به روز شده: ۱۱:۱۳ تهران - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

افشاگری سازمان بازرسی علیه معاون اول احمدی نژاد: انتشار جزئیات ماجرای ۴۵۰ میلیون یورویی

امروز: در پی تكذیب ماجرای 450 میلیون یورویی از سوی معاون اجرایی رئیس دولت و تقاضای وی مبنی بر انتشار اسناد و مدارك مربوط، سازمان بازرسی كل كشور مستند به مقررات خود خلاصه ای از گزارش و اسناد و مدارك مربوط به پروژه احداث تالارهای بین المللی كیش را برای تنویر افكار عمومی منتشر می كند.

به گزارش مهر به نقل روابط عمومی سازمان بازرسی آنچه با عنوان اسناد مربوط به ماجرای 450 میلیون یورویی تالارهای کیش منتشر شده بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

آقای حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور، در مصاحبه با شماره 5348 روزنامه ایران (4/2/1392)، پس از مقدمه‌چینی خاصی، گفته است:

«خیلی از این ادعاهایی كه گاهی بنده می‌شنوم، اصلاً وجود نداشته است؛ مثلاً رئیس محترم سازمان بازرسی كل كشور، جناب آقای پورمحمدی، چند وقت پیش مصاحبه‌ای را با یكی از این خبرگزاری‌ها داشته و در آن مصاحبه گفته بودند كه قراردادی 450 میلیون یورویی در كیش منعقد شده است كه جلوی آن را گرفته‌اند. بعد از آن مصاحبه، بنده چندین نامه برای ایشان فرستادم و خواستم كه این قرارداد را بفرستند؛ چرا كه این موضوع اصلاً صحت ندارد. 450 میلیون یورو می‌دانید یعنی چقدر؟ خوب! اگر چنین قراردادی هست، لطفاً منتشر كنند. چرا معطل می كنند؟ چنین چیزی اصلاً وجود ندارد و دروغ است... من چندین نامه برای ایشان فرستادم كه لطفاً قرارداد مورد ادعایتان را بفرستید. من در همین جا از ریاست این دستگاه نظارتی درخواست می‌كنم كه قرارداد مورد ادعایشان را برای ما بفرستند یا به رسانه‌ها بدهند تا منتشر شود. یك چنین چیزی اصلاً وجود ندارد. بهتر است به جای اینكه اتهام بزنند، اوّل اثبات كنند قراردادی هست، و اگر وجود داشت تازه باید اثبات كنند كه دارای اشكال قانونی است».

در پاسخ به تقاضای مصرانه ایشان و به استناد اجازه مقرر در بندهای «و» و «ح» ماده 66 آیین نامه اجرایی قانون تشكیل سازمان و نیز به منظور تنویر افكار عمومی، خلاصه‌ای از گزارش بازرسان سازمان و اسناد و مدارك مربوط به پروژه احداث تالارهای بین المللی كیش اعلام می‌شود:

1. در سال 1388 به پیشنهاد وزیر مسكن و شهرسازی و تصویب رئیس جمهور، مقرر می‌شود، برای برگزاری اجلاس سران كشورهای غیرمتعهد (در سال 1391)، سالن مناسبی در تهران احداث شود. وزارت مسكن و شهرسازی، مبالغ قابل توجهی را هزینه می‌كند؛ سپس، بدون مطالعه و ارائه دلیل منطقی، محل اجرای پروژه از تهران به كیش منتقل می‌شود. در این جزیره نیز، پس از تحمیل مبالغ سنگین به بیت‌المال، موضوع انتقال پروژه به شیراز و اصفهان، مطرح و مبالغ كلانی نیز هزینه می‌شود و، در نهایت، دوباره تصمیم به اجرای پروژه در تهران گرفته می‌شود؛ با این توضیح كه این بار پروژه نه در محل پیش‌بینی شده قبلی در تهران، بلكه در جنب سالن اجلاس سران احداث می‌شود كه نهایتا مجموعه‌ی احداثی به موقع آماده نشده و به بهره‌برداری نمی‌رسد.

2. موضوع بحث آقای بقایی، به احداث تالارهای بین‌المللی در كیش مربوط است؛ بنابراین، از سایر امور مرتبط نظیر احداث سالن در اصفهان با بیش از یكصد و بیست میلیارد تومان هزینه و تكمیل نشدن آن و عدم بهره‌برداری خودداری می‌شود.

3. آقای بقایی كه از موضوع 450 میلیون یورو تعجب كرده، خطاب به خبرنگار می‌گوید: «450 میلیون یورو می‌دانید یعنی چقدر؟!» ایشان حتماً باید نامه‌ خود به آقای دكتر حسینی، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی ( به شماره 475/10/892 و به تاریخ 23/8/89) را به خاطر داشته باشد كه در آن بصراحت نوشته است: «با عنایت به موافقت مقام محترم ریاست جمهوری با احداث مجتمع تالارهای بین‌المللی ایران- كیش، به منظور تبدیل این جزیره به محلی برای برگزاری نشست‌های بین‌المللی در سطح سران و مقامات عالی كشور، خواهشمند است، ضمن موافقت، دستور فرمایید تأمین مالی پروژه فوق‌الذكر تا سقف 450 میلیون یورو در فهرست فاینانس چین قرار گیرد.» (پیوست شماره 1)

نامبرده همچنین در نامه‌ای خطاب به آقای دكتر عزیزی، معاون محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور (به شماره 426/10/892 و به تاریخ 23/8/89) ضمن اشاره به احداث تالارهای كیش، چنین تقاضا كرده است: «ضمن موافقت، دستور فرمایید نسبت به صدور مجوز ماده 62 پروژه فوق‌الذكر، فاینانس تا سقف 450 میلیون یورو اقدام گردد.» (پیوست شماره 2)

4. آقای بقایی در نامه خود به آقای دكتر عزیزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ( به شماره 253/10/892 و به تاریخ 7/4/89) به واگذاری پروژه به شركت فیاك كیش از طریق ترك تشریفات مناقصه تصریح كرده است. (پیوست شماره 3) در حالی كه شركت فیاك كیش در تاریخ 1/4/89 توسط آقای یحیی فیوضی یوسفی و دخترش پانته‌آ (هر دو مقیم آمریكا) با سرمایه یك میلیون تومان به ثبت رسیده است و چهار روز بعد از تأسیس شركت (بدون داشتن تجربه، رتبه، قرارداد و بدون اخذ مجوز ترك تشریفات مناقصه)، مبلغ پنج میلیارد تومان از سوی سازمان منطقه آزاد كیش، در یك فقره چك در تاریخ 5/4/1389، به شركت فیاك كیش، بابت پیش‌پرداخت، تحویل شده است. (پیوست شماره 4)

5. موافقت‌نامه اصولی، با موضوع احداث سالن اجلاس در كیش، در 9 بند تهیه شده، به امضای آقای فیوضی (پیمانكار) و رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد كیش رسیده است. پیش‌نویس نیز توسط آقای فیوضی تهیه شده است. سازمان بازرسی در این مرحله، پس از گردآوری اطلاعات لازم، به موضوع ورود كرده، و با هشدارهای قانونی و توصیه های لازم سبب جلوگیری از ادامه این كار شده است (پیوست شماره 5).
6. درباره این ادعا كه چندین نامه در زمینه موضوع به سازمان بازرسی كل كشور نوشته و پاسخی دریافت نكرده‌اند، به آقای بقایی یادآوری می‌شود كه نامه‌های شماره 103522 (به تاریخ 1/6/91)، شماره 221121 (به تاریخ 21/11/91) و نیز نامه شماره 229669 (به تاریخ 1/12/91)، در پاسخ به مكاتبات نامبرده بوده است كه مشخص نیست، چرا مورد توجه قرار نگرفته است.

7. گزارش كیفری این پرونده در تاریخ 5/4/1390 به مرجع قضایی ارسال شده، و عده‌ای احضار شده‌اند و موضوع در حال رسیدگی است.

8. ناگفته نماند رئیس محترم سازمان بازرسی كل كشور، در مصاحبه تلویزیونی با شبكه 2 سیما، در تشریح اقدامات پیشگیرانه سازمان در دستگاه‌های اجرایی كشور، اشاره‌ای هم به احداث تالارهای كیش و موضوع 450 میلیارد تومان نموده‌اند و با هیچ رسانه دیگری مصاحبه نكرده‌، نامی از فرد یا افراد نبرده و اتهامی را به كسی نسبت نداده‌اند.

شایسته است آقای بقایی پاسخ دهند چرا بدون مطالعات اولیه برای تعیین محل احداث تالارها، مبالغ زیادی را در محل‌های مختلف هزینه كرده‌اند؟ آیا این اقدامات نشانگر سوء مدیریت نیست؟ همچنین باید پاسخ دهند مابه‌التفاوت درخواست فاینانس 450 میلیون یورویی و موافقت نامه اصولی مذكور را چگونه محاسبه كرده و بر چه مبنایی بیش از دویست میلیارد تومان به مبلغ اولیه پروژه افزوده‌اند. بطوری كه در نامه‌ شماره 362/10/892 مورخ 17/6/1389 به قائم مقام بانك مركزی با اشاره به موافقت نامه اصولی، دستور كارسازی 450 میلیارد تومان را صادر می نمایند. (پیوست شماره 6)

9. بالاخره معلوم نیست مكاتبات با مقامات مختلف و درخواست فاینانس تا سقف 450 میلیون یورو به چه منظوری بوده است؟ چرا شركت فیاك كیش، كه بیشتر از چند روز از تأسیس آن نگذشته و فاقد تجربه و رتبه بندی بوده است، برای انعقاد قرارداد به منطقه آزاد كیش معرفی شده است؟ منظور از دستورهای پی در پی به منطقه آزاد كیش، قائم مقام بانك مركزی، وزیر اقتصاد ودارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور چه بوده است؟

در پایان اعلام می‌دارد سازمان بازرسی با دقت كارشناسی و رعایت قوانین و با لحاظ مصالح عالی كشور موضوعات را از طرق قانونی پیگیری می‌نماید و پیوسته تلاش نموده وارد منازعات آزاردهنده و ماجراجویی‌های مخرب نشود، اما نسبت به منافع مردم و حیثیت نظام و دفاع از قانون و مبارزه با فساد جدی بوده و از وظایف قانونی و شرعی خویش كوتاهی نكرده و نخواهد كرد.

روابط عمومی سازمان بازرسی كل كشور-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مخالفت توکلی با اظهارات مصلحی درباره هاشمی
 • روزنامه خراسان: احمدی نژاد را آن روز که عکس همسر میرحسین موسوی را به تلویزیون آورد نکوهش می کردید
 • انتقاد تند مجید انصاری از حامیان احمدی نژاد: افراطیون می خواهند دستاوردهای انقلاب را به فراموشی بسپارند
 • حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی روحانی اخلاقی تهران: آقای جنتی بپذیرد دفاع از احمدی نژاد اشتباه بود/ رییس دولت می خواهد مردم را در مقابل حکومت قرار دهد
 • فرمانده قرارگاه عمار: احمدی نژاد خدمات زیادی کرده است/ نفوذ کردن دشمن بین مسئولان ما کاری ندارد
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد مثل یک بچه لوس و عزیزکرده آبرو می‌برد و تشویق می‌شد/اگر تلویزیون استیضاح وزیر کار را پخش می‌کرد، احمدی‌نژاد سرنگون می‌شد
 • حمید رسایی: هاشمی رفسنجانی باید رد صلاحیت شود/ رییس جمهور بعدی باید مانند احمدی نژاد باشد
 • مهدی کوچک زاده نماینده حامی احمدی نژاد: وظیفه رییس جمهور آماده سازی زمینه ظهور است
 • سند تقلب در انتخابات ۸۸ در اختیار احمدی‌نژاد/ 16 میلیون رای بیش تر نداشتم نظام 8 میلیون رای اضافه کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • افزایش شدید نرخ اجاره خوابگاه و غذای دانشجویان
 • سه اتهام جدید دیگر به روحانی وبلاگ نویس دربند
 • فشارهای امنیتی به کاندیداهای منتقد و اصلاح طلب شورای شهر
 • علی شکوری راد: خدا لعنت کند آنهایی را که دانشجویان را از فعالیت سیاسی بازداشته اند
 • قرار گرفتن ایران در رتبه ۲۱بیکاری جهان
 • معده سعید عابدینی، کشیش محبوس در انفرادی خونریزی کرد
 • توقف حدودا 2 ساله روند نوسازی تاکسی‌ها
 • رییس کمیسیون بهداشت در رد اظهارات بهمنی: ارزی داده نشده است
 • چرا رهبر معظم مخالف باشند؟! به گفته ایشان هیچ کس برایشان هاشمی نمی شود
 • گزارش صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی منفی است
 • اعاده پرونده مهدی هاشمی برای رفع نقایص به دادسرا
 • دولت به صورت ناگهانی دستور فروش معادن را صادر کرد
 • سهم هر 303 هزار ایرانی یک سینما!!!
 • آیت الله خامنه ای: نظام با برخورد قانونی به مزاحمت های سال ۸۸ فائق آمد
 • امتناع محمدامین هادوی، با اعلام روزه سیاسی در همبستگی با ده زندانی سیاسی در انفرادی برای دومین بار پیاپی از ملاقات
 • معاون هنری وزارت ارشاد: مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع
 • واکنش مجمع روحانیون مبارز به هتاکی های اخیر به آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی
 • دلنوشته مادر سهراب اعرابی برای فرزندش و زهرا رهنورد: در حق حصرشدگان بسیار کوتاهی کرده ایم
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی
 • دیدار فعالان دانشگاهی با دختران موسوی؛ تاکید بر حفظ امید در شرایط سخت فعلی
 •