به روز شده: ۰۷:۵۳ تهران - سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

معاون هنری وزارت ارشاد: مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع

امروز: معاون هنری وزارت ارشاد می‌گوید مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع.

حمید شاه‌آبادی، معاونت هنری وزیر ارشاد، روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری این معاونت در پاسخ به سوالات «شرق» با بیان این نکته گفت: البته تعداد این کنسرت‌ها به اندازه انگشت‌های دست هم نمی‌رسد. در این نشست که در پلاتوی تمرین تئاتر تالار وحدت برگزار شد، صحبت‌های بسیاری درباره موضوعات هنری و زیر‌مجموعه این معاونت مطرح شد.

شاه‌آبادی هم به ارایه گزارشی از هفت حوزه زیر‌مجموعه خود پرداخت. اما با توجه به همزمانی این نشست با نشست وزیر ارشاد در مورد اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای آسیایی، در زمانی کمتر از زمان مقرر به پایان رسید و برخی خبرنگاران از جمله روزنامه «شرق» نتوانستند سوالات خود را حین نشست مطرح کنند.

اما بعد از نشست شاه‌آبادی در گفت‌وگوی کوتاه اختصاصی با «شرق» حاضر شد و به سوالات پاسخ داد. یکی از موضوعات مطرح‌شده در این گفت‌وگو ماجرای لغو برخی کنسرت‌های دارای مجوز و تئاتر‌ها در تهران و شهرستان‌ها و ارتباط این مساله با گروه‌هایی بود که معاون وزیر آنها را «خود‌سر» نامید. در چند سال گذشته چندین کنسرت و تئاتر که مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتند به دلیل ورود برخی نهادهای غیرمرتبط به هنر، لغو مجوز شدند؛ کنسرت‌هایی مانند کنسرت ریچارد کلایدرمن، نادر عباسی در تهران و اجرای خشکسالی و دروغ در تهران و شیراز.

شاه‌آبادی با بیان اینکه از چنین برخوردهایی حمایت نمی‌کند، گفت: «در طول سه سال گذشته به جرات می‌توان گفت تعداد کنسرت‌هایی که مجوزهایی داشتند و موفق به اجرا به دلیل مخالفت‌های خودسرانه نشده‌اند، به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد. ضمن اینکه این کار نه قابل‌حمایت است و نه قابل‌دفاع. این امر مورد تایید نیست.»

او با اشاره به اینکه در صدور مجوز به‌خصوص در شهرستان‌ها تنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز صادر نمی‌کند، گفت: «وزارت ارشاد نسبت به مجوزی که صادر می‌کند، پایبند است. اما تنها وظیفه این وزارتخانه نیست که مجوزی را صادر کند. ما از مجوزهایمان دفاع می‌کنیم. مانند کاری که در مورد کنسرت آقای «سراج» در کرمانشاه انجام دادیم و تا انتهای راه برای مجوزی که داده بودیم دفاع کردیم. هنوز هم این دفاع را می‌کنیم.»

اما او اشکال دیگر را به ضعف ساختارهای اداری وزارت ارشاد معطوف کرد: «گاهی اوقات توافقات لازم به صورت کامل در استان صورت نمی‌گیرد. در استان، شورای فرهنگ عمومی وجود دارد و ریاست آن با ائمه جمعه است و قانونا اختیاراتی دارند. مضاف بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختیاراتی دارد خود آنها هم مشکلاتی دارند. دلیل اینکه صدور مجوز پاپ را به تهران موکول کردیم این است که کار در استان پخته شود و به اینجا هم بیاید. گاهی اوقات این پختگی کامل در استان به وجود نمی‌آید. ما این مجوز را صادر کردیم و مراجع رسمی که جزو شورایعالی فرهنگ عمومی هستند به دلیل بافت شهری که در آن قرار است کنسرت اجرا شود با آن مخالفت می‌کنند. ما از مجوزهایی که صادر می‌کنیم در همه شهرها دفاع می‌کنیم. اما یک مجوز ضرورتا در همه جای کشور یکسان نیست.»

به گفته شاه‌آبادی: «کنسرتی که در فضای سالن میلاد اجرا می‌شود، مطمئنا در اسدآباد همدان نمی‌تواند اجرا شود. شرایط مردم، اقلیم آنجا و حتی شرایط خاص آنجا این موقعیت را تعیین می‌کند. اما اینکه گروهی از ما در‌خواست کنند و ما هم موافقت کنیم و مجوز صادر کنیم و این کنسرت اجرا نشود، اصلا قابل‌دفاع نیست. این موارد در حوزه موسیقی از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کرد.

در حوزه تئاتر هم یک یا دو مورد بیشتر نداشتیم. این نشان می‌دهد در کشوری که چهارهزار نمایش در سال اجرا می‌شود- در سال گذشته چهارهزارو۷۰۰ نمایش به صحنه رفته است- نمایش‌هایی با میانگین ۱۵ اجرا، یعنی نمایش‌هایی که یک اجرا داشتند تا نمایش‌هایی که ۳۰ اجرا و ۶۰ اجرا و حتی نمایش‌هایی که تئاتر آزاد که به ۲۰۰ اجرا هم می‌رسند، وجود پنج تا حتی ۱۰ اختلال در این روند آمار غیرقابل قبولی نیست. اما با این همه آن اتفاق‌ها قابل‌تایید نیست. من وجود مافیای مافوق را باور ندارم. بالاخره سلایق متفاوت است.

حبیب محبیان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نخواهد گرفت
برپایی کنسرت «حبیب محبیان» و صدور مجوز آن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع دیگری بود که «شرق» از شاه‌آبادی پرسید. شاه‌آبادی در گذشته نیز با این کنسرت مخالفت کرده بود. اما در چند هفته گذشته حرف‌هایی درباره آن از سوی برخی مقامات رده‌بالاتر از معاون هنری مطرح بوده است. اما شاه‌آبادی بر موضع قدیمی خود پافشاری کرد و گفت: «من کاری به هیچ شخصی ندارم. آنچه می‌گویم معیار و مبنای کار است. مصادیق را باید از بخش مربوطه سوال کنید. ما یک معیاری داریم که اثری هنر عقبه‌ای دارد که پیام فرهنگی است که از آن قابل جدا شدن نیست. امروز در فضای دنیا موسیقی و سبکی وجود دارد که به سبک لوس‌آنجلسی معروف است. حتی شما اگر بالاترین اشعار و عبارت‌های خوب را در این سبک بریزید و توسط کسانی که به نوعی با این فضا ارتباط دارند آنها را اشاعه دهید، به نوعی تبلیغ این سبک و دور شدن از موسیقی ایرانی است. در شرایطی که بیشتر حمله به موسیقی ایرانی می‌شود، اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. بنابرین مواردی که چنین عقبه‌ای را دارند، از جمله خواننده‌ای که شما به آن اشاره کردید، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نخواهند گرفت. او در پاسخ به این پرسش مشخص که حتی اگر مقام بالاتر از شما بخواهد مجوز این کنسرت را بدهد، صریحا اعلام کرد: «وزارت فرهنگ و ارشاد چنین مجوزی را نخواهد داد.»

مخالفت دولت با تخصیص بودجه یک‌دهم درصدی
شاه‌آبادی اما در این نشست نکات زیادی درباره معاونت زیر‌نظر خود مطرح کرد. یکی از این موارد بحث هر‌ساله بودجه در اختصاص یک‌دهم درصد از بودجه عمرانی نهادها و وزارتخانه‌ها برای خرید آثار هنری است. او با بیان اینکه تا این لحظه هنوز هیچ بخشی در لایحه بودجه ۹۲ به این خرید اختصاص نیافته است، گفت که این موضوع با مخالفت بخش زیادی از هیات وزیران حذف شده، با این همه گفت که این طرح شکست نخورده است: «این طرح شکست نخورد و از حیث ریالی هم برای هنرمندان عرصه تجسمی خوب بوده است. در عمل، در خصوص این طرح تداومی را شاهد نبودیم. با وجود این معاونت هنری سالانه ۲۰۰‌میلیون‌تومان از آثار هنری را خریداری می‌کرد اما در طرح یک‌دهم درصدی خرید آثار هنری در سال گذشته این مبلغ به یک‌میلیارد‌ و‌۶۰۰‌میلیون‌تومان افزایش پیدا کرد.»-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • یک کارگردان تئاتر: حذف تالار مولوی برای تئاتر کشور فاجعه است
 • دستور العمل جدید ارشاد: رسانه ها مشکلات اقتصادی را برجسته نکنند/ وحدت و همدلی مسئولان را منعکس کنید
 • دستور عمل جدید ارشاد مبنی بر کنترل و نظارت بیش تر بر مطبوعات
 • تایید بازداشت علیرضا سجادپور، مديركل سابق نظارت معاونت سینمایی وزارت ارشاد
 • انتقادات مدیر پیشین دفتر تئاتر خیابانی از وضع بی سامان تئاتر: چطور 5 میلیارد تومان ظرف چند روز به افراد پرداخت شده است؟
 • آرش دادگر از کارگردانان تئاتر: تئاتر سیر قهقرایی سینما را دنبال می‌كند
 • رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی: مجوز هیچ کنسرتی را در مشهد نمیدهیم
 • مهندسی آرا در وزارت ارشاد؛ تغییر نتایج داوری جایزه ادبی جلال آل احمد
 • وزارت ارشاد به سید علی صالحی: ۱۲۰ صفحه از کتاب ۱۵۰ صفحه ایت را سانسور کن
 •  
  آخرین اخبار
 • دولت به صورت ناگهانی دستور فروش معادن را صادر کرد
 • سهم هر 303 هزار ایرانی یک سینما!!!
 • آیت الله خامنه ای: نظام با برخورد قانونی به مزاحمت های سال ۸۸ فائق آمد
 • امتناع محمدامین هادوی، با اعلام روزه سیاسی در همبستگی با ده زندانی سیاسی در انفرادی برای دومین بار پیاپی از ملاقات
 • واکنش مجمع روحانیون مبارز به هتاکی های اخیر به آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی
 • دلنوشته مادر سهراب اعرابی برای فرزندش و زهرا رهنورد: در حق حصرشدگان بسیار کوتاهی کرده ایم
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی
 • دیدار فعالان دانشگاهی با دختران موسوی؛ تاکید بر حفظ امید در شرایط سخت فعلی
 • تشکیک دادستان کل کشور در اصل ماجرای قتل ستار بهشتی
 • ظهور و سقوط ایران در افکار عمومی جهان عرب
 • کدخدایی: ادعای قطعی نبودن جرم موسوی و کروبی مغلطه است/ نظام با مسامحه برخورد کرد
 • واکنش وزارت خارجه به حکم حبس ابد دو ایرانی در کنیا
 • دعای آیت الله شبیری زنجانی برای محمد خاتمی
 • حکم حبس ابد برای چهار ایرانی در کنیا و کویت
 • رضا میرکریمی: در ۴ سال اخیر كارنامه وزارت ارشاد سیاه است و هرگز پاك نخواهد شد
 • ایران بعد از افغانستان؛ بالاترین رشد در مخارج دولت
 • سکوت معنادار آیت‌الله خامنه‌ای
 • هاشمی رفسنجانی: چنانچه حضورم را برای تحقق آرمان‌ها و مردم مؤثر بدانم، کوتاهی نخواهم کرد
 • درخواست فعالان سیاسی اصفهان از هاشمی و خاتمی برای کاندیداتوری
 • واکنش تاجزاده به هتاکی های اخیر برادر حسین: عصبانیت وی به خاطر پایگاه خاتمی است
 •