به روز شده: ۲۰:۴۳ تهران - دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

مریم شربتدار قدس،همسر فیض الله عرب سرخی: برای زندانیان سیاسی حق انتخاب قائل نیستند آن وقت از انتخابات آزاد می گویند

امروز: مریم شربتدار قدس، همسر فیض الله عرب سرخی، معاون وزیر دولت سیدمحمد خاتمی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین با شرح اتفاق های امروز در سالن ملاقات می گوید که همسرش به همراه تعداد زیادی از زندانیان سیاسی این بند، امروز دست به اعتصاب ملاقات زدند و خانواده های شان نیز چندین ساعت در سالن ملاقات تحصن کردند.

ساعتی پیش گزارش شد که۳۵ تن از زندانیان بند ۳۵۰ از گروه‌ها و گرایش‌های مختلف از حضور در سالن ملاقات امتناع کرده و دست به اعتصاب ملاقات زدند. آن‌ها هدف خود را اعتراض نسبت به انتقال هم بندیانشان به انفرادی و مداخلات غیر قانونی در اداره امور داخلی بند و نیز همدردی با خانواده ده تن از زندانیانی که به انفرادی منتقل و ممنوع الملاقات شده‌اند اعلام کردند و همچنین خواستار بازگشت فوری هم بندیانشان به بند ۳۵۰ شده‌اند.

تحصن خانواده ها در سالن کابین های ملاقات

مریم شربتدار قدس، همسر فیض الله عرب سرخی با بیان اینکه ماموران، زندانیان مان را صدا کرده بودند اما آن ها گفته بودند نمی آییم و معرتضیم، در گفت و گو با کلمه می گوید: ما در محل کابین های ملاقات تا ساعت ۳ متحصن، نشسته بودیم. البته ساعت دو و بیست دقیقه حتی ماموران سالن هم رفتند و فقط ۲ تا سرباز مانده بودند.

همسر این زندانی سیاسی تشریح می کند: خانواده هایی که عزیزانشان روز گذشته به انفرادی منتقل شده و ملاقات نداشتند از صبح رفتند بالا و در سالن ملاقات نشستند و بعد از آن ها گروه های بعدی که در تایم های بعدی وقت ملاقاتمان بود نیز به آن ها پیوستیم. تقریبا سی چهل نفر بودیم اما هیچکس پاسخگوی ما نبود.

وی با این توضیح که آقای سیدی که یکی از مسئولان زندان است و بارها باعث ایجاد تنش در سالن ملاقات شده، پایین مانده بود و هر چه خانواده ها می گفتند او باید بیاید جواب دهد، نیامد و می گفت شما بیایید پایین، می گوید: یکی از خانواده ها هم که رفت تا با او صحبت کند، باز هم پاسخی از او نگرفت.

ترک سالن ملاقات با تکبیر و سرود یاردبستانی

به گفته ی همسر این زندانی سیاسی حوالی ساعت ۳ بعداز ظهر و پس از تعطیلی آنجا با خواهش سربازان، خانواده ها سالن ملاقات را ترک کردند اما از همان بالا تا پایین پله ها سرود یار دبستانی خواندند و بعد هم تکبیر گویان از آنجا خارج شدند.

وی تصریح می کند که خانواده ها اما اطمینان دادند که اگر آن ده نفر را به بند بازنگردانند حتما بیکار نخواهند نشست.

مریم قدس همچنین می گوید: البته تعداد کمی از زندانیان بند برای ملاقات آمده بودند و توضیح دادند که ما هم نمی خواستیم بیاییم اما قرار شد آن هایی که خانواده های شان از شهرستان آمده اند به ملاقات بیایند و خبر این اعتصاب و انفرادی را هم برای بقیه بیاورند.

همسر عضو ارشد و دربند سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تعدادی از خانواده ها به کل از موضوع درگیری دیروز و انفرادی ها بی خبر بودند می افزاید: تعدادی از خانواده ها گفتند که فردا به دادستانی مراجعه کرده و پیگیر ماجرا خواهند بود.

به گفته ی این عضو خانواده ی زندانیان سیاسی، ماموران و سربازان مستقر در اوین به هیچ کدام از اعتراض ها واکنش نشان نمی دادند و سعی داشتند که اصلا برخورد نکنند تا درگیری ایجاد نشود.

پیگیری های صنفی سعید مدنی به عنوان وکیل بند سبب عزل او شد

روز گذشته کلمه خبر داده بود؛ پس از آنکه مقامات زندان خواسته غیر قانونی عزل سعید مدنی وکیل بند منتخب زندانیان را مطرح کردند، بند امنیتی ۳۵۰ زندان اوین شاهد یک سلسله اقدامات اعتراضی بود که نهایتا با مداخله گارد ویژه زندان ده تن از زندانیان به نام‌های سعید مدنی، عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد حسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی به انفرادی منتقل و ممنوع الملاقات شدند.

مریم شربتدار قدس با اشاره به دلیل اصلی درگیری ها که در اثر اعتراض زندانیان به تعویض سعید مدنی از وکالت بند شکل گرفته بود، می گوید: جالب این است که همین آقایون دارند دم از انتخابات می زنند اما حتی توی زندان هم یک زندانی سیاسی نمی تواند آزادانه انتخاب خودش را داشته باشد.

وی تصریح می کند که آنچه ما از صحبت های زندانیان متوجه شدیم این بود که آقای مدنی مسائل مالی فروشگاه داخل بند را مطرح کرده بودند و همین باعث شده بود که از تعزیرات برای کنترل بیایند و آن ها خیلی سر این موضوع عصبانی شده بودند. و ایشان را عزل می کنند و زندانیان هم به این مسئله معترض می شوند و قائله ی روز گذشته پیش می آید.

همسر این رزمنده ی سال های دفاع مقدس می گوید: به جای اینکه حالا که به ایام انتخابات می شویم برای اثبات ادعاهایشان، فضا را تلطیف کنند، فشارها را بیشتر کرده اند. هفته ی پیش هم در سالن ملاقات تنش داشتیم. این هفته که این ماجرا پیش آمد. از طرفی هم کسانی را که به مرخصی فرستاده بودند به زندان برگرداندند. از رفتار آقایان نشانه ای تدبیر و عقلانیت به چشم نمی خورد. در این شرایط که خودشان هم اوضاع اقتصادی و سیاست های داخلی و خارجی را می بینند که به کجا رسیده، به جای کوتاه آمدن و نزدیک شدن به مردم، دارند بیشتر فاصله می گیرند و به ظلم ها ادامه می دهند.

وی همچنین می افزاید: آزادی رهبران جنبش سبز و بقیه زندانیان سیاسی شاید یکی از معدود راه هایی است که می تواند کمکی در جهت رأفت و تلطیف امور باشد اما متاسفانه گوش شنوایی نیست انگار و هر روز هم دریغ از دیروز.

رهبران جنبش در زندانی که حتی امکانات محدود یک زندان را ندارد

مریم شربتدار قدس با بیان اینکه "اسلام می گوید هر چی برا خودت نمی پسندی برا دیگران هم نپسند" می گوید: نمی دانم اینها هیچوقت فکر می کنند یک روزی باید تقاص این ظلم ها و کارهایشان را پس دهند؟ به چه جرمی یک مادر باید نه تنها از دیدن دخترانش محروم باشد که حتی تماس تلفنی هم نمی توانند داشته باشند؟

همسر این زندانی سیاسی می گوید: وقتی به دیدن دختران آقای موسوی و خانم رهنورد رفته بودم، نمی دانستم چه باید بگویم. وقتی خانم رهنورد به یکی از دخترانش زنگ میزند و می گوید که اجازه ندارد به دو دختر دیگرش زنگ بزند آن هم فقط برای احوالپرسی، برای من که یک مادر هستم خیلی دردناک است. ان هم در شرایطی که آن ها دارند، آیا در دادگاه یا محکمه ای محاکمه شدند که بیشتر از دوسال است در زندان به سر می برند اما زندانی که حتی امکانات محدود یک زندان را ندارد.

باید برای دیسک کمر و مشکل حاد کتف به بیمارستان اعزام شود، اما پیگیری ها بی نتیجه است

فیض الله عرب سرخی رزمنده دوران جنگ و معاون وزیر بازرگانی دولت خاتمی به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به گذراندن ۵ سال حبس محکوم شده است.

همسر این مدیر ارشد دولت اصلاحات با اشاره به این که با توجه به قطع بودن تلفن ها تا هفته ی بعد باید در بی خبری از زندانیان باشیم خاطرنشان می کند: آقای عرب سرخی را از پیش از عید قرار بود برای تست عصب به بیمارستان ببرند اما سه هفته پیاپی وقت گرفتیم و نبردند. خواهر همسرم به دادستانی که مراجعه می کند هر بار می گویند دوباره نامه بنویسید، نامه قبلی نیست و یا آقای خدابخشی مرتب می گوید ما نامه زدیم به زندان اما نمی آورند.

وی در ادامه می افزاید:هفته پیش هم پزشکی قانونی از طرف خودشان رفته و ایشان را دیده و تأیید کرده که باید برای دیسک کمر و مشکل حاد کتف به بیمارستان اعزام شود، اما هنوز هیچ خبری نیست و پیگیری ها بی نتیجه است.

مریم شربتدار قدس می گوید: از وقتی همسرم به زندان برگشته هم بندی ها نمی گذارند که او در بند کار کند، با اینحال درد و مشکلش آزار دهنده شده و نیاز به عمل دارد. با این اوضاع و استرس هر دوشنبه باید نگران و مضطرب به سالن ملاقات بریم تا چه ببینیم قصه ی جدیدی برای زندانیان مان درست کرده اند.

مهرماه سال گذشته فیض الله عرب سرخی پس از چند روز اعتصاب غذای اعتراضی به بیمارستان منتقل شد اما پس از چند ماه درمان پیش از آنکه روند درمان به پایان برسد به زندان اوین بازگردانده شد.

رییس مرکز فرش دولت اصلاحات طی ماه های اخیر از درد شدید در ناحیه ستون فقرات رنج می برده است و قادر به حرکت معمولی بدون استفاده از عصا یا کمک همبندان خود نبوده و بنابر توصیه کمسیون پزشکی باید هر چه سریعتر مورد مداوا قرار می گرفت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • چهره های شاخص اصلاح طلب شاکی از سردار مشفق همگی در زندان
 • اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درباره وضعیت وخیم جسمی عرب سرخی در زندان اوین
 • آخرین وضعیت سران اصلاح طلب دربند
 • وضعیت نگران کننده جسمی فیض الله عرب سرخی عضو ارشد مجاهدین انقلاب
 • نوشته ای از همسر عرب سرخی به مناسبت فاطمیه؛ایام سوگواریت فرا رسید فاطمه جان
 • مرخصی عرب سرخی تمدید نشد
 • دیدار سیدهادی خامنه‌ای با فیض الله عرب سرخی
 • دیدار مهدی کروبی با خانواده اشکان سهرابی و فیض الله عرب سرخی
 • دیدار سیدمحمدخاتمی با عرب‌سرخی
 •  
  آخرین اخبار
 • امتناع ۳۵ زندانی سیاسی بند 350 از حضور در سالن ملاقات زندان اوین
 • دعوت دانشجویان و جوانان اصلاح طلب خارج کشور از خاتمی: سودای خروج یک شبه از بحران در سر نداریم
 • آیت الله محمدعلی ایازی: تداوم حصر و شرایط امنیتی، مردم را از اصلاح ناامید می‌کند
 • نامه مهدی خزعلی به هاشمی رفسنجانی: عبور از بحران امروز، سیاستمداری کهنه کار می طلبد
 • حمله گارد ویژه به بند ۳۵۰ و انتقال تعدادی از زندانیان به انفرادی
 • انتقاد شدید رئیس اتحادیهٔ پیشکسوتان کارگری از صدا و سیما: سهم كارگر اروپایی از رسانه ملی بیشتر از كارگر ایرانی است
 • ادامه نگهداری غیرقانونی مهدی معتمدی مهر در بند امنیتی
 • شورای رقابت قیمت 4 خودرو را تعیین کرد/ تورم 52 درصدی برای بقیه خودروها
 • رانت ۶۴هزار میلیارد تومانی ناشی از تفاوت قیمت ارز
 • انتشار ویژه نامه شاخه زنان جبهه مشارکت به مناسبت روز جهانی زن
 • مدیر عامل شرکت ریلی رجا: مجموع زیان انباشته شرکت حدود 170 میلیارد تومان بوده است
 • یادداشت ضیا نبوی از زندان درباره مجاهدین خلق
 • قرار گرفتن چهار میلیون متر مربع از مدارس کشور در معرض خطر زلزله
 • هاشمی رفسنجانی: هيچ دولت ديكتاتوري نمي تواند در دنيا موفق شود
 • خاتمي و معاني جديد براي نفي
 • بازداشت مهندس عبدالحمید معافیان رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان فارس
 • خاتمی: امیدوارم تصمیمی بگیریم که خیر مردم و جامعه در آن باشد
 • سند تقلب در انتخابات ۸۸ در اختیار احمدی‌نژاد/ 16 میلیون رای بیش تر نداشتم نظام 8 میلیون رای اضافه کرد
 • بیانیه جمعی از فعالین سیاسی و مدنی در حمایت از جمیله کریمی فعال اصلاح طلب
 • علی شکوری راد: جلوی قانون شکنی های ماموران و بازجویان اطلاعات بایستیم
 •