به روز شده: ۰۸:۰۱ تهران - یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

حمیدرضا جلایی پور: هاشمی نامزد مردم است نه گروه‌های سیاسی اشتراک

امروز: حمیدرضا جلایی‌پور استاد دانشگاه معتقد است: «هاشمی نامزد مردم است و همین موضوع سبب ایجاد هیجان در جامعه شده است.»
وی که با روزنامه شرق گفت و گو می کرد می گوید: با حضور آقای هاشمی در انتخابات، بخش محذوف جامعه نامزد انتخاباتی پیدا کرده و اصلاح‌طلبان هم به خواسته خود مبنی بر حضور نامزد حداکثری در انتخابات رسیدند؛ اما در اردوگاه اصولگرایان وضع کاملا متفاوت است.

جلایی پور در مورد اصولگرایان می افزاید: آنها که تا دقایق آخر روز ثبت‌نام فکر می‌کردند انتخابات را درون‌جناحی برگزار می‌کنند از حضور هاشمی شوک‌زده شده و در حالت سردرگمی به‌سر می‌برند. البته باید به آنها حق داد که در شرایط فعلی دچار شوک باشند چراکه انتظاراتشان دستخوش تغییرات شده است. از طرفی اصلاح‌طلبان و قشرهای موثر با یک نامزد حداکثری و تاثیر‌گذار به عرصه انتخابات ورود پیدا کرده‌اند، درحالی‌که نامزدهای دیگر، پایگاه اجتماعی چشمگیری ندارند و ‌درصدد جذب آرا هستند. بخشی از افرادی که با تابلوی اصولگرایی در انتخابات حضور دارند نیروهای سیاسی‌ای هستند که سال‌هاست پایگاه اجتماعی خود را به نفع دیگر جریانات رها کرده‌اند، حالا که رقابت از حالت درون‌گفتمانی خارج شده دچار شوک هستند و تا به وضعیت متعادل برسند نیاز به زمان و برنامه‌ریزی دارند.

متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:


‌حضور آقای هاشمی چه تغییراتی در آرایش سیاسی کشور به وجود آورده‌است؟
با حضور آقای هاشمی در انتخابات، بخش محذوف جامعه نامزد انتخاباتی پیدا کرده و اصلاح‌طلبان هم به خواسته خود مبنی بر حضور نامزد حداکثری در انتخابات رسیدند؛ اما در اردوگاه اصولگرایان وضع کاملا متفاوت است. آنها که تا دقایق آخر روز ثبت‌نام فکر می‌کردند انتخابات را درون‌جناحی برگزار می‌کنند از حضور هاشمی شوک‌زده شده و در حالت سردرگمی به‌سر می‌برند. البته باید به آنها حق داد که در شرایط فعلی دچار شوک باشند چراکه انتظاراتشان دستخوش تغییرات شده است. از طرفی اصلاح‌طلبان و قشرهای موثر با یک نامزد حداکثری و تاثیر‌گذار به عرصه انتخابات ورود پیدا کرده‌اند، درحالی‌که نامزدهای دیگر، پایگاه اجتماعی چشمگیری ندارند و ‌درصدد جذب آرا هستند. بخشی از افرادی که با تابلوی اصولگرایی در انتخابات حضور دارند نیروهای سیاسی‌ای هستند که سال‌هاست پایگاه اجتماعی خود را به نفع دیگر جریانات رها کرده‌اند، حالا که رقابت از حالت درون‌گفتمانی خارج شده دچار شوک هستند و تا به وضعیت متعادل برسند نیاز به زمان و برنامه‌ریزی دارند.
‌چرا اصلاح‌طلبان از هاشمی حمایت می‌کنند؟
حضور هاشمی باعث شد اصلاح‌طلبان به صورت تمام‌قد از او دفاع کنند و پایگاه اجتماعی منتسب به آنان نیز به صورت گسترده به حمایت از «آیت‌الله» بپردازند.
از طرف دیگر، هاشمی، تنها مورد تایید و حمایت اصلاح‌طلبان نیست او در میان اصولگراهای میانه‌رو و بدون جنجال نیز نفوذ دارد و پایگاهی قوی در میان مدیران باسابقه دارد. اکثر خانواده شهدا هم به او تمایل دارند همه اینها در کنار هم پایگاهی وسیع برای آرای هاشمی را نشان می‌دهد. او نشان داده که قادر است در شرایط سخت و دشوار مدیریت خوبی داشته باشد و در شرایطی که ما دچار مشکلات عدیده اقتصادی هستیم به شخصی چون او نیاز داریم چراکه او تاکنون توانسته بحران‌های جنگ و دوره سازندگی را مدیریت کند.
‌برخی معتقدند «آیت‌الله» مواضعی نزدیک به اصلاح‌طلبان دارد، عقیده شما چیست؟ ‌
هاشمی، شخصیتی «ملی» و «فراجناحی» است. او نامزد مردم است نه نامزد احزاب و گروه‌های سیاسی. انصاف نیست شخصیت او را محصور به یک حزب یا جناح سیاسی کنیم. هاشمی در چهارسال گذشته جهت‌گیری‌های خوبی داشته و مواضعی را اتخاذ کرده که باعث شده کشور که در دولت‌های نهم و دهم بحران‌های زیادی را تجربه کرده از این مخمصه‌ها، روزنه‌ای برای رهایی پیدا کند. اصلاح‌طلبان هم با بررسی شرایط به این نتیجه رسیدند که کشور نیازمند حضور «آیت‌الله» است. اصولگراهای معتدل و میانه‌رو هم به این باور اذعان دارند و قشر «خاکستری» هم با حضور هاشمی دلیلی برای مشارکت پیدا کرده است. در حالی‌که دولت نهم و دهم با سیاست یارانه‌ای تصمیم داشت رای مردم را مصادره کند اما حالا سیاست‌هایش برای مردم مشخص شده و با مقایسه عملکردها، مردم مطالبات خود را در هاشمی می‌بینند. به باور من این بی‌احترامی به «آیت‌الله» است که او را در جناح‌های سیاسی محصور کنیم. همه می‌دانند مشکلات موجود با این فرافکنی‌ها حل و فصل نمی‌شود؛ خوشبختانه هاشمی در میان قشر متوسط و نخبگان پایگاه خوبی دارد و قشر آسیب‌پذیر هم حامی او هستند به همین دلیل او را «ملی» و «فراجناحی» می‌دانیم و امیدواریم حضورش موفق و توام با حل مشکلات باشد.
‌توزیع شب‌نامه‌ها و موضع‌گیری‌های تند مخالف با حضور «آیت‌الله» را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
گاهی برخی افراد اظهارنظرهایی می‌کنند که جایگاه مشخصی در عرصه سیاسی ندارند؛ گروهی از افرادی که در خصوص هاشمی اظهارنظر می‌کنند جایگاه مشخص سیاسی و پایگاه اجتماعی قابل‌توجهی ندارند هر چند مبانی عقاید اصلاح‌طلبان با اصولگرایان متفاوت است اما در میان اصولگرایان هم افرادی دارای شخصیت ریشه‌دار هستند که از پایگاه اجتماعی خوبی هم برخوردارند، افرادی چون حجت‌الاسلام ناطق‌نوری. اینها شخصیت‌هایی هستند که در انقلاب نقش داشتند سال‌ها فعالیت سیاسی داشته و دارای تجربه متفاوتی هستند و مانند باد هوا، سرگردان نیستند بلکه در سپهر سیاسی کشور دارای وزن بالا و مشخصی هستند بنابراین به نظر می‌رسد به بسیاری از اظهارنظرهای تخریبی باید بی‌توجه بود زیرا این‌گونه موضع‌گیری‌های مغرضانه، دون‌ شأن و اخلاق رقابتی است، علاوه بر این، برای اولین‌بار نیست که این تخریب‌ها صورت می‌گیرد اما خوشبختانه هاشمی شخصیت ریشه‌داری دارد و از روزهای نخست انقلاب نقش مهمی در کشور داشته و برای مردم شناخته شده است. انشالله این تخریب‌ها نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.
‌ پیش‌بینی شما از نتیجه انتخابات پیش‌رو چیست؟
پیش‌بینی در شرایط فعلی مشکل است اما کسانی که نگران کشور هستند انشالله پیروز خواهند شد. به نظر می‌رسد فداکاری هاشمی و حضورش در انتخابات باعث موفقیت جامعه خواهد شد؛ تاکنون همه نامزدها، وابسته به احزاب و جناح‌های سیاسی بودند اما هاشمی نامزد مورد حمایت جامعه و مردم است و کارنامه‌ای درخشان هم دارد به همین دلیل همه دلسوزان کشور بر روی او اجماع کرده‌اند و امیدواریم با پیروزی او لوکوموتیو دولت روی ریل قرارگرفته و از آمار بیکاران و افسردگان و متقاضیان مهاجرت کاسته شود.
‌نقش نامزد دولت را چگونه می‌بینید؟
نامزد مورد حمایت دولت ریشه‌دار نیست و پایگاه اجتماعی ندارد. در دوره گذشته اصولگرایان از احمدی‌نژاد حمایت کردند تا او بتواند رای بیاورد. در این دوره اصولگرایان آنقدر دچار انشقاق و سردرگمی هستند که حتی با دوپینگ هم توانایی اجماع ندارند و نمی‌توانند پایگاهی برای نامزد دولت فراهم کنند. دولت هم قادر به تولید پایگاه اجتماعی نیست.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ۴ هفته تا انتخابات؛ رویارویی زیباکلام و عبدی، چالش میان ماندن یا نماندن هاشمی
 • آغاز به کار ستاد جوانان حامی هاشمی رفسنجانی در کرمانشاه
 • علی مطهری: مطهری: جنتی عوام‌فریبی می‌کند، بنز هاشمی گرانتر از پژوی او نیست
 • معرفی معاونت های ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی
 • جنتی: برای رئیس جمهور جامع شرایط باید از خدا بخواهیم کسی را بسازد و بفرستد
 • انتقاد محجوب از سم پاشی ها علیه هاشمی در مجلس: ثبت نام ۴۰۰ نفر نماد دموکراسی و آزادی نیست
 • جلوگیری گروه های فشار از برگزاری جلسه ستاد مردمی هاشمی در رشت
 • فرمانده نیروی دریایی سپاه: موضوع انتخابات شخصی است، سپاه له یا علیه کسی موضع گیری نمی کند
 • توصیه علم الهدی به شورای نگهبان: توان جسمانی کاندیداها با توجه به سن شان بررسی شود
 •  
  آخرین اخبار
 • هشدار خانواده میرحسین و کروبی درباره خبرسازی های رسانه های اقتدارگرا
 • محمود دولت‌آبادی: خاتمی «کلیدر» من را خوانده بود و از آن دفاع کرد/ شاملو بیشترین حق‌التحریر را به من داد
 • پاسخ دکتر معین به اضهارات ضد و نقیض قالیباف پیرامون حوادث دانشجویی 78 و 82
 • کاهش شدید واردات ایران بر اساس گزارش گمرک
 • هادی حیدری برنده ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری «امید» شد
 • وزیر امور خارجه روسیه: بر حضور ایران در کنفرانس سوریه پافشاری خواهیم کرد
 • پاکستان در ازای برق ۱۰۰هزار تن گندم به ایران می‌دهد
 • پیشنهاد سر حلقه خانه فاطمی به وزیر وقت: پول بده تا مجلس را بخرم، هماهنگ شده!
 • هشدار مرکز پژوهشهای مجلس به دولت در زمینه تعیین تکلیف بانک مرکزی در بودجه 92
 • یک مقام مسئول عنوان داشت: سوخت ۳۰ درصد گران می‌شود، سقف یارانه های پرداختی ثابت می‌ماند
 • سردار صنیع خانی: ناشناس بین مردم بروید تا اعتراضات را بشنوید
 • انتقاد یک نماینده مجلس از کم توجهی دولت و شهرداری به مردم حوزه انتخابی خود
 • فیلتر شدن سایت خبری آینده، در کمتر 24 ساعت از آغاز فعالیت خود
 • افشاگری یک کارشناس تامین اجتماعی از تخلفات این سازمان
 • نامه محمد حسین کروبی به آیت الله خامنه ای
 • محمود دردکشان با پایان دوره حبس آزاد شد
 • پوریا ابراهیمی از زندان اوین پس از یکسال آزاد شد
 • مواضع انتخاباتی مجمع روحانیون مبارز: حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در صحنه، فرصت مناسبی برای عبوردادن کشور ازشرایط کنونی می‌باشد.
 • حمله محصولی از مریدان مصباح یزدی به آیت الله هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری
 • تغییر آرایش امنیتی سپاه پاسداران در آستانه انتخابات
 •