را به هفت‌درصد افزایش داد و به بزرگ‌ترین سهامدار این شرکت تبدیل شد.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر»، «اسمرالدا هولدینگ» ایتالیا را خریداری کرد. این شرکت، مالک چندین هتل مجلل در ایتالیاست.

۲۰۱۲: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» اعلام کرد در «چرنین گروپ» سرمایه‌گذاری راهبردی انجام خواهد داد. «چرنین گروپ» در حوزه رسانه و سرگرمی فعالیت دارد.

۲۰۱۳: «شرکت سرمایه‌گذاری قطر» زیرشاخه‌ای با سرمایه اولیه ۱۲میلیارددلار تاسیس کرد که نیمی از آن به بخش خصوصی قطر واگذار شد تا برای اشخاص و شرکت‌های قطری فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ایران به سوریه 7 میلیارد دلار وام می دهد
 • عراق ۲ هواپیمای تهران - دمشق را مجبور به فرود و بازرسی کرد
 • اشتون: تاریخ دقیق دور جدید مذاکرات تهران و ۱+۵ بعد از انتخابات ایران مشخص می شود
 • متهم شدن ایران به حمله سایبری علیه شرکت های انرژی آمریکا
 • قرار گرفتن ایران در رتبه بیست و هشتم صادرکنندگان جهان
 • آمریکا از همراهی هند در اعمال تحریم‌های ایران تشکر کرد
 • خرمشهر؛ شهر نخل های همیشه خونین ۲۵ روز نبرد تا آزاد سازی خرمشهر؛ لحظه به لحظه با رزمندگان در عملیات بیت المقدس
 • دیده‌بان حقوق‌بشر: امکان انتخابات سالم و آزاد در ایران فراهم نیست
 • تداوم سونامی طلاق در ایران
 •  
  آخرین اخبار
 • اصل، احراز مردم است
 • محمد بهشتی: استفاده ابزاری سیاست از هنر بزرگترین ظلم به این عرصه است/ سال زمستان فرهنگی داشتیم
 • محسنی اژه ای: پرونده ستار بهشتی در حال رسیدگی است و خاک نمی خورد
 • آیت الله جوادی آملی: ستون اصلی سیاست اسلامی مردم هستند
 • سیدمهدی طباطبایی خطاب به سیدحسن خمینی: حق همان بود که شما به قلم آوردید
 • پیام سونامی هاشمی؛ اولویت نجات بر احترام
 • حمیدرضا جلایی پور: کاندیدای اصلاح طلبی در میدان رقابت باقی نمانده است
 • واکنش و ابراز تاسف مجمع روحانیون مبارز از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • خرید كفش هم از سبد خانوار حذف شد
 • انتقاد عضو هیئت رئیسه کانون عالی بازنشستگان از بی توجه ای دولت به معیشت کارگران بازنشسته
 • نامه آیت الله گرامی خطاب به هاشمی: در طی حیات سیاسی، مشابه شادمانی ملّت از آمدن شما را ندیده بودم
 • یادداشتی از محمد نوری زاد: تنها راه باقی مانده برای هاشمی رفسنجانی
 • سخنگوی قوه قضاییه: از بیان جزئیات اتهامات دیپلمات بازداشتی معذوریم
 • غلامعلی رجایی: نمی دانم چرا وبلاگم مسدود شد
 • حاشیه های ۱۸ روز مانده تا انتخابات
 • پیشنهاد علی مطهری برای تغییر ترکیب شورای نگهبان
 • یازگشت احمد زیدآبادی به زندان رجایی شهر
 • تداوم اعمال نظارت و سانسور بر مطبوعات و سایت ها/تذکر به شش روزنامه و فیلترینگ یک سایت
 • کمیاب شدن آرد و نان در اردبیل و خوزستان
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: متاسفانه امروز انقلابی‌نماها در لباس دین و با شعارهای انقلابی، درصدد ایجاد انحراف در اهداف و آرمانهای بلند امام و مبانی اسلامی هستند
 •