به روز شده: ۱۰:۲۱ تهران - جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۲

حسین مرعشی: مصباح یزدی به جای عذرخواهی از ملت بخاطر حمایت از احمدی نژاد همچنان با اصلاح طلبان مخالفت میکند

امروز: حسین مرعشی، عضو حزب کارگزاران با اشاره به اظهارات اخیر مصباح یزدی می گوید: مصباح‌یزدی به جای معذرت‌خواهی از ملت ایران بابت اشتباهی که در حمایت از آقای احمدی‌نژاد در این سال‌ها داشته‌اند همچنان بر طبل مخالفت با اصلاح‌طلبان می‌کوبند. اگر اصلاح‌طلبان رای ندارند پس چرا باید رد صلاحیت شوند؟

روز گذشته مصباح یزدی با این ادعا که اصلاح طلبان رای ندارند گفته بود که رهبران اصلاح طلب رد صلاحیت می شوند.

او می‌گوید که رهبری نظام در اظهارات خود در مشهد از همه گروه‌های سیاسی خواسته‌اند تا در انتخابات حضوری جدی داشته باشند و اظهاراتی از جنس رد صلاحیت اصلاح‌طلبان هرگز همسو با این مطالبه رهبری نظام نیست.

وی که با روزنامه اعتماد مصاحبه می کرد می افزاید: در واقع ایشان توصیه کند که شورای نگهبان از ورود اصلاح‌طلبان جلوگیری کند. بعد آقای مصباح مدعی ولایتمداری هستند. ایشان اگر به واقع ولایتمدار هستند اظهارات این‌گونه که تضعیف‌کننده پایه‌های جمهوریت نظام و بر خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری در مشهد است را بیان نمی‌کردند. وقتی که رهبری از همه گروه‌ها می‌خواهند که حتما باید در انتخابات حضور فعال داشته باشند چرا امثال آیت‌الله مصباح‌یزدی در مسیر حذف رقبای خودشان از انتخابات قرار می‌گیرند؟ در ضمن باید به این مساله هم اشاره داشته باشم؛ مگر آقایان نمی‌گفتند که اصلاح‌طلبان مرده‌اند و اصلاحات تمام شده است اگر واقعا اصلاح‌طلبی مرده است، از مرده چرا می‌ترسند؟

مرعشی در ادامه گفته است: آقایان در واقع هشت سال مدیریت کشور را در اختیار داشتند و ۶۰۰ میلیارد دلار منابع نایاب و کمیاب در اختیارشان بوده اما کشور را به سمتی برده‌اند که حتی خودشان هم توان دفاع از این سبک مدیریت را ندارند. نرخ تورم ۳۰ الی ۴۰ درصدی را نگاه کنید. مردم سوال می‌کنند که چرا دولتی که به اندازه درآمد ۷۰ سال دیگر دولت‌ها درآمد داشته است باید اینچنین گرفتار تورم و گرانی و ضعف قدرت خرید شود. به همین جهت است که خودشان هم متوجه این مساله شده‌اند که مردم ایران از مدیریت اصولگرایان دل خوشی ندارند. اینچنین است که در اعلام برائت از احمدی‌نژاد از هم سبقت می‌گیرند تا که شاید با قربانی کردن احمدی‌نژاد کلیت گفتمان اصولگرایی را نجات دهند در حالی که حافظه مردم ایران همچنان درگیر کاستی‌ها و نواقصی است که ثمره مدیریت آقای احمدی‌نژاد و حمایت‌های بی‌مثل و مثال اصولگرایان در تمامی این سال‌ها از اوست.

این عضو کارگزاران می افزاید: اگر جایی برای دفاع این آقایان باقی مانده بود حتما با شهامت می‌آمدند و به همه رقبای انتخاباتی خود می‌گفتند که بیایید در انتخابات شرکت کنید تا ببینید که مردم به چه کسی رای می‌دهند اما چون می‌دانند که صحنه انتخابات یازدهم فرصتی برای ملت است تا از دست مدیریت ناصحیح و حیف و میل شدن اموال عمومی جلوگیری کنند بر همین مبنا از همین حالا شروع کرده‌اند تا با ابزار قدرت از ورود رقبای قدرتمند و صاحب پایگاه اجتماعی خود جلوگیری کنند. اصولگرایان می‌دانند که اگر جلوی اصلاح‌طلبان را با هر روشی نگیرند و اصلاح‌طلبان وارد انتخابات شوند باید متن قدرت را رها کنند و از فردای انتخابات در خانه‌هایشان شاهد تلاش اصلاح‌طلبان برای اصلاح خرابکاری‌های مدیریتی خود باشند.

مرعشی با اشاره به مساله انتخابات و دخالت نظامی ها، می افزاید: همچنین ما منتظر هستیم ببینیم نیروهای نظامی و شبه‌نظامی تا چه میزان به مطالبه رهبری معظم انقلاب پایبند هستند. وقتی رهبری انقلاب اعلام می‌فرمایند که تنها یک رای دارند و از رای‌شان هم کسی مطلع نمی‌شود و به هیچ‌وجه قایل به القای رای‌شان در انتخابات نیستند آیا نیروهای نظامی و شبه‌نظامی هم از این رفتار رهبری نظام تبعیت می‌کنند و دست از تحمیل نظرشان می‌کشند یا آنکه تلاش می‌کنند تا نظر و دیدگاه‌شان را عملیاتی کنند. این مسائل باید روشن شود تا تکلیف اصلاح‌طلبان هم مشخص شود. در صورت عملیاتی شدن اظهارات رهبری در مشهد شاهد انتخابات پرشوری خواهیم بود.

وی در خصوص رد صلاحیت اصلاح طلبان می گوید: باید دید شخص آیت‌الله جنتی تابع رهبری هستند یا تابع امثال آیت‌الله مصباح‌یزدی. اصلاح‌طلبان در این صورت تشخیص‌شان برای ورود این می‌شود که اگر شورای نگهبان در مرحله اول به سخنان رهبری انقلاب در مشهد متعهد است طبیعتا وارد انتخابات می‌شوند اما اگر تشخیص اصلاح‌طلبان این بشود که آیت‌الله جنتی به سیاست‌ها و و اظهارات مقام معظم رهبری در مشهد پایبند نیست در داشتن کاندیدا برای انتخابات تردید خواهند کرد.

وی در خصوص انتخابات پیش رو می گوید: باید توجه داشت که اصلاح‌طلبان از یک انتخابات رقابتی اول آنکه شکست هم بخورند استقبال می‌کنند چرا که پیروزی یا شکست برای اصلاح‌طلبان در انتخابات با توجه به شرایط کشور آنچنان حائز اهمیت نیست، آنچه برای اصلاح‌طلبان اهمیت دارد این است که سازو کار جابه‌جایی قدرت با رای مردم و اصالت داشتن رای مردم در جمهوری اسلامی محفوظ بماند. برای اصلاح‌طلبان در واقع سلامت انتخابات، شرایط عادلانه و رقابتی و استفاده نکردن مسوولان از ابزار و لوازم دولتی برای پیروزی در رقابت‌های سیاسی اهمیت دارد.

مرعشی با انتقاد از حاکمیت تک محوری و یکدستی می افزاید: پروژه حاکمیت یکدست پروژه‌یی شکست خورده است. باید به دنبال دولت‌های کارآمدی برای ایران بود فارغ از اینکه این دولت‌ها اصلاح‌طلب باشند یا اصولگرا. باید بگویم بهترین نوع رقابت در میان جناحین سیاسی کشور رقابت بر سر کارآمدی دولت‌هایشان است نه آنکه تکفیر و تسفیق و توهین و جسارت بر سر اداره کشور و رقابت‌های سیاسی و مردم سایه بیندازد.

مرعشی می افزاید: این را باید بگویم که خروج کشور از مشکلات درونی و بیرونی خواسته قلبی اصلاح‌طلبان است. آنچه برای اصلاح‌طلبان حایز اهمیت است همین مساله است نه مسائل حزبی. اصلاح‌طلبان دل‌شان برای بهبود وضعیت کشور می‌تپد و از این همه مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نگران و ناراحت‌اند.

این عضو کارگزاران بر این باور است که اصلاح‌طلبی یک واقعیت اجتماعی است و در حال حاضر که ما بر سر مسائل درون جناحی بحث می‌کنیم خیلی از دوستان معتقدند که ما اگر در انتخابات کاندیدا نداشته باشیم پایگاه اجتماعی‌مان تقویت می‌شود چرا که بخشی از جامعه ایرانی از سیاست‌های موجود رنجیده است و اکثر رنجیدگان از سیاست‌ها و مدیریت اصولگرایان توقع معرفی نکردن کاندیدا از سوی اصلاح‌طلبان را دارند. این مساله هم یک مساله جدی در بین اصولگرایان است.

مرعشی ادامه می دهد کشور هم به دلیل مدیریت غلط اصولگرایان دچار لطمه جدی شده و در این میان اصلاح‌طلبان مسوولیتی تاریخی بر عهده دارند تا یک بار دیگر طعم مدیریت کارآمد را در ذائقه ملت ایران قرار بدهند.

وی بر این باور است که هاشمی رفسنجانی در انتخابات کاندیدا نخواهد شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مصباح یزدی: امروز برای اسلام و انقلاب دل می سوزانیم، فردا وضعمان معلوم نیست/ به نظر سنجی ها اعتماد نکنید
 • جواد اطاعت: اصلاح طلبان فقط با یک نامزد می آیند
 • ارائه بخش نخست برنامه تحلیلی اصلاح طلبان به سید محمد خاتمی
 • نامه ۹۱ چهره اصلاح طلب به سید محمد خاتمی
 • جزییاتی از دیدار اخیر چند اصلاح طلب با آیت الله خامنه ای
 • توضیح قائم مقام مصباح یزدی درباره عدم واکنش به مواضع احمدی نژاد: به مصلحت شرایط فعلی ما نیست
 • جوادی حصار: اصلاح طلبانی که بدون هیچ قید شرطی می خواهند در انتخابات شرکت کنند ریسک بالایی را میپذیرند
 • ادامه در افشانی های مصباح یزدی: ایرانی گری شعار بهایی هاست/ رهبری مثل خورشید است می خواهند کمرنگش کنند
 • مصباح یزدی: روسای جمهور ۲۴ سال گذشته، به ولایت فقیه و حاکمیت اسلام اعتقاد نداشتند/ هیچ قدرتی در جهان بالاتر از قدرت رهبری نیست
 •  
  آخرین اخبار
 • بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در محکومیت بازداشت سرکار خانم کریمی در شیراز
 • هشدار و نگرانی بانک مرکزی از شتاب تورم در بخش تولید و مصرف
 • سردار کوثری، نماینده تهران: تجربه مدیریت حماسی ایران در سوریه به خوبی جواب داده است
 • میرحسین موسوی در جلسه شورای راهبردی ستاد؛ سال ۸۷: جز احساس خطر جدی برای کشور، هیچ انگیزه دیگری ندارم
 • همسر مصطفی تاجزاده: از وضعیت پرونده پزشکی ایشان بی خبریم
 • ممانعت از اعزام مسعود لدنی به مرخصی درمانی
 • ممنوعیت ورود گردشگران ایرانی به مصر به دلیل ترس قاهره از نقض حاکمیت ملی
 • کاهش ۱۶۰ هزار بشکه ای صادرات نفت ايران در ماه مارس
 • انتقاد مجدد آیت الله صافی از گرانی و كمبود دارو
 • دادگاه محسن قشقایی زاده و محمد پارسی‌ برگزار شد
 • وزیر بهداشت: باید منتظر افزایش دو برابری قیمت دارو در کشور بود
 • ۳۲ دلیل برای رد کلیات بودجه ۹۲
 • زد و خورد ماموران امنیتی با دراویش در مقابل دادگاه انقلاب شیراز
 • نیمه دوم سال جاری میلادی فرصت مهم ایران برای حل مناقشه هسته ای
 • بابک زنجانی از مفسدین اقتصادی در لیست سیاه آمریکا
 • محقق نشدن وعده‌های دولت به كارگران نی‌بر
 • افسوس آقای وزیر از گران شدن دلار/تشکیل پرونده برای خودروسازان گران فروش
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: سرمایه‌های از دست رفته كشور نتیجه باندبازی منحرفان است
 • انتقادات مدیر پیشین دفتر تئاتر خیابانی از وضع بی سامان تئاتر: چطور 5 میلیارد تومان ظرف چند روز به افراد پرداخت شده است؟
 • به تضعیف پول ملی تن ندهید
 •