به روز شده: ۲۱:۴۴ تهران - چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

آذر منصوری: باید از فرصت‌های انتخاباتی استفاده کرد

امروز: آذر منصوری می گوید: رویکرد امروز آقای هاشمی در مقابل خواست‌ها و تمایلات مردم، به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر از گذشته است. اظهارنظر‌های آقای هاشمی به‌ویژه پس از انتخابات سال ۸۸ و نقد‌هایی که به دولت احمدی‌نژاد وارد می‌داند، روز به روز به مواضع اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر می‌شود. پس از انتخابات سال ۸۸ آقای هاشمی بیش از هر شخص دیگری به نیاز‌ها و تمایلات مردم توجه داشت و در عرصه تصمیم‌سازی کلان برای کشور، این مهم را در نظر داشت.

آذر منصوری، عضو شورای مشورتی خاتمی در گفت‌وگو با «بهار» از شادی این شورا پس از ثبت‌نام هاشمی در انتخابات خبر داد و گفت برنامه‌های این شورا برای حمایت از هاشمی طی روز‌های آینده مشخص خواهد شد. آذر منصوری تاکید دارد که اصلاح‌طلبان با یک نامزد در انتخابات شرکت خواهند کرد. نامزدی حداکثری و کسانی که از این تصمیم جمعی تبعیت نمی‌کنند را خارج از جریان اصلاح‌طلبی خواند.

متن این گفت و گو به شرح زیر است:

در جلسه روز شنبه شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با آقای خاتمی، در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری، چه تصمیماتی در مورد رویکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده اتخاذ شد؟
طی آن جلسه، اعضای شورای مشورتی آقای خاتمی، از حضور آقای هاشمی در انتخابات تشکر کردند. طی آن جلسه تصمیم گرفته شد که اعضای شورای مشورتی از تمام توان، امکانات و ابزارهایی که در اختیار دارد برای پیروزی آقای هاشمی در انتخابات استفاده کند. در عین حال برای جلوگیری از تخریب گسترده آقای هاشمی و دولت او در جریان تبلیغات انتخاباتی، جلوگیری کنیم. اگرچه اتخاذ راهکار‌های عملی برای اجرایی شدن این تصمیمات به جلسات آینده موکول شد. در کنار آن بحث لزوم حداکثری در انتخابات نیز مطرح شد. آقای خاتمی و دیگر اعضای شورای مشورتی، تاکید داشتند که شرط پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات، حضور تنها یک نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری است. تا پایان این هفته در مورد این موضوع تصمیم‌گیری خواهد شد و برنامه‌هایی که از پیش به این منظور در نظر گرفته شده بود، عملی خواهد شد. اصلاح‌طلبان قصد دارند با یک نامزد در این انتخابات حضور پیدا کنند.
بنا بود در صورت اعلام نامزدی محمد خاتمی یا هاشمی‌رفسنجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری، دیگر چهره‌های اصلاح‌طلبی که در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند، به نفع نامزد حداکثری جریان اصلاح‌طلبی کناره‌‌گیری کنند. اما برخی از نامزدهای انتخاباتی وابسته به جریان اصلاح‌طلبی یا نزدیک به این جریان هنوز انصرافشان از رقابت‌های انتخاباتی به نفع هاشمی‌رفسنجانی را اعلام نکرده‌اند. دلیل این تعلل چیست؟
از مدت‌ها پیش گفتمان غالب در جریان اصلاح‌طلبی، لزوم حضور حداکثری در انتخابات، با نامزدی آقای خاتمی یا آقای هاشمی بود. با توجه به تجارب گذشته انتظار این بود که در صورتی که هر یک از این دو بزرگوار در صحنه حضور پیدا کردند، دیگر نامزد‌ها انصراف دهند و در کنار نامزد حداکثری برای پیروزی در انتخابات تلاش کنند. کسانی که قصد کرده‌اند خارج از این راهبرد اصلی اصلاح‌طلبی در انتخابات به ایفای نقش بپردازند، نمی‌توانند ادعای «اصلاح‌طلب» بودن داشته باشند. مطمئن باشید دوستان اصلاح‌طلب حقیقی که هنوز اعلام انصراف نکرده‌اند، پس از استفاده از فرصت انتخاباتی برای دوباره مطرح کردن مواضع جریان اصلاح‌طلبی در جامعه، به نفع نامزد حداکثری این جریان کناره‌‌گیری خواهند کرد.
از آنجایی که برخی نامزدهای اصلاح‌طلب این انتخابات، اعلام انصراف خود را منوط به اعلام نظر شورای نگهبان کرده‌اند، آیا احتمال رد صلاحیت یا کناره‌گیری هاشمی‌رفسنجانی پس از اعلام نهایی اسامی نامزد‌های انتخابات وجود دارد؟
رد صلاحیت آقای هاشمی به اعتقاد من به معنای رد صلاحیت نظام است. با توجه به سابقه اجرایی و مدیریتی آقای هاشمی و مسئولیت‌هایی که آقای هاشمی در حوزه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور دارد، احتمال رد صلاحیت او وجود ندارد.
از سوی دیگر تا جایی که من اطلاع دارم، تصمیم آقای هاشمی برای حضور در انتخابات، تصمیمی جدی و خلل‌ناپذیر است. اما اگر با احتمال بسیار ضعیف، شرایط به گونه‌ای پیش رود که آقای هاشمی ناگزیر از انصراف شود، جریان اصلاحات به اقتضای شرایط تصمیم جدیدی خواهد گرفت.
آیا باید منتظر حضور اعضای شورای مشورتی رییس جمهوری اصلاحات در ستاد‌های هاشمی‌رفسنجانی باشیم؟
چنانچه این نیاز احساس شود، قطعا ما برای کمک به ستاد‌های آقای هاشمی خواهیم رفت. ولی نحوه اجرایی شدن تصمیمات جلسه روز شنبه اعضای شورای مشورتی با آقای خاتمی، طی جلسات آینده مشخص می‌شود.
رییس جمهوری اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ شخصا از نامزد جریان اصلاح‌طلبی در انتخابات حمایت کردند. باید منتظر حضور ایشان در این انتخابات برای حمایت از هاشمی‌رفسنجانی باشیم؟
از مدت‌ها پیش از ثبت‌نام آقای هاشمی، آقای خاتمی از نامزدی او در این انتخابات حمایت می‌کرد. پس از این‌که خبر آمد که آقای هاشمی قصد دارند برای نامزدی انتخابات ثبت‌نام کنند، آقای خاتمی بسیار خوشحال شدند. به طور قطع حمایت آقای خاتمی از آقای هاشمی، حمایتی همه‌جانبه تا زمان انتخابات و حتی پس از انتخابات خواهد بود.
مهم‌ترین چالش بر سر راه هاشمی‌رفسنجانی در جریان انتخابات، شروع موج تخریب علیه اوست. حامیان اصلاح‌طلب که از او برای نامزدی این انتخابات دعوت کردند، برای حل این مشکل چه راهکاری در نظر گرفته‌اند؟
موج تخریب علیه آقای هاشمی مدت‌هاست به راه افتاده است. حامیان نامزد دولت و برخی از اصولگرایان به امید پیروزی در انتخابات سعی دارند شرایط مشابه سال ۸۴ را باز‌سازی کنند تا دوباره سوار بر موج تخریب آقای هاشمی و بعضا اصلاح‌طلبان به پیروزی برسند. سال ۸۴ جریان اصولگرا با سازماندهی نیروهای متشکلی که در اختیار داشت، به تخریب آقای هاشمی پرداخته و در انتخابات پیروز شدند. اما این بازی برای بار دوم قابل تکرار نیست. اصولگرایانی که سال ۸۴ با تخریب آقای هاشمی و تاکید بر ضعف و ناکارآمدی دولت اصلاح‌طلب به قدرت رسیدند، امروز در مواجهه با کارنامه هشت سال دولت احمدی‌نژاد حرفی برای گفتن ندارند. اصولگرایان که آقای هاشمی و دولتش را به فساد اقتصادی متهم می‌کردند، آیا پاسخی برای اختلاس‌های ریز و درشت دولت احمدی‌نژاد دارند؟ اصولگرایان سال ۸۴ اصلاح‌طلبان را در حوزه سیاست خارجی، سیاست داخلی و خصوصا اقتصاد به ناکارآمدی متهم می‌کردند. اما آیا امروز پس از هشت سال می‌توانند چشم بر نواقص دولت مورد حمایتشان ببندند؟ جریان اصولگرایی پس از گذشت هشت‌سال و با در اختیار داشتن اکثر ارکان قدرت کشور عملا نتوانستند، هیچ‌کدام از انتقاداتی را که به نحوه مدیریت اصلاح‌طلبان یا آقای هاشمی وارد می‌کردند، برطرف کنند. آنچه در این هشت‌سال بر کشور گذشت، نشان‌دهنده حقانیت آقای هاشمی و اصلاح‌طلبان بود. به همین دلیل فکر می‌کنم تلاش برای تخریب آقای هاشمی راه به جایی نخواهد برد. البته جریان اصلاح‌طلبی و حامیان آقای هاشمی باید پاسخ‌های درخور برای مردم در مقابل موج تخریب آقای هاشمی داشته باشند.
هاشمی‌رفسنجانی و شرایط کشور به نسبت سال ۷۸ و ۸۴ چه تغییراتی کرده‌اند؟ چرا اصلاح‌طلبانی که در گذشته منتقدان هاشمی‌رفسنجانی و دولت او بودند، امروز به حامیان اصلی حضورش در انتخابات تبدیل شدند؟
رویکرد امروز آقای هاشمی در مقابل خواست‌ها و تمایلات مردم، به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر از گذشته است. اظهارنظر‌های آقای هاشمی به‌ویژه پس از انتخابات سال ۸۸ و نقد‌هایی که به دولت احمدی‌نژاد وارد می‌داند، روز به روز به مواضع اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر می‌شود. پس از انتخابات سال ۸۸ آقای هاشمی بیش از هر شخص دیگری به نیاز‌ها و تمایلات مردم توجه داشت و در عرصه تصمیم‌سازی کلان برای کشور، این مهم را در نظر داشت.
از سوی دیگر شرایط کشور به نوعی مانند سال‌های پس از جنگ است. برای خروج از چنین شرایطی به فردی چون آقای هاشمی نیاز است. فردی که تجربه سازندگی را دارد و بیش از هرکسی دیگر می‌تواند دوباره کشور را بسازد. امروز واقع‌بینی اقتضا می‌کند که برای نجات کشور از بحران‌های داخلی و خارجی به سراغ توانا‌ترین گزینه برویم.
با توجه به شرایط کشور، آیا می‌توان انتظار داشت یازدهمین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری با اشتیاق مردم همراه شود؟
فکر می‌کنم جلب اعتماد مردم نسبت به کل فرآیند انتخابات یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جریان‌ها و گروه‌های سیاسی حاضر در این انتخابات باشد. در بین مردم این سوال به صورت جدی مطرح است که در صورت شرکت در انتخابات، چطور می‌توانند از میزان نقش مشارکتشان مطمئن باشند. طرح این موضوع باعث می‌شود که ستاد آقای هاشمی و گروه‌های مدافع او در انتخابات، پاسخ به این دغدغه را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی تبلیغات انتخاباتی قرار دهند. اما شخصا فکر می‌کنم با توجه به آرایش سیاسی این انتخابات و مرز‌بندی‌هایی که در آینده روشن‌تر هم خواهند شد، نباید مردم و فعالان سیاسی نگرانی چندانی در مورد سلامت این انتخابات داشته باشند. مطمئن باشید که دست‌اندرکاران انتخابات هم پس از تجربه انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، از هزینه‌های سلب اعتماد مردم آگاه شده‌اند. گمان نمی‌برم که نیازی برای تجربه دوباره سلب اعتماد از مردم داشته باشند. از سوی دیگر با توجه به سه قطبی شدن انتخابات ریاست‌جمهوری، جریان‌هایی که در انتخابات نماینده دارند، به دقت ناظر حاشیه‌های انتخابات خواهند بود.
اصلاح‌طلبان تنها هوادار هاشمی ‌رفسنجانی نیستند. او در بین اصولگرایان سنتی هم از پایگاه قابل توجهی برخوردار است. نامزدی او در انتخابات چه تغییراتی در آرایش اصولگرایان ایجاد خواهد کرد؟
جریان حامی دولت با یک نامزد در انتخابات شرکت خواهند کرد. در صورت عدم شرکت نامزد حداکثر اصلاح‌طلبان در انتخابات، اصولگرایان با نامزد‌های متعدد در انتخابات ماه آینده شرکت می‌کردند. ولی با آمدن آقای هاشمی قسمتی از جریان اصولگرا تلاش خواهد کرد که با یک نامزد در انتخابات حضور پیدا کند. اما بخشی از اصولگرایان که بعضا تجربه همکاری با آقای هاشمی در دوران سازندگی و پیش از آن را دارند، به جبهه حامیان او خواهند آمد. اعلام نامزدی آقای هاشمی معادلات اصولگرایان را برای اجماع بر یک نامزد خواهد شکست. شاید اگر جز آقای هاشمی هرکس دیگری به عنوان نامزد جریان اصلاحات معرفی می‌شد، نمی‌توانست اصولگرایان را تا به این حد دچار دوگانگی و تشتت کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سید محمد خاتمی: همه باید در کنار آقای هاشمی قرار گیرند
 • حمیدرضا جلایی پور: کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی شجاعانه بود
 • ستاد آفتاب صبح امید : حمایت از هاشمی با تاکید بر مطالبات سبز مردم ایران
 • بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در حمایت از آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری
 • خاطرات آیت‌الله هاشمی، همچنان در انتظار مجوز
 • حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد: اصلاح‌طلبان در حمایت از آیت‌الله هاشمی اجماع دارند
 • بیژن نامدار زنگنه: حضور آقای هاشمی در انتخابات به معنای بازگشت دولت به مسیر عقلانیت و اعتدال است
 • مسئول ستاد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای اصلاح طلبان: افراد به خاطر حضور در دولت موسوی و خاتمی، در انتخابات شوراها رد صلاحیت شدند
 • اطلاعیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات پیرامون كاندیداتوری هاشمی رفسنجانی
 •  
  آخرین اخبار
 • محو نظم و انضباط مالی در دولت کنونی/تبعات بی نظمی و بی انضابطی دولت نهم و دهم بر آینده
 • نامه ای دیگر از محمد امین هادوی به صادق لاریجانی
 • دو اظهار نظر متناقض ظرف دو هفته؛ دفاع قالیباف از خود در پایگاه بسیج: مجوز حضور نظامی و تیراندازی در کوی دانشگاه را من گرفتم
 • رفسنجانی و سیاست منطقه ای ایران
 • معیار جدید شورای نگهبان برای تایید صلاحیت: برنامه کاندیداها بررسی می شود
 • جانشین سابق نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران: رفتار احمدی نژاد فتنه انگیز است
 • همچنان فروش خاک ایران به عرب های خلیج فارس ادامه دارد/تذکرهای مجلس هم فایده نکرد
 • ۹۰ نفر از کاندیدا های شورای شهر تبریز رد صلاحیت شدند
 • پنج سال حبس تعزیری برای دو نفر دیگر از اعضای سرای اهل قلم
 • سندیکای شرکت واحد به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نشست سالانه سازمان جهانی كار اعتراض کرد
 • برگزاری نهمین دادگاه قضات کهریزک در روز چهارشنبه
 • هر ۶۶ دقیقه یک نفر در ایران بر اثر سرطان معده می‌میرد
 • بازهم اختلاس بزرگ کش آمد: اعلام نتایج بازبینی پرونده‌های گمرکی آریا به دادستان کل
 • کرایه های بین شهری حمل ونقل عمومی باز هم افزایش یافت
 • نامه سرگشاده دهها اقتصاد دان در اعتراض به انحلال دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف
 • رییس انجمن شرکت‌های هواپیمایی: تعداد مسافران به رقمی کمتر از سه درصد کل جمعیت کشور رسیده است
 • هشتمین جلسه رسیدگی به پرونده کهریزک: قاضی حداد یک عذرخواهی بدهکار است
 • حسن روحانی: رییس جمهورآینده باید به دنبال کم کردن فاصله ها باشد تا حصر شدگان و زندانیان آزاد شوند
 • علی شکوری راد: با هاشمی هاشمی احتمال رفع حصرها و آزادی زندانیان افزایش می یابد
 • احمدی مقدم: در 88 اگر نیروی انتظامی نبود ایران، سوریه می شد!!!
 •