به روز شده: ۰۹:۱۷ تهران - شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲

حاشیه و متن انتخابات یازدهم ریاست جمهوری

امروز: اخبار انتخاباتی روز جمعه سوم خرداد ماه، ۲۱ روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری- یکی از فقهای سابق شورای نگهبان با اشاره به اقدامات سیاسی و جانبدارانه این نهاد فراقانونی، خاطرنشان کرد که "تعیین صلاحیت کاندیداها نباید با شورای نگهبان باشد." همزمان حبیب الله عسگراولادی اظهار داشت که هاشمی رفسنجانی طی دیدار روزهای اخیر با وی از شورای نگهبان برای برداشتن بار سنگین مسئولیت تشکر کرده است. مقام ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز، در اظهاراتی مداخله جویانه، ضمن ادعای اینکه "شورای نگهبان ملت ایران را شادمان کرد"، تاکید کرد که "رئیس جمهور باید تابع ولایت فقیه باشد." این درحالیست که امروز جمعه محمود احمدی‌نژاد طی اظهاراتی مدعی شد که "ما هستیم و تازه کار ما آغاز شده است." در گزارشی دیگر، رسانه ها اظهارات جنجالی اسفندیار رحیم مشایی یک روز قبل از اعلام اسامی کاندیداهای احراز صلاحیت شده را منتشر کرده اند، که وی در جمع تعدادی از جوانان گفته بود: الان دوره رسوایی فرا رسیده است/تا شب انتخابات داغ داغ حضور داریم."واکنش های بین المللی نسبت به رد صلاحیت های انتخاباتی در ایران نیز همچنان ادامه دارد. تحلیل‌گران روسیه گفته اند رد صلاحیت هاشمی‌ رفسنجانی توسط شورای نگهبان باعث حیرت همگان شده و در ایران "رئیس‌جمهور را رهبر تعیین می‌کند."

تعیین صلاحیت کاندیداها نباید با شورای نگهبان باشد
دکتر رسول جعفریان در مطلب تازه خود در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین، مطالب جالبی را درباره کتاب هایی که به تازگی خوانده، نوشته و آورده: «بخشی از خاطرات آیت الله استادی را که مربوط به عضویت ایشان در شورای نگهبان بود نگاه می کردم. ایشان دو دلیل برای کناره گیری خود بیان کردند. یکی این که هر فردی که عضویت شورای نگهبان را می پذیرد باید درس و بحث قم را به مقدار زیاد تعطیل کند. اما دلیل دوم ایشان خواندنی است که نوشته اند: دلیل و جهت دوم که به دوستان گفتم و الان هم همین عقیده را دارم ـ اگرچه خیلی ها مخالف آن هستند ـ این است که رد و قبول صلاحیت کاندیداهای مجلس و ریاست جمهوری نباید با شورای نگهبان باشد. مسأله انتخابات یک مسأله سیاسی و سخت است و به طور طبیعی تنش هایی به دنبال خود دارد و در نهایت به جایگاه رفیع این شورا لطمه وارد می کند. ...»

روایت عسگر اولادی از دیدار با هاشمی بعد از اعلام نتیجه صلاحیت ها
حبیب الله عسگراولادی گفت: در چند روز گذشته با هاشمی رفسنجانی دیدار کردم، ایشان در آن دیدار گفت از شورای نگهبان سپاسگذارم که این بار سنگین را از روی دوش من برداشت.

به گزارش خبرآنلاین، عضو ارشد موتلفه و رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری ادعا کرد: "بررسی های شورای نگهبان ممکن است به مذاق برخی خوش نیاید اما دقت های خوبی در آن صورت گرفته است و می توان آن را یک اقدام شجاعانه دانست.

علم الهدی: در جریان رد صلاحیت ها، به کسی ظلمی نشده، چون حقی نبوده است/ فرزند امام "دروغ می گوید"
همچنین احمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان، با حمله به دختر رهبر فقید نظام بابت اظهارات اخیرش، وی را به "دروغگویی" متهم کرد.

به گزارش فارس، امام جمعه مشهد همچنین با اشاره به برخی اعتراضات نسبت به رای شورای نگهبان، مدعی شد: باید افرادی که صلاحیت‌شان احراز نشده از مسیر قانون پیگیری کنند و قطعا شروع راه پیگیری قانونی رجوع به رهبری نیست.

علم‌الهدی در جمع خبرنگاران با اشاره به نامه زهرا مصطفوی (فرزند آیت الله خمینی) به رهبری در ارتباط با تائید صلاحیت هاشمی رفسنجانی ادعا کرد: در ارتباط با نامه زهرا مصطفوی که گفته‌اند امام بعد از اینکه اسم مقام رهبری را آورده‌اند سپس اسم آقای هاشمی را نیز آورده‌اند، باید بگوییم که اگر منظور این بود که یعنی امام برای رهبری این نظام دو نفر را در نظر گرفتند نه تنها دروغ است بلکه خلاف واقع نیز است.باید این را تشخیص دهیم که حضرت امام نه تنها یک فقیه بلکه یک خبره فقیه‌شناس هم بودند و اینگونه نسبت دادن به امام هتک حرمت به امام است. که امام برای رهبری این امت دو نفر را کنار هم به عنوان فقیه‌ جامع‌الشرایط دیده‌اند.

فیروزآبادی: شورای نگهبان ملت ایران را شادمان کرد
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز مدعی شد: "ما از همه اعضای شورای نگهبان متشکریم که ملت ایران را شادمان کردند."

سرلشگر پاسدار حسن فیروزآبادی روز جمعه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با ورود مجدد به حوزه سیاست اظهار داشت: "فردی اصلح باید به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود که تابع ولایت فقیه باشد."

"ما هستیم"
محمود احمدی‌نژاد نیز، روز جمعه با تکرار یک شعار تاکید کرد: "ما هستیم، همه هستیم، تازه کار ما آغاز شده است."

به گزارش ایسنا، رئیس دولت با انتقاد از رد صلاحیت رحیم مشایی گفت: "متاسفانه جای مرد بهاری خالی است، اما حوصله کنید"، آقای عزیزی در همین جلسه به من گفت که "باشید" من در پاسخ به او گفتم که ما هستیم، همه هستیم، تازه کار ما آغاز شده است."

الان دوره رسوایی فرا رسیده است/تا شب انتخابات داغ داغ حضور داریم
به گزارش مهر، اسفندیار رحیم مشایی یک روز قبل از اعلام اسامی کاندیداهای احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری، در جمع تعدادی از جوانان و نخبگان سراسر کشور مطالبی را درباره انتخابات و حضور احمدی‌نژاد همراه وی در زمان ثبت‌نام، درباره منتقدانش و ولایت فقیه بیان کرده بود که به تازگی از سوی خبرگزاری جنبش عدم تعهد منتشر شده است.

مشایی در این دیدار گفت: "آنهایی به بی‌قانونی نیاز دارند که به خانه‌های مردم می‌ریزند و از یک سایت می‌ترسند. تعطیل کردن یک سایت یعنی چه؟ یعنی ترسیدن از حرف و پیام، و کسی که از حرف و پیام می‌ترسد از جنس پیامبر، امام، دین، آسمان، حقیقت و جوهر درخشان انسان نیست."

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: الان دوره رسوایی فرا رسیده است و هرچه جلوتر می‌رویم، دیگر من نباید حرف بزنم بلکه افرادی هستند که باید از ترس، پشت دیگران خود را مخفی کنند. "

وی با بیان اینکه "ولایت فقیه عاشق‌ترین شخص نسبت به مردم است"، گفته بود: "به قول دکتر احمدی‌نژاد، زندگی در سایه ولایت فقیه تمرین زندگی در زمان امام زمان است. ظهور امام زمان موجب برقراری صلح و امنیت در سراسر جهان است. ما ولایت فقیه را به عنوان یک مدل حکومتی به دنیا ارائه خواهیم کرد و می‌دانیم آنها قبول می‌کنند، چون ولایت فقیه مملو از حکمت است."

رد صلاحیت رفسنجانی و شوک محافل روسیه
انتخابات ریاست جمهوری ایران یکی از مهم‌ترین خبرهای رسانه‌های روسیه است.
روزنامه‌ها و تحلیل‌گران روس در باره‌ی‌ نامزد‌هایی که سیاستی نزدیک‌تر به سیاست بین‌الملل روسیه اتخاذ خواهند داشت، اظهار نظر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، قرار است روز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۲ انستیتوی شرق شناسی روسیه نشستی با عنوان "ایران در آستانه‌ی انتخابات" برگزار کند. در این نشست کارشناسان و شرق شناسان روسیه نقطه‌نظرات خود را درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران ابراز خواهند کرد. کانال "راشیا ۲۴" ، شبکه‌ی خبر تلویزیون دولتی روسیه نیز این نشست مسکو را پخش خواهد کرد.

مقامات روسیه تاکنون درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری ایران رسما موضع‌گیری نکرده‌اند، اما روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون این کشور خبر مربوط به رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را تحلیل می‌کنند.

شوک تحلیل‌گران روسیه
اکثر روزنامه‌های روسیه از رد صلاحیت رفسنجانی متحیر شدند. حتی صدای روسیه که "کاملا دولتی" است در تحلیلی می‌نویسد: «رد صلاحیت آیت‌الله علی‌اکبرهاشمی‌رفسنجانی یاربنیان‌گذار انقلاب اسلامی آیت‌الله خمینی، رئیس‌جمهور سابق و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط شورای نگهبان باعث حیرت همگان شده است.»

النا دونایوا، کارشناس ارشد بخش ایران "انستیتوی شرق‌شناسی علوم روسیه " می‌گوید: «اکثر تحلیل‌گران و ایران‌شناسان روس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی دچار شوک شدند. به نظر من مسئله‌ی سنی رفسنجانی دلیل اصلی برای رد صلاحیت او نیست، بلکه دخالت و نقش او در حواث ۱۳۸۸ و مخالفت‌هایش با رهبرعلت واقعی آن بوده است.»

کدام نامزد برای روسیه بهتر است؟
دونایوا می‌افزاید، ایران و روسیه منافع مشترکی در منطقه دارند و انتظار می‌رود کسی ‌که مقام ریاست‌جمهوری ایران را بدست آورد، در سوریه، افغانستان، خاورمیانه، قفقاز، آسیای‌میانه و خزر همکاری‌های مشترک با روسیه را ادامه دهد.

این کارشناس درباره‌ی نامزدهای ریاست جمهوری ایران و احتمال نزدیکی آن با سیاست‌های بین‌الملل روسیه هم چنین توضیح می‌دهد: «روسیه با سیاست‌های نامزدهایی چون حسن روحانی و علی‌اکبرولایتی آشناست و آنها شاید سمت‌گیری غربی نداشته باشند اما می‌توانند با غرب مذاکره کنند و به توافق برسند. بهبود مناسبات ایران با غرب می‌تواند برای آن‌ها مهم‌تر باشد و نگاه به غرب اولویت پیدا کند. محافلی در روسیه از این مسئله بیم دارند و نگرانند. همین محافل بر این باور هستند که پیروزی سعید جلیلی می‌تواند به نفع روسیه باشد. به عقیده‌ی آن‌ها اگر جلیلی سرکاربیاید سیاست کنونی ایران ادامه خواهد داشت.»

انقلاب خمینی در هفتاد و هشت سالگی
پرفسور ولادیمیر ساژین، کارشناس "موسسه‌ی خاورشناسی روسیه" در مسکو هم در تحلیلی برای رادیو دولتی صدای روسیه می‌نویسد، رد صلاحیت رفسنجانی غیر قابل انتظار بوده است. وی خاطرنشان می‌کند: «آیت الله خامنه‌ای خود مهره‌ها را انتخاب کرده و خود نقش اصلی را بازی می‌کند.»

این تحلیل‌گر روس ادامه می‌دهد: «رفسنجانی ۷۸ سال دارد و سن او نمی‌تواند مشکل به حساب آید، چون‌که خود آیت‌الله خمینی در سن ۷۸ سالگی انقلاب کرد و جمهوری اسلامی را در شرایط دشوار جنگ ایران و عراق طی ۱۰ سال سرپرستی نمود.»

تحلیل‌گر موسسه‌ی خاورشناسی روسیه با یادآوری حوادث انتخابات دوره قبل در سال ۱۳۸۸ نتیجه می‌گیرد که رهبر دینی ایران برای کاهش تنش و هیجان جنگ سیاسی پیش‌رو و همچنین بیم از تکرار انفجارات اعتراض آمیز تن به این کار داده و عدم صلاحیت رفسنجانی را پذیرفته است.

رهبر رئیس‌جمهور را تعیین می‌کند
یوگنی ساتانوفسکی، Jewgeni Satanowski رئیس "انستیتو مطالعات خاورمیانه" در مسکو می‌گوید: «برای انتخاب رئیس‌جمهور مهم‌ترین فاکتور در ایران تائید رهبری است و هر نامزدی که به مقام ریاست‌جمهوری برسد باید در راستای سیاست‌های رهبر عمل کند. بنابراین برای روسیه هیچ تفاوتی نخواهد داشت چه کسی در ایران رئیس‌جمهور شود ... شانس پیروزی با نامزدی خواهد بود که رهبر ایران بیشترین حمایت‌ها را از او بکند."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • شوک محافل روسیه از در صلاحیت هاشمی رفسنجانی
 • شورای نگهبان فرصت مهمی را از انقلاب و کشور گرفت
 • محتشمی پور خطاب به رهبر جمهوری اسلامی : آیا بی عدالتی های صورت گرفته با همسرم با دستور و رضایت شماست؟
 • بیانیه آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب به مردم: تاکید هاشمی بر تقویت وحدت نیروهای معتدل اصلاح‌طلب و اصولگرا
 • صادق لاریجانی: اگر کسی می‌خواهد در روند انتخابات تنش ایجاد کند، جلوی آن را می گیریم
 • تماس سیدحسن خمینی با آقای خامنه ای و ابلاغ پیام اعتراضی برخی مراجع به وی
 • سردار صنیع خانی: اگر هاشمی صلاحیت ندارد چه کسی صلاحیت دارد؟
 • ناصر قوامی؛ مطمئنم هاشمی نظاره‌گر نمی‌ماند
 • نماینده آقای خامنه ای: هاشمی توانایی اداره کشور را ندارد
 •  
  آخرین اخبار
 • روزت مبارک مرد
 • به بن بست رسیدن ۴۶ میلیارد دلار در حوزه پارس جنوبی
 • کشف و هشدار سایبری: مکالمات اسکایپ کنترل می‌شود
 • کنگره آمریکا طرح تشدید تحریمها علیه ایران را تصویب کرد
 • افزایش یک تا چهار میلیونی قیمت‌ خودرو پس از اعلام رد صلاحیت ها
 • رییس سازمان نهضت سواد آموزی: میلیون و ۷۱۹ هزار بی‌سواد در گروه سنی بالای شش سال، در کشور وجود دارد
 • عفو بین الملل ایران را به ادامه "نقض حقوق انسانی" و "تحدید آزادی بیان" متهم کرد
 • ۵۴ دانشجوی دیگر از ادامه تحصیل محروم شدند
 • آژانس: ایران نصب سانترفیوژهای جدیدش را آغاز کرده است
 • یک فعال کارگری: وقتی قیمت همه کالاها آزاد ست،چرا مزد کارگر واقعی نیست؟
 • در نشست دوستان سوریه عنوان شد: جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان، در سوریه نیروهای نظامی دارند
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز موج سانسور و مسدود سازی سایت‌های اطلاع رسانی در ایران را محکوم کرد
 • بلاتکلیفی ۱،۶۶۲ میلیارد تومان در سازمان تامین اجتماعی
 • آغاز به کار ستاد سلام برای آگاهی بخشی درباره حصر رهبران جنبش سبز
 • کناره گیری عارف از انتخابات؟
 • واکنش صادق زیباکلام به رد صلاحیت هاشمی: جمهوری اسلامی با این وضعیت نمی تواند ادامه دهد
 • حسین مرعشی: هاشمی با مردم سخن می گوید
 • نامه سید حسن خمینی به آیت الله هاشمی رفسنجانی: عدم احراز صلاحیت جنابعالی غیرقابل باور است
 • غلامعلی رجایی: شورای نگهبان کسی را رد کرد که بیش از 65 درصد مردم به او رای میدادند/این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!
 • ادامه اعتراض ها به آقای خامنه ای؛ برادر شهید کاظمی: بگذارید مردم رییس جمهور خود را انتخاب کنند
 •