به روز شده: ۰۷:۰۶ تهران - جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

فشارهای روحی و روانی این ملت از سیاست های غلط است

 بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در اعترض به اهانت های اخیربه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی

امروز: مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در واکنش به اهانت های اخیر نمایندگان جناح اقتدارگرای حاکم به خصوص روزنامه کیهان به آقایان هاشمی و خاتمی بیانیه ای اعتراضی صادر و اینگونه اعمال را به شدت تقبیح و توهین به ملت دانست.
در بخشی از این بیانیه آمده است:
"حمله به آقایان حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و همچنین حملاتی که به آیه الله هاشمی اخیرا توسط امام جمعه مشهد صورت گرفته ، نماد دست های ناپیدایی است که فقط برای منافع خود می اندیشند، در واقع این حملات به میلیون ها ایرانی است که از آقایان تقاضا ی کاندیدا شدن را داشته اند، تا مملکت را از این وضعیت بحرانی نجات دهند.

گناه بزرگ آقایان هاشمی و خاتمی و امثال آنان این است که در این روزگار حساس مورد توجه نخبگان ، دانشگاهیان و حوزویان و بخش وسیعی از ملت ایران قرار گرفته اند."
متن کامل بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم بدین شرح است:

بنام خدا

وْلاَ حُضُورُ الْحَاضِرِ، وَقِيَامُ الْحُجَّةِ بِوُجُودِ النَّاصِرِ، وَمَا أَخَذَ اللهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أَلاَّ يُقَارُّوا عَلَى كِظَّةِ ظَالِم، وَلاَ سَغَبِ مَظْلُوم، لألْقَيْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا ( خطبه 3 نهج البلاغه)

در پی درخواستهای مکرر و پی در پی از سوی آحاد ملت ایران به ویژه نخبگان فکری و علمی ، اعم از دانشگاهیان و حوزویان ، برای کاندیداتوری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از آقایان آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی دعوت به عمل آمده است، این حرکت بارقه ا ی از امید بر روح پژمرده جامعه دمید و حجت را برای آن بزرگان تمام، کرده است.

جامعه ایران در چند سال اخیر به گونه ای با مشکلات داخلی و خارجی مواجه بوده است که هر روز شاهد اخبار اندوهناک و نگران کننده ، بویژه در زمینهء اقتصادی و تورم به گوش می رسد . فشارهای روحی و روانی که به این ملت وارد گشته تمامی آن ناشی از تحریم ها نبوده است؛ بلکه سوء مدیریت ها و سیاست های غلط که در عرصه های خرد و کلان و جامعه اعمال گشته است ، سوء مدیریت ها سهم مهمی در آن دارد. به همان میزان که این دولت از عدالت سخن گفت ، ازمحروم و مستضعفان دم زد، و وعده های توخالی ، از جمله آوردن پول نفت بر سر سفره های مردم را داد ، بهمان میزان در عمل ناموفق و ناکار آمد از آب در آمد . از سویی موجب اختلاس های کلان و اقتصاد رانتی شد. زمانی که این دولت وارد صحنه سیاسی کشور شد،، همزمان درآمدهای کشور با دلارهای نفتی فزونی یافت ، بهای نفت هربشکه از30 تا 35 دلار به 70 دلار بالا رفت ، این در آمد ها در دوره نهم و دهم ریاست جمهوری سرمایه بزرگ کشور به اندازه پیش از 600 میلیارد دلار، در اختیار دولت قرار داد که می توانست فرصتی مغتنم برای کشور باشد ، لکن سوءمدیریت نتیجه معکوس بهمراه داشت، این در آمدها در هزینه های جاری به کار رفت، هزینه های مصرفی بر هزینه های عمرانی فزونی گرفت. و در زمانی کوتاه صعود نقدینگی و تورم شدت گرفت و میزان نقدینگی از 70هزار میلیارد تومان به 430هزار میلیارد تومان افزایش یافت. اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها که موجب افزایش قیمت حامل های انرژی و افزایش دوباره نقدینگی در دست مردم بود، تورم را تشدید کرد و سویی موجب بی اطمینانی سرمایه گذاران و در نتیجه کاهش سرمایه گذاری و بی کاری و از رونق افتادن تولید و کسب و کار در جامعه گردید. و از سویی دیگر با عدم پرداخت یارانه های نقدی بخش صنعت ، کشاورزی و بنگاه های اقتصادی وضعیت اسفباری پیدا کرد، در نتیجه فقرو بیکاری را افزایش داد.

افزایش تورم و بیکاری موجب شکل گیری نوعی آینده هراسی گشت به گونه ای که مردم می پندارند و می بینند که امروز شان از دیروزشان بدتر است و نگران این هستند که فردا چه خواهد شد.

این گونه اضطراب ها موجب تشدید اختلالات روانی گشته و بداخلاقی ، بی اعتمادی عمومی را در جامعه رواج داده است. این شرایط بزه های اجتماعی را افزایش داده است . براساس آمار رسمی در 9 ماه پیش، وقوع سرقت ها نسبت به سال گذشته 2/21 درصد افزایش یافته، سرقت خودرو ها ، نسبت به سال گذشته 43 درصد بیشتر بوده است. آمار طلاق سیر صعودی یافته و نرخ ازدواج کمتر شده است. نرخ تورم در سال 91 به نرخ بی سابقه رسید.

و هزاران مشکل دیگر که جامعه را بیمار، افسرده و ناامید از آینده کرده است. در زمینه سیاسی نیز بهتر از این نیست ، روابط سیاسی ایران با کشور های مختلف از جمله کشور های همسایه ، بدترین دوران خود را دارد.

با وجود کوله باری از مشکلات ، چه کسی در مقام چاره و درمان این بیماری ها بر می آید، آیا با یک مدیریت ضعیف و کم تجربه ، فاقد سابقه می توان این نابسامانی ها را چاره نمود. بدون شک دست هایی در کار است تا اوضاع پریشان کشور، سامان نیابد ، اگر کسی این توان را داشته باشد و مورد تقاضای بیشتر مردم باشد، که بارسنگین این مسئولیت را بر دوش کشد، مورد انواع تهمت ها و هجوم ها قرار می گیرد.

نمود آن مقاله زهراگین اخیر روزنامه کیهان، نسبت به کسی که از بدو انقلاب و زمان مرحوم امام بار سنگین فرهنگی و اجرایی کشور را به دوش داشت. او 8 سال در مقام دومین شخصیت مملکت جایی داشته است، امروز مورد تقاضای میلیونها ایرانی برای بازگشت به صحنه اجرایی کشور است. چه جای توجیه است که روزنامه ای که از سرمایه بیت المال استفاده می کند در مقام قضاوت بنشیند و حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی را مفسد فی الارض و ... معرفی کند؟ چرا دلسوزان کشور و روحانیت معظم در برابر این بد اخلاقی ها فریادی بر نمی آورد. این آقایان که چنین حمله می کنند از چه می ترسند که البفای اولیه اخلاق را زیر پا می گذارند، سیاست های ماکیاولی تا کجا می خواهد ادامه پیدا کند.

نویسنده سرمقاله می داند که در تقویت این دولت که اقتصاد، اعتبار و امنیت روانی جامعه را به ورطه نابودی برده است بیشترین نقش را داشته است. حال چه کسی باید به توبه بنشیند؟

حمله به آقایان حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و همچنین حملاتی که به آیه الله هاشمی اخیرا توسط امام جمعه مشهد صورت گرفته ، نماد دست های ناپیدایی است که فقط برای منافع خود می اندیشند، در واقع این حملات به میلیون ها ایرانی است که از آقایان تقاضا ی کاندیدا شدن را داشته اند، تا مملکت را از این وضعیت بحرانی نجات دهند .

گناه بزرگ آقایان هاشمی و خاتمی و امثال آنان این است که در این روزگار حساس مورد توجه نخبگان ، دانشگاهیان و حوزویان و بخش وسیعی از ملت ایران قرار گرفته اند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن محکوم کردن حمله هایی که در این چند روز اخیر از راه قلم و بیان به آقایان هاشمی و خاتمی صورت گرفت، مجددا از این دو چهره با سابقه ء مورد توجه مردم می خواهند تا به تقاضای آحاد این ملت پاسخ مثبت گفته و اعتبار و حیثیت کشور و انقلاب را به جایگاه اصلی خود بازگردانند. و خواستهء مردم را که بزرگترین حجت الهی برای برداشتن این بار سنگین است، تحقق بخشند. و از امام علی (ع) بیاموزند که پس از، ازهم پاشیدگی حکومت خلیفه سوم به خاطر تقاضای بیش از حد مردم ، خود را فدای آبروی اسلام و حضرت ختمی مرتبت نمود.

و با تشکر از تمامی گروه ها و احزاب ، نخبگان علمی دانشگاهی ، حوزوی و انبوه دلسوزان و متعهدان به انقلاب و نظام که از آن بزرگواران دعوت به کاندیداتوری نموده اند درخواست می کنیم که همان راه را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

11/2/1392-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دعوت جمعی از دانشگاهیان ایرانی خارج از کشور از خاتمی برای ورود به انتخابات: ملک و میهنِ روزگار خوشی ندارد؛ دعوت حامیانتان را بپذیرید
 • هتاکی شریعتمداری؛ بازی نخ نما
 • قائم مقام ستاد جوانان اصلاح طلب: فعالیت‌ها هماهنگ با شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
 • عضو شورای مرکزی ستاد جوانان اصلاح طلب: شریعتمداری باید توبه کند
 • دعوت دانشجویان و فعالین سیاسی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از سید محمد خاتمی برای کاندیداتوری
 • سید محمد خاتمی: برای برون رفت از مشکل باید هم رویکردها و هم کارکردها عوض شود
 • بیانیه تحلیلی راه سبز ایرانیان مالزی (رسام) در خصوص انتخابات ریاست جمهوری
 • دعوت جمعی از شاعران برای شرکت خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری
 • دعوت جمعی از فعالان سیاسی استان چهارمحال و بختیاری از خاتمی برای حضور در انتخابات
 •  
  آخرین اخبار
 • پروژه یک نهاد امنیتی: تلاش برای تبعید دسته جمعی زندانیان سیاسی، برای جلوگیری از هرگونه تحرک انتخاباتی
 • نامه همسر مصطفی تاجزاده به به دختر رهبر جمهوری اسلامی: زینب هم یزیدیان را در بارگاه طاغوتی خودشان رسوا کرد
 • بیانیه شاخه زنان جبهه مشارکت به مناسبت روز زن و معلم: تبریک به زنان معلم دربند به ویژه بانو رهنورد و جمیله کریمی
 • تقدیر از مادران و همسران زندانیان سیاسی در مراسم روز زن شاخه زنان جبهه مشارکت
 • اطلاعيه دوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در ایران در روند بیست و سومین اجلاس شورای حقوق بشر
 • تعدادی از بازداشت شدگان سرای اهل قلم مجددا احضار شدند
 • تجمع اعتراضی گروهی از کارگران در مقابل مجلس
 • بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های مهندسی، صنفی و حرفه‌ای کشور: علیرغم گذشت چندین سال از پردرآمدترین سالهای نفتی، سطح نازل تولید ملی و رشد اقتصادی پایین و گاهی منفی، شایسته این ملت نیست
 • زندانی سیاسی 103 ساله در زندان های ایران
 • ادعای جدید سعید مرتضوی: حتی یک برگ هم بر علیه من وجود ندارد، دادگاه کهریزک علنی برگزار شود
 • بهزاد عرب‌گل، از متهمین عاشورای ۸۸ به زندان اوین منتقل شد
 • مصاحبه منتشر نشده با زهرا رهنورد، بانوی در حصر جنبش سبز + ویدئو
 • مکالمه تلفنی ناتمام رهنورد و میرحسین با دخترانشان
 • انتقاد رئیس دیوان عدالت اداری از گذاشتن دوربین و شنود برای مردم
 • رئیس شورای شهر تهران: افزایش ۵۰ درصدی مدیریت زنان یک طرح فمینیستی است
 • هشدار یک عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان: وضعیت کودکان کار بغرنج شده است
 • کمپین بین المللی حقوق بشر :تعداد فزآینده ای از ایرانیان در دسترسی به غذا و دارو با مشکل مواجهند
 • آقای شریعتمداری! اگر دانش ندارید، لااقل ادب داشته باشید
 • بازگشت امین چالاکی به اوین
 • ملاقات جمیله کریمی با برادرش در بازداشتگاه پلاک 100
 •