به روز شده: ۰۹:۳۰ تهران - چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲

سخنگوی وزارت خارجه: مواضع اتمی ما بعد از انتخابات نیز تغییری نخواهد کرد

امروز: سخنگوی جدید دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی، با اشاره به مذاکرات اخیر دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: قرار نبوده است در این مذاکرات خانم اشتون جواب پیشنهادات را بدهد بلکه قرار بود نتیجه نظر شش کشور را به ایران ارایه دهد. جواب اصلی در مذاکرات داده خواهد شد اما توضیحات خانم اشتون مفید بود و می تواند زمینه را برای مذاکرات فراهم کند.

به گزارش مهر، عباس عراقچی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص مذاکرات 25 اردیبهشت ماه بین جلیلی و اشتون در استانبول گفت: مذاکرات بین جلیلی و اشتون مذاکرات بین ایران و 1+5 نبود.

وی افزود: در گفت و گوی بین جلیلی و اشتون ابعاد مذاکرات آلماتی و پاسخ خانم اشتون مطرح شد که قرار بود نتیجه پیشنهادات آلماتی را ظرف یک هفته ارائه دهند که این یک هفته تا 40 روز به تاخیر افتاد.

عراقچی با اشاره به این که خانم اشتون دیدگاه های طرف مقابل را تشریح کرد اظهار داشت: دو طرف اذعان داشتند که مذاکرات مفید بوده است و زمان دور بعدی مذاکرات در گفت و گوهای آتی مشخص خواهد شد. اگر 1+5 ترجیح می دهد مذاکرات را بعد از انتخابات دنبال کند مشکل خودشان است چرا که مواضع اصولی ما قبل و بعد از انتخابات تغییری نخواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دهمین دور از مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در وین بیان کرد: این مذاکرات برای تعیین چارچوب فراتر از تعهدات ایران به NPT و پادمان ها است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر این که این مذاکرات سخت و پیچیده است، اظهار داشت: مذاکرات بین ایران و آژانس تا به حال به نتیجه نرسیده ما امیدواریم در دوره های بعدی به نتیجه برسد اما به هر حال مذاکرات از نظر ما شکست خورده نیست.

سومین نشست دوستان سوریه در تهران
عراقچی همچنین درباره اجلاس بین المللی که قرار است 8 خرداد ماه در تهران برگزار شود گفت: این اجلاس در خصوص راه حل های سیاسی برای حل بحران سوریه است.

وی تاکید کرد: ما از ابتدا معتقد بودیم که بحران سوریه هیچ راه حل و راهکار نظامی ندارد و باید از طریق گفت و گو های سیاسی به راه حل عادلانه دسترسی پیدا کرد.

عراقچی افزود: برای رسیدن به این راهبرد تا به حال دو نشست در تهران برگزار شده که این سومین نشست است شعار این نشست راه حل سیاسی برای ثبات منطقه است که ما به آن اعتقاد داریم.

وی خاطر نشان کرد: هدف این جلسه کمک به رویکردهای سیاسی است که هر روز برای بحران سوریه هرچه بیشتر شکل می گیرد.

عراقچی گفت: از تعداد زیادی از کشورها وزرای امور خارجه شخصیت های بلندپایه و نمایندگان سازمان های بین المللی برای حضور در جلسه دعوت شده و امیدواریم این جلسه در وقت مقرر برگزار و به ایجاد راهکار سیاسی در سوریه کمک کند.

عراقچی درباره بازداشت میکائیل کاظمی تبعه ایرانی در آذربایجان گفت: رفت و آمدهای سیاسی گسترده بین ایران و آذربایجان برای گسترش همکاری ها وجود دارد. ایران و آذربایجان دو کشور دوست هستند و بعضاً سوء تفاهم هایی نیز در روابط به وجود می آید که ریشه آن را در کسانی دیدیم که خواهان گسترش روابط نبودند و به کشورهای دیگر وابسته هستند.

وی اظهار داشت: نیروهای امنیتی کشور ما چندی پیش دو تبعه آذربایجانی را که در تماس با نیروهای بیگانه در داخل ایران بودند دستگیر کردند که ما مراتب را به دولت آذربایجان اعلام کردیم و پس از پایان بازپرسی ها بر اساس حسن نیت آنها را به دولت آذربایجان عودت دادیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: میکائیل کاظمی نیز از کارمندان استانداری اردبیل است که همراه یک هیات ایرانی به آذربایجان رفته بود و به دلیل برخی سوء تفاهم ها دستگیر شده است ما این موضوع را از مراتب قانونی پیگیری کردیم و امیدواریم سوء تفاهم ها هرچه سریعتر رفع شود.

اعتقاد به راهکار سیاسی برای سوریه در مواضع ترکیه پررنگ تر شده است
وی در خصوص تغییر مواضع دولت ترکیه در قبلا سوریه پس از سفر نخست وزیر این کشور به آمریکا بیان کرد: در خصوص مواضع ترکیه نسبت به سوریه پس از سفر آقای اردوغان شاهد بودیم که توجه و اعتقاد به راهکار سیاسی برای سوریه در مواضع ترکیه پررنگ تر شده است.

عراقچی با اشاره به اینکه ما از این مواضع استقبال می کنیم اظهار داشت: این حرفی است که ما و بسیاری دیگر از ابتدای بحران در سوریه گفته ایم که سوریه راهکار نظامی ندارد و اگر از ابتدا به این توصیه و راهکار ایران توجه می شد جلوی بسیاری از مسایل و خونریزی ها در سوریه گرفته می شد.

کنفرانس ژنو 2 فراگیر باشد
وی درباره کنفرانس ژنو 2 و اینکه برخی مخالف حضور ایران هستند گفت: کنفرانس ژنو در حقیقت اثبات ایده ها و راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای سوریه بوده است. از روز اول اعتقاد داشتیم هیچ راه حلی برای سوریه قابل تصور نیست مگر گفتگوی دولت و معارضین که اگر زودتر از این به توصیه های ایران توجه می شود جلوی بسیاری از خونریزی ها گرفته می شد.

وی افزود: ما از هر گونه راه حل در این رابطه استقبال می کنیم و انتظار ما از ژنو 2 رسیدن به راهکار مورد پذیرش مردم سوریه است و البته لازمه موفق بودن اجلاس فراگیر بودن آن است که همه کسانی که در سوریه تاثیرگذار هستند باید در آن حضور داشته باشند.

مذاکرات ایران و 1+5 برای تعیین زمان بعدی ادامه دارد
وی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات اشتون را با آقای جلیلی سازنده می داند بیان کرد: خانم اشتون قرار بود که نتیجه گفتگوها و مشورت ها را ارایه دهد و قرار شد مذاکرات برای تعیین زمان بعدی ادامه پیدا کند.

عراقچی همچنین در خصوص خروج نیروهای پ. ک. ک از عراق اظهار داشت: تحولات را در خصوص پ ک ک از نزدیک پیگیری می کنیم هر گونه تحولی در منطقه باید با مشورت همه کشورها باشد ما همواره از استقلال عراق حمایت کردیم و معتقدیم باید مورد احترام قرار گیرد.

وی تاکید کرد: امیدوار هستیم اگر در این خصوص تحرکاتی وجود دارد مشورت های لازم با ایران و عراق صورت گیرد. ما معتقدیم درگیری های قومی و طایفه ای در عراق از سوی دشمنان است و این خطی است که در سوریه و عراق دنبال می شود و باید با این توطئه مقابله شود. ما برای ایجاد آرامش و تفاهم در بین مذاهب اسلامی تلاش کردیم و هرگونه اقدام مالی و حمایت سیاسی و ارسال اسلحه برای گروهَ های افراطی از نظر ما مردود است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در این باره که آیا شرکت جلیلی در انتخابات خللی در مذاکرات ایجاد می کند، بیان کرد: فعلاً تا قبل از انتخابات قرار نیست مذاکره ای برگزار شود به همین دلیل این سوال موضوعیت ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارت وزیر خارجه آلمان درباره دستیابی ایران به سلاح هسته ای تاکید کرد: قبل از اینکه آنها بخواهد بگویند با سلاح هسته ای ایران مخالفت دارند این مساله از سوی خود ایران مورد تاکید قرار گرفته و رهبری جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده اند که ایران مخالف سلاح های کشتار جمعی و هسته ای است. این موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران است و هرگونه نگرانی در این باره بی دلیل است.

درخواست بازرسی از پارچین خارج از تعهدات ایران است
وی درباره درخواست بازدید از پارچین از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طبق تعهدات خود براساس ان پی تی و موافقت های پادمانی با آژانس به تعهدات خود پایبند است و کوتاهی نخواهد کرد. اگر آژانس تقاضایی فراتر از تعهدات بر اساس ان پی و پادمان دارد که بازرسی از پارچین نیز در همین رابطه است باید یک چهارچوب و ساختاری داشته باشد.

عراقچی گفت: این همان چیزی است که در وین و تهران در حال مذاکره با آژانس هستیم و تا زمانی که چارچوب ها و ما به ازای آن مشخص نشود طبیعتاً جمهوری اسلامی فراتر از تعهدات عمل نخواهد کرد.

توافق نامه ایران و آرژانتین به تأیید ایران رسیده است
وی درباره توافقنامه بین ایران و آرژانتین در مورد پرونده آمیا و اینکه آیا این توافق نامه مورد تایید ایران قرار گرفته است، بیان کرد: یادداشت تفاهم بین طرفین به امضا رسیده است بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران تایید یادداشت تفاهم با مجلس نیست در نهادهای دیگری انجام می شود که تایید و نهایی شده و قابل اجرا است.

قرار نبود اشتون نتیجه پیشنهادات را بدهد
عراقچی در پاسخ به سوال دیگری درباره گفتگوهای جلیلی و اشتون بیان کرد: قرار نبوده است در این مذاکرات خانم اشتون جواب پیشنهادات را بدهد بلکه قرار بود نتیجه نظر شش کشور را به ایران ارایه دهد. جواب اصلی در مذاکرات داده خواهد شد اما توضیحات خانم اشتون مفید بود و می تواند زمینه را برای مذاکرات فراهم کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: براساس وظیفه دینی و ملی و برای رفع مشکلات کشور، وارد این عرصه شدم
 • فاطمه هاشمی: پدرم گفت نمی تواند به مردم خیانت کند
 • تماس تلفنی آیت الله بیات با هاشمی رفسنجانی
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی از سد شورای نگهبان عبور نکرد
 • نگرانی آیت الله جوادی آملی از روند پیش رو: خطر زیر گوش ماست، با همدلی کشور را بسازیم
 • علی شکوری راد: این انتخابات آخرین فرصت برای نجات کشور است
 • تلاش ارگان نهادهای امنیتی- نظامی برای رد صلاحیت هاشمی
 • بيانيه شماره ۳ آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی
 • دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی تکذیب کرد: پیام محرمانه‌ای از وزیر خارجه آمریکا دریافت نکردیم
 •  
  آخرین اخبار
 • فیلتر شدن سایت روزنامه مردم سالاری نیز
 • بازداشت فواد صادقی، فعال رسانه ای نزدیک به هاشمی رفسنجانی
 • محمد تقی کروبی: از هاشمی هم می هراسند
 • بهزادیان نژاد،احمدی امویی،باستانی و رونقی به زندان بازگشتند
 • تشکر بلافاصله ای ۱۷۵۰۰ "استاد و نخبه" از شورای نگهبان در رد صلاحیت نامزدها
 • نامه عضو مجلس خبرگان به رهبری: حذف یك طرف در انتخابات، با مصلحت حماسه سیاسی سازگار نیست
 • محمود احمدی‌نژاد خطاب به برخی مراجع تقلید: انقلاب مرتع نیست که فقط در آن بگردید
 • اعتراض دختران میرحسین و رهنورد به تداوم ممنوع الملاقاتی/ نگاه پدر ومادرم به زندگی و آینده امیدوارانه است
 • فاجعه انسانی در راه است؛ هزینه های درمان ۱۰ میلیون نفر دیگر را زیر خط فقر می برد
 • حسین راغفر: اصلی ترین برنامه دولت باید هدف گیری برای توسعه بخش تولید کشور باشد
 • جدی بودن کمبود آنتی بیوتیک‌های بیمارستانی
 • حامد محمودی نژاد فعال کارگری به قید وثیقه موقتا آزاد شد
 • تعدادی از زائران ایرانی در جریان انفجارهای مرگبار عراق کشته شدند
 • مکارم شیرازی: وضعیت فعلی و خسارات موجود، ناشی از حسن ظن به افراطیون بود
 • چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
 • محکومیت محمدباقر مرادی از اعضای سرای اهل قلم به ۵ سال حبس تعزیری
 • تفاهمنامه ایران وآرژانتین برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب انفجار آمیا
 • گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا از سرکوب آزادی های مذهبی در جهان و ایران
 • شکسته شدن سکوت آیت الله زرندی: هاشمی بخاطر درک شرایط خطیر کشور آمده است
 • پایان اعتصاب غذای مهدی خزعلی در زندان اوین
 •