به روز شده: ۲۳:۴۹ تهران - سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲

"حافظه تاریخی ملت ایران، جوانمردی و غمخواری حاج سیدجوادی را فراموش نخواهد کرد"

امروز: در پی درگذشت دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، از فعالین باسابقه ملی و عضو موسس و قدیمی نهضت آزادی ایران، اشخاص و گروه های سیاسی و دانشجویی، بیانیه های تسلیتی به مناسبت این ضایعه صادر و منتشر نمودند.متن پیامهای تسلیت آیت الله صانعی، حجت الاسلام عبدالله نوری، حسن یوسفی اشکوری، محسن کدیور، محمد خاتمی، محمد ملکی، ابوالحسن بنی صدر، اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشور، کنشگران ملی-مذهبی خارج از کشور، شورای هماهنگی راه سبز امید، سازمان ادوار تحکیم وحدت، علاقمندان نهضت آزادی (خارج کشور)، خانواده‌های طالقانی، فروهر، مختاری، پوينده، هیات امنای قلعه ی احمدآباد(مدفن دکتر محمد مصدق)، خانواده دکتر علی‌شریعتی و همچنین محمدرضا عارف، به شرح زیر است:
پیام تسلیت آیت الله صانعی به مناسبت درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی

باسمه تعالی

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللهَ عَلَیْهِ»

فوت فرزندی از فرزندان فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در ایام متعلقه به آن بانوی مطهّره، مرحوم مبرور حاج سید احمد صدر حاج سید جوادی را به خانواده ایشان و همه همسنگران او که در نهضت اسلامی و انقلاب سهمی وافر و تلاش فراوان نموده و می نمایند تسلیت گفته و صبر جمیل و اجر جزیل و بقاء را برای همه بازماندگان نسبی و سببی او از خداوند متعال درخواست نموده، امید آن که ما را هم مانند او صادق در عهدها و پیمان های الهی و اجتماعی و سیاسی قرار داده تا مشمول آیه فوق و محشور با سَمیَّش نبّی مکرم اسلام گردیم و چه زیبا که انسان ها همه عمرشان را وقف خدمت به مظلومین نموده و هیچگاه حتی در پیری و کِبر سن و گرفتاری ها و بلاها خداوند و بندگانش را فراموش ننمایند.

ان شاء الله خداوند ایشان را در صف پیران از شهداء کربلا مانند مسلم بن عوسجه ها و جبیب بن مظاهرها قرار دهد.

مشهد مقدس- یوسف صانعی
۱۹نجومی جمادی الاولی ۱۴۳۴
مطابق با ۱۱ فروردین ۱۳۹۲
منبع: سایت معظم له

پیام تسلیت محمد خاتمی


سیّد محمد خاتمی طی پیامی، ضایعه درگذشت «دکتر احمد صدر حاج سیّد جوادی»، فعال با سابقه ملی مذهبی را تسلیت گفت.

بر اساس گزارش سایت رسمی خاتمی، متن پیام تسلیت رییس جمهور سابق ایران که خطاب به فرزند مرحوم حاج سید جوادی، فعال دیرپای ملی مذهبی نگاشته شده ، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای عبدالرضا صدر حاج سیّد جوادی !
گرامی باد یاد و نام بزرگ مرد ایمان و آزادگی و نجابت جناب آقای دکتر صدر حاج سیّد جوادی - رحمت الله علیه- که عمر پر برکت خود را در خدمت به خلق خدا و سر بلندی ایران عزیز پربارتر کرد.

او از مومنان دلیری بود که در دوران ستم شاهی همواره به دفاع از آزادی و آزادگان برخاست و هزینه های آن را نیز با دلی گشاده پرداخت و با تکیه بر ایمان استوار و دانش و تجربه کارساز خود هیچگاه حقیقت را فدای مصلحت های شخصی نکرد و نیز پس از پیروزی انقلاب در کنار شخصیت والاقدر حضرت آقای مهندس بازرگان - که روانش شاد باد! - در خدمت به جمهوری اسلامی و پاسداشت حق و حرمت مردم بود ، رویّه ای که تا آخر عمر آن را ادامه داد.

مصیبت درگذشت این انسان شریف را به جنابعالی، بیت مکّرم حاج سیّد جوادی و همه بستگان داغدار و دوستداران و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می کنم و از درگاه حضرت باریتعالی برای آن فقید سعید آمرزش و رحمت الهی و برای بازماندگان معزّز صبر و اجر و سلامتی مسالت می کنم.


سیّد محمّد خاتمی
11/1/1392

پیام تسلیت دکتر ملکی به مناسبت در گذشت دکتر حاج سیدجوادی

دکتر محمد ملکی و همسر ایشان در پی درگذشت دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی پیام تسلیتی منتشر کرده اند.


به گزارش ملی - مذهبی، متن کامل این پیام به شرح زیر است:


بسم الحق


استاد ارجمند دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، پیر فرزانه و مدافع بزرگ صلح و آزادی به خدا پیوست. برای ما که روز اول فروردین به دیدارش نائل شدیم و از سخنانش بهره مند شدیم، نبود او در جمع احرار و آزادگان بسیار سخت است. او سمبل و سرمشق انسان های وارسته و آزاده بود. این ضایعه بزرگ را به خانواده و فرزندان ایشان و همه ملت ایران تسلیت عرض میکنیم.


محمد ملکی - قدسی میرمعز


۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۲

پیام عبدالله نوری

عبدالله نوری، وزیرکشور دوران اصلاحات؛ با صدور پیامی، درگذشت دکتر احمدصدر حاج سیدجوادی، وزیر کشور دولت موقت مهندس بازرگان و از موسسین نهضت آزادی را تسلیت گفت.
به گزارش جرس، عبدالله نوری در این پیام، ضمن ماندگار خواندن نام این استاد فقید آورده است: "حافظه ی تاریخی مبارزان سیاسی ملت ایران، در نیم قرن اخیر، سیمای نجیب فقید سعید مرحوم صدر حاج سید جوادی را در تراز نام های ماندگار بزرگانی چون مهندس مهدی بازرگان و دکتر یدالله سحابی به نیکی ثبت نموده و خاطره ی بزرگی و جوانمردی و غمخواری او را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد."
متن این پیام تسلیت بدین شرح است:
انالله و اناالیه راجعون


رحلت فقید سعید، انسان خدوم، مبارز و آزادیخواه، روانشاد دکتر احمد صدر حاج سید جوادی را به همه همفکران، اندیشمندان، آزادیخواهان و آزادمردان ایران زمین و هم چنین خانواده محترم آن بزرگمرد تسلیت عرض می نمایم.
فقید سعید صدر حاج سید جوادی، نامی درد آشنا و پرآوازه و مورد احترام در قبیله ی مبارزان و سیاست ورزان و ظلم ستیزان بود. شادروان مرحوم دکتر صدر حاج سید جوادی، چهره ی مقاوم و استواری بود که حدود ۷ دهه از عمر با برکت خود را در متن تحولات و فراز و فرودهای اجتماعی این مرز و بوم - از نهضت ملی گرفته تا انقلاب اسلامی - به صورتی فعال و شایسته، همراه و همگام با مبارزات و مطالبات حق طلبانه مردم سپری نمود.
حافظه ی تاریخی مبارزان سیاسی ملت ایران، در نیم قرن اخیر، سیمای نجیب فقید سعید مرحوم صدر حاج سید جوادی را در تراز نام های ماندگار بزرگانی چون مهندس مهدی بازرگان و دکتر یدالله سحابی به نیکی ثبت نموده و خاطره ی بزرگی و جوانمردی و غمخواری او را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد.

"او" امروز درد و رنج زمانه را فرو نهاده و با امیدواری به فضل و رحمت پروردگار، به سرزمین نور و رهایی و امنیت رهسپار گشته است، هر چند یاران و همفکران را در غربت و فراق خویش تنها گذارده است.

اینجانب فقدان بزرگمرد عرصه ی اخلاق، سیاست و آزادیخواهی را به همه ی حق طلبان و مهرورزان تسلیت گفته و برای روح متعالی او در پیشگاه خداوند رحمان و رحیم، علو درجات را مسالت می نمایم.

عبدالله نوری
دوازدهم فروردین ماه ۱۳۹۲

پیام تسلیت محسن کدیور

در پی درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی، محسن کدیور پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام آمده است:" نامه های مشفقانه‌ی صدر حاج سید جوادی به مسئولان جمهوری اسلامی بویژه مقام رهبری در دوران جنبش سبز از اسناد ماندگارِ مبارزه‌ی ملت ایران بر علیه قانون شکنی و خودکامگی است. به گزارش جرس متن این پیام بشرح زیر است:

در سوگ پیش کسوت آزادی خواهی

مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّـهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

دکتر سید احمد صدر حاج سیدجوادی حقوق دان متهعد پس از عمری خدمت به خلق و خالق دعوت حق را لبیک گفت. برای این مؤمنِ متقیِ مهذب رحمت و رضوان و برای بازماندگان معزز ایشان صبر و اجر مسئلت دارم.

صدر حاج سید جوادی از پیش کسوتان آزادی خواهی و مبارزه‌ با استبداد سکولار و استبداد دینی بود. او در دوران مبارزه با طاغوتِ قبل از انقلاب وکالت بسیاری از مبارزان را برعهده داشت، طرفه آنکه در سن ۸۶ سالگی توسط برخی از همان موکلانِ به قدرتِ عالیه رسیده به جرم انتقاد و نهی از منکر بر خلاف قانون زندانی شد و تحت فشار قرار گرفت. صدرحاج سیدجوادی بازمانده‌ی نسل پاکانی از قبیل مهدی بازرگان، یدالله سحابی و سید محمود طالقانی بود، آنها که نهضتشان برای خدا، دینداریشان مخلصانه و سیاست ورزیشان اخلاقی بود. نامه های مشفقانه‌ی صدر حاج سید جوادی به مسئولان جمهوری اسلامی بویژه مقام رهبری در دوران جنبش سبز از اسناد ماندگارِ مبارزه‌ی ملت ایران بر علیه قانون شکنی و خودکامگی است. شرکت در مراسم تشییع و ترحیم آن مرحوم ادای دین به مجاهدتهای وطن خواهانه‌ی او و بزرگداشت آزادی خواهی و حق طلبی است.

محسن کدیور
۱۱ فروردین ۱۳۹۲


متن پیام تسلیت حسن یوسفی اشکوری


در ادامه پیامهای تسلیت به مناسبت درگذشت دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، حسن یوسفی اشکوری با انتشار پیامی ضمن تسلیت این ضایعه، خاطرنشان کرد که مرحوم حاج سید جوادی در "آمیختن دین و علم و اخلاق و سیاست"، همتای بزرگانی چون بازرگان و سحابی ها و طالقانی و منتظری بود و این خصوصیات بارز او میراث مهمی برای نسل امروز و فرداهاست."

به گزارش جرس، حسن یوسفی اشکوری، محقق نواندیش دینی، در پیام خود تصریح کرد که دلیری و استواری مرحوم صدر حاج سید جوادی در برابر بیدادها و بیداگران زمانه و دفاع از حقوق ملت نیز از شاخصه های برجسته و ماندگار وی بود.

متن پیام حسن یوسفی اشکوری به مناسبت ضایعه درگذشت دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، فعال با سابقه نهضت ملی ایران به شرح زیر است:

به نام «او» که از اوییم و به او باز می گردیم

درگذشت مرد دین و سیاست و آزادیخواهی و وطن دوستی و عدالت طلبی زنده یاد دکتر احمد صدر حاج سید جوادی موجب تأسف شد. بی گمان «مرگ چنین خواجه ای نه مرگی است خرد». حاج سید جوادی به دلیل عمری دراز و حضور فعال در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی و حقوقی و اشتغال در امور مهم کشوری و مدنی مانند وزارت و وکالت و علم و فرهنگ خود نمونه ای از تاریخ مجسم زمان ما بود. او هم در آفرینش هفت دهه از تاریخ پرشور و پر فراز و نشیب اخیر میهن شرکت فعال داشت و از این رو تاریخ ساز بود و هم تحت تحولات زمانه پس از مشروطیت قرار داشت و به این اعتبار آئینه تاریخ معاصر ما از از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی و تا دوران اخیر به شمار می آمد.
با این همه از جهت دیگر نیز حاج سید جوادی دارای اهمیت است و باید از او آموخت. او سیمایی نجیب و مهربان داشت و فروتنی و اخلاق مداری او به واقع مثال زدنی بود. آمیختن دین و علم و اخلاق و سیاست را به نحو سازگار با هم از کمتر کسی در جامعه پر تناقض ما بر می آید. او از این نظر همتای بزرگانی چون بازرگان و سحابی ها و طالقانی و منتظری بود. این خصوصیات بارز او میراث مهمی برای نسل امروز و فرداهاست تا با استواری راه دراز و پر خطر و خطیر آزادی خواهی را بپیماید. دلیری و استواری او در برابر بیدادها و بیداگران زمانه و دفاع از حقوق ملت نیز از شاخصه های برجسته و ماندگار زنده یاد حاج سید جوادی بود.
درگذشت این دوست کهن سال، که به واقع برای همه و از جمله خانواده بزرگ ملی-مذهبی پدری مهربان و امیدآفرین بود، را به خانواده پر افتخار حاج سیدجوادی، فرزندان، و به ویژه نویسنده و روشنفکر نامدار دکتر علی اصغر حاج سید جوادی، تسلیت و تعزیت می گویم. برای آن بزرگ غفران و رحمت الهی طلب می کنم و برای بازماندگان شکیبایی و پاداشی نیکو.

12 فروردین 1392

حسن یوسفی اشکوریبنی صدر: ایران به کهن سال مردی می نازد که به عهد خود با او وفا کرده است

ابولحسن بنی صدر نخستین رئیس جمهور ایران بعد از انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی پیام تسلیتی منتشر کرد.


آقای بنی صدر در پیام خود با ستایش از یک عمر مبارزه صدر سید جوادی و ایستادن بر اصول استقلال و آزادی درگذشت وی را به خانواده ، مردم ایران و نهضت آزادی ایران تسلیت گفته است.


متن کامل این پیام به نقل از صفحه فیس بوک وی به شرح زیر است:


صبحگاه یک شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۲، آقای احمد صدر حاج سید جوادی، مردی درگذشت که ۸۰ سال در مبارزه زیست. تمامی این قرن، ایستادگان بر اصول استقلال و آزادی، با استبدادیان وابسته، رویاروی بوده اند و هستند. هریک از آنها که بر آرمان زندگی در استقلال و آزادی ایستاده اند، در یکی از صحنه های مبارزه با فساد و جنایت و خیانت، فعال بوده اند. کم شمار آنها بودند و هستند که، در هر سه عرصه، به مبارزه ایستاده اند. احمد صدر حاج سید جوادی، بدین خاطر که قاضی بود، در عرصه فساد و جنایت سیاسی، و از این نظر، که در جنبش ملی ایران به رهبری مصدق شرکت داشت، در عرصه سیاسی، همه عمر، با استبدادیان، رویارو بود.


بنا بر این که در ۱۲۹۶ به دنیا آمده و در ۱۳۹۲ چشم از جهان فرو بسته است، زندگی او تاریخ نزدیک به یک قرن استقامت، یک قرن ابتلا در پرحادثه ترین قرن ها است. زندگی وقتی ایستادن برحق می شود، همه روزش، روزهای ابتلا است و او کسی است که کهن سال ترین مبارز و پیروز در ابتلاها گشت. اینک، در حالی روی در نقاب خاک وطن می کشد، هم او سرفراز است که در آزمون ها، کامیاب گشته است و هم ایران که به کهن سال مردی می نازد که به عهد خود با او وفا کرده است.


در گذشت او را به خانواده حاج سید جوادی و مردم ایران و نهضت آزادی ایران تسلیت می گویم


ابوالحسن بنی صدر
اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشور

غروب عمری قرین عزت و آبرو،
با هفتاد سال دفاع ازسنگرآزادی و حقوق مردم

احمد صدر حاج سید جوادی، سالخورده ترین مبارز سیاسی ایران، پس از ۹۶ سال عمر پر برکت، که قریب هفت دهه آنرا با خوشنامی و خدمتگزاری کم نظیر به ملت ایران سپری کرده و "صدر و سید سیاستمداران" بود، صحنه حیات را ترک کرد.

این پیر پرتوان و پارسا که به حق می توان او را به دلیل حضور پر رنگ و تلاش بی وقفه اش در صحنه مبارزات ملت ایران برای کسب آزادی و حاکمیت ملت، " آینه مبارزات دو نسل " نامید، نه تنها بزرگ خاندان سیاسی نهضت آزادی ایران، بلکه بزرگمرد آزادی خواهان وطن به شمار می رفت و تا آخرین رمق روزهای حیات پر برکتش در بستر بیماری، با نوشتن نامه های انتقادی سرگشاده به رهبری نظام، شجاعانه از حقوق مردم دفاع کرد و نماد: " قدرت مقاومت به رغم کهولت" شد.

سنگربان سالخورده دفاع از حقوق ملت ایران، که دانش آموخته حقوق سیاسی و قضائی از دانشگاه تهران و دارای دکترای حقوق سیاسی از فرانسه بود در دفاع ازحقوق بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی پیش و پس از انقلاب سرآمد بود و رهبری و بسیاری از حاکمان استبداد دینی امروز مدیون لایحه های دفاعی او در دوران استبداد سلطنتی هستند.

سوابق جدی سیاسی آن مرحوم از پیوستنش به نهضت ملی ایران به رهبری دکتر مصدق آغازشد. با کودتای آمریکائی- انگلیسی- درباری ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ نامبرده به اتفاق جمعی از آزادیخواهان ملت، "نهضت مقاومت ملی ایران" را که سازمانی نیمه علنی، نیمه زیر زمینی بود تشکیل دادند که تا ۷ سال بار مقاومت را به دوش داشت. با تاسیس "نهضت آزادی ایران" در سال ۱۳۴۱ ایشان به موسسان این حزب پیوست و به خاطر همین سوابق و خدمات، در آستانه پیروزی به عضویت "شورای انقلاب" درآمد. آقای حاج سیدجوادی به عنوان وزیر کشور و وزیر دادگستری در دولت موقت و پس از آن به عنوان نماینده مردم قزوین در اولین مجلس شورای اسلامی خدمات بزرگی به ملت عرضه کرد.

آن صدرسیاستمدان صادق، که با انحراف انقلاب از اهداف اولیه خود، حقوق ملت را قربانی شده در پای بت استبداد دینی و ولایت مطلقه فردی می دید، از همان مجلس نخست به فراکسیون اقلیت منتقد پیوست و در این ثلث قرن هرگز در حمایت از حقوق مردم مندرج در قانون اساسی و دفاع از آزادی ملت کوتاه نیامد. او در اواخر عمرش در نامه ای به ملت ایران به عنوان عضوی از شورای انقلاب، صادقانه از وقایع سه دهه اخیر این چنین عذرخواهی کرد:
" آنچه در این لحظات برای راقم این سطور تاسف انگیزبوده و جای عذرخواهی دارد، نه مبارزه با نظام خودکامه پهلوی، یا همکاری با روحانیت، یا پذیرش مسئولیت، یا واگذاری قدرت به تشنگان آن (استعفا) است ... ضمن اعتقاد کامل به اصالت انقلاب مردمی ۱۳۶۷ و آرمان های آن و دفاع از عملکرد نهضت آزادی ایران در خلال پیروزی انقلاب و پس از آن، بابت کوتاهی، قصورو یا ناتوانی خود، به عنوان احدی از اعضای شورای انقلاب و دولت موقت، در راستای ممانعت از عدول حاکمیت از آرمان های تاریخی ملت ایران عزر خواهی می کنم"
"اگر ما پس از پیروزی انقلاب، همچنان شانه به شانه ایستاده و دست در دست هم، استبداد را نشانه گرفته بودیم و مشکلات را در سقوط شاه خلاصه نمی دیدیم، امکان بازتولید استبداد و فروافتادن از استبداد سیاسی به استبداد دینی به این سان راحت و کم هزینه صورت نمی پذیرفت".


آنها هدفدارانی بودند که صحنه حیات را خالی کردند، دستاورد آنان متعلق به خودشان و دستاورد شما متعلق به شماست، شما از عملکرد آنان بازخواست نمی شوید( امروز مسئول ایفای نقش خود هستید) سوره بقره آیه ۱۳۴
اعضاء و علاقمندان نهضت آزادی ایران در خارج کشور
(۱۲ فروردین ۱۳۹۲).


پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید

به مناسبت درگذشت زنده یاد دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی، فعال دیرپای ملی مذهبی، شورای هماهنگی راه سبز امید بیانیه ای صادر کرد و این ضایعه را تسلیت گفت.

به گزارش جرس، شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به ملت ایران، خانواده‌ محترم حاج سیدجوادی، و یاران آن مرحوم در نهضت آزادی ایران، همراهان جنبش سبز را به حضوری در خور آن عزیز، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تداوم بخشیدن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرا خوانده است.

متن این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار جرس قرار گرفته، به شرح زیر است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ؛ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا »؛ «از میان مؤمنان مردانى‏اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند؛ برخى از آنان به شهادت رسیدند و برخى از آنها در همین انتظارند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکردند.» (سوره احزاب، آیه ۲۳)


دکتر احمد صدر حاج سیدجوادی، کنشگر دیرپای آزادی و مردم‌سالاری و مدافع دیرین حقوق بشر و استقلال ایران، چشم بر جهان فروبست. دکتر حاج سید جوادی، به گواهی دوست و مخالف، ارجمله کنشگران اخلاقی‌، منصف‌، صبور، صادق و مومن ایران بود؛ آن که درگذشت‌اش به‌ ضایعه‌ای نه چندان قابل جبران مبدل می‌شود.
بیش از شش دهه حضور پیوسته‌ و موثر دکتر حاج سیدجوادی در متن جامعه مدنی ایران، و برای دفاع از حقوق بشر و آزادی و دموکراسی و استقلال ایران، وی را به ناظری دلسوز و داوری شایسته مبدل ساخته بود.

زنده‌یاد حاج سیدجوادی از نهضت ملی شدن صنعت نفت، و همسو با روش و بینش سیاسی و اجتماعی دکتر محمد مصدق، فعالیت‌های وطن‌دوستانه‌ی خود را آغاز کرد. او بعدتر در نهضت مقاومت ملی و نهضت آزادی ایران ـ کنار یاران آزادی‌خواه و دین‌باوری چون زنده‌یادان مهندس مهدی بازرگان، دکتر یدالله سحابی و آیت‌الله طالقانی ـ تلاش‌های خود را برای مبارزه با استبداد و خودکامگی، مجدانه پیگیر شد.

وکیل مدافع حقوق بشر در حاشیه‌ی مبارزات انقلابی مردم ایران برای تغییر نظام شاهنشاهی، از پایه‌گذاران جمعیت دفاع از آزادی و حقوق بشر ـ در کنار ایران‌دوستانی چون شادروان دکتر اسدالله مبشری ـ شد.
دکتر حاج سیدجوادی همچنین وکالت بسیاری از فعالان سیاسی و روحانیان مبارز (ازجمله مرحوم آیت‌الله منتظری) را برعهده داشت.

عضو شورای انقلاب، وزیر کشور و دادگستری در دولت موقت مرحوم مهندس بازرگان، و نماینده دور نخست مجلس شورای اسلامی، در دفاع از حقوق اساسی ایرانیان و مقابله با اقتدارگرایی و نقد خودکامگی، دچار رنج‌هایی نه چندان اندک شد. چنان‌که حتی در 84 سالگی بازداشت و روانه‌ی سلول انفرادی شد. بعدتر، دادگاه انقلاب، «سرپرست دائره المعارف تشیع» را در 90 سالگی به ممنوع الخروج شدن از کشور، محکوم کرد.
نامه‌های سرگشاده و انتقادی وی خطاب به مسئولان ارشد جمهوری اسلامی، و همراهی آن مرد آزاده و ایران‌دوست با جنبش سبز مردم ایران، چون دیگر کوشش‌های مدنی و حقوق بشری ایشان، از یاد نارفتنی است.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به ملت ایران، خانواده‌ محترم حاج سیدجوادی، و یاران آن مرحوم در نهضت آزادی ایران، همراهان جنبش سبز را به حضوری در خور آن عزیز، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تداوم بخشیدن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرامی‌خواند؛ مشی و روشی که دغدغه‌ی آزادی و آبادی ایران دارد و رعایت حقوق بشر.

شورای هماهنگی راه سبز امید
11فروردین 1392پیام تسلیت سازمان ادوار تحکیم وحدت در پی درگذشت دکتر صدر حاج سید جوادی

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در پی درگذشت دکتر سید احمد صدر حاج سید جوادی، کهنسال ترین مبارز سیاسی کشور و عضو شورای انقلاب، پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش ادوار نیوز، در این پیام تسلیت با اشاره به سهم و تلاش صدر حاج سید جوادی و همسنگرانش در مسیر مبارزات آزادی خواهانه ملت ایران، ابراز امیدواری کرد که شخصیت سترگ و منش والای وی در زندگی پر فروغش الگو و سرمشق نسل جوان قرار گیرد.

متن این پیام تسلیت به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

آن عاشقان شرزه كه با شب نزيستند
رفتند و شهر خفته ندانست كيستند

فريادشان تموج شط حيات بود
چون آذرخش در سخن خويش زيستند

مرغان پر گشوده ي طوفان كه روز مرگ
دريا و موج و صخره بر ايشان گريستند

درگذشت مرد خستگی ناپذیر عرصه مبارزه، که عمر گرانمایه خود را صرف تحصیل، مبارزه با ظلم و بی عدالتی و دفاع از حقوق مردم و اعتلای میهن نمود تاثر و تالم فراوانی را بر دلهایمان نشاند.

دکتر احمد صدرحاج سید جوادی مردی نیکنام از تبار بازرگان و طالقانی و سحابی ها با صداقتی کم یاب به سالیان سپری کرده در تاریخ معاصر ایران می نگریست و با بینش و استواری مثال زدنی با وجود ظلم و بی عدالتی و نامروتی های روا داشته شده در حق وی همراهانش و مردم رنج دیده ایران اما همچنان پرتوی امید را در دلهای همگان می تاباند و به ما درس استقامت و پایداری می داد.

این پیر فرزانه در این واپسین روزهای عمر پر برکت خود چه نیکو به مبارزان راه آزادی به ویژه نسل جوان اندرز داده بود که: «مبادا سختی‌های روزگار موجب دل‌سردی و ناامیدی شما شود که البته باید به گسترش و تعمیق ظرفیت‌های اخلاقی و روحی شما و ایجاد انگیزه، توان و خواستی مضاعف در پیگیری مطالبات تاریخی ملت عزیز ایران بیانجامد و این نکته را پدر پیری با شما در میان می‌گذارد که اگرچه رنج بیش از هفتاد سال تلاش و حضور در عرصه‌‌ی اجتماع و سیاست، تنش را رنجور داشته و جانی خسته برایش باقی گذاشته است، اما بیش از هر زمان دیگری به آینده‌ی ایران و تحقق آزادی و دمکراسی باور داشته و امیدوار است و از همین رو تاکید مجدد دارم که در مسیر سبزی که پیش رو دارید، پیوندها را مستحکم‌تر و با اتحاد و هم‌دلی پیش روید... »

سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) از سوی کلیه اعضای خود و همچنین از طرف اعضای دربندش، فقدان این مبارز نستوه را به مردم ایران، خانواده محترم و معزز صدر حاج سید جوادی و همچنین خدمت برادر عزیز جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی، دبیرکل محترم نهضت آزادی ایران و همراهانشان تسلیت و تعزیت می گوید و برای آن فقید سعید طلب علو درجات در بارگاه باریتعالی و برای مردم ایران رهایی و آرامش را مسئلت دارد.

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت)
دوازدهم فروردین یک هزار و سیصد و نود و دو


بیانیه کنشگران ملی-مذهبی خارج از کشور: احمد صدرحاج سیدجوادی تجسم تاریخ معاصر است
کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور طی بیانیه ای درگذشت مرحوم احمد صدر حاج سیدجوادی را تسلیت گفتند.


در بخشی از این بیانیه آمده است:


صدر حاج سید جوادی کمی کمتر از یک سده زیست و با توجه به زندگی پر بار و اثرگذارش و با حضور مستمر در عرصه های مهم سیاسی و علمی و فرهنگی و حقوقی به واقع تجسم تاریخ معاصر است.


در بخش دیگری ازاین بیانیه گفته شده:در شهامت اخلاقی او همین بس که در سال گذشته با انتشار بیانیه ای از مردم "بابت کوتاهی، قصور، و یا ناتوانی خود به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب و دولت موقت در راستای ممانعت از عدول حاکمیت از آرمان های تاریخی ملت ایران" پوزش خواست. تجربه زندگی پر ثمر حاج سید جوادی منبعی غنی برای شناخت تاریخ معاصر ایران و درس بزرگی برای نسل امروز و فرداها در مسیر دستیابی به آزادی و عدالت است.متن کامل این بیانیه به گزارش سایت ملی- مذهبی چنین است:


من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و مابدّلوا تبدیلا (احزاب، ۳۳)


بی گمان احمد صدر حاج سیدجوادی از نیک مردانی بود که عمری دراز اما با برکت و عزت و مسئولیت زیست و بر پیمانی که با خدای خود و مردم وطن بسته بود استوار و پایدار ماند و در اوج سرفرازی و مسئولیت پذیری به دیار باقی شتافت و به حق پیوست.


صدر حاج سید جوادی کمی کمتر از یک سده زیست و با توجه به زندگی پر بار و اثرگذارش و با حضور مستمر در عرصه های مهم سیاسی و علمی و فرهنگی و حقوقی به واقع تجسم تاریخ معاصر است. وی میراث دار جنبش مشروطیت و از وفاداران به آرمانهای آن و نیز از یاوران رهبر نهضت ملی دکتر محمد مصدق بود و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ در نهضت مقاومت ملی فعالیت داشت. در آغاز دهه چهل همراه با دیگر شخصیت های ملی- دینی معاصر زنده یادان طالقانی، بازرگان و سحابی ها نخستین حزب مدرن با گرایش اسلامی، یعنی نهضت آزادی ایران را بنیاد نهاد. سالیانی دراز در مسئولیت های مهم قضایی و کانون وکلا ایفای نقش کرد و به ویژه در دو دهه آخر رژیم پهلوی به عنوان وکیلی معتبر و خوش نام، وکالت شماری از فعالان سیاسی و مبارزان استبداد ستیز را بر عهده گرفت. این نوع تلاشهای او در حد خود سهم مهمی در پاسداری از حقوق و کرامت انسان و چیرگی بر استبداد و گسترش و تعمیق آزادیخواهی داشت. در جریان تحولات انقلابی ۵۶-۵۷ از فعالان و پیشگامان بود و از این رو پس از پیروزی در عالی ترین مسئولیت ها به یاری انقلاب برخاست و در حد خود کوشید آشفتگی ها به سامان شود. در مجلس اول به نمایندگی مردم قزوین برگزیده شد و در فراکسیون نهضت آزادی فعالیت قانونی و منتقدانه در برابر نظام حاکم داشت. در سه دهه اخیر، به رغم کهولت سن و ناتوانی، در جمع رهبران نهضت آزادی و جریانهای مختلف حقوق بشری و دموکراسی خواهی همواره حضوری اثرگذار داشت. در همین دوران چند بار بازداشت شد و انواع رنج ها را تجربه و تحمل کرد. با این همه لحظه ای از پای ننشست. از کارهای فرهنگی زنده یاد حاج سید جوادی سرپرستی سازمان دایره المعارف تشیع بود.


احمد صدر حاج سید جوادی را می توان با شش ویژگی برجسته وصف کرد و ستود: وطن خواهی، آزادیخواهی، قانون گرایی، دلیری، استواری و اخلاق مداری در تمام عرصه ها. او تا آخرین لحظه از نقد وضع موجود و نفی استبداد دینی حاکم بر میهن باز نایستاد و همواره از هر طریق ممکن به مسئولان مسئولیت ناشناس هشدار داد و راه نمود. در شهامت اخلاقی او همین بس که در سال گذشته با انتشار بیانیه ای از مردم "بابت کوتاهی، قصور، و یا ناتوانی خود به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب و دولت موقت در راستای ممانعت از عدول حاکمیت از آرمان های تاریخی ملت ایران" پوزش خواست. تجربه زندگی پر ثمر حاج سید جوادی منبعی غنی برای شناخت تاریخ معاصر ایران و درس بزرگی برای نسل امروز و فرداها در مسیر دستیابی به آزادی و عدالت است.


درگذشت این پیر سیاست، دین و اخلاق موجب تأسف شد. «کنشگران ملی- مذهبی» فقدان این آموزگار پر ارج را به خانواده معزز حاج سید جوادی (به ویژه دکتر علی اصغر حاج سیدجوادی)، فرزندان، نهضت آزادی ایران و دبیر کل آن دکتر ابراهیم یزدی و عموم مردم ایران تسلیت و تعزیت می گوید. برای آن بزرگ غفران و رحمت الهی و برای مردم ایران رهایی و آزادی آرزوی می کنیم.


۱۱ فرورین ۹۲


کنشگران ملی-مذهبی خارج از کشور

خانواده آیت الله طالقانی: آنچه ازصدرحاج سیدجوادی یادگار ماند جزعشق به دین و کشور نبود

خانواده مرحوم آیت الله طالقانی نیز در پیامی درگذشت احمد صدرحاج سیدجوادی را به خانواده و بازماندگان آن مرحوم تسلیت و از خداوند متعال برای آنان طلب صبر و شکیبایی نمودند.
به گزارش جرس، متن کامل پیام تسلیت خانواده آیت الله طالقانی بدین شرح است:

به نام خدا
«إنا لله وإنا إليه راجعون»
احمد صدرحاج سیدجوادی مردی مبارز و آموزگاری از دیار پاکدامنان و نیک سیرتان بود که عمر خویش را در مسیر حق و حقیقت و انصاف صرف نمود و آنچه از او به یادگار ماند جز نام نیک و کوله‌باری از معرفت و عشق به دین و کشور نبود. این مرد شریف و صبور با وجود سختی‌های فراوان و رنج و جفایی که طی سالها فعالیت سیاسی و مدنی متحمل شد لحظه‌ای دست از تلاش و استقامت برنداشت و تا واپسین روزهای حیات چون معلمی سخت‌کوش و پدری دلسوز آنچه را به خیر و صلاح مردم و جامعه می‌دید فارغ از هیچ ترس و هراسی به زبان می‌آورد و گوشزد می‌کرد. فقدان او آنهم در بهار طبیعت غم و اندوه فراوانی در دل‌ دوستان و یارانش بر جای گذاشت. از خدواند متعال رسیدن به درجات متعالی برای روح آن بزرگمرد و صبر و بردباری را برای خانواده و نزدیکان مرحوم احمد صدرحاج سیدجوادی آرزومندیم.

چشم انتظار مقدم آزادی و بهاردر اوج فاجعه به تماشا نشسته‌ایم، امروزِ خویش را به سیاهی کشیده‌ایم، دل‌خوش به روشنایی فردا نشسته‌ایم.
خانواده و فرزندان آیت الله طالقانی
یازده فروردین 1392 خورشیدی

پيام تسليت خانواده‌های فروهر، مختاری، پوينده به مناسبت درگذشت احمد صدر حاج سيدجوادی
ياد دکتر احمد صدر حاج سيدجوادی را گرامی می‌داريم و درگذشت اين مبارز شريف و محترم را به همگان و بويژه بستگان آن عزيز تسليت می‌گوييم.

در طی سال‌های پس از قتل عزيزانمان او از پايدارترين و صميمی ترين همراهان ما در دادخواهی بود و با بنيادگزاری کميته دفاع از حقوق قربانيان قتل‌های زنجيره ای تلاشی پيگير در اين راه کرد. اگرچه اين تلاش‌ها هنوز به نتيجه درخور نرسيده، اما به تعميق فرهنگ عدالت خواهی در ايران ياری رسانده است. با مرگ دکتر احمد صدرحاج‌سيدجوادی ما پشتييبان صديقی را از دست داده‌ايم.

يادش گرامی و اميدش به عدالت در دل‌های ما زنده باد.

خانواده‌های فروهر، مختاری، پوينده

پیام تسلیت هیات امنای قلعه ی احمدآباد
دریغ و درد که روح پر فتوح دکتر سید احمد صدر حاج سیدجوادی از پیشگامان نهضت ملی ایران و عضو هیات امنای قلعه ی احمد آباد، کالبد خاکی وا نهاد و به افلاک پرگشاد. ضمن عرض تسلیت به خاندان مکرم آن شادروان، به آگاهی تمام دوستان و علاقمندان و هم اندیشان و ملت شریف ایران می رساند،که پیکر پاک این کوشنده ی راستین راه مصدق، دوشنبه 12/1/1392 ساعت 9 صبح از بیمارستان آبان تشییع و در شاهزاده حسین قزوین به خاک سپرده خواهد شد.

روانش شاد و راهش پر رهرو باد

هیات امنای قلعه ی احمدآباد: دکتر محمود مصدق - دکتر نورعلی تابنده - دکتر احدی - مهندس علی اکبر معین فر - حسین شاه حسینی - خسرو سیف - دکتر فریدون سحابی

پیام تسلیت خانواده دکتر علی‌ شریعتی
امروز احمد صدرحاج‌سیدجوادی پیر قافلهٔ آزادی و استقلال، وکیل مدافع ملت و به تعبیر دکتر شریعتی «حجّت» حقوقی و اخلاقی ما، نماد دهه‌ها مداومت بر اصول و ارزش‌های انسانی و معنوی، همچون سلامت نفس، حسن نیت، خیرخواهی، صداقت، امانت، وفا، وثوق و... ، به دیدار حق شتافت و ما تنهاتر ماندیم. این پرواز را به همهٔ بازماندگان، فرزندان و بویژه برادر ایشان دکتر علی‌اصغر تسلیت می‌گوییم. یاد بزرگی‌های او همواره زنده خواهد ماند.

پیام تسلیت احمد منتظری به مناسبت درگذشت احمد صدر حاج سید جوادی
بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

حضور محترم خاندان بزرگوار و محترم صدر حاج سید جوادی

پس از سلام و تحیت؛ رحلت مرد تقوی و مبارزه، مردی از تبار نیکان و خدمتگزار دین و ملت جناب آقای دکتر احمد صدر حاج سید جوادی را تسلیت عرض می‌نمایم.

امیدوارم غفران و رضوان الهی شامل حال این شخصیت کم‌نظیر شود و با اولیاء‌الله محشور گردد.

ایشان عمر بابرکت خود را صرف تحصیل علم و مبارزه با بی‌عدالتی و دفاع از حقوق مردم و مظلومین کرد و ملاحظات عافیت‌طلبانه نتوانست او را به وادی توجیه و تسلیم بکشاند.

با کمال تأسف عده‌ای پس از رسیدن به قدرت و حکومتی که نتیجه زحمات همه مبارزین بود، نه تنها قدر او را نشناختند، بلکه به بهانه‌های واهی او را زندانی نمودند و در حقش جفاها کردند و هیچگاه از آن مرد شریف عذرخواهی ننمودند. امیدوارم مسئولین امر این فرصت را نیز از دست ندهند و با گرامیداشت شایسته این شخصیت بزرگ ملی مذهبی بخشی از جفای خویشتن را جبران نمایند.

او اینک در جوار رحمت حق آرمیده است و ماییم و پندآموزی از این همه فراز و فرود روزگار فانی؛ «ما اکثر العبر و اقل الاعتبار».

والسلام.
بیت آیت الله العظمی منتظری
احمد منتظری

پیام تسلیت محمدرضا عارف به مناسبت درگذشت احمد صدرحاج سید جوادی
درگذشت مرحوم جناب آقای احمد صدر حاج سید جوادی از پیشگامان انقلاب اسلامی و اولین وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران موجب تالم و تاثر فراوان شد. از خداوند منان می‌خواهم كه پاداش خیرخواهی‌ها و تلاش‌های او را با رحمت گسترده خود بهشت جاودان قرار دهد.

اینجانب این مصیبت را به خاندان معزز حاج سید جوادی و همه بستگان داغدار و دوستداران آن گرامی تسلیت عرض می‌كنم.

از خداوند منان برای آن فقید سعید آمرزش و رحمت و برای بازماندگان محترم صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.

محمدرضا عارف-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • علی اصغر حاج سید جوادی: برادرم همیشه اصلاح طلب بود
 • تسلیت ۳۸ زندانی سیاسی بمناسبت درگذشت صدرحاج سیدجوادی
 • پیام تسلیت محسن کدیور بمناسبت درگذشت احمد صدرحاج سیدجوادی/شرکت در مراسم آن مرحوم بزرگداشت حق طلبی است
 • پیام تسلیت خانواده آیت الله طالقانی: آنچه ازصدرحاج سیدجوادی یادگار ماند جزعشق به دین و کشور نبود
 • پیام تسلیت آیت‌الله صانعی بمناسبت درگذشت احمد صدرحاج سیدجوادی
 •  
  آخرین اخبار
 • همسر شهید باکری:شرط حماسه ۹۲،تعیین تکلیف حماسه سیاسی ۸۸ است
 • روز جمهوری اسلامی
 • پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت مرحوم سید احمد صدر حاج سید جوادی
 • پیام تسلیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به مناسبت در گذشت احمدصدر حاج سیدجوادی
 • حاکمیت رای مردم
 • علی سعیدی: سپاه با هرگونه دخالتی در انتخابات برخورد می کند/ سپاه را برای اشخاص هزینه نمی کنیم
 • فرشاد مومنی: باید از نفت و اقتصاد وابسته به آن رها شد
 • هاشمی رفسنجانی: معترضان و منتقدان به نتایج انتخابات ۸۸ وفاداران به جمهوری اسلامی هستند
 • افزایش یارانه در سه ماه اول امسال رسما ممنوع شد
 • چگونه یک کودتا شکست می خورد؟
 • عسگراولادی: حصر موسوی و کروبی از راهی که رهبری صلاح می داند برداشته شود
 • دستور پلیس فتا به کافی‌نت‌داران: اطلاعات هویتی کاربران را ثبت کنید
 • محرومیت موسوی و رهنورد از ملاقات و تماس تلفنی از اول فروردین
 • فشار اطلاعات بر سید ضیاء نبوی برای تکذیب نامه‌اش درباره محمدعلی عموری
 • رسیدن شاخص فلاکت ایران در سال 91 به مرز 44 درصد
 • رسیدن نرخ تورم شهری به ۳۱.۵ درصد
 • کسری نوری به پلاک صد شیراز منتقل شد/ادامه فشارهای قوه قضاییه بر دراویش
 • تشییع جنازه صدرحاج‌سیدجوادی صبح دوشنبه در تهران
 • مصطفی تاجزاده: وزیر غیرقانونی اطلاعات نوار جلسات برنامه ریزی علیه دولت خاتمی را منتشر کند
 • دعوتی متفاوت برای سید محمد خاتمی
 •