به روز شده: ۰۹:۲۶ تهران - یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

تا انتخابات؛ از تغییر معادلات جناحها تا اعتراض مطهری به "عوام‌فریبی" جنتی

امروز: یک هفته پس از پایان ثبت نام از نامزدهای ریاست جمهوری، حضور هاشمی و تاثیرات آن در جناح های مختلف سیاسی همچنان اصلی ترین موضوع تحلیل گران است. همچنین نزدیک شدن به اعلام تایید صلاحیت شدگان توسط شورای نگهبان و حدس و گمانهایی که در این مورد زده می شود بخش مهم دیگری از اخبار انتخابات را تشکیل می دهد.
در این بین بعضی از کاندیدا ها نیز به ارائه برنامه های پر رنگ و لعاب خود می پردازند.

کریمی: حضور هاشمی معادلات تمام جناح‌ها را به هم ریخت
محمد کریمی اصفهانی در گفتگو با ایلنا درباره ورود هاشمی به عرصه انتخابات، اظهار کرد: حضور هاشمی بسیاری از معادلات را در مجموعه تمام جناح ها به هم ریخت و طبیعی است که باید به عنوان یک مبدا در مورد آن بحث شود و مصلحت نظام در نظر گرفته شود.
دبیر کل جامعه اسلامی اصناف و بازار با اشاره به برخی تخریب هایی که علیه هاشمی اتفاق می افتد، گفت: گاهی تاییدها و تعریف هایی در رسانه ها مطرح می‌شود که بعد از آن تکذیب آنها منتشر می شود که به نظر من این نوعی تخریب است که مخالفان کاندیداها طراح آن هستند.

قنبری: اصولگرایان معتدل از هاشمی حمایت می‌کنند
نماینده دور هشتم مجلس با بیان این مطلب که حضور هاشمی بسیاری از معادلات اصول‌گرایان را به هم ریخته گفت: حقیقت این است که با ورود هاشمی به عرصه انتخابات معادلات سیاسی اصول گرایان و اصلاح طلبان بر هم ریخت و آن طوری که قبلا پیش‌بینی می شد از حرکت پیش بینی خارج شد و اصلاح طلبان به دنبال این هستند که با محوریت هاشمی به وحدت بی نظیر خود دست یابند.
داریوش قنبری در ادامه افزود: هاشمی قطع به یقین تنها کاندیدای اصلاح طلبان است و اصلاح طلبان پشت سر ایشان قرار خواهند گرفت و در خصوص اصول گرایان که قرار بود ائتلاف هایی را تشکیل دهند همچون سال های گذشته برای حضور در انتخابات اما این ائتلافات پاسخگوی اهداف اصول گرایان نبوده است.
نماینده سابق ایلام همچنین گفت: اصول گرایان امروز نتوانستند در قالب ائتلافات چند به علاوه چند و چند منهای چند به وحدت برسند اما با آمدن آقای هاشمی به صحنه انتخابات اصول گرایان نیز برای رسیدن به کاندیدای واحد قدم های خود را بر خواهند داشت.

وی کاندیدای اصلی اصولگرایان را جلیلی و در مرتبه بعدی ولایتی دانست و پیش بینی کرد دیگر نامزدهای این جریان کنار خواهند کشید.
قنبری همچنین گفت: هیچ کاندیدای اصول گرایی قدرت رقابت و عرض اندام با هاشمی را ندارد چرا که هاشمی علاوه بر رای اصلاح طلبان رای جمع اصول گرایان معتدل را نیز در اختیار دارد و حضور هاشمی در همین اوایل در عرصه انتخابات باعث شکاف میان اصول گرایان شده است به گونه ای که افراد و یاران قالیباف با حضور هاشمی ستاد قالیباف را ترک کرده اند و حزب سابقه داری همچون موتلفه دچار دو دستگی شده است.

اعتراض مطهری به جنتی: عوام فریبی سخیف است
نماینده تهران در مجلس با انتقاد از اظهارات اخیر امام جمعه موقت تهران درباره ویژگی‌های رییس‌جمهور آینده و "غیرمنطقی" خواندن بخش از این سخنان گفت: فکر نمی‌کنم بنز آقای هاشمی گرانتر از پژوی آقای جنتی باشد.
علی مطهری در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس، در جمع خبرنگاران افزود: آقای جنتی می‌گوید به کسی که سوار بنز می‌شود رای ندهید، ولی بحث برسر این است که اگر برخی مقامات سوار بنز می‌شوند، این کار بنا بر تشخیص تیم حفاظت انجام می‌شود. از طرف دیگر بنزهایی که این مقامات سوار می‌شوند، بنزهای 20، 30 سال پیش است که قیمتش در حد پراید است، به نظرم این حرف خیلی خامی بود.
وی در واکنش به این‌که اظهارنظر جنتی تاکیدی بر لزوم دوری رییس‌جمهور آینده از اشرافی‌گری بود، گفت: موضوع برسر این است که تیم حفاظت آقای هاشمی برای ایشان مشخص می‌کند که با بنز و ماشین ضدگلوله برود، این کار به دلیل موقعیت ایشان است، آقای جنتی هم با پژو تردد می‌کنند که فکر نمی‌کنم بنز آقای هاشمی گرانتر از پژوی آقای جنتی باشد.
وی با سخیف دانستن "عوام‌فریبی" ابراز عقیده کرد: در انتخابات‌های گذشته مردم را فریب دادیم و آرای‌شان را به سمتی سوق دادیم که به این بدبختی‌ها رسیدیم. پس دیگر این روش‌ها را تکرار نکنید.

پورفاطمی: از محتوای نامه خبر ندارم

پورفاطمی نماینده مجلس در رابطه با نامه نمایندگان مجلس به شورای نگهبان به خبرگزاری ایلنا گفت: من نامه را امضا نکرده‌ام و از محتوای آن نیز خبر ندارم.
پورفاطمی در ادامه افزود: شورای نگهبان جایگاه مستقلی دارد و اگر بخواهد به این نامه ها توجهی کند روزانه صدها نامه و امضا به شورای نگهبان ارجاع داده می شود. هیچ فرد و گروهی در جایگاهی قرار ندارد که بخواهد برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کند.

وی در ادامه در خصوص ائتلاف میان اصول گرایان گفت: از ابتدا معلوم بود که ائتلاف در میان اصول گرایان به سر انجام نمی رسد.

پورفاطمی خاطرنشان کرد: اصول‌گرایان باید بدانند که رای هاشمی رای بسیار بالایی است و شورای نگهبان هم وظایف قانونی خود را می‌داند و هر آن کس را که طبق قانون صلاحیت داشته باشد تایید صلاحیت می‌کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: اصول‌گرایان با آمدن احمدی نژاد و در اختیار گرفتن مجلس هشت سال به تخریب علیه هاشمی پرداختند؛ امروز دیگر این تخریب هاشمی محلی از اعراب ندارد و جواب نمی‌دهد.
وی در پایان در رابطه با این مطلب که آیا نامه را امضا کرده است یا خیر گفت‌: رای من هاشمی است چرا باید امضا کنم؟

مشایی: به رد صلاحیت فکر نمی‌کنیم

اسفندیار رحیم مشائی نامزد مورد حمایت احمدی نژاد هم امروز گفت که به این فکر نمی‌کند که او را رد می‌کنند یا نه و افزود: ما بر اساس یک تکلیف آمده‌ایم و راه نورانی انقلاب پایان ندارد، بلکه هر لحظه اش نسبت به هر لحظه قبل، آغازی جدید است.

مشاور احمدی نژاد [حاکمیت] انسان بر انسان را یک منطق بسیار خطرناک برشمرد که از سوی شیطان در طول تاریخ استفاده شده است و خاطرنشان کرد: شیطان با این طرح، انسان را به دست انسان در صحنه خار، ذلیل ، خفیف و سرانجام حذف کرد.

مشایی ادامه داد: خداوند در مورد فرعون می‌فرماید : فرعون اول قومش را خفیف، ذلیل و کم قیمت کرد؛ یعنی آنها خفت را پذیرفتند و بعد فرعون بر آنها حاکم شد و سپس انسان‌های ضعیف از فرعون تبعیت کردند. مگر انسان آزاده می‌شود از فرعون تبعیت کند؟

مشایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از من بارها پرسیده اند نظرت راجع به ولایت فقیه چیست؟ اظهار داشت: ما امام راحل را با ولایت فقیه باور کردیم و تا آخر پای آن می‌ایستیم.

رحیم مشایی با بیان اینکه ما برای رقابت انتخاباتی نیامده ایم و هیچ کسی رقیب ما نیست ، تصریح کرد: ما ایجابی و اثباتی وارد انتخابات می‌شویم و می‌خواهیم اندیشه‌های بلند انقلاب و دین حقیقی اسلام را به جهان عرضه کنیم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • کرباسچی: جناح مقابل اصلاح‌طلبان انتخابات را فرمالیته می‌داند
 • مصطفی تاجزاده : وظیفه همگان اعم از اصلاح طلب و اصولگرا و مستقل را رأی دادن به هاشمی می دانم
 • ۴ هفته تا انتخابات؛ رویارویی زیباکلام و عبدی، چالش میان ماندن یا نماندن هاشمی
 • حمیدرضا جلایی پور: هاشمی نامزد مردم است نه گروه‌های سیاسی اشتراک
 • آغاز به کار ستاد جوانان حامی هاشمی رفسنجانی در کرمانشاه
 • علی مطهری: مطهری: جنتی عوام‌فریبی می‌کند، بنز هاشمی گرانتر از پژوی او نیست
 • معرفی معاونت های ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی
 • جنتی: برای رئیس جمهور جامع شرایط باید از خدا بخواهیم کسی را بسازد و بفرستد
 • انتقاد محجوب از سم پاشی ها علیه هاشمی در مجلس: ثبت نام ۴۰۰ نفر نماد دموکراسی و آزادی نیست
 •  
  آخرین اخبار
 • برگزاری آخرین جلسه‌ دفاع چهار درویش گنابادی در دادگاه انقلاب شیراز
 • اعلام اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده شوراهای شهر و روستا
 • لغو ناگهانی مرخصی بهاره هدایت، احمد زید آبادی، بهمن احمدی امویی، حسین رونقی و مسعود باستانی
 • سفیر ایران در روسیه: تهران پس از امضاي پروتکلي ويژه با آژانس بين المللي انرژي اتمي اجازه بازديد بازرسان اين نهاد از سايت "پارچين" را صادر مي کند
 • اخراج كارگران قدیمی برای صرفه‌جویی در هزینه كارگاه
 • افزايش فشارها بر فعالان مدنی و سیاسی آذربايجانی
 • مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران با اين آژانس در مورد مسايل مربوط به فعاليت های اتمی اش همکاری نمی کند
 • رئیس انجمن داروسازان ایران: داروخانه‌ها در حال جان دادن هستند
 • پیام تشکر احمدرضا احمدپور از اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم
 • فشار به كارگران برای بازگرداندن بخشی از مزد
 • وکیل خانواده ستار بهشتی: پرونده هفت ماهست روی میز بازپرس خاک می‌خورد
 • تلاش فرانسه برای اعمال تحریم های بیش تر علیه ایران
 • کسب رتبه ششم تورم در رده‌بندی جهانی توسط ایران
 • موافقان و مخالفان مرجعیت آقای خامنه ای
 • احیای گزینه اصلاح از درون
 • هشدار خانواده میرحسین و کروبی درباره خبرسازی های رسانه های اقتدارگرا
 • محمود دولت‌آبادی: خاتمی «کلیدر» من را خوانده بود و از آن دفاع کرد/ شاملو بیشترین حق‌التحریر را به من داد
 • پاسخ دکتر معین به اضهارات ضد و نقیض قالیباف پیرامون حوادث دانشجویی 78 و 82
 • کاهش شدید واردات ایران بر اساس گزارش گمرک
 • هادی حیدری برنده ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری «امید» شد
 •