به روز شده: ۰۹:۵۱ تهران - شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

علی مطهری: دلیل رای ندادنم به میرحسین به این دلیل است که ایشان روشنفکر است

امروز: فرزند شهید مطهری در مورد دلیل رای ندادن به میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ اظهار داشت:« قبل از انتخابات ۸۸ مصاحبه ای با روزنامه اعتماد ملی داشتم که در آن مصاحبه گفتم بین آقای احمدی نژاد و آقای موسوی اگر قرار باشد به یک نفر رای بدهم، به آقای احمدی نژاد رای خواهم داد. در هر صورت من آقای مهندس موسوی را یک مقدار روشنفکر می دانم و فکر می کنم ایشان متاثر از آثار دکتر شریعتی و دکتر پیمان هستند و شاید یک نگاه روشنفکرانه به روحانیت داشته باشند.»

مطهری در برنامه تلویزیونی شناسنامه در مورد رای خود در سال ۸۴ هم گفت:« سال ۸۴ بنده به آقای احمدی نژاد رای دادم. البته دلیل رای ندادنم به آقای هاشمی این بود که بنده خودم به ایشان توصیه کرده بودم که کاندید نشوند. دلیل ام هم همان تز ِ شهید مطهری بود که می فرمودند روحانیون پست های دولتی را اشغال نکنند، مگر به ضرورت و اضظرار!»

مطهری در این برنامه در مورد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هم گفت:« من معتقدم که اگر کاندیداهای استخوان دار و با تجربه باید بتوانند وارد صحنه شوند و اصلاح طلبان هم حضور فعالی در انتخابات داشته باشند، به طور ناخودآگاه شور و هیجان خوبی در مورد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد. اگر کاندیداهایی در صحنه باشند که در چهارچوب قانون اساسی خواستار تغییر وضع موجود باشند و در طرف مقابل نامزدهایی حضور داشته باشند که حفظ وضعیت فعلی را خواستار باشند، شور و هیجان خوبی در کشور ایجاد می شود و در نتیجه مشارکت مردم خیلی بالا خواهد بود.»

به گزارش مهر، وی افزود:«خواص باید طوری عمل کنند که فضا زیاد پر تنش نشود. از طرف دیگر نباید افراد را تخریب کنند و برای رسیدن به قدرت از هر وسیله ای استفاده نکنند. مهم ترین کاری که خواص در مدت باقی مانده به انتخابات باید انجام دهند، آگاهی بخشی به مردم است.»

در ابتدای برنامه تلویزیونی شناسنامه علی مطهری در پاسخ به این سوال که ساعت ۲۰/۲۲ دقیقه یازدهم اردیبهشت ۵۸ کجا بودید، گفت:« آن موقع من در منزل بودم و خبر ترور پدر را از طریق تلفن شنیدیم. البته دکتر سحابی در تماس تلفنی که داشتند، به مادرم گفته بودند امشب آقای مطهری در منزل ما می مانند و به خانه نمی آیند. چون هفته قبل از این ماجرا، شهید قرنی ترور شده بود و گروه فرقان هم اعلام کرده بود که بعد از شهید قرنی، ما دو روحانی دیگر را ترور خواهیم کرد، مادر متوجه شدند که حتماً اتفاقی افتاده است. همان موقع مادر به آقای سحابی گفتند اگر اتفاقی افتاده به ما بگویید، آقای سحابی گفتند به ایشان تیراندازی شده اما تیر به کتف ایشان خورده و مشکل خاصی نیست و در بیمارستان ترفه بستری هستند.»

وی ادامه داد:« همان لحظه ما سوار ماشین شدیم و به سرعت خودمان را به بیمارستان رساندیم. آنجا ما را به داخل راه ندادند. دم در بیمارستان نشسته بودیم که خانواده آقای سحابی آمدند و به ما تسلیت گفتند و تازه آنجا بود که ما متوجه شدیم پدر شهید شده اند. البته بنا بود آن شب من خودم ایشان را به منزل دکتر صحابی برسانم اما چون یکی دیگر از اعضای حاضر در آن جلسه، ماشین داشتند، آمدند و پدر را بردند.»

مطهری در ادامه برنامه با بیان اینکه از سن ۶ سالگی متوجه فعالیت های سیاسی پدر شدم، گفت:« ۱۵ خرداد ۴۲ را به خوبی یادم هست که آن شب شهید مطهری دستگیر و روانه زندان شدند و همراه با تعدادی دیگر از روحانیون در زندان بودند. روز آزادی ایشان را هم درست به خاطر دارم که وقتی از زندان آزاد شدند، اهالی محل به خوشحالی فریاد می زدند که آقای مطهری آزاد شدند و به سمت منزل حرکت کردند. مردم گروه گروه به دیدار ایشان می آمدند و به ایشان خوش آمد می گفتند. در هر صورت از همان روزها من متوجه بودم که پدر در کار سیاست هستند.»

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه برنامه افزود:« ما در خیلی از سخنرانی های ایشان در حسینیه ارشاد و دانشگاه های مختلف در کنار پدر بودیم. در خیلی از جلسات مهم و ملاقات ها هم من همراه ایشان بودم. مخصوصاً بعد از سن ۱۸ سالگی که گواهینامه رانندگی هم گرفته بودم و علاقه زیادی به رانندگی داشتم، علی رغم اینکه ایشان راننده داشتند، اگر در منزل بودم خودم ایشان را می رساندم و همراه ایشان بودم.از زمان شهادت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی که نهضت وارد دوره جدیدی شد، من دانشجوی دانشکده فنی تبریز بودم و از آنجایی که آن روزها خیلی از ترم ها به دلایل مختلف تعطیل و منحل می شد خیلی از اوقات در تهران بودم و پدر را همراهی می کردم.»

فرزند شهید مطهری در ادامه برنامه و در مورد مسائل مربوط به حسینیه ارشاد هم اظهار داشت:« حسینیه ارشاد در سال ۴۶ تاسیس شد که شهید مطهری موسس اصلی آنجا بود و مرحوم محمد همایون که کارخانه دار متدینی بود، به عنوان سرمایه گذار این حسینیه دست به کار خیر زد. آقای ناصر میناچی هم پدر را همراهی می کردند و به هرحال حسینیه تاسیس شد و با فعالیت های خوبی که داشت، اثرات خوبی روی نسل جوان و تحصیل کرده گذاشت. بعد از حدود دوسال شهید مطهری، مرحوم دکتر شریعتی را هم همراه با پدرشان به حسینیه ارشاد دعوت کردند. حسینیه فضای خوبی پیدا کرده بود و نسل جوان، قشر روشنفکر و دانشجو و همچنین توده مردم استقبال خوبی از برنامه های آن داشتند. البته در این بین مسائلی هم پیش می آمد. گاهی نکته هایی در نطق های دکتر شریعتی وجود داشت که بعضی علما نسبت به آن اعتراض داشتند. مثلاً دکتر شریعتی گاهی، یک قولی را مطابق با نقل اهل سنت بیان می کردند که این موضوع باعث اعتراض برخی از علما می شد. در آن روزها هم شهید مطهری را به عنوان مسول می شناختند و معمولاً تذکرهای شهید مطهری مورد پذیرش دکتر شریعتی قرار می گرفت. اما کم کم حالت هیجانی و احساسی پیش آمد. عده ای بودند که به دکتر توصیه می کردند حرفت را پس نگیر و عذرخواهی نکن، تو با این کارت باعث پایین آمدن جایگاهت می شوی!»

وی ادامه داد:« افرادی که این مسائل را به دکتر شریعتی بیان می کردند،کسانی بودند که رابطه خوبی با روحانیت نداشتند که بعدها با نام هایی نظیر ملی مذهبی شناخته می شدند. به هرحال برخی از مراجع و روحانیان اعتراضی نسبت به این مسائل داشتند و شهید مطهری هم سعی می کردند این مسائل حل شود. البته ایشان هم به بعضی از مسائل انتقاد داشتند اما معتقد بودند در مجموع نقاط مثبت دکتر شریعی بیشتر است و ایشان عامل خوبی است برای اینکه نسل جوان را به سمت اسلام جذب کنیم.»

مطهری با بیان اینکه بعدها در نوع مدیریت حسینیه ارشاد مشکل ایجاد شد و دیگر مشکلی با دکتر شریعتی وجود نداشت، گفت:«مشکل با یکی از اعضای هیات مدیره حسینیه بود که کارهای خودسرانه ای می زد. مثلاً یک بار با تلویزیون شاه در مورد حسینیه مصاحبه کرده بود و نسبت به دولتی شدن حسینیه چندان بی میل نبود. یا مثلاً کلاس هایی برای دانشجویان در حسینیه گذاشته بودند که علی رغم تذکر شهید مطهری مبنی بر جدا بودن کلاس پسرها و دخترها، این موضوع رعایت نمی شد. در هر صورت شهید مطهری احساس کردند مدیریت حسینیه از دست ایشان در حال خارج شدن است و این درحالی بود که مردم و علما ایشان را مسول کارهای مربوط به حسینیه ارشاد می دانستند. لذا ایشان تهدید به استعفاء کردند و در نهایت با یک سری شروط فعالیت های خود را در حسینیه ادامه دادند.»

فرزند دوم شهید مطهری افزود:« در نهایت و در سال ۴۹ شهید مطهری با اینکه امید زیادی به حسینیه ارشاد داشتند و به دنبال کارهای علمی، فرهنگی و تعلیماتی بودند، از عضویت هیات مدیره حسینیه ارشاد استعفا دادند. یکی از نقاط اختلاف این مسائل بود که آن ها به دنبال شور و هیجان و جنجال بودند که کارهای احساسی انجام شود اما شهید مطهری معتقد بودند که باید کار بنیادی انجام شود و برای کارهای احساسی دیر نیست و به موقع خودش انجام می شود. یک سال بعد از استعفای شهید مطهری، ساواک به دلیل برخی تند روی ها حسینیه ارشاد را تعطیل کرد و امید ایشان را نا امید کرد. آن دوره، دوره تلخی برای شهید مطهری بود و از این قضیه آزار روحی دیدند.»

دکتر علی مطهری در ادامه برنامه در مورد رابطه شهید مطهری با دولت موقت هم یادآور شد:« من فکر می کنم انتخاب و معرفی مهندس بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت به امام، یک تدبیر حکیمانه از سوی شهید مطهری بود و به نظر انتخاب خوب ودرستی هم بود. من معتقدم سران انقلاب به گونه ای آمریکا را فریب دادند. آمریکا به این وسیله خیلی زود از حمایت رژیم شاه دست برداشت و احساس کرد کسانی دولت آینده را تشکیل می دهند که باغرب رابطه معقولی خواهند داشت. به همین دلیل هم بود که انقلاب ما با کمترین تلفات به پیروزی رسید. به نظرم اگر این تدبیر نبود، انقلاب با این سرعت به پیروزی نمی رسید. نظر شهید مطهری در مورد مهندس بازرگان هم این بود که ایشان یک روشنفکر ِ صادق هستند، یعنی عقایدی که دارد (اگرچه خیلی از افکار او با معارف اسلام تطابق کامل نداشت) را از روی تفکر و تعقل و حقیقت جویی به دست آورده و نیرنگ و نفاقی در او نیست. شخص شهید مطهری انتقادات تند و اساسی درباره برخی نظریات مهندس بازرگان که به توحید و معاد و نوبت می پرداخت، داشتند. این انتقادات خیلی صریح بیان می شد و در عین حال دوستی آن ها پابرجا بود. این حاکی از نوع نگاه شهید مطهری بود. ایشان معتقد بودند باید از کسانی که به دنبال حقیقت هستند اما به هردلیلی به یک تفکر خاصی می رسند و به طور کامل حقیقت را درک نمی کنند، استقبال کنیم و با آن ها رفتار خوبی داشته باشیم. اما آن هایی که اهل نفاق و نیرنگ هستند و از اسلام و قرآن و نهج البلاغه استفاده ابزاری می کنند، باید رفتار تندی داشت. ایشان به همین دلیل رفتار تندی با گروه هایی مانند مجاهدین خلق و گروه فرقان داشت و به هیچ وجه راضی به این موضوع نبود که این گروه ها حتی یک لحظه وارد رهبری نهضت اسلامی شوند.»

وی ادامه داد:« این نگاه باید برای امروز ما هم درس باشد. کسانی که از روی حقیقت جویی به یک سری نتایج رسیده اند و صرفاً با آن ها اختلاف علمی داریم، باید با رفتار خوب ما روبه رو شوند و در مقابل نباید به نفاق و نیرنگ روی خوش نشان دهیم.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد گلایه استاد مطهری از مهندس بازرگان هم خاطرنشان کرد:« روز آخر حیات پدر، سر سفره ناهار همراه با آقای لاریجانی خدمت ایشان بودیم. آنجا من گفتم آقای بازرگان در مصاحبه های اخیر خود به نوعی نسبت به امام با کنایه صحبت کرده که ایشان جویای اصل صحبت آقای بازرگان شدند. من جمله ایشان را بیان کردم که استاد مطهری فرمودند خودت شنیدی یا از دیگران به گوشت رسیده؟ گفتم خودم شنیده ام! ایشان در جواب فرمودند امام هم زیاد از دست ایشان راضی نیست و ما تصمیم داریم ظرف ۲-۳ روز آینده ایشان را برکنار کنیم و یک دولت انقلابی را روی کار بیاوریم. به همین دلیل من فکر می کنم اگر عمر شهید مطهری به دنیا بود، مسائل به شکل دیگری رقم می خورد.»

علی مطهری در ادامه برنامه گفت:« استاد مطهری عادت نداشتند که مسائلی که در جلسه های مختلف پیش می آمد را بیان کنند و حتی نسبت به افرادی که نسبت به ایشان بدی کرده بودند هم حرفی نمی زدند. شهید مطهری کلاً انسان کم حرفی بودند و بیشتر وقت خود را به تفکر اختصاص می دادند. حتی سر سفره غذا هم ایشان در حال تفکر بودند و در فضای مطالعه قرار داشتند.»

فرزند شهید مطهری در مورد رابطه شهید مطهری و امام یادآور شد:« شهید مطهری دوازده سال شاگرد امام بودند. امام گاهی به حجره شهید مطهری رفت و آمد می کردند و برخی از درس های خود را در حجره ایشان برگزا می کردند. من فکر می کنم غیر از علاقه قلبی که در اثر دوازده سال شاگردی شهید مطهری برای امام ایجاد شده بود، جنبه معنوی شهید مطهری برای امام خیلی ارزش داشت. امام می دانست که شهید مطهری آدم مذهبی است و از نوجوانی اهل تهذب و نماز شب بوده!»

مطهری در ادامه برنامه در پاسخ به این سوال رنجبران که چه شباهت هایی بین شهید مطهری و رهبر انقلاب می بینید، گفت:« فکر می کنم از نظر ارتباط با نسل جوان، امام احساس می کردند آیت الله خامنه ای شبیه به شهید مطهری هستند و می توانند برای دانشجویان مفید باشند. به هرحال ارتباطی که رهبری قبل از انقلاب در مشهد با جوان ها داشتند و همینطور اقبال قشر دانشجو به آثار ایشان باعث شده بود که امام به شناخت خوبی از آیت الله خامنه ای برسند و رهبر انقلاب را به عنوان جانشین شهید مطهری در دانشگاه ها معرفی کنند.»

علی مطهری در بخش دیگری از گفت وگوی تلویزیونی خود با برنامه شناسنامه، در مورد اینکه کدام یک از برادران مطهری به استاد شبیه تر هستند، یادآور شد:« فکر می کنم هیچ یک از ما به طور کامل به استاد شبیه نیستیم و هر کدام از ما یک بخشی از چهره ایشان را به ارث برده ایم اما در مجموع محمد آقا که هشت سال از من کوچک تر هستند و علاوه بر روحانی بودن، مهندس الکتریک هم هستند و دکتری فلسفه دین از دانشگاه تورنتو کانادا را هم دارند، به استاد مطهری شباهت بیشتری دارند.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد رابطه خانوادگی با علی لاریجانی هم گفت:« علی آقا داماد سوم خانواده ما هستند. آقای لاریجانی سال ۵۶ به خواستگاری آمدند و کارها خیلی سریع انجام شد. پدر ایشان از مراجع بودند و هر دو خانواده نسبت به هم شناخت خوبی داشتند. استاد مطهری بین دامادها تبعیضی قائل نبودند. البته داماد بزرگ ما شاید یک مقدار به استاد نزدیک بودند.»

علی مطهری در پاسخ به اینکه با توجه به خدماتی که شهید مطهری در انقلاب داشته، آیا شما و خانواده مطهری از انقلاب توقع خاصی دارید، گفت:« فکر می کنم هیچ وقت، هیچ کس نباید توقعی از انقلاب داشته باشد. ما همه به انقلاب بدهکار هستیم. اوایل انقلاب این جمله خیلی تکرار می شد که نباید بگوییم انقلاب برای ما چه کار کرد، بلکه باید بگوییم ما برای انقلاب چه کار کردیم؟ در مقابل فداکاری هایی که در طول این سی و چند سال، از قبل از پیروزی انقلاب تا امروز صورت گرفته، نباید هیچ توقعی از انقلاب داشته باشیم و هر مقدار که ما فداکاری داشته باشیم، چون در راه اسلام است، باز هم کم است.»

فرزند شهید مطهری در مورد اینکه آیا در جبهه های جنگ هم حضور داشتید، به رنجبران گفت:« اینکه به عنوان رزمنده در جبهه ها حضور داشته باشم، باید بگویم خیر. اما گاهی به عنوان سخنران و بازدید کننده در جبهه ها بودم. علت اصلی اینکه به عنوان رزمنده و مجاهد در جبهه ها حضور نداشتم هم مشغولیتی بود که در مورد آثار استاد مطهری داشتم. در آن روزها حس می کردم این کار برای من واجب تر و لازم تر است. البته کسی که در جبهه شرکت نکرده، از یک کمالی محروم شده! به قول شهید مطهری هر کمالی از راه خودش به دست می آید و کمال ِ مجاهدت اسلام و سربازی دین، جز با جهاد به دست نمی آید.»

نماینده مردم تهران در مجلس در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت:« اگر می گوییم شهدید مطهری، آرام بود مقصود این است که ایشان با تفکر و اندیشه پیش می رفتند. ایشان در طول نهضت اسلامی به این موضوع توجه ویژه داشتند که نهضت به چه سمتی درحال حرکت است. لذا گاهی ا فعالیت های عملی ایشان کاسته و بر فعالیت های ایدئولوژیک ایشان افزوده می شد. اما جایی که را مشخص بود و معلوم بود که داریم در یک مسیر درست حرکت می کنیم، ایشان بعضاً کارهای تندی هم انجام می دادند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد مثل یک بچه لوس و عزیزکرده آبرو می‌برد و تشویق می‌شد/اگر تلویزیون استیضاح وزیر کار را پخش می‌کرد، احمدی‌نژاد سرنگون می‌شد
 • برگزاری نمایشگاه از آثار هنری میرحسین موسوی در آلمان/آثار موسوی را به خاطر ارزش هنری آنها انتخاب کردیم
 • حمایت علی مطهری از حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات: تنها اوست که میتواند وضع موجود را سامان دهد
 • فرزندان رهنورد و موسوی با مادر ستار بهشتی دیدار کردند/ یادداشت دختران میرحسین درباره دیدار
 • علی مطهری: کشور نیازمند اصلاح طلبان است
 • نرگس موسوی: از ارتباط میرحسین با مردم وحشت دارند
 • میرحسین موسوی در جلسه شورای راهبردی ستاد؛ سال ۸۷: جز احساس خطر جدی برای کشور، هیچ انگیزه دیگری ندارم
 • علی مطهری: چرا برای مرگ هاله سحابی و ستار بهشتی عذر خواهی نمی کنید؟
 • علی مطهری: احمدی‌نژاد «لجوج»، «متوهم» و «مستبد» است
 •  
  آخرین اخبار
 • حسین زمان: حصر پایان نمی یابد، چون شجاعت اعتراف به بی عدالتی وجود ندارد
 • ایزوله کامل ده زندانی سیاسی در سلول های انفرادی بند ۲۴۰ اوین
 • سیدعلی خمینی: کسی که دغدغه دارد در این شرایط نمی تواند حرف از تحریم انتخابات بزند
 • نامه علی شکوهی به هاشمی رفسنجانی: اگر حاکمان رخدادهای ۸۸ را جبران نکنند، انقلاب از دست خواهد رفت
 • روایتی از ملاقات مهسا امرآبادی با مسعود باستانی؛ نیازمند کمی آزادی برای زندگی، و برای روزنامه‌نگاری
 • فرمانده قرارگاه عمار: احمدی نژاد خدمات زیادی کرده است/ نفوذ کردن دشمن بین مسئولان ما کاری ندارد
 • آیت الله موسوی اردبیلی: مشکل تورم مربوط به نحوه مدیریت مسئولان است
 • همسر عبدالله مؤمنى: زندانیان باید ٢٠ روز دیگر در انفرادى بمانند
 • تعطیلی یک هفته ای واحدهای قطعه‌ سازی به دلیل عدم دریافت سفارش
 • یک کارگردان تئاتر: حذف تالار مولوی برای تئاتر کشور فاجعه است
 • مجرم شناخته شدن دو ایرانی متهم به توطئه بمب‌گذاری در دادگاهی دردادگاه کنیا
 • اعتراض جمعی از زندانیان بند ۳۵۰ به وضعیت بهداشتی اوین
 • واکنش وزیر خارجه به بازداشت باقر اسدی: وی دیپلمات خوشنام بوده، امیدوارم آزاد شود
 • فشارهای امنیتی و اعمال محدودیت های ویژه برای وکیل مدافع تعدادی از متهمان امنیتی و سیاسی
 • برگزاری مراسم روز جهانی کارگر توسط کارگران شرکت واحد؛ دیدار فعالان صنفی با کودکان کار
 • قرار گرفتن ایران از نظر آزادی مطبوعات در رتبه ۱۹۱ جهان
 • هفت چهره حکومتی تحت عنوان "معتمدین هیأت اجرایی انتخابات ریاست جمهوری" معرفی شدند
 • بازداشت اعضای شورای صفا شهر استان فارس
 • واکنش شدید مصلحی به اضهارات اخیر هاشمی رفسنجانی: حصرش نکردیم، اما در فتنه دست داشت
 • ذوالنور: مردم پرونده ۸۸ را مختومه نکرده اند/ فتنه گران سرخورده و به هم ریخته اند
 •