به روز شده: ۱۱:۲۹ تهران - شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

تشدید فعالیت گشت ارشاد؛ ماشین توهین و خشونت در شهر

امروز: با گرم‌تر شدن هوا بار دیگر طرح‌های مقابله با پوشش های عرفی جوانان ایرانی دوباره از سر گرفته شده است

دو طرح «امنیت اجتماعی و صیانت از شان بانوان» قرار است از دهم اردیبهشت ماه سال جاری در تهران و ۱۷ کلان شهر ایران به طور ویژه برای برخورد با افرادی به اجرا گذاشته شده که «بدحجاب» خوانده می‌شوند. مسئولان نیروی انتظامی دریک سال اخیر همواره در سخنان خود علت تشدید برخورد با چنین مسائلی را «تقاضای شهروندان» و حفظ ارزش‌ها و حریم زنان عنوان کرده‌اند. با این وجود، منتقدان، این طرح را دخالت در امور شخصی افراد می‌دانند. برخی جامعه‌شناسان نیز معتقدند این گونه طرح‌ها موجب تشدید دورویی و نفاق در جامعه و ایجاد چندچهره گی و افزایش فاصله میان حکومت و مردم می‌شود.
احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی پیش از آغاز رسمی طرح در سخنانی اعلام کرد طرح امنیت اجتماعی از هشتم اردیبهشت در تهران آغاز شده و از دهم اردیبهشت در ۱۷ کلان شهر دیگر هم اجرا می‌شود. او مدعی شده بود "در این طرح علاوه بر بدحجابی، با اراذل و اوباش، مزاحمان نوامیس، آلودگی صوتی و جرایم اخلاقی نیز برخورد می‌شود".
این طرح تاکنون بار‌ها در جمهوری اسلامی ایران به‌مورد اجرا گذاشته شده است. از سال ۱۳۸۹ این طرح در قالب «طرح امنیت محله‌محور» ازسوی پلیس اجرا شد. نیروی انتظامی در موارد متعددی در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی به خشونت متوسل شده‌است. در جریان اجرای این برنامه، نیروهای نقاب دار پلیس، در قالب طرح «جمع آوری اوباش»، شب هنگام به منازل افراد یورش برده و پس از بیرون کشیدن آنان از منزل، آنان را در مقابل چشم ساکنان مورد ضرب و شتم و شکنجه علنی قرار می‌دادند
ازجمله می‌توان به برخورد شدید نیروی انتظامی در شب هشتم تیر ماه ۱۳۹۱ در خیابان صفاییه شهر قم اشاره کرد. در آن شب، مردم با گشت ارشاد درگیر شدند. مأموران گشت ارشاد که مادر، دختر و پسری را با خشونت و ضرب و شتم دستگیر و به زور وارد ماشین کرده بودند، با تجمع مردم معترض، داد زدن جمع با شعار «ولش کن، ولش کن» و پارک خودرو‌ها مقابل ماشین گشت ارشاد روبرو شدند. مردم در ‌‌‌نهایت مأموران گشت ارشاد را وادار به پیاده کردن دختر‌ها و پسرهای دستگیرشده کردند.
رادان در ادامه سخنان اخیر خود با بیان این که برخی افراد در شهر‌ها در خودرو‌ها و خیابان‌ها به صورت «مانکن» تردد می‌کنند، تاکید کرده بود: «این افراد بدانند که پلیس با حکم قانون و بنا به خواست مردم با کسانی که هنجارشکنی کرده و اقدام به خودنمایی در شهر می‌کنند برخورد کرده و خودروی افراد بدحجاب توقیف و پس از طی مراحل قانونی آزاد می‌شود. به گفته وی، پلیس تلاش می‌کند تا «هزینه وقوع این جرم» را بالا ببرد.»
سگ گردانی و دوردور ممنوع
جانشین فرمانده پلیس همچنین در سخنان اخیرخود گفته بود: «برخورد با «سگ گردانی» در دستور کار پلیس قرار دارد و بنا بر آیین نامه پلیس راهور حمل حیوانات در داخل خودرویی که انسان در آن حضور دارد ممنوع است. اجازه نمی‌دهیم عده‌ای در خیابان‌ها با سگ گردانی و حمل حیوان در خودرو، خودشان و سگشان را به نمایش عمومی بگذارند.»
پلیس ایران همچنین امسال طرح تازه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است. این طرح برای برخورد با خودروهایی است که به اصطلاح «دور دور» می‌کنند. به گفته این مقام مسئول در نیروی انتظامی ایران، این خودرو‌ها افزون بر توقیف سرنشینانش برای برخورد قضایی تحویل مقامات قضایی می‌شوند. به گفته رادان پلیس این طرح ویژه‌ برای برخورد با خودروهایی اجرا خواهد شد که اقدام به دور دور کردن در برخی خیابان خاص کرده و باعث ایجاد ترافیک می‌شوند.
گشت ارشاد و لعن و نفرین به نظام
بسیاری از زنان و دخترانی که تاکنون طعم برخورد با ماموران نیروی انتظامی را در هنگام خرید، یا رفتن به مهمانی یا دال کافی‌شاپ‌ها چشیده‌اند و یا از نزدیک شاهد برخورد ماموران بوده‌اند گفته‌اند که ابتدا جلوی افراد بدپوشش را در خیابان می‌گیرند. با زور و برخوردهای تند کلامی وی را به داخل اتومبیل‌های گشت ارشاد می‌برند.
برخی از این افراد در خوش بینانه‌ترین حالت با یک تذکرشفاهی آزاد می‌شوند اما برخی دیگر به بازداشتگاه نیروی انتظامی منتقل می‌شوند. سپس به افراد بازداشت شده گفته می‌شود با پدر و مادرشان تماس بگیرند تا چادر یا مانتویی بلند برایشان بیاورند و بعد یا یک تذکر کتبی آن‌ها را تحویل بگیرند. البته با توجه به اخطار اخیر رادان به نظر می‌رسد باید شاهد برخوردهای شدیدتری نسبت به سال‌های گذشته باشیم.
حمید داود آبادی وبلاگ نویس و روزنامه نگار اصولگرا خردادماه سال گذشته طی یادداشتی در نشریه پنجره در اعتراض به شیوه برخورد نامناسب «گشت ارشاد» با زنان و دخترانی که گفته می‌شود بدپوشش هستند خطاب به فرمانده نیروی انتظامی نوشته بود: «واقعا اگر ما نخواهیم کسی این گونه دیگران را به اسلام ارشاد کند، باید چه کنیم؟» تا اینکه دیروز شنیدم در ایستگاه متروی سرسبز تهران، دختر جوانی را به دلیل حجاب نادرستش، گرفته‌اند. مثل همیشه هم، با عزیزم، جونم و دختر گلم، طرف را تا خودروی ون ارشاد کشانده و در مقابل چشمان متعجب و عصبانی همین ملت ایران، بر سرش ریخته و جلوی دیدگان همه، به باد کتک گرفته‌اند که چرا به زبان خوش ماموران سوار نشده است؟! واقعا فکر می‌کنی با این عمل چه در مقابل دیدگان مردم که معتقدم به عمد صورت می‌گیرد و چه در بسا در خفا، چند درصد مردم جذب اسلام شده و سر بر احکام دین می‌سپرند؟ اگر با گوش جان بشنوی، مطمئنا لعن و نفرین‌های شاهدین و اهانتشان به نظام را خواهی شنید. واقعا اگر ما نخواهیم کسی این گونه دیگران را به اسلام ارشاد کند، باید چه کنیم؟ »
مریم ر، بیست و هشت ساله دانشجوی علوم سیاسی ساکن تهران می‌گوید: «چند روز پیش سر ظهر بود که با چند تن از دوستانم به حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری رفتیم. من با پوشش چادری و با مانتوی روشن ملایم و مقنعه به داخل حیاط صحن حرم وارد شدم. البته مو‌هایم بیرون نبود فقط چادرم را شل گرفته بودم. یکی از همین برادر‌ها جلوی من ظاهر شد و گفت خانوم حجاب تو رعایت کن. من در آن لحظه تصور کردم منظورش شخص دیگری است. دوباره رو کرد به من و گفت خانوم مگه باشما نیستم. من که تعجب کرده بودم هاج و واج نگاهی به سرووضعم کردم. و چادرم را محکمتر گرفتم و دور شدم. »
امیررضا، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: «این روز‌ها میدان تجریش، سعادت آباد، صادقیه حسابی بگیر بگیراست. دختر‌ها و زنان بیچاره اغلب مسیر خود را تغییر می‌دهند تا در برابر گشت‌های ارشاد و ماموران ظاهر نشوند. جلو خروجی مترو انقلاب هم کمین هستند و ناگهان غافلگیرشان می‌کنند. سر پیچ مفتح هفت تبر هم در کمین زنان و دختران به قول خودشان بدحجاب و مانکن نشسته‌اند. از مقابل دادگاه سابق ارشاد در ابتدای بخارست که رد می‌شدم بی‌‌‌نهایت شلوغ بود. سوال کردم، گفتند دخترهایی که می‌گیرند و موارد منکراتی را به اینجا می‌آورند. این طور که شنیده‌ام قرار است یک اکیپ دیگر گشت هم در نمایشگاه کتاب مستقر شود. من هنوز موردی از برخورد با سگ گردانی ندیدم اما دیده‌ام که زنان مامور ابتدا تذکر می‌دهند اگر طرف مقابلشان لج بازی کند سریع وی را سوار ماشین گشت نیروی انتظامی می‌کنند. »
مژگان دانشجوی رشته جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: »ما در دانشگاه گشت ارشاد خوابگاه هم داریم. که با حراست دانشگاه هماهنگ عمل می‌کند. اما آیا اجرای این طرح‌ها تاثیر مثبتی روی حجاب دختران گذاشته است؟ خیر. از دانشجویان خواستند در دانشگاه چادر سر کنند. در واقع چادر را اجباری کردند اما‌‌ همان دانشجویان چادری موقع خروج از دانشگاه یا شهر چادر را تا می‌کنند و داخل کیف خود می‌گذارند. این اجبارکردن‌ها سال هاست در دانشگاه‌ها اجرا می‌شوند اما هیچ وقت تاثیری نداشته است.» به گفته این دانشجو،« برخی جامعه‌شناسان معتقدند این گونه طرح‌ها موجب تشدید دورویی و نفاق در جامعه و ایجاد چندچهرگی و افزایش فاصله میان حکومت و مردم می‌شود. »
میرحسین موسوی که اکنون در بازداشت خانگی به سر می‌برد در نخستین کنفرانس مطبوعاتی پس از اعلام کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، خود در مورد طرح «امنیت اجتماعی» گفته بود: «پروژه امینت اجتماعی اثرات سوء دارد و تامین کننده اهداف نظام ما نیست و همه مسایل اجتماعی با تکیه بر مزیت‌های ما در اعتماد به جوانان و زنان باید تهیه شود و به صورت آمرانه و خشن هر نوع برخوردی که داشته باشیم آثار مثبتی نخواهد داشت. وی تاکید کرد: بخشی از برخورد‌ها اساسا موضوعیت نداردو با سو نیت انجام می‌شود و این به حساب نظام گذاشته شود و من این گشت‌ها را جمع خواهم کرد.»

جرس-فیروزه رمضانزاده-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دعوت به افزایش جمعیت؛ تجویز الگوهای منسوخ حکومتداری
 • گشت ارشاد از شبکه های خانگی هم جمع شد
 • برکناری رییس گشت ارشاد در آستانه اجلاس تهران
 •  
  آخرین اخبار
 • خاتمی: من تا وقتی که آقایان موسوی و کروبی در حصر هستند و نیروهای ارزنده فراوانی در زندان آیا می توانم اعلام آمادگی کنم؟
 • ممانعت از برگزاری جلسه شرح مثنوی در حسینیه ارشاد
 • بیانیه سازمان «مدارای جهانی» در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات: ترکیه، ایران و چین، بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان
 • هشدار انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به تداوم شرایط موجود
 • اعطای دکترای افتخاری دانشگاه «یورک» کانادا به نسرین ستوده
 • خطر فاسد نشدن ۶۰ میلیون دلار داروی ترخیص نشده از گمرگ
 • وزیر خارجه آمریکا: با وجود تحریمها، فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه دارد
 • گزارش یکی از جلسات شورای عالی راهبردی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی درباره سلامت انتخابات
 • مرکز پژوهش های مجلس به بودجه ۹۲: دولت تمایل دارد مشکلات مالی و بودجه‌ای خود را از طریق تضعیف ارزش پول ملی در برابر پول‌های خارجی حل کند
 • آیت الله امینی، امام جمعه موقت قم: دیگر کارد به استخوان رسیده است/مردم از شعارها خسته شده‌اند
 • ایران از خریداران عمده گندم آلمان است
 • هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای خانه کارگر: متاسفانه شرایط امروز کارگران و خانواده‌های آن‌ها شرایط مناسبی نیست
 • وال استریت ژورنال: بمب‌های سنگرشکن آمریکایی برای مقابله با برنامه هسته ای ایران
 • نامه سرگشاده محمد داوری به محمد خاتمی از زندان اوین برای حضور در انتخابات
 • حسین زمان: حصر پایان نمی یابد، چون شجاعت اعتراف به بی عدالتی وجود ندارد
 • علی مطهری: دلیل رای ندادنم به میرحسین به این دلیل است که ایشان روشنفکر است
 • ایزوله کامل ده زندانی سیاسی در سلول های انفرادی بند ۲۴۰ اوین
 • سیدعلی خمینی: کسی که دغدغه دارد در این شرایط نمی تواند حرف از تحریم انتخابات بزند
 • نامه علی شکوهی به هاشمی رفسنجانی: اگر حاکمان رخدادهای ۸۸ را جبران نکنند، انقلاب از دست خواهد رفت
 • روایتی از ملاقات مهسا امرآبادی با مسعود باستانی؛ نیازمند کمی آزادی برای زندگی، و برای روزنامه‌نگاری
 •