به روز شده: ۱۰:۲۱ تهران - سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

احمدی مقدم: در 88 اگر نیروی انتظامی نبود ایران، سوریه می شد!!!

امروز: با گذشت چهار سال از انتخابات ۸۸ هنوز هم محور اصلی همه سوالات در خصوص این انتخابات است و فرمانده نیروی انتظامی در برابر انبوه سوالات دانشجویان بدون اشاره به خشونت عریان پلیس در حوادث سال ۸۸ مدعی شده است که پلیس در درگیری‌های سال ۸۸ با خویشتن‌داری برای حفظ امنیت مردم ایستاد.

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم با حضور در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در پاسخ به سوالات دانشجویان پیرامون حوادث سال ۸۸ با بیان اینکه پلیس در درگیری‌های این سال با خویشتنداری برای حفظ امنیت مردم ایستاد، و برای اولین بار اعلام کرد که در این مدت بیش از ۵۰۰ مامور ما مجروح شدند. وی اشاره ای به خشونت پلیس و نیروهای تحت امرش نسبت به شهروندان نپرداخت.

هر چند او از بازداشت تعدادی از ماموران ناجا و پرداخت خسارت به اسیب دیدگان خبر می دهد، اما نمی گوید در قبال خسارات جانی، مالی و روحی که به شهروندان وارد شده است چرا تاکنون اقدامی صورت نگرفته است و چگونه است که به رغم کشته شدن ده ها شهروند هنوز به پرونده قاتلان آنان رسیدگی نشده است.

احمدی مقدم در پاسخ به سئوال دانشجویی که از او پرسید آیا در درگیری ۸۸ شما برای امنیت مردم وارد خیابانها شدید یا امنیت حکومت با اعلام اینکه ما برای امنیت مردم در مسائل پشت پرده ۸۸ وارد شدیم مدعی شد: فکر می کنید اگر نیروی انتظامی نبود چه اتفاقی می افتاد. مطمئنا ما نیز شبیه سوریه و گرجستان می شدیم. در آن زمان کنترلها سخت بود اما ماموران با خویشتن داری عمل کردند در حوادث پس از انتخابات ۸۸ ، ۵۰۰ نیروی پلیس مجروح شدند.

وی معترف است که البته در چند مورد ماموران که از عملیات خسته بودند مردم به سمتشان گلدان پرتاب کرده بودند که به ستون فقرات یکی از ماموران برخورد کرد و آنها نیز عصبانی شدند شیشه تمام خودروهای آن خیابان را شکستند البته ما از تمامی مردم عذرخواهی کرده و خسارتشان را دادیم و ماموران متخلف را بازداشت کردیم.

این ادعا در حالی مطرح می شود که هیچ گزارشی از چنین عذرخواهی به مردم داده نشده و رفتار خشونت بار پلیس در جریان رویدادهای سال ۸۸ منجر به آسیب های فراوانی به شهروندان شد.

وی مدعی شد که وقتی آقایی ستادی راه می اندازد و از ارذل و اوباش برای تخریب استفاده می کند باید جلوی او ایستاد. راهپیمایی بدون مجوز و غیر قانونی راه انداختند که ما گفتیم حال که آمدید ایرادی ندارد اما آنها دست به تخریب زدند.

عده ای در پرونده ستار بهشتی بد رفتار کردند

احمدی مقدم با اشاره به پرونده ستار بهشتی بدون پرداختن به اقدامات غیرقانونی پلیس در شکنجه و کشتن ستار و ادامه آزار و اذیت خانواده گفت: یک کارگر وبلاگ نویس در وبلاگش چیزی نوشته است که ۲۵ بازدید کننده بیشتر ندارد حال اینکه برویم در خانه اش دستبند به او بزنیم و جلوی چشم مادرش او را بکشیم مادر این بنده خدا می ترسد. این ماموران متخلف را به دادگاه فرستادیم که چرا چنین رفتاری می کنند.

دانشجویان بازداشتی کوی دانشگاه ۸۸ را بدون اجازه دادستان آزاد کردم

احمدی‌مقدم با ادعای اینکه در محیط‌های دانشگاهی و خوابگاهی ورود نیروی انتظامی ممنوع است. افزود: در صورت عدم توان واحدهای حراست، پلیس آمادگی تامین کامل امنیت را دارد،

این ادعا در حالی است که حمله به خوابگاه دانشجویان و دانشگاه ها در پرونده پلیس وجود دارد.

فرمانده ناجا مدعی شده است که امنیت محیط پیرامون خوابگاه دانشگاه تهران را تقویت می‌کنیم.

به ادعای وی با عبور از خطوط قرمز برخورد می‌شود. این در حالی است که با گذشت نزدیک به چهار سال از حمله به کوی دانشگاه هنوز تکلیف این پرونده معلوم نیست.

وی در پاسخ به سئوال دانشجویی در مورد امنیت خوابگاهها و حادثه کوی دانشگاه سال ۸۸ با بیان اینکه ورود ماموران نیروی انتظامی به محیط دانشگاه ممنوع است تاکید کرد: وظیفه تامین امنیت خوابگاهها و دانشگاهها بر عهده حراست است و اگر توان نداشته باشندو حادثه ای رخ دهد پلیس حاضر می شود البته سعی کرده ایم حفاظت پیرامونی خوابگاهها را تامین کنیم. در حادثه کوی دانشگاه ۸۸ از همه جا فراخوان زدند و ما نیز در نمی توانستیم وارد شویم. آنها کوکتول مولوتف درست کرده و بر سر نیروها می ریختند که بعد ما وارد عمل شدیم. آقای زاکانی و فرهاد رهبر در آن زمان با من تماس گرفتند که ۸۰ دانشجو از سوی پلیس دستگیر شده اند. من خودم شخصا وارد شدم و مشخص شد که این دانشجوها به بازداشتگاه وصال منتقل شده اند. با رئیس پلیس امنیت تماس گرفتم که مدعی شد دادستان گفته این دانشجویان را با اتوبوس به زندان اوین ببریم گفتم با مسئولیت من همه آنها را آزاد کنند که ساعتی بعد دانشجویان بازداشتی آزاد شدند.

فایل PDF ویژه نامه تهاجم ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ به کوی دانشگاه را از اینجا دریافت کنید

لباس شخصی نداریم!

دانشجویی از رئیس پلیس کشور پرسید چرا در تجمعات دانشگاهی لباس شخصی های پلیس حاضر می شوند وی با رد این موضوع ادعا کرد: ما نیز به آقای فرهاد رهبر در مورد این مسائل اندکی معترض بودیم . کانون تجمعات دانشگاه تهران است اما هم ما و ایشان سعه صدر داریم و با نشاط سیاسی فضای دانشگاه موافقیم. هیچگاه مخالفتی نداشته ایم و برای هیچ برنامه ای لباس شخصی نفرستاده ایم. در وهله اول تامین امنیت بر عهده خودشان است و در صورتی که نتوانند امنیت را برقرار کنند ما وارد می شویم.

راهپیمان سکوت ۲۵ خرداد یک میلیون نفر بودند!

احمدی مقدم در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید چرا نمی گذاریم مردم اعتراض کنند و اعتراض خود را بیان کنند مدعی شد: به عنوان نمونه در روز ۲۵ خرداد ۸۸ که اوج جمعیت بود یک میلیون نفر حاضر شده بودند صندوقهای بالای شهر به میرحسین رای داده اند و صندوق پایین شهر به احمدی نژاد رای داده اند. آنها قصد داشتند القا کنند که در انتخابات تقلب شده و مردم باید یقه کسی را می گرفتند که گفت تقلب شده است البته یکی از کاندیداها مردانگی کرد و تعدادی صندوق را معرفی کرد که وقتی رای ها را شمردیم باز هم رایش کم شد.

وی ادعا کرد: در روز ۲۵ خرداد که به قولی یک میلیون نفر در خیابانها حاضر شده بودند هیچ برخوردی نکردیم اگر شما معتقدید که ۳ میلیون نفر در آن روز آمده بودند باید بگوییم که در راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز بیش از ۱۰ میلیون نفر می آیند. ما در آن روز خویشتن دار بودیم البته آنها حادثه حوزه مقاومت را بوجود آوردند که ما باز هم برخوردی نکردیم. به نیروهایم گفتم که مراقب باشید دشمن به دنبال پروژه کشته سازی است.

این در حالی است که حتی مسئولان وقت به حضور جمعیت سه میلیون نفری اعتراف کرده بودند.

احمدی مقدم ادامه داد: در روزهای بعد ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر در خیابانها حاضر می شدند و ما هم نظم و امنیت را برقرار می کردیم و حق اعتراض را برای آنها قائل بودیم اما از ۳۰ خرداد شورای امنیت دستور داد که هرگونه تجمعی غیر قانونی است که در آن روز نیز ۲۰ هزار نفر در خیابانها بودند. شما فیلم قلاده های طلا را ببینید فیلم اغتشاشات را از پلیس گرفته اند و آن صحنه ها واقعی است. ما تیمهای مستندساز و قوی را در خیابانها داشتیم.

حمله به سفارت انگلیس اشتباه بود/خودشان در را روی دانشجویان باز کردند

دانشجویی از فرمانده نیروی انتظامی در مورد حوادث آذر ۹۰ و حمله به سفارت بریتانیا پرسید که او در این باره با اعلام اینکه حمله به سفارت گامی به سوی بریتانیا بود، اظهار داشت: به نظرم این موضوع دامی بود که آنها گسترداندند و خودشان در را باز کردند چرا که درب دولایه و ضد گلوله است و تنها از اتاق کنترل هدایت و باز می شود. البته معتقدم عده ای افراطی این اقدام را کردند چرا که وقتی خودمان در خاکمان جا می دهیم باید از آنها حمایت کرده و امنیت شان را تامین کنیم. عده ای رفتند در باغ قلهک و پرچم را پائین کشیدند که این کار بسیار زشت بود. وقتی برای دستگیری آنها وارد عمل می شدیم مورد هجوم جریانهای دانشجویی قرار می گرفتیم. در میدان فردوسی خواهران را جلو فرستاده بودند که ماموران با آنها برخورد نکنند.

وی ادعا کرد: خود من شب حادثه در سفارت حاضر شدم و ماموران پلیس دیپلماتیک، کاردار و اعضای سفارت را به ساختمانی امن منتقل کرده بودند. وقتی وارد شدم دیدم آنها هیچ نگرانی ندارند. به آنها گفتم نظرتان چیست؟ آیا می خواهید ماموران یگان ویژه برای تامین امنیت در سفارت حضور داشته باشند که خانم کاردار ابتدا قبول کرد اما مشاور امنیتی آنها چیزی را در گوش او گفت بلافاصله خانم کاردار اعلام کرد نمی خواهیم و ما نیز نیروها را بلافاصله از سفارت بیرون آوردیم البته یک نفر از آنها درب را باز کرده که این یک توطئه بود اما نباید به داخل می رفتیم. دانشجویان ماموران را هل می دهند تا وارد سفارت شوند. وقتی خدمت حضرت آقا رسیدم ایشان فرمودند کار بسیار غلطی بود و به ضرر ما شد.

احمدی مقدم در پاسخ به سئوال دانشجویی که از وی در مورد وظیفه پلیس در زمان انتخابات پرسید، گفت: ما در آستانه انتخابات یک وظیفه داریم در زمان تبلیغات وظیفه دیگری اما از نوروز امنیت عمومی را در شهرها و مرزها تامین کرده ایم تا حاشیه ای ایجاد نشود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی شکوری راد: با هاشمی هاشمی احتمال رفع حصرها و آزادی زندانیان افزایش می یابد
 • بیانیه جبهه مشارکت اسلامی در خصوص انتخابات
 • جهانگیری رئیس ستاد هاشمی شد/ نجفی قائم مقام و علی مطهری سخنگو
 • بیانیه ستاد ملی جوانان اصلاح طلب : آرزو داریم هاشمی بتوانند روند رویکردهای جاری را متوقف کند
 • تاجزاده: احمدی نژاد باید ردصلاحیت شدگان شورای شهر را به لیست کاندیداها بازگرداند
 • روایت دختر هاشمی رفسنجانی از یک تماس تلفنی
 • ماشاءالله شمس الواعظین: سرنوشت ایران به آخرین فصل زندگی سیاسی هاشمی گره خورده است
 • مهدی طائب: هاشمی از صحنه سیاسی کشور حذف می شود/ احمدی نژاد هنوز معجزه قرن است
 • بیانیه اعلام حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات: پا به میدانی می‌گذارم که پس از ۸ سال جنگ حزب بعث علیه ایران تجربه کرده بودم
 •  
  آخرین اخبار
 • پیام تسلیت زندانیان سیاسی به مناسبت درگذشت پدر مصطفی نیلی
 • علی مزروعی: رهبر جمهوری اسلامی باید در سیاست های کلان کشور تجدید نظر کند
 • احمدی مقدم: از زنان کردستانی عذرخواهی می کنم/ با ماموران متخلف برخورد شد
 • آغاز هشتمین جلسه دادگاه کهریزک پشت درهای بسته
 • رد شدن درخواست اعاده دادرسی متهم ردیف دوم اختلاس بزرگ
 • ايران استفاده از سلاح شيميايی در سوريه را محکوم کرد
 • وبینار "جنبش سبز و انتخابات ریاست جمهوری" برگزار می‌شود
 • توقف صادرات ایران به آمریکا
 • واکنش جامعه اصناف سینمای ایران به اقدام غیرقانونی ارشاد: اصناف قربانی سیاست‌های زیانبار معاونت سینمایی شده‌اند
 • قانون "مجازات اسلامی" ابلاغ شد
 • دادگاه درخواست استمهال پرونده مهدی هاشمی را رد کرد
 • علی اکبر اشعری: ارشاد نمی تواند هم مجری باشد؛ هم ناظر
 • واکنش علی مطهری به رفتار غیرقانونی رییس دولت: رفتار احمدی‌نژاد تهدیدنظام و پیامی برای شورای نگهبان است
 • تاسیس سایت مناظره انتخاباتی از سوی رسانه ضرغامی
 • استاد معماری دانشگاه یزد: مسکن مهر، مصداق عدم تاثیرگذاری "مطالعات" در کشور است
 • تداوم بحران مسکن: رشد پدیده تخت اجاره ای
 • ادامه سوءمدیریت‌ها و مشکلات مالی در بازار دارو
 • کره هم به لیست کالاهای کمیاب پیوست
 • یک کارشناس اقتصادی: تک نرخی شدن ارز، وضعیت اقتصاد کشور را نا به سامان می کند
 • ستاد ملی جوانان اصلاح طلب: آرزو داریم هاشمی بتوانند روند رویکردهای جاری را متوقف کند
 •