به روز شده: ۱۸:۱۲ تهران - پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲

افزایش یک تا چهار میلیونی قیمت‌ خودرو پس از اعلام رد صلاحیت ها

امروز: روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی خبر از افزایش یک تا چهار میلیونی قیمت‌ انواع خودرو بعد از رد صلا حیت هاشمی می دهد.

این روزنامه در این گزارش می نویسد:ظاهرا «شوک رد صلاحیت‌ها» به حدی بوده که برخی خودروها با وجود رکود شدید بازارشان، باز هم با افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند و حالا همه منتظر صبح روز ۲۵ خرداد هستند تا مشخص شود میهمان بعدی پاستور کیست و چه برنامه‌ای برای اقتصاد و سیاست کشور دارد.

در حال حاضر نیز با توجه به افزایش قیمتی که ارز و سکه طی یکی دو روز گذشته تجربه کرده‌اند، احتمال افزایش بیش از پیش قیمت خودرو به خصوص در بخش وارداتی‌ها وجود دارد. با این حال موضوعی که بیشتر کارشناسان و فعالان بازار روی آن اتفاق نظر دارند، تداوم رکود بازار تا پایان انتخابات یازدهم و حواشی آن است.

به اعتقاد آنها، فضای اقتصادی و سیاسی کشور در این روزهای داغ انتخابات آنقدر خاکستری است که کمتر کسی ریسک فعالیت اقتصادی و خرید و فروش را می‌پذیرد و بازار خودرو نیز از اين قائده مستثنی نیست.

این وسط البته عدم اعلام قیمت برخی خودروها مانند تندر-۹۰ و پژو ۲۰۶ نیز مزید بر علت شده تا بازار خودرو همچنان بلاتکلیف بماند و تحریم آن از سوی مشتریان پایان نیابد.

افزایش یک تا چهار میلیونی قیمت‌ها
اما به بازار برویم و ببینیم منحنی قیمت‌ها در یکی دو روزگذشته چه تغییری کرده است. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲قیمتی برابر با ۳۵ میلیون تومان دارد که این موضوع از رشد قیمت دو میلیون تومانی آن حکایت می‌کند. ایران خودرویی‌ها ظاهرا هنوز مدل ایرانی ۲۰۶ را به بازار نداده‌اند و منتظر اعلام قیمت این خودرو از سوی شورای رقابت هستند. گفته می‌شود ایران خودرو پیشنهاد ۳۱ میلیون تومان را برای پژو ۲۰۶ داده و باید دید در نهایت چه قیمتی مورد توافق شورای رقابت و ایران خودرو قرار خواهد گرفت.

در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو اما تیپ۶ این محصول هم در حال حاضر ۵۱میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این قیمت نشان از ثبات آن دارد. البته طبق آمار، ظاهرا ایران خودرو دیگر مدل اتومات ۲۰۶ را به تولید نمی رساند. دیگر ۲۰۶ اتوماتی که ثبات قیمت در یکی دو روز گذشته داشته، ۲۰۶مدل صندوقدار V۹آن است. V۹هم اکنون با قیمتی برابر با ۵۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مانند تیپ ۶ فعلا جایی در خط تولید ایران خودرو ندارد. همچنین V۸نیز به عنوان مدل صندوقدار اما دنده معمولی ۲۰۶، از قیمتی برابر با ۴۱ میلیون تومان برخوردار است. V۲۰نیز به عنوان ساده‌ترین مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی آن حکایت می‌کند.

از بازار همچنین خبر می‌رسد پژو ۲۰۷ اتومات کماکان قیمتی برابر با ۵۶میلیون تومان دارد و بدون تغییر مانده است. البته گفته می‌شود این خودرو در بازار بسیار کمیاب شده و ایران خودرو نیز تصمیمی برای بازگشت دوباره آن به خط تولید ندارد. در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با ۲۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل دوگانه‌سوز آن نیز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر است. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. مدل SE این خودرو نیز ۲۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند و ۴۰۵ جزو خودروهایی هستند که قیمت آنها در یکی دو روز گذشته تغییر خاصی نکرده است.

همچنین پژو پارس نیز در حال حاضر ۳۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد و در مدل دوگانه سوز خود قیمتی برابر با ۲۹میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.

پراید گران شد
هرچند پراید طی چند هفته گذشته تغییر قیمت خاصی به خود ندیده بود، اما به یکباره ظرف یکی دو روز اخیر گران شد و قیمت آن دوباره به بالای ۱۶ میلیون تومان رسید. مدل ۱۱۱ (هاچ بک) این خودرو در حال حاضر ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از جهش یک میلیونی آن حکایت می‌کند. پراید مدل ۱۳۱نیز که ۵۰۰ هزار تومان گران شده، هم اکنون ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. خبر می‌رسد که مدل ۱۳۲ پراید نیز قیمتی برابر با ۱۵ میلیون و ۳۰۰هزار تومان دارد. این خودرو نیز طی یکی دو روز گذشته ۴۰۰ هزار تومان گران شده است.

از آن سو اما مگان که ظاهرا تولید ‌اندکی در پارس خودرو دارد و بازار لنگ اعلام قیمت آن از سوی شورای رقابت است، تغییر خاصی نکرده و هم‌اکنون ۷۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. گفته می‌شود قیمت تمام شده این خودرو حدود ۸۵ میلیون تومان از آب در می‌آید اما فرمول شورای رقابت می‌گوید قیمت این محصول بسیار کمتر از اینها است.

تندر - ۹۰ نیز که این روزها قیمتی زیر نرخ کارخانه دارد و شورای رقابت هنوز قیمت آن را نهایی نکرده، هم اکنون در مدل پارس خودرویی خود ۳۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد. مدل ایران خودرویی تندر نیز در حال حاضر ۳۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هر دو تندر با افزایش قیمت دو میلیون تومانی در یکی دو روز گذشته روبه‌رو شده‌اند، حال آنکه مشتریان بازار آنها را تحریم کرده و حاضر نیستند با قیمت‌های فعلی، تندر بخرند. از بازار تندر مدل E۱نیز خبر می‌رسد که این محصول قیمتی برابر با ۳۰ میلیون تومان دارد و این یعنی دو میلیون تومان به قیمت آن طی یکی دو روز گذشته اضافه شده است.

از تندر و مگان که بگذریم، به تیبا و ماکسیما می‌رسیم، خودروهایی که اولی طی یکی دو روز گذشته با ثبات قیمت روبه‌رو بوده و دومی گران شده است.

تیبا در حال حاضر ۱۹ میلیون تومان قیمت دارد و ماکسیما ۱۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. این محصول که دیگر مهمان پارس خودرو نیست، سه میلیون افزایش قیمت را طی یکی دو روز گذشته تجربه کرده است.

همچنین نیسان تيانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با ۱۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که تغییر خاصی نداشته است. به جز تیانا دیگر خودرو لوکسی که در یکی دو روز گذشته تغییر قیمت را تجربه نکرد، سوزوکی گرندویتارا بود. این محصول هم اکنون ۱۲۲ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین دیگر خودرو بالای ۱۰۰ میلیون بازار یعنی مزدا۳ نیز در حال حاضر ۱۱۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد که از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. دیگر مدل مزدا یعنی مزدا۲ نیز در حال حاضر ۷۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

جهش قیمت وارداتی‌ها
اما به سراغ خودروهای وارداتی برویم، خودروهایی که برخی از آنها با افزایش قیمت در یکی دو روز گذشته روبه‌رو بودند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر هیوندایی سوناتا با قیمتی برابر با ۱۵۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. آزرا نیز ۱۹۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و هیوندایی IX۵۵هم ۲۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رود. با این حال IX۳۵حدود سه میلیون تومان گران شده و در حال حاضر ۱۵۵ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت اسپورتیج نیز با جهشی چهار میلیونی به ۱۵۸ میلیون تومان رسیده است. سانتافه اما در همان قیمت ۱۷۵ میلیون تومان خود باقی مانده و در عوض تویوتا اوریون جهش سه میلیونی را به خود می‌بیند. این خودرو در حال حاضر ۱۷۸ میلیون تومان قیمت دارد. کرولا و کیزاشی نیز که تثبیت قیمت داشته‌اند، به ترتیب ۱۱۰ و ۱۲۰ میلیون تومان به فروش می‌روند. سراتو هم ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد و اپتیما نیز خودرویی ۱۴۵ میلیون تومانی به شمار می‌رود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آمار آخرین بنز و پورشه های وارداتی ۱۰۰ هزار دلاری به کشور
 • قیمت نفت ایران به زیر 100 دلار آمده است
 • چهل برابر شدن قیمت خانه های کلنگی طی ۱۵ سال
 • بنزین سهمیه ای ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان، بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان
 • پارس جنوبی؛ از وعده‌های رویایی تا واقعیت موجود
 • کاهش ۲۰ درصدی پروازهای خارجی ایران در پی افزایش قیمت بلیت
 • تصویب نشدن افزایش 38 درصدی قیمت حامل‌های انرژی در كمیسیون تلفیق
 • ارزان نشدن قیمت روغن نباتی برخلاف وعده مسئولان
 • تعطیلی یک هفته ای واحدهای قطعه‌ سازی به دلیل عدم دریافت سفارش
 •  
  آخرین اخبار
 • تماس سیدحسن خمینی با آقای خامنه ای و ابلاغ پیام اعتراضی برخی مراجع به وی
 • رییس سازمان نهضت سواد آموزی: میلیون و ۷۱۹ هزار بی‌سواد در گروه سنی بالای شش سال، در کشور وجود دارد
 • سردار صنیع خانی: اگر هاشمی صلاحیت ندارد چه کسی صلاحیت دارد؟
 • عفو بین الملل ایران را به ادامه "نقض حقوق انسانی" و "تحدید آزادی بیان" متهم کرد
 • ناصر قوامی؛ مطمئنم هاشمی نظاره‌گر نمی‌ماند
 • ۵۴ دانشجوی دیگر از ادامه تحصیل محروم شدند
 • آژانس: ایران نصب سانترفیوژهای جدیدش را آغاز کرده است
 • یک فعال کارگری: وقتی قیمت همه کالاها آزاد ست،چرا مزد کارگر واقعی نیست؟
 • در نشست دوستان سوریه عنوان شد: جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان، در سوریه نیروهای نظامی دارند
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز موج سانسور و مسدود سازی سایت‌های اطلاع رسانی در ایران را محکوم کرد
 • بلاتکلیفی ۱،۶۶۲ میلیارد تومان در سازمان تامین اجتماعی
 • آغاز به کار ستاد سلام برای آگاهی بخشی درباره حصر رهبران جنبش سبز
 • کناره گیری عارف از انتخابات؟
 • نماینده آقای خامنه ای: هاشمی توانایی اداره کشور را ندارد
 • واکنش صادق زیباکلام به رد صلاحیت هاشمی: جمهوری اسلامی با این وضعیت نمی تواند ادامه دهد
 • حسین مرعشی: هاشمی با مردم سخن می گوید
 • نامه سید حسن خمینی به آیت الله هاشمی رفسنجانی: عدم احراز صلاحیت جنابعالی غیرقابل باور است
 • غلامعلی رجایی: شورای نگهبان کسی را رد کرد که بیش از 65 درصد مردم به او رای میدادند/این صلاحیت هاشمی نبود که احراز نشد!
 • ادامه اعتراض ها به آقای خامنه ای؛ برادر شهید کاظمی: بگذارید مردم رییس جمهور خود را انتخاب کنند
 • واکنش نیویورک‌تایمز به رد صلاحیت هاشمی: این بار ظاهرا انقلاب پدر خود را خورده‌ است
 •