به روز شده: ۰۹:۳۱ تهران - سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

دورخیز حاکمیت برای لقمه گلوگیر "رد صلاحیت" هاشمی، تعطیلی ستاد جوانان اصلاح طلب، تشدید فضای امنیتی

امروز: یک روز مانده به اعلام کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، گمانه زنی ها حاکی از تداوم فشارها جهت رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی بوده و همزمان حملات به هاشمی شدت بیشتری گرفته است. گزارش ها همچنین حاکی از ادامه فشارهای امنیتی بر اصلاح طلبان جهت هرگونه تحرک انتخاباتی بوده و در پی شایعه رد صلاحیت هاشمی و تشدید فضای امنیتی در تهران، روز دوشنبه ستاد ملی جوانان اصلاح طلب موقتا تعطیل شد. در خبری دیگر از اردوی متزلزل اصولگرایان، این بار قرعه به نام افراطیون «جبهه پایداری» افتاده و کامران باقری لنکرانی به نفع سعید جلیلی کناره گیری کرده است. همچنین محمود احمدی‌نژاد یک روز مانده به اعلام نتایج نهایی احراز صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سفر خود به استان مازندران را همچون سفر چند روز پیش به تایلند لغو کرد.

رد صلاحیت هاشمی، لقمه ای گلوگیر برای حاکمیت
بعد از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان پیرامون لحاظ شدن "شرایط جسمانی" لازم برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات، یک عضو هیات رئیسه مجلس نهم شورای اسلامی نیز، از "مخالفت شورای نگهبان با کاندیداتوری افراد مسن" خبر داد و گفت: "در مذاکره ای که با برخی اعضای شورای نگهبان داشتم دریافتم که شورا این نظر مجلس را قبول دارد و می‌خواهد این نظر را ازطریق آیین نامه شورای نگهبان اعمال کند."

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در گفت‌و‌گو با شبکه العالم، شبکه عربی صدا و سیمای جمهوری اسلامی با اشاره تلویحی به نامزدی هاشمی رفسنجانی گفت: "اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری و اجرایی را دارد فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد، طبیعی است که نمی تواند تایید شود."

بعد از کدخدایی، بعنوان سخنگوی نهاد فراقانونی شورای نگهبان، روز دوشنبه محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس نیز با اشاره به موضوع هاشمی رفسنجانی گفت: "اگر شورای نگهبان این آیین نامه را کمی زودتر از این تهیه می کرد، امروز کسانی که سنشان بیشتر از ۷۵ سال است و توانایی اداره کشور در پست بسیار مهم قوه مجریه را ندارند برای انتخابات ثبت نام نمی کردند."

طی روزهای اخیر، از دبیر شورای نگهبان گرفته، تا برخی اعضای مجلس، از رسانه های وابسته به نهادهای امنیتی - محفلی، تا اصولگرایان افراطی، در اظهارات و تهدیدات گوناگون، هاشمی رفسنجانی را مورد حمله قرار داده و از حضور وی در انتخابات اظهار خشم کرده اند.

رد صلاحیت هاشمی! بله؟ خیر!
همین مواضع سبب شده تا تردید در مورد نتیجه بررسی صلاحیت علی اکبر هاشمی رفسنجانی بالا بگیرد و حتی روز دوشنبه منابع مختلفی از رد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان گزارش دهند و خبرهای تایید نشده از ارسال لیست نهایی شورای نگهبان برای رهبری خبر می دهند که در آن نام آقای هاشمی در بین کاندیداهای تایید شده وجود ندارد. اما شامگاه دوشنبه یک مبنع آگاه خبر رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی را از اساس کذب دانست و نسب به بد اخلاقی های انتخاباتی هشدار داد.

وی در گفتگو با پایگاه خبری سفیر اظهار داشت برخلاف اخبار منتشر شده در خصوص رد صلاحیت هاشمی در شورای نگهبان، تاکید می شود که چینین بحثی در شورای نگهبان اساسا مطرح نشده است وی با ابراز تاسف از بد اخلاقی های انتخاباتی گفت : شورای نگهبان هنوز تصمیم نهایی در مورد صلاحیت کاندیدا ها را اتخاذ نکرده و بررسی صلاحیت ها در این شورا ادامه دارد و به نظر می رسد این خبر سازی ها جنبه سیاسی و شخصی دارد .

محسن هاشمی: ردّ صلاحیت پدرم را باید از شورای نگهبان شنید
به گزارش تسنیم، یکی از فرزندان هاشمی رفسنجانی خبرهای مربوط به ردّ صلاحیت پدرش را "خبرسازی رسانه‌ای" دانست و گفت: سایت‌ها، نماینده شورای نگهبان نیستند که به‌جایش اظهارنظر کنند لذا باید از منبع رسمی این خبر را شنید.

محسن هاشمی درباره برخی خبرها مبنی بر عدم‌‌احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان، گفت: ما این خبرها را از سایت‌ها شنیده‌ایم و بیشتر آن را خبرسازی رسانه‌ای می‌دانیم.

وی افزود: سایت‌ها، نماینده شورای نگهبان نیستند که به‌جایش اظهارنظر کنند لذا باید از منبع رسمی این خبر را شنید.

تداوم فشارها بر اصلاح طلبان
یک ساعت بعد از انتشار گزارش جرس مبنی بر احضار و توضیح خواهی و هشدار به تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی نزدیک به هاشمی رفسنجانی و رسانه های وی توسط وزارت اطلاعات، فعالان جنبش سبز در شبکه های اجتماعی گزارش دادند که ستاد ملی جوانان اصلاح طلب در میدان ولیعصر ترهان بعد از تهدید نیروهای امنیتی با درخواست مسئولان ستاد تخلیه و تعطیل شده است.

همزمان تارنمای «آفتاب صبح امید» گزارش داد که عصر امروز در پی تشدید فضای امنیتی در سطح شهر تهران با هماهنگی صورت گرفته با ستاد مرکزی هاشمی ، ستادهای جوانان در تهران موقتا فعالیت خود را به حال تعلیق درآوردند.

بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه در ستاد هاشمی، درباره دلایل تعطیلی موقت فعالیت ستادها گفته است: "طی روزهای گذشته چندین نفر از فعالان ستادی به نهادهای امنیتی احضار شده اند و با توجه به فضای امنیتی حاکم بر شهر بهتر است تا اعلام قطعی صلاحیت ها توسط وزارت کشور ، فعالیت ستادی مشهود نداشته باشیم و انشالله با قطعی شدن حضور آقای هاشمی در انتخابات ، فعالیت ستادها از سر گرفته خواهد شد."

لنکرانی به نفع جلیلی از کاندیداتوری انصراف داد
در اردوی متزلزل اصولگرایان، سه روز پس از اعلام "اصلحیت تام زمینی- زیر آسمانی" کامران باقری‌لنکرانی توسط مصباح یزدی، این نامزد جبهه پایداری روز دوشنبه انصراف خود را از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری به نفع «سعید جلیلی» اعلام کرد.

محمد تقی مصباح یزدی چند روز پیش گفته بود: "بین و بین الله، در زمین و زیر این آسمان، از لنکرانی اصلح تر نمی بینم."

سخنگوی جبهه پایداری: نمی‌توانیم توان اجرایی جلیلی را تضمین کنیم
ساعتی پیش تر از اعلام کناره گیری لنکرانی به نفع جلیلی، امیر حسین قاضی زاده سخنگوی جبهه پایداری توان اجرایی لنکرانی را از جلیلی بالاتر دانسته و گفته بود: "نمیتوانیم توان اجرایی جلیلی را تضمین کنیم... مگر توافق نبود که لنکرانی بشود. جلسه آخر آقای جلیلی گفتند آقای لنکرانی اصلح است من خیلی هنر کنم همین جایی که دارم اداره کنم اداره می کنم. آقای جلیلی را به صحنه آوردند. اینکه ایشان آمده بخاطر این است که یک عده ای اینقدر رفتند پیش ایشان تا اینکه ایشان احساس کردند باید بیایند دیگر. رفتند برای ایشان اینگونه جا انداختند که آقای لنکرانی رای نمی آورد."

رد صلاحیت مشایی، دلیل لغو سفر احمدی نژاد به استان مازندران؟
اما در اردوی جریان دولتی ها، گزارش ها حاکی از آن است که محمود احمدی نژاد یک روز مانده به اعلام نتایج نهایی احراز صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سفر خود به استان مازندران را لغو کرد.

دو روز پیش نیز سفر احمدی نژاد به تایلند لغو شده بود.

به گزارش فرارو، این دو سفر در شرایطی لغو شده است که فردا شورای نگهبان نتایج تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کند. شنیده های حالی از آن است که نام اسفندیار رحیم مشایی در لیست ردصلاحیت ها قرار دارد. تاکنون شورای نگهبان این اخبار را تائید نکرده است.

فردا سه شنبه آخرین روز اردیبهشت ماه و آخرین روز اعلام نتایج بررسی های شورای نگهبان برای تایید یا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است.

مقایسه سه نظرسنجی
سامانه خبری - تحلیلی «الف»، غروب روز دوشنبه گزارش داد که سه نهاد معتبر اجرائی و رسانه ای در خصوص اقبال مردم به کاندیداها نظرسنجی های جداگانه انجام دادند که بصورت مقایسه ای به شرح زیر است:
وضعیت رای قالیباف مطابق این نظر سنجی به ترتیب 19.8-15.8-15.3 درصد است. با همین ترتیب وضعیت دیگر کاندیداها نیز بدین شرح است:
محسن رضائی 4.6-5-3.9 وضعیت ائتلاف سه گانه در مجموع 26.5-29.5-31 درصد است.
وضعیت اصلاح طلبان در مجموع بدون مشخص کردن کاندیدای خاص 25-24 و 24 درصد است. وضعیت خاتمی با هدف برآورد از پایگاه اجتماعی وی به ترتیب 13-17.2 . 12.5 درصد است.
وضعیت حداد عادل 4.7-7.8 و 7.4 درصد است.
وضعیت مشائی 3.6-5 و 4.8 درصد است.هاشمی در این نظرسنجی 12.15-15 و 11.9 درصد و ولایتی 6.65 و 8.9 و 9.9 درصد است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • شکسته شدن سکوت آیت الله زرندی: هاشمی بخاطر درک شرایط خطیر کشور آمده است
 • غلامعلی رجایی: هاشمی شناسنامه انقلاب است و هیچ عاقلی مهر باطل به شناسنامه خود نمی زند
 • ستاد مردمی حامیان هاشمی رفسنجانی در مالزی تشکیل شد
 • گرامی مقدم: برای بازنشستگی، اولویت برخی مقامات بیش از هاشمی است
 • غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با «شرق»: اولویت‌های هاشمی تغییر کرده است
 • کرباسچی از اشتباهات انتخابات 87 می گوید
 • پیش بینی دیکتاتور سوریه درباره انتخابات ایران
 • سه شنبه تایید صلاحیت ها ابلاغ می شود؛ انتخابات ریاست جمهوری با ۶۶ هزار شعبه اخذ رای
 • درخواست 80 نفر از نمایندگان مجلس از ابوترابی برای انصراف از نامزدی و بازگشت به مجلس به منظور بهره مندی از حضور ایشان
 •  
  آخرین اخبار
 • پایان اعتصاب غذای مهدی خزعلی در زندان اوین
 • همسر حمید کرواسی: به دلیل انتخابات مرخصی به زندانیان سیاسی نمی دهند
 • موکول شدن اعلام نتیجه تایید صلاحیت‌ها به یکم خرداد
 • پنج ماه ماه حبس تعزیری برای حسین رونقی و نوید خانجانی
 • نپذیرفتن نمایندگان رسمی کارگران توسط وزیرکار
 • واکنش ائتلاف اسلامی زنان به اظهارات توهین آمیز محمد یزدی: "ایران خانه کدخدا نیست"
 • فرشاد مومنی: عدم ثبات سیاست های اقتصادی عامل بحران نقدینگی است
 • معافیت از سربازی برای اهداکنندگان عضو
 • وزارت علوم: کوی دانشگاه هیچ خطری ندارد، آرام آرام است/ فضا کاملا باز است به جز برای اهالی فتنه
 • بیش از 1.5 میلیون جوان ایرانی در خارج از کشور
 • یک فعال مستقل کارگری: هیچ مقامی نباید معاش نیروی کار را بازیچه اغراض سیاسی قرار دهد
 • رییس سابق اتاق بازرگانی ایران: دولت بعدی با مصایب اقتصادی زیادی رو به رو ست
 • اجرای آزمایشی طرح «دستبند و پابند الکترونیک»
 • سه شنبه؛ تشیع پیکر پروفسور پروانه وثوق
 • سخنگوی سابق قوه‌قضاییه: اعدام در ملاءعام برای نظام تبلیغ نیست
 • حذف اصلاح‌طلبان از انتخابات شوراها
 • پیامدهای حذف «مطالعات زنان» در دانشگاه تهران
 • جزئیات گزارش مرکز آمار: مقام نخست بیکاری کشور از آن لرستان شد
 • پاسخ حداد عادل به اعتراض مکرر دانشجویان: شاید موسوی و کروبی در حصر راحت‌ترند!
 • ۱۰ هزار تن چای غیر قابل شرب به بازار وارد شد
 •