به روز شده: ۱۳:۵۲ تهران - پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

وزیر کار دولت میرحسین موسوی: سئولان ما دارای بلوغ سیاسی نیستند. شأن، ادب و عفت لازم برای مسئولیت‌پذیری را ندارند/نگذارید مرتجعین سرنوشت کشور را به دست بگیرند

امروز: سرحدی زاده، وزیر کار دولت میرحسین موسوی علت اصلی بداخلاقی‌های سیاسی حاکم را این می داند برخی از مسئولان ما دارای بلوغ سیاسی نیستند. شأن، ادب و عفت لازم برای مسئولیت‌پذیری را ندارند.

وی بر این باور است که هتک حرمت‌ها به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محدود نخواهد بود و مرتجعین در ادامه این اقدام، حرکتهای شوم خود را نسبت به سایر چهره‌های انقلابی تسری خواهند داد.

سرحدی زاده با پیروزی انقلاب در مناصب گوناگونی مشغول به کار بود. در دولت میرحسین موسوی وزیر کار و امور اجتماعی بود. او نماینده تهران در مجلس سوم، پنجم و رییس کمیسیون اجتماعی مجلس ششم و از جمله نمایندگان متحصن در مجلس بوده است. وی در دوران نمایندگی در مجلس ششم بر اثر سکته مغزی از ادامه فعالیت در مجلس بازماند.

وزیر پیشین کار که سابقه زیادی در مبارزه با دیکتاتوری و استبداد در پرونده خود دارد، می گوید: انقلاب ما نباید فرزندان خودش را بخورد. انقلاب ما نباید فرزندان خودش را به زندان و غل و زنجیر و حصر بکشد. این شایسته انقلاب علوی و محمدی(ص) نیست. ما انقلابمان اسلامی و قرآنی است و باید به این مفاهیم توجه داشته باشیم و تلاش کنیم تا فرزندان انقلاب حفظ شوند. عزیزانی که در این انقلاب حضور داشتند، رنج بردند، مسئولیت داشتند، همین الان هم عده‌ای مرتجع دارند چهره‌های انقلابی ما را مورد تاخت و تاز قرار می‌دهند. اینها چه می‌خواهند؟

این پیشکسوت مبارزه علیه استبداد می افزاید: مسئولان اجازه ندهند انقلاب با تفرقه افکنی‌ها تضعیف شود، علت اصلی بداخلاقی‌های سیاسی موجود، نرسیدن برخی از مسئولین به بلوغ سیاسی است.

سرحدی زاده معتقد است که اگر جوانان ما آگاه بشوند که چقدر رنج کشیده شده تا این انقلاب به ثمر برسد، هیچگاه اجازه نخواهند داد تا مرتجعین و واپسگرایان سرنوشت این انقلاب را به دست بگیرند.

ابوالقاسم سرحدی‌زاده، از پیشکسوتان مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی که ۱۴ سال زندان طاغوت را تحمل کرد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کسوت وزارت کار و اموراجتماعی به نظام جمهوری اسلامی و جامعه کارگری ایران خدمات ارزنده‌ای ارائه نمود، در گفتگو با روزنامه جمهوری اسلامی از بد اخلاقی‌های سیاسی این روزها و بی‌توجهی به وحدت کلمه ابراز نگرانی کرده و توصیه‌هائی از سر دلسوزی برای کشور و نسل‌های آینده ارائه نموده است.

سرحدی‌زاده که این سال‌ها علیرغم نقاهت جسمی به خاطر عوارض سکته و البته سالخوردگی با مراکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی در کنار همرزم و همفکر دیرین خود سیدکاظم بجنوردی مشغول فعالیت است، حفظ حرمت بزرگان انقلاب را وظیفه همگانی دانسته و حرمت‌شکنی‌های رایج توسط افرادی که سابقه‌ای در مبارزات و انقلاب ندارند را خطری برای آینده کشور ارزیابی می‌کند.

سرحدی‌زاده درمورد وظیفه مردم و مسئولین در قبال "وحدت"می‌گوید: انقلاب ما از روز اول با انواع و اقسام مشکلات مواجه بوده است ولی با درایت مسئولین این مشکلات را از سر گذرانده‌ایم. در این شرایط استثنایی که دشمنان ما کم نیستند من احساس تنهایی می‌کنم. در دنیای امروز ما به وحدت بیشتر نیاز داریم. در این دنیای پر از آشوب باید به وحدت خودمان بیشتر تکیه کنیم. ما اگر به فرض وحدت کامل کلمه هم داشته باشیم باز غلبه بر مشکلات امروزمان با سختی انجام می‌شود، وای به حال این روزها که وحدت کلمه ما مخدوش شده است. من نمی‌دانم با این تفرقه که این روزها در جامعه سیاسی ما و بین مسئولین حاکم است ما چگونه می‌توانیم بر مشکلات دنیای امروز غلبه کنیم. بنابراین راه تفرقه را پیش گرفتیم. با این روشها نیروهای مخلص و انقلابی را از دست دادیم. با تفرقه نیروهای کاردان را از دست دادیم. خبرگان کشور را خانه‌نشین کردیم. منزوی کردیم. امروز با شرائط تفرقه‌افکنانه در شرایط خطرناکی قرار داریم. این بی‌پروایی، این بی‌تدبیری، و بعضا گستاخی‌هایی که بعضی از مسئولین امروز بویژه در دولت دارند معلوم نیست راه انقلاب ما را به کجا بکشاند. اگر مسئولین ما متوجه نشوند و به وحدت کلمه توجه نکنند قطعا ما با مشکلاتی بیش از مشکلات امروز مواجه می‌شویم. مردم ما برای انقلاب نهایت جانبازی را کرده‌اند، حالا نوبت مسئولین است که این انقلاب را تقویت کنند و اجازه ندهند با تفرقه انقلاب ما تضعیف شود.

سرحدی‌زاده در خصوص ضرورت توجه مسئولین به وحدت ملی گفت: واقعا جای تاسف است که حرفها و حرکات برخی از مسئولین به وحدت ملی ضربه می‌زند. کسانی که باید از وحدت ملی حفاظت کنند، به وحدت ملی ضربه می‌زنند. امروز به یکی از چهره‌های عزیز انقلاب گستاخی می‌کنند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یکی از چهره‌های برجسته انقلاب است. آقای هاشمی اگر نبود، انقلاب ما با چالش‌هایی روبه رو می‌شد. هاشمی یک شخصیت بین‌المللی است. در دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد. دنیا به آقای هاشمی توجه دارد. آقای هاشمی بود که توانست طوفان انقلاب و طوفان جنگ و دوران سازندگی را هدایت کند و در چنین شرایطی کشور را اداره کند. در موارد بسیاری آقای هاشمی توانسته این انقلاب را از خطرات حفظ کند. ما فراموش نکرده‌ایم خطبه‌های امیدبخش و روح‌بخش آقای رفسنجانی را در نمازهای جمعه. دنیا به گوش بود که ببیند که آقای هاشمی در خطبه‌های نمازجمعه چه می‌گوید. به یک چنین شخصیت نازنینی که از ابتدای جوانی تا امروز در خدمت انقلاب بوده، برخی گستاخی و جسارت می‌کنند.

این پیشکسوت مبارزه با رژیم طاغوت در زمینه بداخلاقی سیاسی موجود که بعضی چهره‌های سیاسی نیز به آن دامن می‌زنند گفت: باز تاکید می‌کنم که مردم ما دارای اخلاق بالائی هستند. متاسفانه امروز برخی از مسئولین ما هستند که باید به اصلاح اخلاق خود بپردازند. حتی اگر مردم اشکالی در زمینه اخلاق داشته باشند، ناشی از عملکرد مسئولین و بی‌اخلاقی‌های آنان است.

مردم وقتی می‌بینند برخی از مسئولین رعایت ادب نمی‌کنند. اخلاق سیاسی ندارند. عفت سیاسی ندارند، هر چه هست از آنان می‌آموزند.
مسئولین این چنینی مردم را یا بالا می‌برند یا پائین. اگر به دنبال اخلاق در جامعه هستیم، قبل از هر چیز مسئولین ما باید اخلاق و ادب و عفت را در خود تقویت کنند و از بداخلاقی‌ها، گستاخی‌ها، بی‌ادبی‌ها به شدت پرهیز کنند. مردم ما آقای هاشمی را یکی از بزرگان و نخبگان ایران می‌دانند. وقتی مردم می‌بینند برخی از مسئولین به آقای هاشمی گستاخی می‌کنند، به آنها بدبین می‌شوند و از عرصه فعالیتهای سیاسی کنار می‌کشند. مردم متوجه این گونه عملکردها می‌شوند.

سرحدی زاده در پاسخ به این سؤال که کلید بداخلاقی‌های سیاسی و اهدافی که پشت این جریانهای سیاسی وجود دارد چیست،‌گفت: من فکر می‌کنم ما باید خودمان را تقویت کنیم، آماده کنیم. خودسازی باید بکنیم. علت اصلی این بداخلاقی‌ها این است که برخی از مسئولین ما هنوز به بلوغ سیاسی نرسیده‌اند. برخی از مسئولین ما شایستگی لازم را برای حضور در صحنه‌های اجتماعی وسیاسی ندارند. کسانی که مدعی پست ریاست جمهوری یا مجلس یا... هستند باید دارای حداقل بلوغ سیاسی باشند. باید دارای اخلاق و عفت باشند. این سقوط و نزولی که در اخلاق برخی از مسئولین مشاهده می‌کنیم ناشی از عدم بلوغ آنان است. ناشی از نابالغی برخی از مسئولین کشور است. این نابالغی برخی از مسئولین باعث شده که مردم ما هم از اخلاق لطمه ببینند و هم از مبانی دینی و ایمانی. وقتی مسئول نابالغی را بیاورند و در رأس امور بگذارند، آن مسئول نابالغ چون از بلوغ و ظرفیت لازم برخوردار نیست، دست به حرکات و شعارهایی می‌زند که در شان یک مدیر اجرایی در نظام جمهوری اسلامی که بنیانگذار آن امام خمینی(ره) بود نیست. نتیجه‌‌اش این می‌شود که چنین افرادی مهدویت و امام زمان(عج) را مستمسک اهداف دنیاطلبانه و مقام پرستانه خود قرار می‌دهند و باعث تضعیف ایمان مردم نسبت به امام و مهدویت می‌شوند.

وی ادامه داد: مانور دادن و صحبت زیاد کردن از امام زمان(عج) یک نوع گستاخی است. به چه مجوزی اینها می‌آیند و می‌گویند ما از امام زمان(عج) تایید داریم. ما با امام زمان(عج) رابطه داریم. این ادعاها جز مسخره کردن مردم و به مسخره گرفتن دین چیز دیگری نیست. ما یک بار هم نشد از زبان امام خمینی(ره) این گونه حرفها را که امروزه مثل نقل و نبات از دهان برخی از مسئولین درباره امام زمان(عج) شنیده می‌شود، بشنویم. در حالی که ما می‌دانیم چقدر امام خمینی مقام بالای دینی و عرفانی و معنوی داشتند. البته مردم ما می‌دانند و می‌فهمند که این حرفها همگی برای دکانداری سیاسی و فریبکاری است.

وزیر اسبق کار و امور اجتماعی درباره تعدد کاندیداهای ریاست جمهوری یازدهم و اینکه چرا بسیاری از افراد برای رئیس‌جمهور شدن احساس تکلیف کرده‌اند گفت: علتش این است که شان ریاست جمهوری در دوره‌های نهم و دهم تنزل پیدا کرد. پائین آمد. در یک چنین شرایطی معلوم است که همه احساس تکلیف می‌کنند و می‌گویند مگر ما چه کم از فلانی داریم. در واقع امر باید کسانی اظهار وجود برای پست ریاست جمهوری بکنندکه شان این کار و تجربه این کار و پختگی لازم برای این کار را داشته باشند.

سرحدی زاده در ادامه گفت: وقتی ما بیائیم کسی را برای این مسئولیت درنظر بگیریم که شان این مسئولیت را نداشته باشد، نتیجه‌اش این می‌شود که هر تازه به دوران رسیده‌ای، و هر کس از گرد راه برسد مدعی ریاست جمهوری می‌شود. علت این تعدد کاندیداها این است که وقتی امثال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‌ها کنار زده می‌شوند،‌ وقتی امثال هاشمی‌ها غیبت داشته باشند، طبیعی است که همین اوضاع که شما بهتر از من می‌دانید پیش بیاید. ما شان ریاست جمهوری را اینقدر تنزل داده‌ایم، که می‌آیند و می‌گویند که ما از آسمان تاییدیه داریم،‌ ما از امام زمان(ع) تاییدیه داریم.

سرحدی‌زاده در مورد علت تخریب در تبلیغات گفت: همیشه گوهرها را سنگها به سادگی می‌شکنند و یا به تعبیر سعدی شاعر بزرگ ما بوی عبیر از گند سیر فروماند. اینها با نفی شخصیت‌های بزرگ انقلاب می‌خواهند اظهار وجود بکنند. اینها چون چیزی در چنته ندارند، برنامه ندارند، طرح ندارند، شأن برای رئیس‌جمهور شدن ندارند، هیچ ندارند مجبورند با نفی و تخریب دیگران برای خودشان رأی جمع کنند. اینها فقط با فحاشی می‌توانند خود‌نمایی کنند. غالب این نوع رفتارها از جانب کسانی بروز می‌کند که نه شأن دارند، نه به بلوغ سیاسی رسیده‌اند و نه ادب دارند و نه عفت. اینها با بی‌هویتی خودشان فقط می‌توانند چشمه زمزم را آلوده کنند تا خودشان را به شهرت برسانند.

وی در مورد شرایط کاندیدای اصلح گفت: اول اینکه به گذشته افراد باید کاملا توجه داشت. کجا بوده‌اند؟ از کجا آمده‌اند؟ ما در گذشته دراین زمینه غفلت کرده‌‌ایم. آن طور که باید و شاید توجه نکرده‌ایم که چه کسی را برای ریاست جمهوری کاندید می‌کنیم. اگر غفلت کنیم، دچار همین بحرانی می‌شویم که امروز گرفتار آن هستیم. اگر در این زمینه کمترین غفلتی بکنیم باز دچار آدمهای بی‌هویت و بی‌کفایت و بی‌لیاقت می‌شویم. دچار کسانی می‌شویم که برای خواسته‌های خودشان و برای هواهای نفسانی می‌خواهند وارد عرصة انتخابات ریاست جمهوری شوند.

سرحدی‌زاده در مورد حضور جناح‌ها در انتخابات ریاست جمهوری‌گفت: اگر جناحهای سیاسی برنامه‌ها و مقاصد خود را روشن کنند بهتر می‌توان قضاوت کرد. متأسفانه جناحهای سیاسی فقط اسم برای خودشان می‌گذارند و دیگر از طرح‌ها، برنامه‌های آنها خبری نیست. بنابراین در شرایط حاضر ما باید به کسی تکیه کنیم که شناخت لازم از او داریم. ما از برنامه‌ها و طرحهای جناحهای سیاسی مطلع نیستیم. سند مکتوبی هم اینها ارائه نمی‌دهند. جناحهای سیاسی بیشترین چیزی که می‌خواهند قدرت است. فقط به دنبال کسب قدرت به هرقیمتی هستند. فقط قدرت می‌خواهند. اینکه با این قدرت چه کار می‌خواهند بکنند معلوم نیست. ولی شخصیت‌هایی را که می‌شناسیم برای ریاست جمهوری مناسب هستند کاملاً روشن است که چه کار می‌خواهند بکنند. چه برنامه‌ها و چه خواسته‌هایی دارند. ما انتخاب افراد مستقل و صاحب فکرو برنامه را بر جناحها ارجحیت می‌دهیم. چون حزب وجود ندارد و جناحها هم برنامه‌هایشان روشن و شفاف نیست.
این جناحها فقط یک عنوان دارند و با عنوان نمی‌توان به اینها تکیه کرد و از اینها توقع داشت بتوانند کسی را برای ریاست جمهوری معرفی کنند که دارای شأن و لیاقت این کار باشد.

وزیر اسبق کار و امور اجتماعی در مورد وضعیت اشتغال امروز در جامعه و اینکه دولتهای گذشته مخصوصا دولت نهم و دهم در طول این ۸ سال چقدر به وعده‌هایی که در زمینه اشتغال داده عمل کرده‌اند گفت: موضوع اشتغال یک موضوع بغرنج و پیچیده‌ای است. مساله‌ای که تقریبا تمام کشورهای جهان با آن درگیر هستند. بنابراین ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که دولتها بتوانند مشکل اشتغال را کاملا حل کنند و یا به طور کلی بیکاری را ریشه‌کن کنند.

اما از دولتها می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که اولا اشتغال موجود را حفظ کنند، ثانیاً آمارهای دروغ ندهند ثالثاً وعده و وعیدهای دروغ ندهند. متأسفانه دولت نهم و دهم اشتغال موجود را از میان برداشت. نتوانستند اشتغال موجود را حفظ کنند. بیکاری را افزایش دادند. نه تنها از بیکاری کم نکردند بلکه کارگران و افرادی را که سرکار بودند نیز به جمع آمار بیکاران اضافه کردند. نمونه‌های زیادی می‌توانم مثال بزنم. پارس جنوبی یکی از این نمونه‌هاست. ما نخواستیم اشتغال تازه فراهم کنند. ما حداقل خواسته‌مان این است که همان اشتغال را حفظ می‌کردند. این واقعا درد‌آور است که نه تنها اشتغال موجود حفظ نشد، بلکه مرتب آمارهای دروغ دادند. و ادعا کردند که اشتغال بالا رفته است. این موضوع اظهرمن الشمس است. آمار درست ارائه نمی‌دهند. این بیکاری پیآمدهای زیادی دارد. بحرانهای فراوانی را گریبانگیر کشور می‌کند. من نمی‌دانم دولت آینده چگونه می‌تواند این مشکل را حل کند.

سرحدی‌زاده به عنوان فردی که تعلق به نسل اول انقلاب دارد و سالها مبارزه را پشت سرگذاشته و شکنجه‌ها و زندانهای ساواک را تجربه کرده، انتظار خود به عنوان یک انقلابی قدیمی از نسل جدید و جوانها را چنین توضیح داد: من فکر می‌کنم جامعه ما در پرداختن به سرنوشت خودش دچار کمبود است. مطالعة تاریخ کم شده است. سطح مطالعه پائین آمده است. تاریخ کم خوانده می‌شود. بویژه تاریخ معاصر. نسل جوان باید بخواند و بخواند تا با آنچه نسل گذشته برای پیروزی انقلاب و سرنگونی رژیم استبدادی و ستم‌شاهی انجام دادند بیشتر آشنا شود. انتظار من از جوانان این است که بیشتر مطالعه کنند. بیشتر تاریخ گذشته را بخوانند. با رنجهایی که ما در دهة ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ کشیدیم آشنا شوند. جوانان بویژه دانشگاهیان باید بیشتر دربارة پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ مطالعه داشته باشند. درباره امام خمینی بیشتر باید بدانند. دربارة رهبری انقلاب و عظمت شخصیت او در کاری که در سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسیدند بدانند. بخوانند و بیشتر بدانند دربارة انقلاب نور و اجازه ندهند این انقلاب در سیاه چاله‌های ارتجاع بیفتد و مرتجعین وبی‌کفایت‌ها آن را به قهقرا بکشانند. اگر جوانان ما آگاه بشوند که چقدر رنج کشیده‌ شده تا این انقلاب به ثمر برسد هیچ‌گاه اجازه نخواهند داد تا مرتجعین و واپسگرایان سرنوشت این انقلاب را به دست بگیرند و جلوگیری کنند از سقوط آرمانهای انقلابی ما.

وی گفت: نکته ‌آخری که می‌خواهم عرض کنم این است که انقلاب ما نباید فرزندان خودش را بخورد. انقلاب ما نباید فرزندان خودش را به زندان و غل و زنجیر و حصر بکشد. این شایسته انقلاب علوی و محمدی(ص) نیست. ما انقلابمان اسلامی و قرآنی است و باید به این مفاهیم توجه داشته باشیم و تلاش کنیم تا فرزندان انقلاب حفظ شوند. عزیزانی که در این انقلاب حضور داشتند، رنج بردند، مسئولیت داشتند، همین الان هم عده‌ای مرتجع دارند چهره‌های انقلابی ما را مورد تاخت و تاز قرار می‌دهند. اینها چه می‌خواهند؟

چه کسی باید از فرزندان انقلاب محافظت کند و آنها را حفظ کند. چه کسی باید مانع هتک حرمت چهره‌های امتحان داده و مظلوم این انقلاب بشود؟ از انقلاب فرانسه و امثال انقلابهای دیگر چنین توقعی می‌رفت، اما انقلاب اسلامی ما نباید مثل انقلاب فرانسه به سرنوشت شوم دچار شود. ما نباید از یاد ببریم که هتک حرمت‌ها به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محدود نخواهد بود و مرتجعین در ادامه، این حرکتهای شوم خود را نسبت به سایر چهره‌های انقلابی تسری خواهند داد. بدانید که نوبت سایر چهره‌های انقلابی خواهد رسید و مرتجعین به آیت‌الله رفسنجانی بسنده نخواهند کرد. این رسم روزگار است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمدرضا باهنر: مجازات موسوی و کروبی بیش از حصر خانگی است
 • دیدار فعالان دانشگاهی با دختران موسوی؛ تاکید بر حفظ امید در شرایط سخت فعلی
 • کدخدایی: ادعای قطعی نبودن جرم موسوی و کروبی مغلطه است/ نظام با مسامحه برخورد کرد
 • گزارش یکی از جلسات شورای عالی راهبردی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی درباره سلامت انتخابات
 • اتهام زنی زاکانی به موسوی و کروبی، پس از چهار سال محرومیت از حق دفاع عادلانه
 • مصاحبه منتشر نشده با زهرا رهنورد، بانوی در حصر جنبش سبز + ویدئو
 • مکالمه تلفنی ناتمام رهنورد و میرحسین با دخترانشان
 • دیدار هادی خامنه ای با فرزندان موسوی و رهنورد: امروز همه بر درستی پیش بینی های موسوی اذعان دارند
 • اصغرزاده: مهندس موسوی که مظهر چپ خط امامی بود و توانست رای اعتماد اکثریت جوانان جامعه را به‌دست بیاورد، چیز کمی نیست
 •  
  آخرین اخبار
 • صادق لاریجانی: مساله تقلب در انتخابات ۸۸ را رسانه ها مطرح می کنند، معترضان قبول کردند که نتیجه صحیح است
 • پیامد ارجاع مکرر هاشمی و خاتمی به رهبری
 • محمد هاشمی: برادرم هیچوقت با نظام قهر نکرده و نمی کند/ احتمال کاندیداتوری او در انتخابات زیاد است
 • اداره کل زندان ها تکذیب کرد: بازداشتگاه سروش ۱۱۱ همان کهریزک نیست
 • میرتاج‌الدینی خطاب به اصولگرایان: اگر عملکرد دولت در هشت سال را کنار بگذارید حرفی برای گفتن ندارید و مطمئنا دوران حاکمیت اصولگرایان مورد تهدید قرار می‌گیرد
 • جانشین نماینده رهبری در سپاه: دشمنان از هاشمی رفسنجانی حمایت می کنند/ برخی از ولایت پذیری منحرف شده اند
 • تایید تماس های مشکوک به کاندیداهای اصلاح‌طلب انتخابات شورا برای انصراف
 • علی مطهری به وزیر اطلاعات در خصوص بازداشت مهدی خزعلی تذکر کتبی داد
 • تاسیس مرکز حامیان حقوق بشر توسط شیرین عبادی
 • استیضاح مرجعیت مقام رهبری
 • بی اطلاعی وکیل ستار بهشتی از تشکیل کمیسیون پزشکی
 • بیانیه اعتراضی سرای اهل قلم در محکومیت احکام اخیر
 • دورخیز سنای آمریکا برای انسداد ذخایر ارزی ایران در خارج
 • دست یافتن عربستان در رقابت با ایران به دومین پست مهم اوپک
 • دیدار آیت الله دستغیب با خانواده جمیله کریمی
 • پایان اعتصاب غذا و بازگشت ده زندانی سیاسی به بند ۳۵۰
 • حاشیه های دومین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری
 • تداوم بی خبری از وضعیت مدیر مسئول بازتاب
 • رشد اقتصادی منفی و کوچک شدن اقتصاد ایران
 • عماد افروغ: از رای خودم به احمدی نژاد از جامعه عذرخواهی میکنم
 •