به روز شده: ۰۶:۵۰ تهران - چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲

تردیدهای هاشمی و خاتمی؛ دشواری های تصمیم نهایی

نویسنده: مهدی تاجیک

امروز: معادله یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران چند مجهولی است و گرچه زمان زیادی تا آغاز ثبت نام کاندیداهای این انتخابات باقی نمانده است اما مجهول های معادله به قوت خود باقی است. تاکنون برخی چهره های نسبتا نام آشنا از میان اصولگرایان و برخی گزینه ها که خود را وابسته به جریان اصلاح طلب می دانند برای این انتخابات اعلام آمادگی کرده اند اما چهره هایی که می توانند بازی را در این انتخابات عوض کنند هنوز ظاهرا تصمیم نهایی شان را نگرفته اند.
محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران و علی اکبر هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دو گزینه ای هستند که طی روزهای اخیر با درخواست های متعدد گروه ها و چهره های اصلاح طلب برای کاندیداتوری در این انتخابات روبرو شده اند. آنها گرچه هنوز نظر قطعی شان را اعلام نکرده اند اما درباره مخاطرات ورود به چنین میدانی و آینده نابسامان دولت آینده به واسطه بحران های ایجاد شده توسط دولت کنونی هشدار داده اند. در آن سوی میدان بازی انتخابات نیز هنوز معلوم نیست که آیا اسفندیار رحیم مشایی مشاور کنونی احمدی نژاد در نهایت پا به بازی خواهد گذاشت یا نه. او از سوی اصولگرایان به عنوان سرحلقه جریان انحرافی شناخته می شود و حضورش در انتخابات به برهم خوردن آرایش در میان گروه های حامی حکومت منجر خواهد شد.
می آید، نمی آید
ایجاد حس تعلیق درباره کاندیداتوری محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی باعث شده که بحث ها درباره تصمیم نهایی آنها در میان افکارعمومی فراگیرتر شود. هاشمی رفسنجانی در سخنرانی روز دوشنبه( 8 اردیبهشت) از جمله ای استفاده کرد که این تعلیق را بازهم بیشتر می کند. او در پاسخ به دعوت ها از وی برای کاندیداتوری گفت: "نمی گویم که نمی آیم." از نگاه کسانی که ادبیات سیاسی این سیاستمدار کهنه کار جمهوری اسلامی را می شناسد چنین جمله ای به این معنی است که وی برای کاندیداتوری تا حد زیادی متقاعد شده است. اظهارات او فقط از این جنبه مهم نبود. او در سخنرانی روز دوشنبه خود انتقادهای بی سابقه ای به دولت محمود احمدی نژاد کرد و گفت که مشکلات امروز کشور را از قبل پیش بینی کرده بوده اما کسی به هشدارهایش توجه نکرده است. اظهارات اخیر او در شرایطی عنوان می شود که برخی پایگاه خبری پیشتر از امتناع هاشمی رفسنجانی برای شرکت در این انتخابات خبر داده بودند و برای مثال سایت سحام نیوز در خبری که روز سه شنبه(27 فروردین) منتشر کرد با اشاره به دیدار هاشمی رفسنجانی با برخی از استانداران سابق کشور از قول وی نوشت که " در این وضعیت نمی توان کاری کرد و حضورم به صلاح نیست" دفتر هاشمی رفسنجانی بعدا اظهارات نقل شده از وی را تکذیب کرد اما سایت سحام نیوزهم در توضیحی بر درستی اظهارات نقل شده از هاشمی اصرار کرد. در این حال حتی برخی رسانه ها که نزدیک به هاشمی رفسنجانی شناخته می شوند هم پیش از اظهارات روز دوشنبه وی، با قاطعیت از عدم کاندیداتوری او سخن می گفتند چنان که روزنامه جمهوری اسلامی در شماره روز شنبه( 7 اردیبهشت) خود نوشت "آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با قاطعیت اعلام کرده در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نخواهد شد."
یادآوری موانع
محمد خاتمی هم این روزها به طور پیوسته در جریان دعوت هایی است که از وی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری می شود. او هم هنوز جواب قاطعی به درخواست ها نداده است و جالب این که برداشت ها از تصمیم وی کاملا متفاوت است. گروهی با توجه به ملاحظاتی که او برای حضور در این میدان مطرح کرده است، اعتقاد دارند که وی در نهایت به این میدان پا نمی گذارد و برخی دیگر هم اعتقاد دارند که بیان همین ملاحظات یعنی که خاتمی در حال فکر کردن جدی به کاندیداتوری است و بنابراین احتمال کاندیداتوری اش بالاست. او در آخرین سخنرانی عمومی اش که روز شنبه( 7 اردیبهشت) انجام شد در واکنش به درخواست ها برای کاندیداتوری گفته است:" وقتی فردی به عنوان يک شهروند عادی از سوی نظام «محدوديت های زيادی» دارد،‌ آيا به او اجازه خواهند داد تا رييس جمهور شود." تردیدهای او وارد متعددی از احتمال رد صلاحیت توسط شورای نگهبان گرفته تا ایجاد بحران های پیاپی برای دولت احتمالی اش را شامل می شود. او با اشاره به مخالفت هایی که با حضور چهره های شاخص اصلاح طلبان در انتخابات وجود دارد این سوال را خطاب به هواداران اش مطرح کرده که "وقتي آنها نمي‌خواهند و نمي‌گذارند چگونه مي‌توان آمد و از آن بالاتر چگونه مي‌توان مملكت را با اين همه مشكل و معضل به پيش برد؟"
هوادارای که ناامید نیستند
تردیدهای هاشمی و خاتمی درباره ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری نمی توان دوام زیادی داشته باشد. آنها باید تا نزدیک به یک هفته آینده که زمان ثبت نام از کاندیداهای این انتخابات آغاز می شود بر تردیدهای خود غلبه کنند. یا تصمیم به آمدن بگیرند یا نیامدنشان را قطعی کنند. در میان ناظران مسائل سیاسی ایران این درک کلی هم وجود دارد که اگر هر کدام از این دو چهره تصمیم به حضور در انتخابات بگیرد، نفر دیگر به نفع او کنار خواهد کشید. هاشمی به نسبت خاتمی برای عبور از فیلتر شورای نگهبان راه به مراتب آسان تری را در پیش خواهد داشت اما برآوردهای کلی نشان می دهد که حمایت از خاتمی در میان طیف خاکستری رای دهندگان یعنی کسانی که از پیش رای شان معین نیست در مجموع بالاتر است با این حال نتیجه یک نظرسنجی که توسط صدا و سیما انجام شده است حکایت از در صدر بودن هاشمی در لیست کاندیداهای احتمالی دارد. بر اساس این نظرسنجی که نتایج آن را پایگاه خبری انتخابات وابسته به اصولگرایان در روز یکشنبه( 2 اردیبهشت) منتشر کرده است هاشمی رفسنجانی در صدر لیست و پس از آن محمد خاتمی با اختلاف کمی قرار داشته است. نتایج این نظرسنجی برای هواداران این دو چهره دلگرم کننده است. آنها گرچه هفت خوانی از موانع پیش رویشان می بینند اما درخواست های روزهای اخیرشان از هاشمی و خاتمی نشان می دهد که ناامید هم نیستند.

منبع: جرسیادداشت های مندرج در ستون "میهمان" لزوما دیدگاه سایت امروز نمی باشد.
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مهدی تاجیک برای اجرای حکم دو سال حبسش به زندان اوین احضار شد
 • احضار مهدی تاجیک فعال دانشجویی برای تحمل دو سال حبس به زندان اوین
 •  
  آخرین اخبار
 • علی شکوری راد: خدا لعنت کند آنهایی را که دانشجویان را از فعالیت سیاسی بازداشته اند
 • قرار گرفتن ایران در رتبه ۲۱بیکاری جهان
 • معده سعید عابدینی، کشیش محبوس در انفرادی خونریزی کرد
 • توقف حدودا 2 ساله روند نوسازی تاکسی‌ها
 • رییس کمیسیون بهداشت در رد اظهارات بهمنی: ارزی داده نشده است
 • چرا رهبر معظم مخالف باشند؟! به گفته ایشان هیچ کس برایشان هاشمی نمی شود
 • گزارش صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی منفی است
 • اعاده پرونده مهدی هاشمی برای رفع نقایص به دادسرا
 • دولت به صورت ناگهانی دستور فروش معادن را صادر کرد
 • سهم هر 303 هزار ایرانی یک سینما!!!
 • آیت الله خامنه ای: نظام با برخورد قانونی به مزاحمت های سال ۸۸ فائق آمد
 • امتناع محمدامین هادوی، با اعلام روزه سیاسی در همبستگی با ده زندانی سیاسی در انفرادی برای دومین بار پیاپی از ملاقات
 • معاون هنری وزارت ارشاد: مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع
 • واکنش مجمع روحانیون مبارز به هتاکی های اخیر به آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی
 • دلنوشته مادر سهراب اعرابی برای فرزندش و زهرا رهنورد: در حق حصرشدگان بسیار کوتاهی کرده ایم
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی
 • دیدار فعالان دانشگاهی با دختران موسوی؛ تاکید بر حفظ امید در شرایط سخت فعلی
 • تشکیک دادستان کل کشور در اصل ماجرای قتل ستار بهشتی
 • ظهور و سقوط ایران در افکار عمومی جهان عرب
 • کدخدایی: ادعای قطعی نبودن جرم موسوی و کروبی مغلطه است/ نظام با مسامحه برخورد کرد
 •