به روز شده: ۰۶:۱۲ تهران - شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

هادی حیدری برنده ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری «امید» شد

امروز: ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری امید یادبود زنده‌یاد دکتر مهدی سمسار روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه، برنده این دوره خود را شناخت.

به گزارش ایلنا، هادی حیدری کارتونیست مطبوعات ایران از طرف بنیاد زنده‌یاد دکتر مهدی سمسار به عنوان برنده ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری «امید» برگزیده شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از روزنامه‌نگاریان و اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد، م‍ژگان جمشیدی (برنده دوره سوم) اجرای مراسم را بر عهده داشت.

گیتی الهی (همسر زنده‌یاد مهدی سمسار) ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران که در میان آن‌ها چهره‌هایی چون محمدابراهیم باستانی پاریزی، کامبیز درم‌بخش، علی دهباشی و شمار دیگری از شخصیت‌های شناخته عرصه فرهنگ و هنر حضور داشتند، گزارشی از عملکرد ۱۰ ساله بنیاد دکتر مهدی سمسار را ارائه کرد.

وی با اشاره به حضور دکتر کاظم معتمدنژاد در دوره‌های گذشته این جایزه، جایشان را خالی دانسته و کسالت ایشان را دلیل عدم حضورشان در مراسم عنوان کرده و برایشان آرزوی سلامتی نمود.

در ادامه مژگان جمشیدی متنی را به نقل قول از شیرین سمسار در باره دلیل نامگذاری جایزه امید قرائت کرد.

جمشیدی در ادامه از اقدام ارزنده روزنامه شرق و پژمان موسوی برای انتشار ویژه نامه ای در باره دکتر معتمد نژاد: «پدر علم ارتباطات ایران» تشکر کرد و سپس پژمان موسوی متنی را با عنوان:«برای دکتر معتمد نژاد» برای حاضرین قرائت کرد.

در ادامه مراسم دکتر باستانی پاریزی، کامبیز درم بخش، پرویز براتی (برنده سال گذشته) و همسر زنده‌یاد مهدی سمسار، ششمین «جایزه امید »را به هادی حیدری اهدا کردند.

هادی حیدری پس از دریافت جایزه ضمن تشکر و افتخار از دریافت این جایزه روزنامه‌نگاری از سوی بنیاد مستقل دکتر سمسار، «امید» را حلقه گمشده‌ای برای نسل خود برشمرد که تولدش، با یک انقلاب بزرگ همزمان شد و کودکی و نوجوانی‌اش با تلخی‌های یک جنگ هشت ساله همراه و جوانی‌اش با مشکلات ریز و درشت دوران پس از جنگ سپری شد.

حیدری گفت: « آن‌چه نسل ما را توان بخشیده تا علیرغم تمام فشارها و مشکلات، همواره به حیات روحی خود ادامه دهیم، وجود نیرویی جان‌بخش و حرکت‌آفرین به نام «امید» است.»

وی کارتونیست‌ها را «صادق‌ترین» منتقدان مشفق برای یک جامعه برشمرد که در روزگار فعلی به جای ظاهرسازی و پنهان شدن پشت پرده‌های عافیت طلبی، قلم‌هایشان را برای اصلاح کژی‌ها به دست گرفته و با وجود تمام فشارها قدم در مسیری پر فراز و نشیب گذاشته‌اند.

وی کارتون را هنری مستقل عنوان کرد که وابستگی‌های دولتی و جناحی را برنمی‌تابد.

وی خاستگاه کارتون را مطبوعات آزاد و مستقل دانست و اشاره کرد عدم نقدپذیری جامعه و مسئولان، فضای سوء‌برداشت و خطوط قرمز، این هنر را با مخاطرات جدی رو‌به‌رو خواهد کرد.

هادی حیدری وجود فضای تنفس برای مطبوعات مستقل را عامل رشد کارتون مطبوعاتی دانست و حضور همراه با مسئولیت‌پذیری کارتونیست‌ها در چنین فضایی را موجب نشاط رسانه‌ای در جامعه عنوان کرد.
برنده این دوره جایزه امید در ادامه گفت: « کلید رسیدن به چنین شرایطی، بالارفتن روحیه نقدپذیری مسئولان اجرایی کشور است. باید به این باور برسیم که نقد مصلحانه و مشفقانه، نه تنها آسیبی به جامعه نخواهد زد بلکه تصویری که از فضای کشور به ناظران بیرونی می‌دهد، جلوه‌‌هایی است از ظرفیت اصلاح‌پذیری یک ساختار.»

حیدری در پایان سخنانش، کارتون‌ها را روایتگران تصویری تاریخ نامید و گفت: «شاید طنزی که در کارتون‌های دوران ما به به ثبت رسیده، طنزی تلخ و گزنده باشد اما معتقدم آیندگان، در لایه‌های زیرین آثار دوران ما، بارقه‌هایی از «امید» را کشف خواهند کرد؛ امید به روزهای روشن فردا.»

در ادامه این مراسم، علی دهباشی طی سخنانی با ابراز خوشحالی از این که جایزه امید به ششمین دوره رسیده آرزو کرد این جایزه از حلقه تهران خارج شود و به شهرستانها راه پیدا کند و در ادامه یاد محمود عنایت را گرامی داشت و افزود زمانی که هیچ کدام از ما به دنیا نیامده بودیم محمود عنایت یک شیوه روزنامه نگاری را آغاز کرد. وی خاطر نشان کرد لازم است تمام روزنامه نگاران جوان برای یادگیری روزنامه نگاری دوره ۱۵ ساله «نگین» را بگذارند جلویشان و فقط ورق بزنند!. وی با ابراز تاسف از این که جامعه روزنامه نگاری ما هیچ تقدیری از این روزنامه نگار بزرگ انجام نداده است افزود در نهایت هفته پیش جامعه دندانپزشکی برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار کرده اند.

کامبیز درم بخش کاریکاتوریست پیشکسوت نیز طی سخنانی گفت: « امروز بیشتر هر زمان رنج می برم که روزنامه های ما به کاریکاتور که بعد از مشروطیت جایگاه ویژه ای پیدا کرده بها نمی‌دهند.» درم‌بخش به فضای آزاد برای کارتونیست‌ها در دوره‌های مختلف اشاره کرد «در سرتاسر دنیا کاریکاتور بازتاب مسائل روز جامعه است و اهمیت ویژه ای دارد اما در ایران آن‌طور که باید به این هنر بها داده نشده البته به غیر از چند استثنا چون هادی حیدری که با وجود مشکلاتی که بر سر راهش بوده اما با پشتکار این مسیر را ادامه داده است.» او در ادامه گفت: امروزه هرکس از من می پرسد چرا کاریکاتور نمی کشی؟ می گویم: این روزها حرف زدن عادی هم دردسر دارد چه برسد به کاریکاتور!

در ادامه مراسم، لوح تقدیر ششمین دوره جایزه امید نیز به فرزانه سالمی، مترجم جوان مطبوعات ایران اهدا شد.

سالمی ضمن ابراز خوشحال از دریافت این عنوان توجه بانیان این جایزه به حوزه ترجمه در مطبوعات را از نکات قابل اعتنا عنوان کرد و گفت بسیاری تصور می‌کنند که ترجمه، یک کار درجه دوم در مطبوعات است، اما اهدای این لوح توسط بنیاد دکتر مهدی سمسار به یک مترجم، نشانه وسعت نظر بانیان آن است.

پس از این دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی ضمن سخنان کوتاهی به اهمیت کارتون مطبوعاتی در روزگار ما اشاره کرد و افزود: « این روزها کاریکاتورها بیشتر از سرمقاله‌ها کاربرد دارد.»

باستانی پاریزی ضمن تجلیل از زنده‌یاد دکتر مهدی سمسار وی را یکی از بزرگترین نویسندگان و مترجمین ایران دانست. وی ابراز خوشحالی کرد که نیت او عملی شده و خانواده و بنیاد او نویسندگان و روزنامه نگاران و کاریکاتوریست های جوان را به این صورت تشویق کرده و به ادامه راه، امیدوار می‌کند.

در پایان مراسم نیز اسماعیل عباسی، روزنامه‌نگار و کارتونیست پیشکسوت ضمن سخنانی درباره اهمیت کارتون و مطبوعات، ابراز امیدواری کرد تا فضای مناسبی برای انتشار این هنر در بستر مطبوعات فراهم شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حضور هادی حیدری در دادسرای فرهنگ و رسانه/مهدی رحمانیان همچنان در زندان اوین است
 • پخش کارتون هادی حیدری از صدا و سیما
 • بیانیه جمعی از روزنامه نگاران درباره کاریکاتور هادی حیدری
 • شرق هم توقیف شد همراه با بازداشت مدیر مسئول آن/هادی حیدری احضار شد
 •  
  آخرین اخبار
 • کاهش شدید واردات ایران بر اساس گزارش گمرک
 • معرفی معاونت های ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی
 • وزیر امور خارجه روسیه: بر حضور ایران در کنفرانس سوریه پافشاری خواهیم کرد
 • پاکستان در ازای برق ۱۰۰هزار تن گندم به ایران می‌دهد
 • جنتی: برای رئیس جمهور جامع شرایط باید از خدا بخواهیم کسی را بسازد و بفرستد
 • پیشنهاد سر حلقه خانه فاطمی به وزیر وقت: پول بده تا مجلس را بخرم، هماهنگ شده!
 • هشدار مرکز پژوهشهای مجلس به دولت در زمینه تعیین تکلیف بانک مرکزی در بودجه 92
 • یک مقام مسئول عنوان داشت: سوخت ۳۰ درصد گران می‌شود، سقف یارانه های پرداختی ثابت می‌ماند
 • سردار صنیع خانی: ناشناس بین مردم بروید تا اعتراضات را بشنوید
 • انتقاد محجوب از سم پاشی ها علیه هاشمی در مجلس: ثبت نام ۴۰۰ نفر نماد دموکراسی و آزادی نیست
 • انتقاد یک نماینده مجلس از کم توجهی دولت و شهرداری به مردم حوزه انتخابی خود
 • فیلتر شدن سایت خبری آینده، در کمتر 24 ساعت از آغاز فعالیت خود
 • جلوگیری گروه های فشار از برگزاری جلسه ستاد مردمی هاشمی در رشت
 • فرمانده نیروی دریایی سپاه: موضوع انتخابات شخصی است، سپاه له یا علیه کسی موضع گیری نمی کند
 • افشاگری یک کارشناس تامین اجتماعی از تخلفات این سازمان
 • نامه محمد حسین کروبی به آیت الله خامنه ای
 • محمود دردکشان با پایان دوره حبس آزاد شد
 • پوریا ابراهیمی از زندان اوین پس از یکسال آزاد شد
 • توصیه علم الهدی به شورای نگهبان: توان جسمانی کاندیداها با توجه به سن شان بررسی شود
 • مواضع انتخاباتی مجمع روحانیون مبارز: حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در صحنه، فرصت مناسبی برای عبوردادن کشور ازشرایط کنونی می‌باشد.
 •