به روز شده: ۰۵:۱۷ تهران - شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

انتقاد محجوب از سم پاشی ها علیه هاشمی در مجلس: ثبت نام ۴۰۰ نفر نماد دموکراسی و آزادی نیست

امروز: گفت و گوی زنده تلویزونی به فرصتی برای انتقاد از نامه نگاری تعدادی از نمایندگان مجلس و خلاء های انتخابات ریاست جمهوری بدل شد.

به گزارش خبرآنلاین، برنامه «دیروز، امروز، فردا» پنجشنبه شب با حضور محسن کوهکن و علیرضا محجوب به بررسی قانونمندی در انتخابات پرداخت.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر در این برنامه گفت: وقتی در مجلس 100 امضاء جمع می شود که فلان کاندید را رد یا تایید کنید چه معنایی دارد؟ امضاء جمع کردن و مصاحبه های مختلف در این مورد ابتدای ماجرا است و وقتی این اتقاق در مجلس می افتد از مردم و کاندیداها چه توقعی باید داشت؟ این قانون شکنی از هر قانون شکنی دیگری خطرناک تر است. تخریب کنندگان باید رسوا شوند تا کاندیداها یکدیگر را تخریب نکنند.

منظور از تخریب نکردن این است که رهبری و آزادی و استقلال را تخریب نکنیم
وی افزود: فضای رقابتی، رقابت واقعی است و مرز آن مشخص نیست. نباید نام هرچیزی را تخریب گذاشت. منظور از تخریب نکردن این است که رهبری و آزادی و استقلال را تخریب نکنیم! انتخاباتی که استقلال و آزادی را تخریب کند، انتخابات نیست. کانون قانون گذاری مقدس است. من که متولی قانون هستم باید بیشتر قانون را رعایت کنم.

محجوب ادامه داد:« در انتخابات ریاست جمهوری، جز در دوره قبل که در برخی امور افراط شد و متاسفانه ادامه هم پیدا کرد، مشکل خاصی وجود نداشت. ما معتقدیم تخریب نباید از حاشیه به متن تبدیل شود. انتخابات رقابت است و در رقابت این مسائل پیش می آید. ناظرین حضور دارند و باید مراقب باشند و به کسانی که به دنبال به هم زدن صحنه هستند، به او تذکر دهد. طبیعت انتخابات این است که آزادی آن حفظ شود. بعضی ها به دنبال چیدن انتخابات نباشند. شورای نگهبان و هیات اجرایی هستند و بقیه باید کار خودشان را انجام دهند.»

اینکه رئیس جمهور زمان ثبت نام در کنار یک کاندیدای خاص قرار می گیرد کار درستی نیست
محسن کوهکن دبیر کل جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس هم گفت:« رفتاری که بر مرجع تصمیم گیرنده فشار وارد می کند، کار درستی نیست. آقای محجوب از مجلس شروع کردند و من هم صحبت ایشان را قبول دارم. اینکه 100 نفر نامه ای بنویسند و از شورای نگهبان بخواهند دو کاندیدای خاص را رد یا تایید کنید کار اشتباهی است. شان و جایگاه مجلس این نیست. یک وقتی هست که فردی داوطلب شده است و من ادله محکمه پسنده ای دارم که نشان می دهد آن آقا انسان مدیری نیست. من باید این مسائل را به شکل مکتوب و بدون جنجال تقدیم شورای نگهبان کنم.»

وی ادامه داد:«برای ما رهبری الگو هستند. رهبری هیچ وقت نفی واثباتی از هیچ کاندیدایی حمایت نمی کنند، بقیه ارکان نظام هم باید از این رفتار رهبری تبعیت کنند. اینکه رئیس جمهور زمان ثبت نام در کنار یک کاندیدای خاص قرار می گیرد کار درستی نیست. این رفتار باعث می شودمردم بگویند وقتی رئیس جمهور دست یک فردی را می گیرد و به وزارت کشور می برد، فردا در انتخابات اعمال نظر می کند و این شائبه خوبی نیست. مجریان امر باید از رهبری درس بگیرند و طوری رفتار کنند که مردم فکر نکنند از شخص خاصی حمایت می شود.»

تعریف از 2 بیانیه هاشمی
کوهکن گفت:« ما باید در رابطه با رفتار غیرقانونی، مراقب رفتار اطرافیان باشیم. یکی از داوطلبین یکی -دو اطلاعیه داده است که آن را مثبت ارزیابی می کنم. وقتی کسی بیاید بگوید کسانی که کارناوال راه می اندازند از ما نیستند تکلیف را روشن کرده، بقیه کاندیداها هم باید تکلیف را روشن کنند تا مجریان امر بتوانند رفتار قانونی خود را داشته باشند.»

آنچه که در مجلس تحت چهارچوب اعلامیه انجام می شود، خلاف قانون نیست
به گزارش خبرآنلاین، مصری عضو هیات رئیسه مجلس در تماس تلفنی در این گفت و گو شرکت کرد و در مورد نامه ای که به امضای 100 نفر از نمایندگان مجلس رسیده است، گفت:« چیزی که از ناحیه مجلس صادر می شود را می توان به مجلس نسبت داد اما اگر فراکسیون یا گروهی اطلاعیه یا بحث سیاسی داشتند نمی توانیم بگوییم کار غیرقانونی کرده اند. در مجلس آزادی وجود دارد و نمایندگان می توانند در زمینه های مختلف اظهار نظر داشته باشند. نماینده هایی که نامه را امضاء کرده اند کار غیرقانونی انجام نداده اند.»

وی ادامه داد:« از آن طرف هم فشارهای زیادی روی شورای نگهبان وجود داشته اما خوشبختانه شورای نگهبان محکم و استوار روی نظر قانونی خود ایستاده است و به فشارها توجهی نداشته است. آنچه که در مجلس تحت چهارچوب اعلامیه انجام می شود، خلاف قانون نیست.»

دور قبل انتخابات چون فضا به خوبی مدیریت نشد و بستر لازم فراهم نبود، نتیجه خوبی به دست نیامد
محجوب در ادامه برنامه با بیان اینکه انتخابات ما مساله دار نبوده و فقط استثناهایی وجود داشته است، خاطر نشان کرده:«بررسی صلاحیت ها باید در یک فضای سالم و آرام انجام شود. قانون اساسی تکلیف را روشن کرده و فضا سازی بی معنا است. کسی که کاندید شد و وارد میدان شد باید حس کند می تواند آزادانه مباحث خود را مطرح کند. ما باید در ایام انتخابات مراقب باشیم تا آثار منفی متوجه جامعه نشود نه اینکه اجازه دهیم مسائل به وجود بیاید و فردا بیاییم و یکدیگر را محکوم کنیم. نباید فقط به کمیت انتخابات توجه داشته باشیم بلکه کیفیت آن هم مهم است. آزادی اندیشه و مطبوعات، تبلیغات آزاد، برگزاری آزادانه اجتماعات و... تشکیل دهنده کیفیت انتخابات است. شمارش رای باید در اتاق شیشه و برای همه قابل رویت باشد تا کسی در نتیجه آن تردید نداشته باشد. عدم تکرار حوادث گذشته به درس گرفتن از گذشته باز می گردد. معمولاً چیزی که فردا رخ می دهد، ریشه در رفتارهای امروز ما دارد.»

وی گفت:« مدیریت این دوره، مدیریت خاصی است و باید برای آن طراحی خاصی داشته باشیم. اصل انتخابات رقابت است. اگر رقابت ناقص انجام شود، انتخابات به خوبی برگزار نمی شود. روزها و ایام همان روزها و ایام است و این ما هستیم که باید نوع و مدل مدیریت و تبلیغات را تغییر دهیم. کاندیداها باید حس کنند پشت فرمان نشسته اند و در طرح مباحث خود آزاد هستند. دور قبل چون فضا به خوبی مدیریت نشد و بستر لازم فراهم نبود، نتیجه خوبی به دست نیامد. اگر در کلیت انتخابات و بیان مباحث محدودیت ایجاد کنیم، کاندیداها در بیان دیدگاه های خود مغفول می مانند.»

افراد بی هنر در یک جو احساسی سعی می کنند رقبا را بکوبند
کوهکن هم در بخش دیگری از برنامه با بیان اینکه اگر کسانی که رد صلاحیت شوند، تابع قانون نباشند به نوعی عدم تمکین خود از قانون را نشان می دهند، افزود:« در زمان تبلیغات، نوع تبلیغات توسط قانون مشخص شده، افراد بی هنر در یک جو احساسی سعی می کنند رقبا را بکوبند و از پلکان تخریب دیگران بالا بروند. صحبت های آقای محجوب طوری بود که مخاطب حس می کند جمهوری اسلامی به کاندیداها می گوید چی بگو، چی نگو! اینطور نیست. در دوره قبلی حرکات برخی از افراد مثل بگم و بگم ها وعکس نشان دادن ها باعث ایجاد برخی مشکلات شد. در جمهوری اسلامی هیچ مقامی به هیچ کاندیدایی چیزی را دیکته نمی کند.»

کوهکن خاطرنشان کرد:«انتخابات روی یک نوع موج و شور سوار است. ما با این مخالف نیستیم و معتقدیم برانگیختن درست احساسات برای داغ شدن تنور انتخابات، کار بدی نیست، اما این شور و هیجان باید مدیریت شود. سال 88 به یکی از آقایان گفتم شاید شما بتوانید 100 نفر از هواداران خود را به خیابان ها بیاورید اما چگونه می خواهید حضور این افراد را مدیریت کنید؟ داوطلبین ریاست جمهوری باید رفتار خود را مدیریت کنند و اگر از اطرافیان خود حرکت خلاف قانون دیدند حتماً تذکر دهند.»

وی ادامه داد:« من معتقدم مرز بین تخریب و نقد کاملاً مشخص است. گاهی لفظ شما نشان دهنده این است که شما تخریب می کنید یا انتقاد! من فکر می کنم یکی از فرق های اساسی نقد و تخریب نوع قرائت و لفظ فرد است.»

انتخابات با بگیر بگیر و بگم بگم انجام نمی شود
علیرضا محجوب با بیان اینکه قانون انتخابات ریاست جمهوری همه مسائل را پیش بینی کرده است گفت: کسی که شاکی است یا باید مجازات شود و یا... تکلیفش در قانون مشخص است.

وی افزود: همین الان به خیلی از رسانه ها ایراد گرفته می شود که شما چرا فلان مطلب را نوشته اید! حرف من این است که کسی دایه مهربان تر از مادر نشود. قانون مطبوعات مشخص کرده که چه کسی باید در مورد مطبوعات صحبت کند.

وی ادامه داد: قانون اساسی فصل آزادی برای مطبوعات و تجمعات دارد، اگر چه این موضوعات باید همیشه رعایت شود اما در ایام انتخابات باید این مسائل را به خوبی و بیشتر از گذشته نشان دهیم.
اگر این اصول را رعایت کنیم، انتخابات با بگیر بگیر و بگم بگم انجام نمی شود. قانون اساسی استقلال را با آزادی مقایسه کرده و ضمانت قانون، ازادی است.

تعمیم رای یک شهر و روستا به کل کشور اشتباه است
کوهکن اظهار داشت:«این آزادی است که حق دفاع از حقوق قانونی را به ما داده است. هر حرف غیرقانونی و فشار مرجع نامربوط، غیرقابل قبول است.»

وی افزود:نمی توانیم بگوییم طریقه اطلاع رسانی امروز بسته است. التزام به قانون به سازو کار خاص خود نیازمند است. در حوزه تمکین باید حق را به جایگاهی که قانون مشخص کرده، بدهیم. ما باید رفتار خودمان را با تفسیر قانون گذار از قانون تنظیم کنیم نه اینکه قانون را با خودشان تنظیم نمایند.

وی ادامه داد: همه باید بدانیم حاصل جمع آرای صندوق ها تکلیف را مشخص می کند. اگر شخصی بیاید و لایه ای را از یک شهر و روستا بردارد و آن را به کل کشور تعمیم دهد دچار تحلیل اشتباه می شود و در نهایت او را به وادی های غیرقانونی می کشاند.

نباید فکر کنیم اینکه 400 نفر ثبت نام می کنند نمادی از دموکراسی و آزادی است
کوهکن درباره اینکه آیا قانون جامعی در مورد رقابت های انتخاباتی داریم گفت:« در نظام های دیکتاتوری چون مردم نقشی ندارند و تصمیم گیرنده نیستند، آنچه که حاکمان اعمال می کنند به عنوان اصل در نظر گرفته می شود.اما در نظام های دموکرات، رعایت قانون و چهارچوب های مشخص شده، محدوده حقوق و تکالیف را مشخص می کند. کسی که قانون شکنی می کند باید قبول کند که به حقوق دیگران تجاوز می کند. خیلی از افراد شعار رعایت قانون می دهند اما در عمل باید دید نگاه ما به قانون چگونه است؟ آیا تفسیر خودمان را از قانون قبول داریم و یا در میدان عمل قانون را رعایت می کنیم؟ اگر قوانینی که بعد از انقلاب در مورد انتخابات مختلف وضع شده را نگاه کنیم می بینیم انتخابات به خوبی برگزار شده و ناظران سعی کرده اند مشکلات را گام به گام بر طرف کنند.»

وی ادامه داد:«نمی توانیم بگوییم قوانین انتخابات فعلی دارای مشکل نیست. در قانون اساسی اینطور آمده که افراد متقاضی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید جزو رجال سیاسی- مذهبی باشند و بعد به بقیه مسائل رسیدگی شود. آیا اینکه افراد بدون هیچ چهارچوبی در انتخابات ثبت نام کنند کار درستی است؟ در هیچ یک از کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند هم این اتفاق نمی افتد. نباید فکر کنیم اینکه 400 نفر ثبت نام می کنند نمادی از دموکراسی و آزادی است. البته قانون موجود قانونی است مترقی! چون اجرای آن به عهده دولت و هیات اجرایی و معتمدین است. پس مردم بدانند که اجرای انتخابات صرفاً در اختیار دولت نیست. از طرفی ناظرین هم استقلال کامل دارند و تابع دولت نیستند.»

محجوب با بیان اینکه دانستن دلیل رد صلاحیت باعث می شود افراد با آگاهی و اطلاع اظهار نظر کنند، گفت:«کسانی که شرایط رقابت را دارند محدود هستند. طبیعتاً حوزه رقابتی در انتخابات ریاست جمهوری مد نظر است. رقابت موضوع اصلی انتخابات است پس بازیگران اصلی انتخابات نباید حذف و یا جرح و تعدیل شوند. قانون اساسی چتر همه ماست. اینکه کسی به دیگری نسبت خاصی بدهد کار درستی نیست. باید فارغ از این نسبت ها و تعریف ها و ترجمان ها، صلاحیت ها مورد بررسی قرار گیرد. اگر می خواهیم حماسه سیاسی رقم بخورد، باید بستر لازم برای رقابت افکار و اندیشه های مختلف فراهم شود و در نهایت مردم انتخاب کنند.»

وی افزود:اقتصاددان ها ثابت کرده اند یک دوره ریاست جمهوری برای ریشه کن کردن تورم کافی است. مردم امروز دغدغه معیشت و اشتغال و... دارند. گرانی و تورم مشکل اصلی کشور ماست و کاندیداها باید برنامه های خود را به مردم ارائه دهند. احوال آحاد همه مردم باید در نظر گرفته شود نه اینکه فقط به احوال ثروتمندان توجه داشت.

کوهکن هم در ادامه صحبت های محجوب گفت: در انتخابات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان وظیفه دارد دلیل رد صلاحیت ها را به کاندیداهای مورد نظر اعلام کند اما در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها این موضوع وجود ندارد و شورای نگهبان مکلف به بیان دلیل رد صلاحیت ها نیست. اما چون قانون گذار این موضوع را در مورد مجلس شورای اسلامی آورده است، شورای نگهبان از نظر اخلاقی این کار را در مورد انتخابات ریاست جمهوری هم انجام می دهد.

کوهکن افزود:« ثبت نام کنندگان هیچ اختیاری برای عدم پذیرش افراد ندارند. مجری مکلف است از همه افراد مراجعه کننده ثبت نام کند و بعد از دریافت مدارک، رسید مدارک را به او تحویل دهند. این موضوع بار سنگین بررسی را به دوش شورای نگهبان می گذارد. در همه جای دنیا تسویه حساب ها و جلوگیری از ثبت نام ها قبل از آغاز رقابت های رسمی انجام می شود اما در کشور ما همه احساس تکلیف می کنند ومتاسفانه در این مورد هیچ نظام پیچیده ای وجود ندارد، ورود کاملاً آزادانه است و از مدت ها قبل هر کسی که تصمیم به ثبت نام دارد، خودش را معرفی می کند. در نهایت هم یک شورای 12 نفره صلاحیت ها را مورد بررسی قرار می دهد.»

وی ادامه داد:« اینجا بحث احراز صلاحیت است، نه رد صلاحیت؛ مردم باید بدانند مطابق اصل 115 قانون اساسی، فرد باید از رجال سیاسی- مذهبی باشد تا بعد به بقیه مسائل او رسیدگی شود. بنده اگر ثبت نام کردم و بعد به من اعلام کردند از مصادیق رجل سیاسی و مذهبی شناخته نشده ای، اگر خودم را زیر سقف نظام می دانم و برای حیثیت خودم ارزش و احترام قائلم، باید با رفتار درستی که نشان می دهم، هزینه ای برای نظام ایجاد نکنم.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • جلوگیری گروه های فشار از برگزاری جلسه ستاد مردمی هاشمی در رشت
 • فرمانده نیروی دریایی سپاه: موضوع انتخابات شخصی است، سپاه له یا علیه کسی موضع گیری نمی کند
 • توصیه علم الهدی به شورای نگهبان: توان جسمانی کاندیداها با توجه به سن شان بررسی شود
 • مواضع انتخاباتی مجمع روحانیون مبارز: حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در صحنه، فرصت مناسبی برای عبوردادن کشور ازشرایط کنونی می‌باشد.
 • حمله محصولی از مریدان مصباح یزدی به آیت الله هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری
 • تغییر آرایش امنیتی سپاه پاسداران در آستانه انتخابات
 • هشدار روزنامه رسالت : بیشتر نامزدهای اصولگرا توان رقابت با هاشمی را ندارند/آتش زیر خاکسترفتنه در حال سر برآوردن است
 • اعلام حمایت جمعی از دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه های قزوین از هاشمی
 • تاکید سخنگوی سپاه پاسداران بر پرهیز سرداران از هر نوع بیانی كه شائبه دخالت در انتخابات را دارد
 •  
  آخرین اخبار
 • سردار صنیع خانی: ناشناس بین مردم بروید تا اعتراضات را بشنوید
 • انتقاد یک نماینده مجلس از کم توجهی دولت و شهرداری به مردم حوزه انتخابی خود
 • فیلتر شدن سایت خبری آینده، در کمتر 24 ساعت از آغاز فعالیت خود
 • افشاگری یک کارشناس تامین اجتماعی از تخلفات این سازمان
 • نامه محمد حسین کروبی به آیت الله خامنه ای
 • محمود دردکشان با پایان دوره حبس آزاد شد
 • پوریا ابراهیمی از زندان اوین پس از یکسال آزاد شد
 • انتشار متن کامل قانون مجازات اسلامی سال 92
 • تورم و امنیت ملی
 • بازگشت ناگهانی تیم کشتی ایران از آمریکا
 • گزارش یک آدم ربایی: عزت الله انتظامی درباره نحوه حضور خود در وزارت كشور توضیح داد
 • اعتصاب غذای خسرو کردپور پس از ۲۵ روز پایان یافت
 • افزایش ۵۷ درصدی واردات برنج؛ ۱۱۳ هزار تن در یک ماه
 • جلیلی: با خانم اشتون توافق کردیم که باز هم دیدار داشته باشیم
 • عضو فقهای شورای نگهبان: ممکن است بیش از ۱۰ نفر کاندیدا توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شوند
 • آژانس: مذاکرات هسته‌ای با ایران شکست خورد
 • تمدید زمان اعلام نتایج تایید صلاحیت ها را تا سه شنبه
 • گیر افتادن ۲۰‌میلیون یورو دارو در گمرک
 • علوی تبار: هاشمی پیروز انتخابات است/ برای پیشبرد فرایند دموکراتیزاسیون، فقط جنبش اجتماعی کافی نیست
 • جلیلی خطاب به 5+1: فرصت را از دست ندهند و تامل کنند که بعدا مجبور نشوند بگویند در این باره صحبت کنیم
 •