به روز شده: ۱۱:۴۶ تهران - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

نامه ۷۸۸ دانشجو به سیدمحمد خاتمی: رفع حصر کاندیدای میلیون ها ایرانی در سال ۸۸ از مطالبات ملی است

امروز: ۷۸۸ نفر از دانشجویان دانشگاه های مختلف تهران طی نامه ای سرگشاده به سیدمحمد خاتمی گفته اند: به یقین سوالات مهم و قابل توجهی پیش روی شما پیرامون قبل و بعد از انتخابات آتی وجود دارد که باید برا ی آن ها پاسخی درخور داشت؛ بدون شک از حق قانونی ملت در انتخاب نباید گذر کرد و پیش شرطی برای احقاق حقوق خود نباید داشته باشیم اما این به این معنا نیست که از مطالبات به غایت منطقی و قانونی خود که در این نامه به برخی از آنها اشاره شد، چشم پوشی کنیم و قطعا برای رسیدن به این مطالبات بر سبیل گفت و گو، استوار باید ایستاد!

به گزارش کلمه در بخشی از این نامه با بیان اینکه "وقایعی که در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به وقوع پیوست از یادها رفتنی نیست و حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و مهدی کروبی و محبوس بودن صادق ترین و خدوم ترین فرزندان پیر و جوان این ملت، ضایعه ای اسفناک برای کشورمان است" آمده است: چنانکه بارها تاکید نموده اید در موضوع انتخابات بدون در نظر گرفتن نظر محصورین نمی توان و نباید تصمیم گرفت. این نگاه اخلاقی، حرف امروز دانشجویان است. با این حال نفس حضور شما در صحنه ، می تواند بار دیگر ستم های ناروا بر این عزیزان و رفع آن را در فضای عمومی جامعه، در کانون مباحثات و گفتگوهای عمومی قرار دهد و این مطالبه ملی را به صورت رسمی روحی تازه بخشد و یقینا اگر بنا به حماسه سازی دیگری است، رفع حصر کاندیدای میلیون ها ایرانی در سال ۸۸ از ملزومات این مهم می باشد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای سید محمد خاتمی

این کهنه دیار در طول تاریخ، کم فراز و فرود ندیده است. اما بی اغراق روز و روزگاران شوم و شوربختی اش اگر بیش از ایام شادکامی و خرسندی اش نباشد، کمتر نیست. وقایعی که در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به وقوع پیوست از یادها رفتنی نیست. حصرهای مهندس میرحسین موسوی و خانم دکتر زهرا رهنورد و حجت الاسلام شیخ مهدی کروبی و محبوس بودن صادق ترین و خدوم ترین فرزندان پیر و جوان این ملت، فی الواقع ضایعه ای اسفناک برای کشورمان است.

چنانکه بارها تاکید نموده اید در موضوع انتخابات بدون در نظر گرفتن نظر محصورین نمی توان و نباید تصمیم گرفت. این نگاه اخلاقی، حرف امروز دانشجویان است. با این حال نفس حضور شما در صحنه ، می تواند بار دیگر ستم های ناروا بر این عزیزان و رفع آن را در فضای عمومی جامعه، در کانون مباحثات و گفتگوهای عمومی قرار دهد و این مطالبه ملی را به صورت رسمی روحی تازه بخشد و یقینا اگر بنا به حماسه سازی دیگری است، رفع حصر کاندیدای میلیون ها ایرانی در سال ۸۸ از ملزومات این مهم می باشد.

سید محمد خاتمی

امروز نیز یکی از حساس ترین برگ های تاریخی این مرز و بوم در حال ورق خوردن است. اقتصادی لجام گسیخته و بی بند وبار که با خویی رانت جویانه و نظامی گری عجین شده و کمر طبقات فرودست را دو تا کرده و سفره‌ی طبقات متوسط را روز به روز کوچک و کوچک‌تر نموده است. پهنه‌ی سیاسی کشور در عرصه‌ی داخلی با محدودیت هایی نفس‌گیر همراه شده و فرهیخته ترین فرزندان این سامان، تنها به جرم خیرخواهی و نقد آنچه بر مام وطن و هم وطنانشان می‌گذشته و می‌گذرد یا در هجرتی ناخواسته به سر می‌برند و یا اینکه در بند و حصرند. در عرصه‌ی سیاست خارجی و بین المللی نیز با طرح ادعاها و با به‌کارگیری ادبیات هیجانی و به دور از تدابیر دیپلماتیک، در سخت ترین تنگناهای سیاسی و اقتصادی در سه دهه ی اخیر قرار گرفته ایم.

گسست‌های اجتماعی و رواج خودپرستی‌های افراطی در جامعه، که ناشی از فقدان ترویج اخلاق حسنه است، روز به روز تبعات شوم خود را بر پیکره‌ی جامعه ای که از نظر معیشت و اشتغال در مضیقه است، وارد می کند. در بسیاری از اوقات افراد تنها به دنبال حفظ منفعت و سود شخصی خود هستند و نوع دوستی کالایی کمیاب شده است. رشد فزاینده‌ی خرافه گرایی و دروغ و تزویر و ریاکاری، بنیان‌های اخلاقی جامعه را متزلزل نموده و در همه این احوال حاکمان و سیاست‌گذاران فرهنگی و اجتماعی کشور نه تنها امکان و توان و تدبیر لازم برای جلوگیری از این اعوجاجات را ندارند، که گاه خود عامل و مروج آن نیز هستند.

ادامه‌ی شرح و بسط این سیاهه‌ی ملال انگیز تنها مایه‌ی تاسف و تاثر ما و شما خواهد بود و تکدر خاطرمان نفعی در بر نخواهد داشت.

سید محمد خاتمی

دانشگاه این روزها زخم های بیشماری بر تن خویش می بیند ؛ هنوز حق اولیه ادامه ی تحصیل از فعالین دانشجویی با ستاره های رنگارنگ سلب می شود و از بد روزگار هنوز دانشجویانی در بند زندان دیده می شوند.اگر قرار بود روزی با ایجاد فضای آزاد اندیشی ، رشد و نشاط در دانشگاه ایجاد شود، امروز رقابت بعضی از مسولین در تبدیل دانشگاه به قبرستان فعالیت های دانشجویی دیدنی است! از طرف دیگر وقتی وزیر گماشته شده بر وزارت علوم ، دانشگاه را با میدان جنگ اشتباه می گیرد ، طبیعی است که خیل حذف سلیقه ای اساتید باسابقه و بنام صورت پذیرد و در کنار فشار مضاعف بر دانشجویان سیل مهاجرت نخبگان دانشجو را به خارج از کشور پدید آورد.

جان کلام

ما دانشجویان بر حسب وظیفه شرعی و ملی، برخود فرض می‌دانیم که با رویکردی مطالبه محور از بزرگانی چون شما بخواهیم که در این روزهای ابتلاء و آزمایش با تکیه بر اصول و آرمانهای اصلاح طلبی، که در امتداد همان خواسته های مشروع مشروطه خواهان ایرانی و مبارزان راه آزادی و استقلال در انقلاب اسلامی ۵۷ و نهضت ملی نفت، بوده است پا به این عرصه نهید و با تصمیمی بخردانه ، از تهدیدها فرصتی بسازید و با گرفتن چراغ سبز از ملت و وجدان خویش دوباره با گفتمان اخلاق و عقلانیت، ایستاده بر همان عهدهای پیشین و با خواستی حداکثری وارد فضای انتخاباتی شوید که یقینا در این صورت جامعه ی ایران بار دیگر پشتیبانی خود را از این آرمان ها در چارچوب قانون اساسی به تصویر خواهد کشید.

به یقین سوالات مهم و قابل توجهی پیش روی شما پیرامون قبل و بعد از انتخابات آتی وجود دارد که باید برا ی آن ها پاسخی درخور داشت؛ بدون شک از حق قانونی ملت در انتخاب نباید گذر کرد و پیش شرطی برای احقاق حقوق خود نباید داشته باشیم اما این به این معنا نیست که از مطالبات به غایت منطقی و قانونی خود که در این نامه به برخی از آنها اشاره شد ، چشم پوشی کنیم و قطعا برای رسیدن به این مطالبات بر سبیل گفت و گو، استوار باید ایستاد!

برخیزید و نام و اعتبارتان را در طبق اخلاص و اصلاح نهید و بار دیگر پرچم عدالت طلبی و آزادی خواهی را مانند گذشته با تکیه بر صبر و اخلاق و مدارا ، برافرازید و با ایستادگی بر اصول مطالباتی را که بارها خود در این چند سال مطرح نموده اید را جامه ی عمل بپوشانید و اینگونه قدم در مسیر نجات و آشتی ملی گذارید.

تا اقبالی هست و جدّ و جهدی، بر خدای تعالی توکل کنید و دل از اضطراب و خوف بشویید و با حضوری "حداکثری" به صحنه در آیید.

فالله خیر حافظاً و هو أرحم الراحمین

امضاکنندگان:

دانشگاه تهران ۳۱۴ نفر

دانشگاههای آزاد ۱۶۳ نفر

دانشگاه امیرکبیر ۸۱ نفر

دانشگاه هنر تهران ۵۳ نفر

دانشگاه شریف و علامه طباطبایی و تربیت مدرس و علم و فرهنگ و ...۱۷۷ نفر



-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هاشمی رفسنجانی: اگر حضورم به حل مشکلات کمک کند درنگ نخواهم کرد
 • حاشیه های روز اول ثبت نام انتخابات
 • آغاز به کار ستاد جوانان اصلاح طلب فارس، آذربایجان شرقی و خوزستان
 • دیدار اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طلب با سید هادی خامنه ای/ بازگشت به گفتمان اصلاح طلبی تنها راه برون رفت از فضای فعلی
 • علی شکوری راد: خدا لعنت کند آنهایی را که دانشجویان را از فعالیت سیاسی بازداشته اند
 • چرا رهبر معظم مخالف باشند؟! به گفته ایشان هیچ کس برایشان هاشمی نمی شود
 • آیت الله خامنه ای: نظام با برخورد قانونی به مزاحمت های سال ۸۸ فائق آمد
 • واکنش مجمع روحانیون مبارز به هتاکی های اخیر به آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی
 • دعای آیت الله شبیری زنجانی برای محمد خاتمی
 •  
  آخرین اخبار
 • محمدرضا باهنر: مجازات موسوی و کروبی بیش از حصر خانگی است
 • مرتضی آقا تهرانی از شاگردان مصباح یزدی: ولایت فقیه نباشد مسئولان استخوان را هم می خورند
 • عضو مجمع نمایندگان مردم کردستان: برخی داروها از دریافت ارز مرجع حذف شده‌اند
 • واکنش مهمانپرست به اتهامات کویت و حکم دادگاه کنیا
 • افزایش شدید نرخ اجاره خوابگاه و غذای دانشجویان
 • سه اتهام جدید دیگر به روحانی وبلاگ نویس دربند
 • فشارهای امنیتی به کاندیداهای منتقد و اصلاح طلب شورای شهر
 • قرار گرفتن ایران در رتبه ۲۱بیکاری جهان
 • افشاگری سازمان بازرسی علیه معاون اول احمدی نژاد: انتشار جزئیات ماجرای ۴۵۰ میلیون یورویی
 • معده سعید عابدینی، کشیش محبوس در انفرادی خونریزی کرد
 • توقف حدودا 2 ساله روند نوسازی تاکسی‌ها
 • رییس کمیسیون بهداشت در رد اظهارات بهمنی: ارزی داده نشده است
 • گزارش صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی منفی است
 • اعاده پرونده مهدی هاشمی برای رفع نقایص به دادسرا
 • دولت به صورت ناگهانی دستور فروش معادن را صادر کرد
 • سهم هر 303 هزار ایرانی یک سینما!!!
 • امتناع محمدامین هادوی، با اعلام روزه سیاسی در همبستگی با ده زندانی سیاسی در انفرادی برای دومین بار پیاپی از ملاقات
 • معاون هنری وزارت ارشاد: مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع
 • دلنوشته مادر سهراب اعرابی برای فرزندش و زهرا رهنورد: در حق حصرشدگان بسیار کوتاهی کرده ایم
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی
 •