به روز شده: ۰۹:۱۹ تهران - پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

حاشیه های دومین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

امروز: دومین روز ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در حالی به پایان رسید، که بنا به گزارش رسانه ها، ترکیب افرادی که مراجعه، و تعبیراتی که به عنوان دلیل تمایل‌شان برای کاندیداتوری مطرح کرده اند، نشان می‌دهد برخی با یک خواب دیدن، یا حتی بیکاری و جهت پیدا کردن شغل وارد عرصه انتخابات شده اند.

به گزارش ایسنا،‌ در دومین روز ثبت نام، ۶۹ نفر (از جمله دو زن) ثبت نام کرده ند که در مجموع دو روز، تعداد ثبت نام کنندگان برای رئیس جمهور شدن، به ۱۴۴ نفر رسیده است.

ثبت‌نام انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، از ساعت ۸ صبح دیروز سه‌شنبه (۱۷ اردیبهشت/۷ مه) آغاز شده و نامزدهای انتخاباتی به مدت ۵ روز (تا پایان وقت اداری روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه) می توانند برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کنند.

در اولین روز از ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۷۵ نفر ثبت نام کرده بودند.

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ماه و همزمان با انتخابات چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا و انتخابات میان‌‌دوره‌ای مجلس خبرگان و نهم شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

نامزدهای مشهور روز دوم
به گزارش مهر، محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، اولین فرد مشهور روز دوم بود، که با حضور در ستاد انتخابات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرد.
وی در سخنانی پیرامون کابینه خود تاکید کرد: "هاشمی رفسنجانی در کابینه من جایی ندارد."

حسن سبحانی، دومین فرد مشهور در دومین روز از ثبت نام بود، که بامداد وارد وزارت کشور شد.
از سوابق وی می توان به معاون دفتر وزارتی و روابط عمومی وزارت ارشاد اسلامی در سالهای ۵۵ و ۶۰ ، نماینده دامغان در ادوار پنجم و ششم و هفتم مجلس و مدیر گروه اقتصاد اسلامی، پولی و مالی دانشگاه تهران نام برد.

ابهامات
روز چهارشنبه صادق زیباکلام٬ استاد دانشگاه تهران به ایلنا گفت که روزهای آینده اکبر هاشمی رفسنجانی نامزدی خود را اعلام می کند و محمد خاتمی و بدنه اصلی اصلاح‌طلبان از وی اعلام حمایت خواهند کرد.

به گفته زیبا کلام، "اگر هاشمی وارد رقابت‌ها شود اصولگرایان در قدم اول ولایتی را کنار خواهند گذاشت و به سمت قالیباف خواهند رفت و او نامزد اصلی اصولگرایان خواهد شد چون اصولگرایان می‌دانند بر خلاف همه تبلیغاتی که علیه هاشمی راه انداخته‌اند فاصله بین رای هاشمی و یک نامزد اصولگرا مثل ولایتی یا حداد عادل یا لنکرانی زیاد خواهد بود."

کافه پیانو
در حاشیه ای دیگر، فرهاد جعفری نویسنده کتاب «کافه پیانو» با حضور در وزارت کشور برای ریاست‌جمهوری دوره یازدهم ثبت‌نام کرد.

وی در گفت‌وگو با فارس این موضوع را تایید کرد و خود را کاندیدای مستقلی معرفی کرد که از گفتمان محمود احمدی‌نژاد حمایت می‌کند.

فرهاد جعفری در جریان انتخابات دور قبل از ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد حمایت کرد .وی همچنین سابقه شرکت در انتخابات دوره پنجم مجلس شورای اسلامی از شهر مشهد را در سابقه خود دارد.

حاشیه های خواندنی از روز دوم
به گزارش ایسنا، روز چهارشنبه و در دومین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری فردی به نام اکبر به وزارت کشور مراجعه کرد، که ترکیب برخی از اعضای کابینه احتمالی خود را تعیین کرده بود و گفت: قالیباف را وزیر کشور، حداد عادل را معاون اول، ‌احمدی نژاد را وزیر مسکن وشهرسازی و فتح‌الله زاده را وزیر ورزش خواهم کرد.

رضا طاهری یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد چون احساس تکلیف کرده‌ام به صحنه آمده‌ ام.

ستار غفاری جوان ۲۹ ساله ای بود که از تبریز برای ثبت نام با اتوبوس به تهران آمده و معلول جسمی است.

وی می‌گوید: با شعار "خونی تازه در رگ های ایران" به میدان آمدم. احساس کردم ایران به من نیاز دارد.
غفاری تاکید کرد: من سیاستمدار مطرحی هستم که خیلی وقت است پشت پرده مانده‌ام و می‌خواهم خودم را مطرح کردم.

وی در عین حال خود را جوانترین کاندید و متولد ۶۴ دانست در خصوص اینکه چه کسی را به عنوان کاندیدای قوی می‌داند گفت: که بهترین سیاستمداران کمتر حرف می‌زنند و کمتر گاف می‌دهند. من رجل سیاسی هستم و اشراف کاملی بر مشکلات کشور دارم.

کاندیدای دیگری که نامش را معرفی نکرد گفت، بیکار هستم و آمده‌ام معضلات را حل کنم و هیچ سمتی هم به هاشمی و اسفندیار رحیم‌مشایی نخواهم داد هر چند که راه هاشمی را از مشایی جدا می‌دانم.

سجاد اکبری متولد ۷۰ و دارای مدرک کاردانی امداد هم به وزارت کشور آمده و در پاسخ به خبرنگاران برای سخن گفتن در ابتدا گفت که آمادگی ندارم البته وی دقایقی بعد لب به سخن گشود و اظهار داشت: خیلی وقت است که قصد رئیس جمهور شدن دارم و به این موضوع فکر می‌کنم.

فردی به نام "استاد آمی سماء" بود که با ورود به محل ثبت‌نام سوژه عکاسان و خبرنگاران شده بود.

وی که خود را شاعر فرهنگی و استاد ادبیات معرفی کرد، معتقد بود که اگر هاشمی رفسنجانی و مشایی کاندیدای انتخابات شوند و او نیز تایید صلاحیت شود، قطعاً به نفع مشایی و یا هاشمی کنار می‌کشد. وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش معتقد بود که در ایران سیاستمدار نداریم بلکه سیاست‌باز داریم.
سماء همچنین بحث ارتباط با آمریکا را بی‌‌اهمیت خواند و گفت: مباحث مهمتر از رابطه با آمریکا داریم.

فردی که نامش مستعد و تخصصش کارشناس محیط‌زیست بود، گفت برای عمران و آبادانی کشور آمده‌ام و معتقدم اگر من رئیس‌جمهور نشوم قالیباف شایسته احراز پست ریاست‌جمهوری است.

وی همچنین محسن رضایی را گزینه بد، هاشمی را گزینه خوب، ولایتی را گزینه "بد نیست" حدادعادل را گزینه ضعیف و خاتمی را گزینه تقریبا خوب برای انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کرد. مستعد که کشتی‌گیر فرنگی‌کار بود گفت کشور را به مانند یک مربی ورزشی اداره خواهم کرد.

همچنین مصطفی چراغی که خود را از اردبیل به تهران رسانده بود تا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند گفت شغلش کشاورزی است.

وی در گفت و گوی کوتاه با خبرنگاران با بیان اینکه تقریبا ده یا یازده بچه دارد، افزود: مهمترین برنامه من توجه به بخش کشاورزی است و تا زمانی که کشاورزی نباشد ورزش هم نداریم.
چراغی سابقه ثبت نام در دوره های نهم و دهم ریاست جمهوری را در کارنامه خود دارد.

حضور دو زن
اولین زن داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری راضیه امیدوار لیسانس اقتصاد بود، که به همراه همسرش به ستاد مرکزی انتخابات کشور آمد. وی که ۴۶ سال سن داشت خدمت به مردم و تلاش برای بهبود اوضاع کشور را از جمله اهداف خود برای کاندیداتوری اعلام کرد.
امیدوار پس از انجام مراحل ثبت‌نام در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا خود را رجل سیاسی مذهبی می‌دانید، ‌گفت که به سؤالات سیاسی پاسخ نمی‌دهم.

این فرد همچنین در پاسخ به این سؤال که چگونه بیان می‌کنید به سؤالات سیاسی پاسخ نمی‌دهد اما برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور آمده‌اید، گفت: حرفی در این باره ندارم.

دومین زن داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری هم ثریا ملک زاده ۵۲ ساله بود، که پس از ثبت‌نام به عنوان داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: من فوق لیسانس بهداشت دارم و مدرک دکتری را از مالزی گرفتم و آمده ام که بگویم زنان هم حضور فعال دارند.

وی وعده داد که اگر رئیس جمهور شود در کابینه‌اش "فیفتی فیفتی" استفاده خواهد کرد و اعضای کابینه‌ او پنجاه درصد زن و پنجاه درصد مرد خواهند بود.

حاشیه های حاشیه تر
همچنین فرد دیگری که خواهان ثبت نام درانتخابات ریاست جمهوری بود، به خبرنگاران گفت: من قبلا از این‌که به اینجا بیایم، از خدا خواستم برای این‌که به طور قطعی در این میدان باشم به من نشانه‌ای نشان دهد، من هم استخاره کردم و بعد از آن خواب دیدم و به این نتیجه رسیدم که باید بیایم.

به گزارش آفتاب، وی که مدعی بود بازنشسته سپاه و به گفته خود سرلشکر است، در پاسخ به این سوال که آیا به خاطر حقوق کم به اینجا آمده‌اید ،گفت: من ماهی دومیلیون و هشتصد هزار تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرم و بخاطر حقوق اینجا نیامده‌ام.
همچنین فرد دیگری که خود را داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می‌دانست،در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۳۱ سال و سه ماه سن دارم دانشجوی رشته زبان انگلیسی هستم و فقط با العالم و پرس‌تی وی صبحت می‌کنم.
وی که در ابتدا به زبان انگلیسی به بیان جملاتی پرداخت پس از اصرار خبرنگاران برای این‌که فارسی صحبت کند، گفت: می‌خواهم در دولتم از نظرات ماکیاولی و مارتین لوتر استفاده کنم.
وی همچنین اظهارداشت که آمده ام که ایران را بسازم و جهانی ‌سازی را ایران را دنبال کنم.
او همچنین اظهار کرد: رنگ انتخاباتی من آبی ،‌سبز‌، سفید و قرمز است.
خبرنگاران از این داوطلب پرسیدند پیکسلی که روی لباس شما نقش بسته و عکس بیت‌المقدس به صورت کج شده به چه علت است که وی گفت: می‌خواهم با متوقف کردن زمان این پیکسل را صاف کنم.
در ادامه یک داوطلب که متولد سال ۶۳ بود به خبرنگاران گفت: می‌خواهم فوتبال را به عنوان یک شغل جا بیاندازم.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که مدرک تحصیلی شما چیست،اظهارکرد : مدرک مهم نیست ادراک مهم است.
در ادامه خبرنگاران سوالات دیگری از بحث‌های سیاسی از او پرسیدند که وی، پاسخ داد: نمی‌شود که یک سیاستمدار همه چیز را بگوید.
وی هم چنین اظهار کرد: می‌خواهم غنی‌سازی اورانیوم را به صورت چراغ خاموش ادامه دهم.
خبرنگاری از او پرسید،چرا اصلا به اینجا آمدید که وی خطاب به آن خبرنگار گفت: تا به حال دنبال کار گشته‌اید؟ در همه سازمان‌ها فرم استخدام من وجود دارد.
پیش از ظهر امروز همچنین فردی برای دواطلبی در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرد که شغلش آشپزی بود، وی به خبرنگاران گفت: برای همه از نونهالان و بزرگسالان برنامه دارم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • زمان آغاز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری
 • عارف: برای حضور در انتخابات تصمیم قطعی ندارم/ادامه وضع موجود نگران کننده است
 • هاشمی رفسنجانی: اگر دو دستی پست ریاست جمهوری را هم تقدیمم کنند قبول نمی کنم
 • جزييات اصلاحات قانون انتخابات رياست‌جمهوری
 • زنان نیز می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند/تعیین شاخص‌های رجل‌سیاسی برای انتخابات
 • اعلام حضور وزیر هاشمی وخاتمی در انتخابات ریاست جمهوری
 • بررسی اصلاح قانون انتخابات رياست‌جمهوري
 • دبیرکل حزب الله ایران: به احتمال زیاد خود را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی کنم
 • حضور قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم قطعی شد
 •  
  آخرین اخبار
 • پایان اعتصاب غذا و بازگشت ده زندانی سیاسی به بند ۳۵۰
 • تداوم بی خبری از وضعیت مدیر مسئول بازتاب
 • رشد اقتصادی منفی و کوچک شدن اقتصاد ایران
 • عماد افروغ: از رای خودم به احمدی نژاد از جامعه عذرخواهی میکنم
 • فرمانده پدافند غیر عامل: حملات زیستی قویتر از ویروس اینترنتی بود
 • ناکامی جبهه پایداری در جمع آوری امضای مجلسیان علیه هاشمی رفسنجانی
 • مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از وزارت کشور
 • رویترز خبرداد دیپلمات بازداشتی در انفرادی است
 • درخواست علی لاریجانی از دیوان محاسبات برای جلوگیری از "تخلفات دولت"
 • معاون امنیتی وزارت کشور: انفجارهای روز گذشته تهران ناشی از از بین بردن ضایعات بود
 • رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر
 • اعتراض سازمان گزارشگران بدون مرز به تشدید محدودیت های رسانه ای و اینترنت در ایران
 • محمدرضا باهنر: مجازات موسوی و کروبی بیش از حصر خانگی است
 • مرتضی آقا تهرانی از شاگردان مصباح یزدی: ولایت فقیه نباشد مسئولان استخوان را هم می خورند
 • نامه ۷۸۸ دانشجو به سیدمحمد خاتمی: رفع حصر کاندیدای میلیون ها ایرانی در سال ۸۸ از مطالبات ملی است
 • هاشمی رفسنجانی: اگر حضورم به حل مشکلات کمک کند درنگ نخواهم کرد
 • عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان: برخی داروها از دریافت ارز مرجع حذف شده‌اند
 • واکنش مهمانپرست به اتهامات کویت و حکم دادگاه کنیا
 • جزئیات دیدار وزیر خارجه ایران و بشار اسد
 • حاشیه های روز اول ثبت نام انتخابات
 •