به روز شده: ۱۰:۰۸ تهران - دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۲

اعتراضات آنان جنبه اصلاحی دارد و با اصل مخالفتی ندارند

 هاشمی رفسنجانی: معترضان و منتقدان به نتایج انتخابات ۸۸ وفاداران به جمهوری اسلامی هستند

امروز: هاشمی رفسنجانی در سالگرد رفراندوم جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه معترضان بعد از انتخابات ۸۸ وفاداران به نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی بودند، حرکت آنان را اصلاحی خواند که با اصل نظام مخالفتی ندارند.

به گزارش کلمه، وی در خصوص اتفاقات سال ۸۸ بار دیگر تصریح کرد که معترضان یا منتقدان به نتایج انتخابات که به خیابانها آمدند، اکثریتشان به جمهوری اسلامی و قانون اساسی وفادار هستند. یک گروه هایی هم می آیند و شعارها و خواسته های دیگری دارند.

هاشمی رفسنجانی حضور گروه ها و دسته جات مختلف در اعتراضات مردمی را با تظاهرات انقلاب اسلامی مقایسه کرد و گفت: در آن زمان هم در میان دریای مردم که به سمت میدان آزادی می رفت و اکثریت راه امام را می خواستند استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند افرادی هم شعارهای خودشان را می دادند و خواسته های حزبی خود را مطرح می کردندکسی هم مخالفت نمی کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در تظاهرات سال ۸۸ هم یک عده ای می آمدند و شعارهایی دادند. اما اکثریت اعتراض کنندگان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، نظام جمهوری اسلامی را می خواهند و اعتراضات آنان جنبه اصلاحی دارد و با اصل مخالفتی ندارند.

وی در جریان اعتراضات مردمی در سال ۸۸ با دلجویی از آسیب دیدگان گفته بود: جمهوری اسلامی لفظ تشریفاتی نیست. هم جمهوری است و هم اسلامی. باید این دو با هم باشند. اگر هر یک از این دو آسیب ببیند، دیگر انقلاب و جمهوری اسلامی نخواهیم داشت.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرده بود که بخش بزرگی از مردم در نتیجه انتخابات تردید دارند و ما باد این تردیدها را از بین ببریم.


صدای متحجران بلندتر شده

اینک در سالگرد جمهوری اسلامی هاشمی رفسنجانی در خصوص شکل گیری جمهوری اسلامی به مخالفان رای مردم اشاره دارد و می گوید: متحجران همان موقع هم بود. بعضیها موافق جمهوریت هم نبودند، منتها صدای آنها خیلی رسا نبود، چون آنها در انقلاب شرکت نداشتند. الان در داخل ایران صدای متحجرین بلندتر شده‌است.

وی که بارها نسبت به خطر ساکتین انقلاب و مخالفان جمهوری اسلامی هشدار داده و گفته است: مسببین اوضاع کنونی و حامیان دیروزجریان مرموز تخریب دستاوردهای انقلاب کسانی هستند که وقتی مبارزان راستین این کشور در زندان‌های ستم شاهی شکنجه می‌شدند، گوشه عافیت‌طلبی گزیده بودند و این‌گونه توجیه می‌کردند که در زمان غیبت امام زمان(عج) هر پرچمی برای حکومت بلند شود، پرچم ضلالت است و حتی به مبارزین اعتراض می‌کردند جواب این ‌خون‌ها را که خواهد داد؟

هاشمی در سخنانی گفته بود: که مخالفان حکومت اسلامی و ولایت فقیه از قبل از انقلاب زمانی که مبارزه با شاه به مرحله خطر و جانفشانی رسید، تحت عنوان «ولایتیون» با برنامه و اعتقادات حضرت امام برای مبارزه و تشکیل حکومت اسلامی به مخالفت پرداختند.

وی با تبیین اعتقادات این گروه می گوید: «ولایتیون» اعتقاد داشتند تا ظهور امام عصر(عج) هیچ پرچمی تحت عنوان حکومت اسلامی به خصوص با نام اهل بیت(ع) نباید برافراشته شود که همین امر امام(ره) را بر آن داشت تا با تدریس درس ولایت فقیه در نجف این طیف را به حاشیه براند.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه، نظر منفی بنیانگذار جمهوری اسلامی با این طیف تا پایان عمر ادامه داشت، تصریح کرده بود: متأسفانه این طیف با نفوذ به برخی باندهای قدرت توانستند تحت شعارهای ظاهرالصلاح و اسلامی و البته عملکردهای ضداسلامی خود، ضربات خود را به انقلاب، نظام اسلامی و به خصوص رکن اساسی آن یعنی ولایت فقیه وارد آورند.

هاشمی رفسنجانی که به مناسبت روز جمهوری اسلامی گفت و گو می کرد، می گوید: اما قبل از پیروزی انقلاب هروقت بحث از شکل حکومت می‌شد، می‌گفتیم اصل حکومت مهم است، شکل آن را مردم باید انتخاب کنند. ما در این مورد چیزی از امام نشنیده ‌بودیم جز بحث های ولایت فقیه ایشان. ایشان از سال ۴۸ در نجف بحث ولایت فقیه را شروع کردند. مدتی طول کشید، بعد هم چاپ و منتشر شد. خب، معلوم شد که ایشان در همین نظام جمهوری «ولایت فقیه» را پذیرفته‌ اند
اختصاصی / hashemirafsanjani.ir - آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر اینکه « نظام جمهوری اسلامی نظر خاص امام (ره) و حاکی از پذیرش ولایت فقیه در قالب جمهوری» بود ، متحجران را مهم ترین دشمن تفکر "اسلام مردمی"برشمرد و گفت: متحجران در ابتدای پیروزی انقلاب هم بودند ولی چون در مبارزه نبودند فضای ابراز نظر نداشتند ولی امروز صدای آنها علیه جمهوری اسلامی بلندتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص چگونگی رفراندوم جمهوری اسلامی می افزاید: مردم خودشان انقلاب کرده‌ بودند؛ رهبری امام را با دل و جان پذیرفته‌ بودند، مشکلی هم نداشتند که با شورای انقلاب مدت ها کار بکنند، ولی امام یک «نظر خاصی» داشتند و معتقد بودند که ما هرچه زودتر کار کشور را به دست خود مردم بدهیم،« بهتر» است. مردم «خودشان» تصمیم بگیرند،« خودشان» فکر کنند، «خودشان» اجرا کنند و با نظام همراهی کنند و برایشان روشن باشد که کار، کار خودشان است، یعنی همان‌ که روح اسلام است و همان‌ که امروز دنیا مدعی است حکومت «مردم بر مردم» است. این سوالی که امروز شما می‌کنید را همان ماههای بعد از پیروزی معمولاً خارجی هایی که پیش ما می‌آمدند مطرح می‌کردند آنها می گفتند انقلاب ها معمولاً سالها می‌گذرد تا نظام شان را و قانون اساسی ‌شان را بنویسند و تصویب کنند. چرا شما اینقدر عجله کردید، باید تجربه بدست می‌آوردید و نظام های دنیا را بیشتر مطالعه می‌کردید. ما هم جوابمان همین بود که این خواست امام بود. امام در اولین صحبتی که در موقع نصب مهندس بازرگان به نخست‌وزیری موقت کردند ،همین ماموریت را به ایشان دادند که ایشان این دوره موقت را اداره کنند، مجلس تشکیل دهند و قانون اساسی را به تصویب برسانند. درست همین‌ها را می‌خواستند در زمان معین و کوتاه انجام دهند. بله، اگر صبر می‌کردیم شاید پخته‌تر از این می‌توانستیم قانون اساسی را بنویسیم که احتیاج به بازنگری بعد از ۱۰ سال نباشد. ولی فواید اینکه زود خود مردم را متصدی کار خودشان بکنیم بیشتر بود. اعتماد به مردم را خوب نشان داد. تجربه ما در این رابطه موفق بود. بعداً هم فرصت شد که قانون اساسی را تا آنجا که مایل بودیم اصلاح بکنیم.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در شورای انقلاب افزوده است: یعنی همان موقع وقتی می‌خواستیم نظام مان را شکل بدهیم و رفراندوم کنیم. در سوالی که باید از مردم بکنیم. در شورای انقلاب بحث می‌شد. جمعی می‌گفتند که فقط جمهوری، بعضی می‌گفتند جمهوری دموکراتیک، بعضی می‌گفتند جمهوری اسلامی. چون این در شعارهای مردم آمده بود و کسانی که در صحنه‌ها حاضر بودند و شعار می‌دادند " استقلال آزادی جمهوری‌اسلامی " و ما نهایتاً می‌خواستیم به رای مردم بگذاریم.کسی هم تا آن موقع مخالفت نمی‌ کرد. اسم های دیگری هم بود. وقتی که بحثهای مان را خدمت حضرت امام بردیم ایشان گفتند که ما جمهوری اسلامی را به رای می‌گذاریم. همین کار را هم کردند. یعنی با نظر ایشان بود. در آن موقع ایشان هنوز آنطور نبودند که در این‌ گونه مسائل نخواهند دخالت کنند، نظرشان را می‌دادند کسی هم با نظر ایشان مخالفت نمی‌کرد. اکثریت شورا هم همین را می‌خواستند. منظور ما هم همین بود. یعنی هم باید در چارچوب اسلام باشد، هم جمهوری باشد، یعنی باید رای مردم باشد. چون فرض ما براین بود که ملت ما مسلمان است، انقلابمان اسلامی است و شروع نهضت هم برپایه اسلام بود، خواست مردم هم همین بود. ما می‌خواستیم هم مردم را داشته‌باشیم و هم اسلام را مردم هم همین را می‌خواستند و رای بالایی هم دادند.

هاشمی رفسنجانی در مورد مخالفان جمهوری اسلامی می افزاید: عده‌ای جمهوری بدون اسلام می‌خواستند که آنها هم خودشان سکولار نبودند ولی می‌گفتند همین کلمه کافی است. عده‌ای هم بودند که خیلی صریح می‌گفتند همین کلمه کافی است، متحجران همان موقع هم بود. بعضیها موافق جمهوریت هم نبودند، منتها صدای آنها خیلی رسا نبود، چون آنها در انقلاب شرکت نداشتند. اما آن طرفی‌ها زیاد بودند. الان در داخل ایران صدای متحجرین مقداری از آنها بلندتر شده‌است. گرچه در فضای جهانی شاید آن صداها بلندتر باشد. ولی بله، با یک مقدار تفاوت همین جورها بود. راه ما همان جمهوری اسلامی است. در چارچوب اسلام و با نظر مردم.

متن کامل این مصاحبه را می توانید اینجا بشنوید-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • دعوتی متفاوت برای سید محمد خاتمی
 • خداحافظی پرحاشیه سفیر جمهوری اسلامی ایران از ترکیه
 • صادق لاریجانی خطاب به تیم احمدی نژاد: در انتخابات تخلف کنید، تحت تعقیب قرار می گیرید
 • بادامچیان هم از تقلب در انتخابات گفت
 • سخنگوی فارسی وزارت خارجه آمریکا: "دنبال تسلیم شدن جمهوری اسلامی نیستیم، آماده مذاکره ایم"
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: پیش‌بینی‌هایم در نامه سال ۸۸ به رهبری، قدم به قدم در حال وقوع است
 • حجت الاسلام و المسلمین محسن غرویان: حضور خاتمی در انتخابات 92 باعث "حماسه سیاسی" است
 • هاشمی رفسنجانی: بسیاری از مسایلی که مظهر فریبکاری بود، برای مردم روشن شده است
 • درخواست مجمع نمایندگان ادوار مجلس، برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم
 •  
  آخرین اخبار
 • فرشاد مومنی: باید از نفت و اقتصاد وابسته به آن رها شد
 • افزایش یارانه در سه ماه اول امسال رسما ممنوع شد
 • چگونه یک کودتا شکست می خورد؟
 • دستور پلیس فتا به کافی‌نت‌داران: اطلاعات هویتی کاربران را ثبت کنید
 • محرومیت موسوی و رهنورد از ملاقات و تماس تلفنی از اول فروردین
 • فشار اطلاعات بر سید ضیاء نبوی برای تکذیب نامه‌اش درباره محمدعلی عموری
 • پیام تسلیت محسن کدیور بمناسبت درگذشت احمد صدرحاج سیدجوادی/شرکت در مراسم آن مرحوم بزرگداشت حق طلبی است
 • رسیدن شاخص فلاکت ایران در سال 91 به مرز 44 درصد
 • رسیدن نرخ تورم شهری به ۳۱.۵ درصد
 • کسری نوری به پلاک صد شیراز منتقل شد/ادامه فشارهای قوه قضاییه بر دراویش
 • تشییع جنازه صدرحاج‌سیدجوادی صبح دوشنبه در تهران
 • پیام تسلیت خانواده آیت الله طالقانی: آنچه ازصدرحاج سیدجوادی یادگار ماند جزعشق به دین و کشور نبود
 • پیام تسلیت آیت‌الله صانعی بمناسبت درگذشت احمد صدرحاج سیدجوادی
 • مصطفی تاجزاده: وزیر غیرقانونی اطلاعات نوار جلسات برنامه ریزی علیه دولت خاتمی را منتشر کند
 • وزیرخارجه ایران: بارها به انگلیس گفته ایم که کاردارشان می تواند بیاید
 • از سرگیری صادرات طلا از ترکیه به ایران در قبال گاز
 • اخراج بهنام خدادادی از فعالین کارگری از فاز ۱۲ پارس جنوبی‎
 • در سال 2012 درآمد نفتی ایران کاهش 27 درصدی داشته است
 • آغاز سال بازار ارز با افزایش قیمت
 • نگهداری مهدی خزعلی در سلولی بدون هوای کافی در نودمین روز اعتصاب غذا
 •