به روز شده: ۱۱:۳۳ تهران - یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۲

حاشیه و متن انتخابات یازدهم ریاست جمهوری

امروز: اخبار انتخاباتی روز شنبه چهارم خرداد ماه، 20 روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری- احمد توکلی نماینده مجلس می گوید که در صلاحیت هاشمی رفسنجانی به "مصلحت" نبوده است. همچنین عسگراولادی به نقل از هاشمی رفسنجانی گفته که وی پیشتر گفته بود که اگر شورای نگهبان صلاحیت ام را احراز نکند از آنها گله ای نخواهم داشت. از سوی دیگر، عارف نامزد انتخابات ریاست جمهوری معتقد است در انتخابات سال 88 اخلاق قربانی رقابت های انتخاباتی شد. در همین حال اخباری منتشر شده است که بر مبنای آن شریعتمداری تلاش می کند ائتلافی روحانی و عارف و کاندیداهای معتدلی مثل غرضی تشکیل دهد. دولتی ها نیز همچنان امید بر حضور مشایی در عرصه ی انتخابات دارند و امروز جوانفکر اظهار امیدواری کرده بود که مشایی به صحنه ی انتخابات بیاید. در همین حین، فرمانده ناجا در سخنانی گفته است که بررسی مجدد صلاحیت ها کار درستی نیست و انجام نمی شود.

توکلی: رد صلاحیت هاشمی را به مصلحت نمی دانستم
احمد توکلی با اشاره به موضوع رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی از سوی شورای نگهبان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و نوع موضع گیری هاشمی رفسنجانی نسبت به این موضوع گفت: موضع گیری آقای هاشمی رفسنجانی در قبال عدم تایید صلاحیتشان یک بار دیگر این ضرب المثل فارسی را به یاد آورد که دود از کنده بلند می شود.

وی افزود: البته با سوابق تاریخی و نقش آقای هاشمی در شکل گیری نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در جنگ و اداره کشور اگر غیر از این بود تعجب آور بود.

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه بنده با نامزدی آقای هاشمی و رئیس جمهور شدن ایشان در این دوره موافق نبودم اما رد صلاحیت او را هم به مصلحت نمی دانستم.

توکلی گفت: علی القاعده شورای نگهبان حجتی برای خود داشته است. اما عدم تایید آقای هاشمی، بزرگ ترین رد صلاحیتی است که از اول انقلاب به دست شورای نگهبان انجام شده است و می توانست مشکلاتی برای فرد باسابقه ای چون هاشمی و کشور ایجاد کند.

توکلی ادامه داد: آقای هاشمی رفسنجانی مثل همه سیاست مداران دیگر مورد اعتماد و انتقاد قرار داشته و دارد، ولی این موضع گیری ایشان مصداق ان الحسنات یذهبن السیئات، موقعیت ایشان را نزد سیاست مداران وطن دوست و مردمان دلسوز ارتقاء بخشیده است.

توکلی نماینده تهران، خاطرنشان کرد: بنده به رغم انتقاداتی که از سال های 70 به این طرف نسبت به ایشان داشتم و دارم از این موضع گیری بر حق آقای هاشمی تشکر می کنم.

عسگراولادی: هاشمی رفسنجانی گفته اگر شورای نگهبان صلاحیت ام را احراز نکند از آنها گله ای نخواهم داشت

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: شورای نگهبان برای تشخیص احراز صلاحیت برای مقام ریاست جمهوری افرادی را تائید کرده و کسی را رد صلاحیت نکرده است.

وی با اشاره به خاطره ای از ملاقات سالها پیش با هاشمی رفسنجانی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی راجع به جوان سازی موتلفه اسلامی سفارشهایی کرد و گفت تصور نکنید باید برای همیشه بمانید و ما این توصیه ایشان را قبول کردیم.

عسگر اولادی اظهار کرد: بنده شخصا به آیت الله هاشمی رفسنجانی علاقه مندم و از ایشان بارها دفاع کرده ام اما اگر کسانی که دو دوره رئیس جمهور بوده اند باز هم بخواهند رئیس جمهور شوند یعنی جوان ها رشد نکرده اند .
عارف: در انتخابات سال ۸۸ اخلاق قربانی رقابت‌های انتخاباتی شد

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می گوید باید از فریب افکار عمومی برای افزایش رای پرهیز کرد.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا عارف گفت: در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 متاسفانه اخلاق قربانی رقابت‌های انتخاباتی شد و تا مدتها عوارض آن را در فضای سیاسی کشور دیدیم به همین دلیل در انتخابات پیش رو باید مراقب بود به خاطر رای آوردن اخلاق زیر پا گذاشته نشود.

این کاندید انتخابات ریاست جمهوری گفت : رفتار در چارچوب قانون،گفتار بر مدار صداقت و تصمیم بر مبنای عقلانیت ،سرلوحه تمام تصمیمات و اقدامات ما خواهد بود. منافع و امنیت ملی، ثبات کشور و آرامش مردم برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد،آن‌را فدای منافع کوتاه مدت سیاسی خود و دیگران نخواهیم کرد.

تلاش شریعتمداری برای ائتلاف روحانی و عارف و کاندیداهای معتدلی مثل غرضی

سخنگوی محمد شریعتمداری در دوره داوطلبی وی برای انتخابات، با بیان اینکه وی تلاش می‌کند بین روحانی و عارف ائتلاف ایجاد کند گفت: ائتلاف آنها با کاندیدای معتدل نیز از برنامه‌های شریعتمداری است که نتیجه این تلاش به میزان استقبال کاندیداها بستگی دارد.

محسن بهرامی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه شریعتمداری تلاش می‌کند تا بین حسن روحانی و محمدرضا عارف ائتلاف ایجاد شود، افزود: شریعتمداری از قبل تلاش می‌کرد اصلاح طلبان و کاندیداهای معتدل را تشویق کند برای جلوگیری از ریزش آرا با همدیگر ائتلاف کنند.
وی در واکنش به اینکه آیا شریعتمداری تلاشی برای دیدار بین روحانی و عارف انجام داده است و آیا منظور از سایر کاندیدای معتدل غرضی است، گفت: اطلاعی از دیدار عارف و روحانی ندارم ولی تلاش برای ایجاد ائتلاف برای کم شدن تعدد کاندیداها برای اینکه مردم بهتر و راحت تر انتخاب کنند در حال انجام است. تلاش شریعتمداری در این جهت است که علاوه بر روحانی و عارف بقیه کاندیداهای معتدل از جمله غرضی به یک ائتلاف با هم برسند ولی مهم این است چقدر کاندیداها از مسئله استقبال کنند.
محمد شریعتمداری پیش از آغاز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری به عنوان یک نامزد انتخابات فعالیت می کرد و جلساتی با عارف و روحانی برای ائتلاف تشکیل داده بود ، اما رد صلاحیت شد و از ادامه رقابت انتخاباتی بازماند.

جوانفکر: منتظر ورود چهره اصلی به صحنه انتخابات هستیم

علی اکبر جوانفکر با اظهار امیدواری به تایید صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی گفته است: "با صبوری منتظر ورود چهره اصلی به صحنه انتخابات هستیم."

مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: انتخابات اینک وارد مرحله رقابت میان نامزدها شده است. اما هنوز شور و نشاط انتخاباتی کافی در کشور صورت نگرفته است. فکر می‌کنم باید همچنان صبوری کنیم و منتظر ورود چهره اصلی به صحنه انتخابات باقی بمانیم.

احمدی مقدم: بررسی دوباره صلاحیت انجام نمی شود

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی گفته که نامزدهای رد صلاحیت شده حق ندارند ستاد رسمی داشته باشند البته ممکن است افرادعلاقه مند به آنها به صورت گروهی دورهم جمع شوند اگر ستادهای این افراد به صورت علنی بخواهند فعالیت کنند پلیس با آنها برخوردمی کند.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، نامزدهای رد صلاحیت شده سخنانی را برای امیدوار نگه داشتن هوادارانشان بیان می کنند در حالی که "بررسی دوباره صلاحیت کار درستی نیست و انجام نمی شود رای صادر شده قابل تجدید نظر نیست."

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، این افرادمی گویند از "رهبری حکم می گیریم و این در حالی است که ایشان فرمودند درامور صلاحیتها دخالت نمی کنند."

یکی ماند و دیگری رفت

وبسایت الف در گزارشی به وضعیت نامزدهای انتخابات پرداخته و گفته که "اعلام احراز صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان تکلیف نامزدها و طرفدارانشان را مشخص کرد. یکی ماند و دیگری رفت. برخی با بهت و حیرت پا پس کشیدند و برخی دیگر خود نیز باور نمی کردند که مجوز وزن کشی بگیرند."

گزارش وبسایت الف می نویسد که "هاشمی رفت و همه را هم دعوت به وحدت کرد. لنکرانی قبل از اعلام ردصلاحیت، خود را به ستاد جلیلی معرفی کرد. زاکانی از صدا و سیما شنید که صلاحیتش احراز نشده است و به حمایت جلیلی یا حدادعادل فکر می کند. ابوترابی هم قبل از اینکه ردصلاحیت شود با نامه و درخواست نمایندگان عبای رقابت از تن افکند. شریعتمداری و متکی و سعیدی کیا و باقی هم مجوز ورود به رختکن نگرفتند. اما غرضی آمد. می گوید نه ستاد دارم و نه پول."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دیدار اعضای انجمن اسلامی پزشکان با فرزندان میرحسین و رهنورد: رد صلاحیت هاشمی بیانگر حقانیت نگرانی‌های میرحسین درباره وضعیت اداره کشور است
 • ابراز امیدواری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تایید صلاحیت آیت‌الله هاشمی
 • آیت الله اردبیلی هم خبر صلاحیت هاشمی برای رهبری را تایید کرد
 • مجید انصاری: هاشمی بیش از ۷۰ درصد آرا را به خود اختصاص خواهد داد
 • مصطفی تاجزاده : اگر رهبری خودسری های جنتی را مهار نکند مسول مستقیم انتخابات رسوا خواهد بود
 • بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در خصوص رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی اقتدارگرائي انحصار طلب به دنبال تسخیرهمه اركان انقلاب است
 • بیانیه ستاد جوانان اصلاح طلب:امیدوارانه در کنار آقایان خاتمی و هاشمی ایستاده ایم
 • ابراز امیدواری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تایید صلاحیت آیت الله هاشمی
 • اعظم طالقانی: هاشمی امیدی برای نجات کشور بود
 •  
  آخرین اخبار
 • شش زائر ایرانی در انفجار تکریت کشته شدند
 • وضعیت جسمی حسین رونقی در پی عدم تحویل داروهای وی نامساعد شد
 • زنان اصولگرا و اصلاح طلب خطاب به علما و مراجع: برای پاسداشت جمهوری اسلامی از اعمال سلیقه‌های جناحی کاری کنید
 • درخواست مشترک خاتمی و ماهاتیر محمد برای پایان اختلافات بین شیعه و سنی
 • احضار تیمور امجدی از بازداشت شدگان روز کارگر به دادیاری برای بیان آخرین دفاعیات
 • بنیاد شهید نمایندگان پیگیر تحقیق و تفحص را تهدید کرده است
 • برگردانده شدن پرونده مهدی هاشمی به دلیل "ایرادات سنگین" به دادسرا
 • قرار گرفتن ایران در رتبه بیست و هشتم صادرکنندگان جهان
 • علی مطهری: کمیته فیلترینگ سرخود فیلترها را انجام می‌دهد
 • عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: یک چهارم نقدینگی کشور، معوقه بانکی است
 • نمایندگان مجلس نسبت به واردات گندم و برنج آلوده به کشور هشدار دادند
 • آمریکا از همراهی هند در اعمال تحریم‌های ایران تشکر کرد
 • سعید لیلاز: اصلاح‌طلبان ايرانی با روش خودشان بازی می‌كنند
 • مرغ و برنج گران شد
 • ۳۱۲ نفر از رد صلاحیت شدگان تهران تایید شدند
 • خرمشهر؛ شهر نخل های همیشه خونین ۲۵ روز نبرد تا آزاد سازی خرمشهر؛ لحظه به لحظه با رزمندگان در عملیات بیت المقدس
 • معصومه ابتکار: سر منشاء بسیاری از عوارض و بیماری‌های بدن می‌تواند پارازیت ها باشد
 • سه روز از مدفون شدن کارگران در زباله ها گذشت/ مسئولان صدا و سیما ارزش‌های خبری را مرور کنند!
 • ادامه واکنش ها به رد صلاحیت هاشمی؛مسیح مهاجری: طرح اموری از قبیل بالا بودن سن بهانه‌ای بیش نیست
 • نامه آیت الله موسوی اردبیلی به هاشمی رفسنجانی: تنگ‌نظری ها چیزی از قدر شما نمی‌کاهد
 •