به روز شده: ۰۸:۱۵ تهران - چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۲

آخرین خبرها از زلزله ۷.۵ ریشتری سراوان

امروز: رسانه های داخلی می گویند زلزله سراوان در سیستان و بلوچستان تاکنون کشته ای نداشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ساعت 15:14 امروز سه شنبه 27 فروردین 92، زلزله ای به قدرت 7.5 ریشتر سراوان در استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.

مرکز این زمین لرزه در فاصله 81 کیلومتری سراوان، 83 کیلومتری خاش و 1314 کیلومتری تهران و در حوالی مرز ایران و پاکستان است.

کانون این زمین لرزه در عمق 95 کیلومتری سطح زمین ثبت شده است.

این درحالی است که مرکز زمین شناسی آمریکا، قدرت این زلزله را 7.8 ریشتر و عمق 82 کیلومتری سطح زمین اعلام کرده است.

نکته اینکه از ساعت 15:14 امروز که زلزله 7.5 ریشتری در سراوان سیستان و بلوچستان ثبت شده، تاکنون (18:34 سه شنبه 27 فروردین) هیچ پس لرزه ای نداشته است.
یک کشته در خاش
با وجود اینکه عمق زیاد زلزله موجب شد تلفات آن با وجود شدت زمین لرزه، کم باشد، اما ریزش کوه در خاش موجب مرگ یک زن شد. حمیدرضا پشنگ، نماینده خاش این خبر را اعلام کرده است.

او همچنین به خبرآنلاین گفت که میزان خرابی ها رد منطاق شهری 30 درصد و در مناطق روستایی 40 درصد است.
این درحالی است که رییس اورژانس کشور به فارس گفته است زلزله فقط 8 مصدوم داشته است. محمد تقی طالبیان گفت: خوشبختانه به علت این کانون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین بوده و با توجه به کپرنشینی مناطق زلزله زده تعداد مصدومان زلزله 7.5 ریشتری سیستان و بلوچستان کم بوده و آمار اورژانس نشان می‌دهد که فقط 8 مصدوم داشته است.

وی ادامه داد: هنوز 26 آمبولانس،یک دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز به تجهیزات نجات، و یک اتاق عمل سیار در منطقه زلزله زده مستقر است و اورژانسهای 115 کرمان، بم، جیرفت، بندرعباس ‌و زابل نیز برای امدادرسانی در صورت لزوم به حالت آماده باش هستند.

رئیس اورژانس کشور گفت:‌ این زلزله فقط 8 مصدوم داشت که 4 نفر آنها سرپایی درمان شدند و 4 نفر دیگر نیز به بیمارستان رازی سراوان منتقل شدند.
وی همچنین از آماده باش بیمارستانهای کرمان برای پذیرش مصدومان این حادثه در صورت لزوم خبر داد.
عمق زلزله 63 کیلومتر بود
مهدی زارع، معاون پژوهشگاه زلزله شناسی درباره زلزله امروز سراوان به خبرآنلاین گفت: بزرگای گشتاوری زلزله ١٥:١٤ امروز ٢٧-١-٩٢ به ٧.٧ اصلاح شد و ژرفای زلزله گشت (سیستان و بلوچستان) بر پایه محاسبات ما در پژوهشگاه زلزله ٦٣ کیلومتر بوده و با توجه به سازوکار کششی این زلزله و روند گسلش تقریبا شرقی-غربی (بر پایه براورد های زلزله شناختی) احتمالا با پهنه فرورانش مکران (فرورانش صفحه اقیانوسی اقیانوس هند به زیر صفحه قاره ای مکران در جنوب شرق ایران) مربوط بوده است.

اودلیل گسترده بودن زلزله را چنین گفت: زلزله به دلیل بزرگای بیش از ٧.٥ و ژرفای نسبتا زیاد در گستره وسیعی در تقریبا تمام نواحی جنوب ایران،‬ ‫غرب پاکستان و جنوب غرب افغانستان تا کشورهای حاشیه دریای عمان و خلیج فارس حس شده است، و تکانهای شدید به ویژه در برج ها و ساختمانهای بلند حتی در فاصله حدود ١٠٠٠ کیلومتری در امارات موجب ‫وحشت مردم شده است.


تیم جستجوی سگهای تجسس جمعیت هلال احمر فارس به سراوان اعزام شدند
مهر نوشت: در پی وقوع زمین لرزه استان سیستان و بلوچستان تیم جستجوی سگهای تجسس جمعیت هلال احمر فارس به مناطق زلزله زده اعزام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در پی وقوع زمین لرزه 7.7 درجه در مقیاس امواج درونی زمین ( ریشتر ) شهر سروان استان سیستان و بلوچستان، تیم جستجوی سگ های تجسس جمعیت هلال احمر فارس و پنج تیم عملیاتی از جمعیت هلال احمر شهرستانهای فسا، دارب، استهبان، نی ریز و لار به این استان اعزام شدند.
در پی وقوع این زمین لرزه استانهای فارس، بوشهر و همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به لرزه درآمدند.
این زمین لرزه در 95 کیلومتری اعماق زمین رخ داده که مرکز آن در فاصله 81 کیلومتری شهر سراوان، 83 کیلومتری شهر خاش و 85 کیلومتری شهر سوران گزارش شده است.
تلفات زمین لرزه در پاکستان به 7 نفر افزایش یافت
رسانه های خارجی از افزایش شمار کشته های زلزله امروز در پاکستان به 7 نفر خبر دادند.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از "شینهوا"، رسانه های محلی پاکستان از کشته شدن حداقل 7 نفر و زخمی شدن چندین نفر دیگر در منطقه "مشخل "و" پنجگور" در 517 کیلومتری شهر کویته، در پی وقوع زلزله بعد از ظهر امروز خبر دادند.
با توجه به این گزارش، حال شماری از مجروحان وخیم اعلام شده است.
همچنین خبرهای رسیده حکایت از تخریب چند ساختمان در شهر کراچی دارد که طی آن 5 نفر زخمی شده اند.
7 استان دیگر هم نامحسوس لرزید
مهر نوشت: روز سه شنبه 8 استان کشور لرزید که مهمترین آن زلزله 7/7 دهم ریشتری سیستان و بلوچستان بوده است که بر اساس آخرین هنوز تلفات و خسارات این حادثه به طور رسمی اعلام نشده ولی خبرها از 5 مجروح و ویرانی 10 روستا حکایت دارد. این اخبار تا ساعت 18 و 30 دقیقه گزارش شده است.
مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس آخرین گزارشات خود اعلام کرد: از بامداد روز سه شنبه تا ساعت 18 بیش از 7 استان کشور بر اثر وقوع زمین لرزه لرزید.

بر اساس این گزارش آمار استانهای قربانی حادثه زلزله عبارتند از:
منطقه کاکی بوشهر: 3 و 6 دهم ریشتر
منطقه مجن سمنان: 2 و نیم دهم ریشتر
مشهد: 1 و 7 دهم ریشتر
منطقه پاریز کرمان: 2 و 3 دهم ریشتر
منطقه فریدون شهراصفهان: 2 و 9 دهم ریشتر
منطقه شهرری تهران: 2 ریشتر
منطقه بافق یزد: 2 و 2 دهم ریشتر
منطقه سراوان بوشهر: 7/7 دهم ریشتر
هر چند زلزله ها در 7 استان نامحسوس بوده ولی زلزله 7/7 دهم ریشتری در استان سیستان و بلوچستان تمامی کارشناسان، زمین شناسان و تیمهای بحران و امدادی کشور و حاشیه خلیج فارس و مرزهای شرقی کشور را متحیر کرد.
بر اساس این گزارش، ساعت 15 و 14 دقیقه و 17 ثانیه روز سه شنبه 27 فروردین ماه زلزله ای به بزرگی 7/7 دهم ریشتر در 16 ایستگاه زلزله نگاری ثبت شد. این زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین و نزدیک مرزهای شرقی کشور رخ داد. وقوع این زلزله در 50 سال اخیر بی سابقه بوده و مدت آن 40 ثانیه ثبت شده است. ولی مرتضی مرادی‌پور معاون عملیاتی سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور می گوید: با توجه به اینکه شدت زلزله 7.7 دهم ریشتر گزارش شده توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی دیده باشد اما چون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت در حد زلزله‌های 4 ریشتری است.
همچنین مسئولان استانی گزارش داده اند وقوع این زلزله در منطقه خالی از سکنه بوده و مرکز دقیق وقوع زلزله منطقه ما بین گشت و سراوان بوده است.

افغانستان هم لرزید
همچنین منابع خبری افغانستان اعلام کردند این زمین لرزه شهرهای قندهار و نیمروز را لرزانده و موجب وحشت شهروندان افغان در این مناطق شهری شده است و تیمهای امدادی افغانستان آماده باش هستند.
مرتضی تمدن استاندار تهران با ابراض تاسف از این حادثه اعلام کرد: استانداری تهران آماده ارائه هرگونه کمک به زلزله زدگان منطقه سراوان و گشت از استان سیستان و بلوچستان است.

تاکنون فقط ۶ مجروح سطحی در زلزله سراوان
فارس نوشت: معاون اورژانس کشور گفت: زلزله استان سیستان و بلوچستان خوشبختانه آسیب چندانی در پی نداشته و در منطقه گشت که کانون زلزله بوده فقط ۳ مجروح سطحی داشتیم، ۳ مجروح دیگر نیز در روستاهای اطراف بود بنابراین بحرانی در کار نیست.

محمد سرور اطلاعاتی که مسئولان مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان سیستان و بلوچستان ارائه کرده‌اند نشان می‌دهد که تا این لحظه که حدود ۳ ساعت از زمان وقوع زلزله گذشته است در منطقه گشت که کانون زلزله بوده است ققط ۳مجروح سطحی سرپایی داشتیم.

وی ادامه داد: گزارشهای دریافتی هم نشان می‌دهد که حدود ۳ نفر مجروح سطحی دیگر نیز در روستاهای اطراف بوده است. شهر سراوان و خاش هیچ آسیب انسانی نداشته‌اند.

سرور گفت: ابعاد خسارات این زلزله نشان می‌دهد که این حادثه به عنوان بحران تلقی نمی‌شود و مأموران محلی قادر به کنترل و مدیریت آن هستند و نیازی به اعزام نیرو و امکانات از استانهای دیگر نیست.
وی ادامه داد: با این حال به علت پراکندگی منطقه و جمعیت کم تراکم آن ارزیای روستاهای اطراف باید ادامه پیدا کند و در ساعات آتی گزارشهای تکمیلی ارائه می شود.
اعزام 40 دستگاه آمبولانس به شهرستان سراوان
فارس نوشت: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در پی زلزله 7.7 ریشتری سراوان 40 دستگاه آمبولانس برای امداد‌رسانی به شهرستان سراوان اعزام شدند.

مصطفی ده‌مرده‌ای عصر امروز در جلسه ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: تمامی نیروهای درمانی بیمارستان سراوان و بیمارستان‌های زاهدان و خاش و مراکز درمان روستایی برای امداد‌رسانی به مجروحان احتمالی آماده باش هستند.

وی افزود: یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس ICU دار دارای امکانات اطاق عمل و در مجموع 40 آمبولانس برای امداد‌رسانی به مجروحان به شهرستان سراوان اعزام و در حال آماده‌باش هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اعزام اعضای ستاد بحران دانشگاه از جمله رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و رئیس ستاد بحران دانشگاه به منطقه گفت: این افراد به همراه تعدادی از اعضای ستاد بحران دانشگاه و گروه‌های ارزیاب مشغول بررسی مناطق زلزله‌زده حد‌فاصل شهرستان‌های خاش و سراوان هستند.
ده‌مرده‌ای بیان داشت: خوشبختانه کمبود نیرو و امکانات برای امداد‌رسانی به مجروحان وجود ندارد.
وی افزود: آمار رسمی مبنی بر تعداد تلفات احتمالی این زلزله دردست نیست.
نیروگاه بوشهر از استاندارد کافی برخوردار است
معاون سازمان انرژی اتمی کشور گفت: نیروگاه بوشهر از استاندارد کافی برای مقابله با زلزله برخوردار است.
احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی ایران، عصر امروز در همایش فناوری هسته‌ای هزینه یا فرصت در دانشگاه صنعتی شریف، گفت: تأسیسات حساسی مانند نیروگاه‌های هسته‌ای با مطالعات کافی انجام می‌شود و نیروگاه بوشهر نیز برای مقاومت در برابر زلزله‌های بالاتر از 8 ریشتر طراحی شده است.
وی افزود: زلزله بوشهر تاثیری بر تاسیسات نیروگاه بوشهر نداشته است.
احمدیان در رابطه با اینکه تولید انرژی برق یکی از دوشاخه صنعت هسته‌ای محسوب می‌شو، گفت: بحث تولید انرژی در رأکتورها بعد از جنگ جهانی دوم برای کاربرد زیردریایی مطرح شد و درحال حاضر 440 رأکتور برای تولید برق در دنیا فعالیت دارند و 384 هزار و 500 مگاوات برق نیز از این طریق تولید می‌شود.
وی گفت: در کشور ما هم پیش از انقلاب بحث برق هسته‌ای مطرح شد و برای توزیع 23 هزار مگاوات برق هسته‌ای برنامه داشتیم که در زمان انقلاب نیروگاه بوشهر پیشرفت کرد ولی به دلایلی ساختار رأکتورها متوقف شد.
وی افزود: درحال حاضر مسیر پروژه ساخت رأکتور 360 مگاواتی را با اتکاء به توانمندی داخلی پیگیری می‌کنیم و پروژه‌ای را نیز با همکاری کارشناسان خارجی در دست داریم.
احمدیان افزود: در حال حاضر در مرحله شناسایی ظرفیت‌های داخلی هستیم تا برای دستیابی کشور به اهداف مورد نیاز در حوزه برق هسته‌ای از این ظرفیت‌ها بهره‌گیری کنیم.
وی اظهارداشت: در رابطه با بحث انرژی هسته‌ای یکی از مسائل، وضعیت منابع سوخت برای استفاده از رأکتورها است.
وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا می‌شود بجای انرژی هسته‌ای از انرژی پاک‌تری استفاده کرد، گفت: بازنگری در استانداردها و تأمین ایمنی نیروگاه‌ها توسط کارشناسان انجام می‌شود ولی اینطور نیست که انرژی هسته‌ای به طور کامل کنار گذاشته شود.

فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان در زلزله امروز هیچ آسیبی ندیدند
مدیرکل فرودگاه‌های سیستان و بلوچستان گفت: به دنبال وقوع زلزله 7.5 ریشتری عصر امروز در شهرستان‌های سراوان و خاش، هیچ آسیبی به فرودگاه‌های استان سیستان و بلوچستان وارد نشده است.
حسن اعرابی‌مقدم با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر همه پرسنل فرودگاه زاهدان با حضور در بخش‌های مختلف در آماده‌باش به‌سر می‌برند.
وی ادامه داد: فرودگاه سراوان آمادگی انجام هرگونه عملیات و پروازهای امدادی را دارد.

بنابراین گزارش به دنبال وقوع این زلزله محمد نخعی مدیرکل فرودگاه‌های کرمان نیز از آماده‌باش همه فرودگاه‌های این استان جهت پذیرش هواپیما و امدادرسانی به زلزله‌زدگان خبر داد.
به گفته نخعی فرودگاه‌های کرمان، بم، سیرجان، جیرفت و رفسنجان در آماده‌باش به سر می‌برند.
بنابراین گزارش بعد از ظهر امروز زمین لرزه‌‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر حوالی سراوان در استان سیستان و بلوچستان را تکان داد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ساعت این زمین لرزه را 15 و 14دقیقه و 17 ثانیه اعلام کرد.
گفته می شود، این زمین لرزه در منطقه خلیج فارس و دهلی نو نیز احساس شده است.
این زلزله در عمق 18 کیلومتری زمین روی داده است.
کانون زلزله در فاصله 81 کیلومتری شهر سراوان، 83 کیلومتری شهر خاش و 85 کیلومتری شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان روی داده است؛ این بزرگترین زلزله در 40 سال گذشته است.
آسمان مناطق زلزله‌زده سیستان و بلوچستان فردا و پس‌فردا نیمه ابری است
سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که بر اساس نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی در دو روز آینده آسمانی نیمه ابری همراه با وزش باد و بارش پراکنده برای مناطق سیستان و بلوچستان انتظار می‌رود.
سازمان هواشناسی کشور در مورد وضعیت جوی مناطق زلزله‌زده (سراوان)، اعلام کرد که آسمان مناطق زلزله‌زده نیمه ابری همراه با وزش باد و بارش پراکنده در روز چهارشنبه پیش‌بینی شده است.
بر اساس اعلام این سازمان، در روز پنجشنبه آسمان سیستان و بلوچستان نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط رگبار و رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی شده است.
بر اساس این گزارش، نوسانات دمایی در این مناطق حدود 21 تا 31 درجه خواهد بود و روز پنجشنبه نیز مردم مناطق زلزله‌زده دمایی حدود 23 تا 29 درجه را خواهند داشت.
همچنین وزش باد نسبتا شدیدی در مناطق زلزله‌زده انتظار نمی‌رود و بالگردهای امدادی می‌توانند نسبت به انجام ماموریت خود اقدام کنند.
عکاشه: منطقه سراوان استعداد زلزله 8 ریشتری هم دارد
ایسنا نوشت: استاد پیش‌کسوت زلزله شناسی کشور گفت: با وجود این که زمین لرزه در جنوب شرق کشور در مقایسه با منطقه زاگرس کم اتفاق می‌افتد ولی این منطقه استعداد وقوع زلزله تا مرز هشت ریشتر را هم دارد.
دکتر بهرام عکاشه در گفت‌وگو بیان این‌که زلزله خیزی منطقه مکران متفاوت از زلزله خیزی منطقه زاگرس است افزود: به عقیده من مسبب زلزله 7.5 ریشتری گسل سراوان است که طول آن بیش از 200 کیلومتر است که تقریبا 80 سال پیش زمین لرزه‌ای به بزرگی حدود هشت ریشتر در این منطقه اتفاق افتاده است.
این استاد پیشکسوت زلزله شناسی ادامه داد: این موضوع نشان می دهد که منطقه در زلزله خیزی کم سابقه نیست و جای تعجب ندارد که زمین لرزه‌ای به بزرگی 7.5 ریشتر در منطقه بین خاش و سراوان رخ دهد.
به گفته عکاشه، به دلیل این‌که پایگاه لرزه نگاری در طول دهه‌های گذشته در این منطقه نبوده است اطلاعات ریز زمین لرزه‌ای از آن نداریم.

وی تصریح کرد: منطقه سراوان، خاش و زاهدان از جمله مناطق زلزله خیز کشور هستند و عموما گسل‌های آن به شکل شمال غرب و جنوب شرقی است که بسیار گسل‌های توانمندی هستند.
این استاد پیشکسوت زلزله شناسی خاطرنشان کرد: شعاع احساس زمین لرزه سراوان بسیار زیاد است البته چون این منطقه دارای دانسیته جمعیت کمی است خسارات جانی آن در مقایسه با زلزله به مراتب کمتر خواهد بود اما از سوی دیگر با توجه به این‌که اکثر منازل این منطقه روستایی است فوق العاده کم مقاومت هستند.
عکاشه در خصوص علت عدم احساس زمین لرزه سراوان در شهرهایی منثل تهران با وجود احساس شدن آن در هند و پاکستان خاطرنشان کرد: گسل های این زلزله به سمت شمال غرب و جنوب شرق گسترش یافته اند و چون انرژی در امتداد گسل حرکت می کند بنابراین کشورهای مانند افغانستان و پاکستان و شمال منطقه مانند خراسان زمین لرزه را احساس کرده اند.
وی گفت: عامل این زلزله حرکت شبه قاره هند است که به سمت شمال غرب فشار وارد می کند در حالی که عامل زلزله های بوشهر و منطقه حرکت شبه جزیره عربستان به سمت شمال شرق است از سوی دیگر حدفاصل بین شرق و غرب بندرعباس، کرمان و بم است که این خط را جدا می کند. به همین دلیل زلزله خیزی این سه منطقه به سمت غرب کاملا متفاوت از منطقه شرق مانند سراوان، زاهدان و چابهار است.
عکاشه درباره زلزله های اخیر جنوب کشور گفت: این منطقه تحت فشارهای زمین ساختی است و زمانیکه نیروهای تجمع یافته، بیش از مقاومت گسلها باشند دوباره فعال خواهند شد.
آماده‌باش مراکز درمانی خاش و سراوان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان با تکذیب خبر فوت شماری از هموطنان بر اثر زلزله سراوان، گفت: 40 دستگاه آمبولانس به منظور امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده مستقر است.
ده‌مرده با بیان اینکه فعلا مجروح شدن چند نفر از هموطنان قطعی شده است که به بیمارستان‌های سراوان و خاش مراجعه کرده‌اند، گفت: تمامی درمانگاه‌ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی در منطقه در حالت آماده‌باش قرار دارند.
وی ادامه داد: شدت زلزله در شهرستان «گشت» که خالی از سکنه است، بالا بوده و آمار مجروحانی که تاکنون به ما رسیده، اندک است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امکانات درمانی استان کافی است، در عین حال گفت: بسیج جامعه پزشکی و هلال‌احمر نیز برای کمک اعلام آمادگی کرده‌اند و فعلا مشکل خاصی در منطقه وجود ندارد.
ده‌مرده خاطرنشان کرد: حداکثر ظرف دو ساعت آینده می‌توان آمار کامل‌تری از آسیب‌دیدگان زلزله سراوان را اعلام کرد.

ترک برداشتن دیوار منازل مسکونی
ایرنا نوشت: بر اساس آخرین گزارش های گروه های ارزیاب جمعیت هلال احمر از زمین لرزه 5/7 ریشتری شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان، تا کنون 6نفر بر اثر این زمین لرزه مصدوم شده و دیوار منازل مسکونی این شهرستان ترک برداشته است.
هم اکنون 10 گروه ارزیاب شامل 50 نیروی عملیاتی در منطقه زلزله زده استان سیستان و بلوچستان حضور دارند.
گروه های یاد شده خسارت های زمین لرزه به وقوع پیوسته در 25 روستا را ارزیابی کرده اند که از این تعداد 15 روستا مربوط به منطقه گشت و 10 روستا نیز مربوط به شهرستان سراوان بوده است.
زلزله 7.5 ریشتری سیستان و بلوچستان دور از انتظار نبود
ایرنا نوشت: رییس اسبق ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت : از آنجا که زمین لرزه امروز سیستان و بلوچستان جزء گسل های شناخته شده منطقه شرق است وقوع زلزله 5 / 7 ریشتری در این منطقه دور از انتظار نبود.
بنابر اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری، ساعت 15 و 14 دقیقه و 17 ثانیه عصر سه شنبه زمین لرزه ای به بزرگی 5/7 ریشتر در عرض شمالی 04/28 و طول شرقی 03/62 شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.
دکتر ˈنصرالله کمالیانˈ روزسه شنبه درگفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود : تقریبا هر 10 سال یکبار زلزله ای بالای هفت ریشتر را در کشور داریم.
وی با اشاره به زلزله امروز سیستان و بلوچستان گفت: این زلزله یا بر اثر فشار صفحات زمین ساختی است که از شبه قاره هند به ایران وارد شده است و یا احتمالا زیر راندگی از صفحه اقیانوس هند به طرف ایران است و به عنوان یکی از زمین لرزه های شدید چند 10 سال اخیر ایران به شمار می آید.
این استاد زلزله شناسی دانشگاه تهران گفت: از آنجا که این زمین لرزه شدید است می تواند تا شعاع 500 کیلومتری را تحت تاثیر خود قرار داده و آن مناطق را بلرزاند . به همین دلیل ساکنین پاکستان ، افغانستان و برخی کشورهای خلیج فارس نیز این زمین لرزه را حس کرده اند.
وی در خصوص پس لرزه های این زمین لرزه اظهارداشت که قطعا زمین لرزه یاد شده پس لرزه های زیادی ، احتمالا به قدرت شش ریشتری را در پی خواهد داشت و تعداد پس لرزه ها به 300 تا 400 پس لرزه نیز خواهد رسید.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • پیام تسلیت محمد خاتمی به بازماندگان زلزله بوشهر
 • زلزله شدید در بوشهر، با پس لرزه های ویرانگر/ دست کم ۳۷ نفر کشته شدند
 • تهران لرزید!!!
 • ابراز همدردی دانش آموزان مشهدی با با دانش آموزان زلزله زده
 • نماینده ورزقان: حدود سه هزار نفر از زلزله‌زدگان زیر چادر زندگی می‌کنند
 • ارسال دو کامیون محموله وسایل گرم و غذای سرد برای مردم زلزله زده ورزقان توسط علی دایی
 • نماینده ورزقان: تنها ۱۵درصد از خانه‌ها به مردم زلزله‌زده تحویل داده شده است
 • نماینده اهر: لباس های کهنه و دست دوم بین زلزله زدگان پخش کردند/وضع زلزله زدگان وخیم است
 • نماینده اهر: در آمار اسکان زلزله زدگان و ساخت مسکن برای آنها دروغ می گویند
 •  
  آخرین اخبار
 • ساخت موشک فوق سریع توسط ایران
 • موافقت مجلس با کلیات بودجه ۹۲
 • رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: برنامه‌ای برای غنی‌سازی بالای ۲۰ درصد نداریم
 • پایان اعتصاب غذای دراویش اعتصاب کننده
 • صندوق بین المللی پول: رشد اقتصادی ایران در سال جاری باز هم کاهش می یابد
 • ثبت شکایت کانون شوراهای کار تهران علیه مصوبه دستمزد ۹۲ توسط دیوان عدالت اداری وصول شد
 • سرنگ های چینی با کیفیت پایین در بازار ایران
 • سونامی قیمت در بازار خودرو کشور
 • خسارت ۹ میلیارد دلاری آلودگی هوا به حوزه بهداشت
 • تشنج در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه
 • هشدار خانواده مهدی خزعلی به مسئولان: هر لحظه بازداشت پدرمان خطر مرگ در پی دارد
 • علی اکبر محمدزاده به زندان اوین بازگشت
 • چرخش اصولگرایان از تشبیه احمدی‌نژاد به رجایی تا اعلام برائت
 • خانواده نسرین ستوده نگران از خودداری مسوولین برای اعطای مرخصی پزشکی برای معالجه چشم
 • بنزین 2500 تومانی با اجرای فاز هدفمندی یارانه
 • واردات خودرو در اسفندماه گذشته 70 درصد افزایش یافته است
 • جعفری دولت آبادی: تاثیرات فلج کننده تحریم با تدبیر رهبری خنثی شد
 • داستان تلخ زندگی یک جانباز شیمیایی: ای کاش فلسطینی یا لبنانی بودم
 • در خواست نرگس محمدی و ۲۳ تن دیگر از زنان فعال مدنی از محمد خاتمی برای اعلام نامزدی ریاست جمهوری
 • همسر سیامک قادری: می گویند مرخصی امتیازی برای زندانیان سیاسی است نه حق آنان
 •