به روز شده: ۲۲:۱۶ تهران - پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

جلیلی خطاب به 5+1: فرصت را از دست ندهند و تامل کنند که بعدا مجبور نشوند بگویند در این باره صحبت کنیم

امروز: یک روز پس از مذاکرات بدون نتیجۀ ایران و نماینده گروه موسوم به 1+5، رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به این گروه توصیه کرد که در مورد پیشنهاد ایران در آلماتی، فرصت را از دست ندهند و تامل کنند که بعدا مجبور نشوند بگویند در این باره صحبت کنیم. نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوالی درباره اختلافات بین ایران و آمریکا بیان کرد: اختلافات اساسی بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا وجود دارد و این یک اختلاف دیرینه است.

به گزارش مهر، سعید جلیلی صبح امروز در نشست خبری در سرکنسولگری ایران در استانبول و پس از نشست چهار ساعته دیشب با کاترین اشتون ضمن تشکر از میزبانی ترکیه برای برگزاری این گفتگوها گفت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای یک منطق مشخص با ابتکار عمل های روشن و با توجه به اقتداری که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه ملی در عرصه ملی و منطقه ای دارد، چند دور از گفتگوهای هسته ای را با شش قدرت بزرگ جهانی داشته است.

وی افزود: در گفتگوهای اخیر پس از گفتگوهای مسکو که جمهوری اسلامی ایران یک طرح جامع را ارائه کرد، آنها قرار شد پاسخ طرح جامع ما را بیاورند.

جلیلی خاطرنشان کرد: هشت ماه طول کشید تا آنها بتوانند پاسخی برای پیشنهادهای ایران در مسکو تهیه کنند و به همین خاطر پس از هشت ماه آنها در آلماتی پیشنهادهایی را مطرح کردند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: آنها در آلماتی پیشنهاد خود را ارائه کردند و ما اعلام آمادگی کردیم ظرف کمتر از یکماه پاسخ خود را به آنها ارائه دهیم و به همین دلیل در آلماتی دو اعلام کردیم جمهوری اسلامی ایران آماده است برای اینکه بر مبنای همان منطق و ابتکار عمل هایی که دارد و با استفاده از اقتدار ملی و منطقه ای در زمینه یک طرح جامع و همچنین گام های مشخص توافق هایی را داشته باشد.

وی تاکید کرد: بعد از دو روز گفتگوهای مفصل در آلماتی دو آنها به این جمع بندی رسیدند که باید در این باره با پایتخت های خود مشورت کنند و نظر جمع بندی را خانم اشتون ظرف چند روز به من اعلام کنند.

جلیلی با اشاره به اینکه این چند روز طولانی شد و تقریبا نزدیک به 40 روز طول کشید تا اینکه خانم اشتون اعلام آمادگی کرد تا گفتگو کند، اظهار داشت: گفتگوهای شب گذشته مفید بود همانطور که خانم اشتون نیز در پایان گفتگو اعلام کردند که مفید بوده است.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: قرار شد با ایده های جدید روی این موضوع تأملات بیشتری صورت بگیرد و گفتگوها را ادامه بدهیم.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در وین نیز گفتگوهای خوبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سئوال که پیشنهادات ایران در مسکو چه بوده است که اکنون بحث پیشنهادات جدید مطرح شده و پیشنهادات مسکو مورد قبول 1+5 واقع نشده است، بیان کرد: ما در مسکو پیشنهادهای جامعی را ارائه کردیم برای اینکه در همه زمینه ها به توافق جامع برسیم.

وی افزود: در آلماتی پیشنهاد دادند که به جای شروع از یک طرح جامع با یک گام حرکت را آغاز کنیم. در آلماتی 2 به آنها پاسخ دادیم که برای آن گام هم می توان حرکت هایی را شروع کرد اما گام ها باید متقابل و متوازن باشد.

اگر از فرصت ها استفاده نکنند از دست می رود
جلیلی با اشاره به گفتگوهای شب گذشته اش با کاترین اشتون اظهار داشت: شب گذشته در این باره صحبت کردیم که با چه ایده هایی گام ها را متعادل و متوازن کنیم.

وی افزود: گاهی اوقات فرصت هایی ایجاد می شود که اگر آنها استفاده نکنند باعث از دست رفتن فرصت ها خواهد شد.

جلیلی به بیانیه تهران اشاره کرد و گفت: وزرای خارجه ترکیه و برزیل به تهران آمدند، گفتگوهایی انجام شد و بیانیه تهران آماده شد. این فرصتی بود و تمام بیانیه نیز بر این اساس بود که چطور سوخت هسته ای ایران تامین شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: آنها به جای استفاده از این فرصت بیانیه تهران را رد کردند و قطعنامه را صادر کردند.

جلیلی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای حقوق مسلم در ان پی تی سوخت 20 درصد را تولید کرد. آنها فرصت بیانیه تهران را از دست دادند و امروز تمام بحثشان در آلماتی 1 این است که درباره تولید سوخت 20 درصد در تهران صحبت کنیم.

وی خاطر نشان کرد: توصیه ما همیشه به آنها این بوده است که وقتی فرصت را از دست بدهید پیشرفت ملت ایران بر اساس حقوق قانونی اش متوقف نمی شود و امیدواریم همان طور که آنها زمانی فرصت بیانیه تهران را از دست دادند و امروز بحثشان همان است درباره پیشنهاد ما در آلماتی این فرصت را از دست ندهند و تامل کنند که بعدا مجبور نشوند بگویند در این باره صحبت کنیم.

جلیلی تاکید کرد: پیشنهادهای ایران در آلماتی 2 سازنده و فرصتی برای همکاری بود. امیدواریم آنها بتوانند استفاده لازم را از این فرصت برای همکاری داشته باشند.

سوریه یک راه حل بیشتر ندارد که آن هم دموکراسی است
وی در پاسخ به سئوالی درباره سوریه ادعا کرد: در مورد سوریه موضع جمهوری اسلامی از ابتدای بحران روشن بوده و تاکید داشتیم سوریه یک راه حل بیشتر ندارد که آن هم دموکراسی است و از طریق گفتگوهای ملی و انتخابات شکل می گیرد.

جلیلی اظهار داشت: همه باید زمینه را فراهم کنند تا دولت، مردم و گروه های مختلف در سوریه برای گفتگوهای ملی آماده شوند و سپس کمک کنند تا انتخابات برگزار شود.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره زمان دور آتی گفتگوهای بین ایران و 1+5 اظهار داشت: این بیان که گفتگوهای شب گذشته طولانی، مفید و سازنده بود از سوی خانم اشتون در پایان گفتگوها مطرح شد و من هم تایید کردم.
جلیلی ادامه داد: در آنجا ایده هایی مطرح شد که چه کنیم تا ایده های دو طرف را به هم نزدیک کنیم و قرار شد در مورد این ایده ها تامل بیشتری صورت گیرد و بر این نکته تاکید شد که گفتگوها را ادامه دهیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ما آمادگی داریم گفتگوها را هر زمانی که آنها بخواهند چه قبل و چه بعد از انتخابات ادامه دهیم چرا که گفتگوهایی از این دست موضوعات ملی و فراجناحی است که مورد پشتیبانی همه ملت ایران و جریانات سیاسی است و بر همین مبنا قرار شد برای ادامه گفتگوها در آینده نزدیک در تماس باشیم.

وی در پاسخ به سئوالی درباره اختلافات بین ایران و آمریکا بیان کرد: اختلافات اساسی که بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا وجود دارد یک اختلاف دیرینه است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه این اختلاف به زمان گذشته باز می گردد، اظهار داشت: این اختلاف ملتی است که می خواست آزاد باشد و آمریکا قصد داشت از یک دیکتاتوری که با کودتا سر کار آمده تا روز آخر حمایت کند لذا با سقوط دیکتاتوری در ایران، آمریکا به مقابله با ملت ایران برخاست.

وی با بیان اینکه آمریکا هر چه را در توان داشت در این زمینه انجام داد، تصریح کرد: از یک دیکتاتور دیگر مانند صدام در طول هشت سال بیشترین پشتیبانی را علیه ایران انجام داد، تحریم های اقتصادی را بیش از 30 سال علیه ملت ایران تحمیل کرد که این تحریم ها از دهه 60 و 70 تا به امروز به شکل های مختلف ادامه داشته است.

جلیلی اظهار داشت: اینکه ملت ایران از حقوق خود دفاع کند و آنها ناامید شوند مشکل آنهاست. نه تنها ملت ایران از حقوقش دفاع می کند بلکه شاهد هستید که با مقاومتی که انجام می دهد پیشرفت های بزرگی هم داشته است و اتفاقا این پیشرفت ها در حوزه هایی است که آنها سعی کرده اند فشارهای خود را بر علیه ایران بیشتر کنند.

وی تاکید کرد: در بحث هسته ای علی رغم فشارهایی که بر علیه ملت ایران وارد کردند امروز ایران جزو 10 کشور جهان است که فناوری صلح آمیز هسته ای را مبتنی بر ظرفیت های خود به دست آورده است.

جلیلی با بیان اینکه در زمینه نفت نیز پیشرفت های ما بیشتر بوده است، بیان کرد: امروز به اعتراف خود آنها رشد علمی در ایران در سال 2012 ، 11 برابر رشد علمی در جهان بوده است و امروز قابل انکار نیست که جمهوری اسلامی ایران در پرتو مقاومتی که داشته پیشرفت های چشمگیری را بدست آورده است.

وی خاطر نشان کرد: این ایالات متحده آمریکاست که باید به جهان بگوید آیا کماکان می خواهد با نظام مردمسالاری و دموکراتیک مقابله کند و متحدان خود را از میان دیکتاتورها انتخاب کند. این مسئله برای خود آمریکا هزینه دارد و نزد ملت های جهان و منطقه روز به روز منفورتر می شود.

دیکتاتورهای متحد آمریکا توسط ملت هایشان طرد می شوند
جلیلی ادامه داد: دیکتاتورهای متحد آمریکا روز به روز توسط ملت هایشان نفی و طرد می شوند این مسئله را درباره مبارک و بن علی دیدیم و بالاخره آمریکا باید موضع خود را به مردم جهان و کشور خودش بگوید که آیا کماکان می خواهد با دموکراسی و مردم آزاد مقابله کند و از طرف دیگر با تروریست ها و دیکتاتورها همراهی کند.

وی درباره انفجارهای ریحانلی در مرز ترکیه ضمن تسلیت به مردم و دولت ترکیه به خاطر حوادث تروریستی در ریحانلی گفت: ما هر گونه حادثه تروریستی که کشتار مردم بیگناه را هدف قرار می دهد قویا محکوم می کنیم و اعتقاد داریم امروز بعد از بیداری اسلامی و ظرفیت های خوبی که در جهان اسلام پیدا شده است، این که در مصر و تونس دولت های مردمی جایگزین دیکتاتورها شده اند یک فرصت برای جهان اسلام ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم امروز مصر، تونس، ترکیه و عراق و سوریه ظرفیت های بزرگ برای جهان اسلام هستند و حتما تجمیع ظرفیت ها به نفع مردم این کشورها و جهان اسلام خواهد بود. حتما باید مرزهای این کشورها، مرزهای دوستی، امنیت و صلح باشد و اضافه بر آن روابط عمیق و دوستانه بین این کشورها ایجاد شود.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما فکر می کنیم برای مردم منطقه و جهان ظرفیت های خوبی ظهور پیدا کرده و تجمیع این ظرفیت ها قطب جدیدی از قدرت در عرصه بین المللی ایجاد می کند. نباید اجازه داد دشمنان مشترک همه کشورها و ما بخواهند با اختلاف افکنی و سوء استفاده به اختلافات دامن بزنند و این مسئله به نفع هیچکس نیست.

امنیت ترکیه را امنیت خودمان می دانیم
جلیلی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه کسی باعث انفجارات ریحانلی در ترکیه است، بیان کرد: به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی می گویم امنیت یک کل به هم پیوسته است. ما روابط بسیار دوستانه و برادرانه ای را با ترکیه داریم و امنیت ترکیه را امنیت خودمان می دانیم و مرزهای ایران و ترکیه باید همیشه مرزهای دوستی و امنیت باشند.
وی تصریح کرد: بر همین مبنا تاکید داریم باید چهارچوب های امنیتی قوی در منطقه برای امنیت همه ملت های دوست و برادر شکل بگیرد و نباید اجازه داد دشمنان ملت های ما بخواهند برای ناامنی سوء استفاده کنند.
جلیلی گفت: فکر می کنیم امروز روزی است که باید در کشورهای منطقه ظرفیت ها و فرصت ها در جهت تجمیع و هم افزایی به کار گرفته شود بر همین مبنا نیز فکر می کنیم در بین ظرفیت هایی که در منطقه وجود دارد ترکیه و عراق یک ظرفیت خوب هستند و سوریه نیز یک ظرفیت مهم در برابر رژیم صهیونیستی و پشتیبانی از مقاومت در چند دهه گذشته بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای منطقه به خصوص سه کشور مذکور روابط طولانی، عمیق و راهبردی دارد و ما از همه ظرفیت هایمان استفاده می کنیم تا دوستی بین کشورهای منطقه بیشتر شود و اگر اختلافی وجود دارد به حداقل برسد. هر اندازه دوستی ها بیشتر شود به همان نسبت امنیت، شکوفایی بیشتری پیدا خواهد کرد و قدرت پیشرفت نیز در این کشورها بیشتر خواهد شد.

جلیلی در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا با توجه به سفر وزیر خارجه، نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه ملاقاتی با مقامات این کشور داشته است، گفت: سفر کوتاهی داشتم، امروز به ایران باز می گردم و از آنجا که سفرم به استانبول با سفر دوستان ترک همزمان شده امکان ملاقات با آنها را ندارم.

جلیلی در پاسخ به سئوال دیگری درباره عقب نشینی عناصر پ ک ک گفت: ما از اینکه هر حرکتی در ترکیه و عراق و سایر کشورهای منطقه موجب تقویت و رشد همبستگی ملی و افزایش ثبات سیاسی شود استقبال می کنیم.

وی افزود: حرکت هایی که موجب شود امنیت ملی در ترکیه شکل بگیرد و تثبیت شود مورد استقبال ماست و همین نگاه را درباره سایر کشورها نیز داریم چرا که فکر می کنیم امنیت در منطقه به هم پیوسته است و باور داریم امنیت ترکیه امنیت خود ماست.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تحریم های جدید آمریکا علیه ایران از تابستان: ممنوعیت فروش طلا
 • دو مذاکره هسته ای در یک روز؛ ناامیدی از وین تا استانبول
 • پیش بینی کاهش یک میلیون بشکه ای تولید نفت ایران در ۵ سال آینده
 • واردات نفت کره جنوبی از ایران بیش از 50 درصد کاهش یافت
 • آغاز مذاکرات فنی ایران و آژانس در وین
 • همچنان فروش خاک ایران به عرب های خلیج فارس ادامه دارد/تذکرهای مجلس هم فایده نکرد
 • هر ۶۶ دقیقه یک نفر در ایران بر اثر سرطان معده می‌میرد
 • ايران استفاده از سلاح شيميايی در سوريه را محکوم کرد
 • توقف صادرات ایران به آمریکا
 •  
  آخرین اخبار
 • تمدید زمان اعلام نتایج تایید صلاحیت ها را تا سه شنبه
 • گیر افتادن ۲۰‌میلیون یورو دارو در گمرک
 • علوی تبار: هاشمی پیروز انتخابات است/ برای پیشبرد فرایند دموکراتیزاسیون، فقط جنبش اجتماعی کافی نیست
 • هاشمی رفسنجانی: حسب وظیفه و انجام تكلیف دینی و ملی با توجه به شناختی كه از اوضاع كشور و مسائل و مشكلات داخلی و خارجی دارم وارد این عرصه شدم
 • چهار درویش گنابادی به دادگستری کوار تحت تدابیر امنیتی منتقل شدند
 • منتشر شد: کتاب «احکام بانوان در شریعت محمدی» از مرحوم احمد قابل
 • خشم اقتدارگرایان از نامزدی رفسنجانی
 • صادق زیبا کلام: هاشمی با اختلاف آرای بسیار زیاد برنده انتخابات خواهد شد
 • رئیس ستاد انتخابات جبهه ایستادگی: حضور آیت‌الله هاشمی در انتخابات امید را به بدنه جامعه بازگرداند
 • مرضیه برومند: به ضرغامی گفتم، واقعیت را بپذیریم بیننده‌مان را از دست داده‌ایم
 • سرنوشت نامعلوم ۵ هزار متقاضی ذخیره مسکن مهر
 • مصباح یزدی: بینی وبین الله شهادت می دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی شناسم
 • دستور رادان برای جلوگیری از کارناوال های انتخاباتی
 • واکنش احمدی نژاد به سوال احتمال رد صلاحیت مشایی: امروز هوا خوب است
 • توصیه صادق لاریجانی به کاندیداها: بگم بگم ممنوع!
 • حداد عادل در پاسخ به یک دانشجو: مقام معظم رهبری حصر خانگی را برای موسوی و کروبی در نظر گرفتند
 • دو عامل ضروری برای پیروزی هاشمی
 • بیکاری بیش از ۴۰ هزار پزشک در ایران/ بیشترین تعداد مهاجرت نخبگان در میان پزشکان است
 • ایران در آستانه بحران و کمبود آب
 • ۳۰ ارديبهشت ماه آخرين جلسه دادگاه كهريزك
 •