به روز شده: ۰۶:۲۷ تهران - دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲

منفی شدن افتتاح فازهای جدید پارس‌جنوبی در سال ۹۲/مانور ناکام تبلیغاتی پروژه های مهر ماندگار دولت

امروز: درحالی مسوولان وزارت نفت همسو با محمود احمدی نژاد وعده راه اندازی طرح های نیمه کاره در قالب پروژه های مهر ماندگار را می دهند که بررسی روند اجرای این طرح ها از جمله در پارس جنوبی حکایت از شعاری بودن این آمارها و مانور تبلیغاتی تیم احمدی نژاد در آستانه انتخابات دارد.

به گزارش کلمه، پروژه های مهر ماندگار که احمدی نژاد ادعای نهایی شدن آنها را در پیام نوروزی خود مورد تاکید قرار داد شامل تکمیل و بهره‌برداری از طرحهای بزرگ عمرانی، علمی، بهداشتی، صنعتی، فنآوری و کشاورزی و فرهنگی نیمه کاره است که بررسی آن در صنعت نفت و گاز خود گواه بربی فرجام ماندن پروژه های دیگر حوزه ها خواهد بود.

خبرگزاری مهر در همین زمینه گزارش داد: روند تاخیر در ساخت و توسعه هفت فاز جدید پارس جنوبی نشان می دهد که امکان راه اندازی حتی یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل سکو، چاه‌ها، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه‌های ساحلی در این میدان مشترک گازی تا پایان سالجاری وجود ندارد. ریشه تاخیرها در پارس جنوبی نه موضوعی بیرونی بلکه موضوعی داخلی است، چراکه در شرایط فعلی برای اجرای پروژه‌ها در سطح صنعت نفت هیچ گونه اولویت بندی متناسب با منابع مالی، کالا و تجهیزات موجود وجود ندارد.

از سال گذشته نام طرح توسعه هفت فاز پارس جنوبی شامل فاز ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی در لیست پروژه‌های مهر ماندگار دولت قرار گرفت و این هفت فاز مشترک گازی باید تا پیش از پایان فعالیت دولت دهم در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.
معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت تعداد کل پروژه های مهر ماندگار را ۹۰۵ طرح اعلام کرده است.

با این وجود پیشرفت فعلی ساخت و توسعه این هفت فاز پارس جنوبی نشان می دهد امکان راه اندازی کامل حتی یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل سکو، چاه‌های حفاری، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه‌های گاز ساحلی دستکم تا پایان فعالیت دولت دهم و حتی تا پایان سال جاری وجود ندارد.

این در حالی است که وزیر نفت اخیرا از راه اندازی فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در سال جدید خبر داده است. قاسمی پیش از این نیز مدعی شد که همه پروژه‌های مهر ماندگار صنعت نفت تا پایان دولت دهم افتتاح خواهند شد.

از نگاه مسئولان وزارت نفت، بیشترین امید برای راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی معطوف طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است که با وجود پیشرفت ۹۳ درصدی ساخت پالایشگاه اما هیچ یک از سکوهای دریایی این پروژه مشترک گازی هنوز در خلیج فارس نصب و راه اندازی نشده است.

مهر می نویسد: بر اساس آخرین جمع بندی مسئولان شرکت ملی نفت تلاش می شود تا پایان شهریورماه پالایشگاه‌های ساحلی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با استفاده از برخی از چاه‌های فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی (در دولت نهم افتتاح شده است) و یا تعداد محدودی از چاه‌های فاز ۱۲ پارس جنوبی در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد تا حداقل تا پایان دولت شاهد راه اندازی نصف و نیمه یک فاز جدید در این میدان مشترک پارس جنوبی باشیم.

هر چند مسئولان وزارت نفت بارها نسبت به جریمه پیمانکاران شاغل در فازهای پارس جنوبی در صورت عدم تولید زودهنگام گاز در سال ۹۱ تاکید کرده اند اما به دلیل این تاخیر یک ساله نه تنها جریمه‌ای در کار نیست که حتی قرارداد برخی از پیمانکاران شاغل در پارس جنوبی مشمول تعدیل هم شده است.

امکان تولید گاز در فاز ۱۲ پارس جنوبی تا پاییز

طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین پروژه در دست اجرای این میدان مشترک گازی با قطر در دو بخش ساحلی و دریایی از پیشرفت بیش از ۹۰ درصد برخوردار است.

وضعیت توسعه این فاز نسبت به سایر پروژه های مهرماندگار پارس جنوبی در شرایط مطلوب تری قرار دارد به طوری‌که تاکنون سه سکوی اصلی این مگا پروژه گازی در خلیج فارس نصب و به طور همزمان سه جک آپ دریایی حفاری مشغول به کار هستند.

مشکل اصلی این پروژه راه اندازی بخش پالایشگاه خشکی است که بر خلاف ساخت و راه اندازی سکو و خطوط لوله دریایی از پیشرفت متناسب با بخش فراساحلی برخوردار نیست.

در حال حاضر طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی وارد چهل و چهارمین ماه توسعه خود شده است و پیش بینی می شود تولید زودهنگام گاز با یکسال تاخیر از پاییز سالجاری آغاز شود.

هدف‌ از طرح توسعه‌ فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای پارس جنوبی تولید روزانه ۸۱ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد گرانول است که توسعه این مگا پروژه گازی از تابستان سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.
تولید گاز در فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی بدون سکو

طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در فروردین ماه سالجاری وارد شصت و هشتمین ماه توسعه خود می شود، با این وجود هنوز دو سکوی اصلی دریایی این مگا پروژه گازی هنوز در خلیج فارس نصب و راه اندازی نشده است.

هم اکنون ۲ پایه سکوی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دریای نصب شده است و حفاری چاه ها با استقرار ۲ دستگاه جک آپ دریایی انجام و پیش بینی می شود تا تابستان سال ۱۳۹۳ امکان راه اندازی کامل و استاندارد این پروژه شامل سکو، خطوط لوله دریایی، چاه و پالایشگاه ساحلی فراهم شود.

مسئولان شرکت ملی نفت ایران سال گذشته تاکید می کردند که تولید زودهنگام گاز در پالایشگاه های ساحلی این پروژه آغاز شود اما با گذشت سه ماه هنوز این وعده محقق نشده است.

طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی یکی از فازهای قدیمی این میدان مشترک گازی است که هدف از طرح توسعه این پروژه تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، یک میلیون تن اتان و ۱٫۱ میلیون تن گاز مایع در سال است.

عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از تیر ماه سال ۱۳۸۶ در عسلویه آغاز شده است، ضمن آنکه حجم قرارداد این مگا پروژه گازی تاکنون دوبار با موافقت شرکت ملی نفت افزایش یافته است.

عقب ماندگی شدید در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

بدون شک عنوان بیشترین تاخیر و عقب ماندگی در بین فازهای پارس جنوبی برازنده فاز ۱۷ و ۱۸ این میدان مشترک گازی است به طوری‌که هم اکنون پیشرفت کل این طرح به حدود ۸۰ درصد رسیده و با توجه به روند اجرا حتی تا سال آینده هم امکان تولید استاندارد و مستقل گاز در این فاز وجود ندارد.

حفاری چاه‌های دریایی پاشنه آشیل فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی بوده و در کنار عملیات دریایی حفاری، برخی از کالاها و تجهیزات پالایشگاه‌های ساحلی آن هنوز سفارش گذاری هم نشده است.

طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ همچون فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی وارد شصت و هشتمین ماه توسعه خود شده است و با وجود تغییرات متعدد مدیریتی هنوز توسعه این مگا پروژه یک روند صعودی پیدا نکرده است.

هدف از طرح توسعه‌ فازهای‌ ۱۷ و ۱۸ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ به‌ منظور تولید روزانه‌ ۵۰ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ۴۰۰ تن‌ گوگرد و تولید سالیانه‌ یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ و ۱٫۰۵ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ (پروپان‌ و بوتان‌)"LPG" است.

خروج ۴ فاز پارس جنوبی از لیست مهر ماندگار دولت

هر چند نام طرح توسعه فاز ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی که معادل ۲ فاز استاندارد از ظرفیت گاز برخوردار هستند در لیست طرح های مهر ماندگار قرار گرفته است اما با توجه به پیشرفت حدود ۶۲ تا ۶۳ درصدی هر یک از این فازها نباید انتظار راه اندازی آنها را حداقل تا پایان سالجاری داشت.

تاخیر در حفاری چاه های گاز دریایی، ساخت، نصب و راه اندازی سکو و خطوط لوله دریایی مهمترین بخش تاخیرهای این دو فاز را تشکیل می دهند و حتی جکت غرق شده فاز ۱۳ پارس جنوبی هنوز توسط شرکت صدرا از آب بیرون کشیده نشده است.
کارشناسان فراساحلی پیش بینی می کنند در صورت عدم بازیابی جکت فاز ۱۳ پارس جنوبی علاوه بر تحمیل زیان حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلایر به این پروژه مشترک گازی تاخیری حدود ۶ ماهه هم شامل حال این پروژه خواهد شد.

ریشه تاخیرها در پارس جنوبی چیست؟

ریشه تاخیرها در پارس جنوبی موضوعی بیرونی نیست بلکه موضوعی داخلی است، چراکه در شرایط فعلی برای اجرای پروژه‌ها در سطح صنعت نفت هیچ گونه اولویت بندی متناسب با منابع مالی، کالا و تجهیزات موجود وجود ندارد به طوری که به طور همزمان منابع مالی برای توسعه میادین مستقل و مشترک نفت و گاز هزینه می شود.

نمونه بارز این موضوع به فروش ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه یک میدان مستقل نفتی در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته باز می گردد و این در شرایطی بود که هر یک از فازهای پارس جنوبی با کمبود شدید منابع مالی و اعتباری روبرو هستند.

برای سال ۹۱ تامین ۲۴ میلیارد دلار منابع مالی و اعتباری برای توسعه فازهای پارس جنوبی پیش بینی شده بود که تنها ۱۰ میلیارد دلار بودجه برای توسعه بزرگترین کارگاه اقتصادی کشور هزینه شده است.

مسئولان صنعت نفت در وعده ای تازه از افتتاح و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی در سال ۱۳۹۲ خبر می دهند اما پیشرفت اجرایی فازها و نحوه اختصاص منابع مالی و اعتباری به پیمانکاران نشان می دهد که امکان تحقق این وعده جدید گازی در سال جاری وجود ندارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رئیس مرکز پژوهش های مجلس: افزایش قیمت دلار روش دولتی‌ها برای افزایش درآمد است
 • محسن رضایی: دولت ۷۰۰ میلیارد دلار را نادرست مصرف کرده است
 • رئیس مجلس 5 مصوبه هئیت وزیران را مغایر قانون اعلام کرد
 • بهمنی: اسکناس های موجود در بازار که درشت نیست، اسکناس های درشت تر در راه است
 • عملکرد اقتصادی دولت تولیدکننده ها را به زانو درآورد
 • برداشت 3000 میلیارد تومان یارانه ملت توسط دولت در طول یکسال
 • احمدی نژاد: بی سابقه ترین فشارها در طول تاریخ به دولت وارد شد/ بیشترین خدمات را به ملت ارایه کردیم
 • صدای مجلسی ها هم از اختلالات اینترنت در آمد
 • نگرانی متحدان سابق دولت احمدی نژاد از سلامت انتخابات
 •  
  آخرین اخبار
 • دومین تشکل کارگری در راه دیوان عدالت اداری: کانون شوراهای اسلامی کار تهران علیه دستمزد شکایت می‌کند
 • یک فعال صنفی کارگری: شکایت از مزد ۹۲ قانونی است/ کارگران منتظر تشکل‌های رسمی نمی‌مانند
 • ماجرای واردات چند ساعته ۱۰۰۰ دستگاه خودرو لوکس با مصوبه ناگهانی دولت
 • عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و عیدی و پاداش کارگران توسط شرکت پیمانکاری معتبر در سنندج
 • خانواده هدی صابر: تاکنون پیگیری های ما در قوه قضاییه بی نتیجه مانده است
 • یک فعال کارگری: انسجام جامعه کارگری در اعتراض به مصوبه مزدی سال ۹۲ نتیجه بخش خواهد بود‎
 • گزارشی تکان دهنده از آلودگی هوا
 • موسوی لاری: اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات هنوز تصميم نگرفته‌اند
 • داریوش قنبری: آقای خاتمی هفته آینده نظرش را اعلام می‌کند/ فضا به نفع ماست
 • حکم اعدام مه آفرید متهم اول اختلاس بزرگ برای اجرا در دستان دادستان
 • دیدار خانواده شهید بهشتی با دختران میرحسین و رهنورد
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: غنی سازی را هیچگاه رها نمیکنیم
 • درهای امید بسته نیست
 • ولایتی: توقف غنی سازی در دولت اصلاحات تدبیر رهبری بود
 • د‌ل‌نوشته‌ای از دختران میرحسین و رهنورد؛ بهار مجروح در بن بست اختر
 • سخنی با آیت الله خزعلی
 • تشدید فشار بر فعال کارگری دربند، پدرام نصراللهی‎
 • تداوم بلاتکلیفی محمد باقر علوی در بند امنیتی
 • بازگشت اسدی زیدآبادی، بادکوبه‌ای، پارسا و حمیدی به اوین
 • ۱۶۰ کشته نتیجه حوادث آخرین روز تعطیلات
 •