به روز شده: ۰۸:۱۰ تهران - جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

علی باقری: جمهوری اسلامی آماده حل مشکلات در مذاکره با 5+1 است

امروز: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاریخ انجام دهمین دور از مذاكرات میان نمایندگان ایران و آژانس را 25 اردیبهشت اعلام كرد. همزمان معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در جمع نمایندگان كشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت:‌ ایران در گفت‌وگوهای آلماتی 2 تصریح كرد، آمادگی دارد تا برای حل و فصل موضوع هسته‌یی به طور كلی در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی با 1+5 كار كند تا نتیجه مورد توافق حاصل شود.

به گزارش اعتماد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاریخ انجام دهمین دور از مذاكرات میان نمایندگان ایران و آژانس را 25 اردیبهشت اعلام كرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از گیل تودور، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد: آژانس و ایران توافق كرده‌اند دور دیگری از گفت‌وگوها را در تاریخ 15 مه (25 اردیبهشت) در وین برگزار كنند.وی افزود كه « هدف از این نشست نهایی كردن یك رویكرد ساختاری برای حل مسائل باقی مانده مربوط به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌یی ایران است».

این نشست یك هفته پیش از انتشار گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌یی ایران و در آستانه نشست 3-7 ژوئن (17-13 خرداد) شورای حكام صورت می‌گیرد كه در آن بار دیگر مساله هسته‌یی ایران در دستور كار خواهد بود

. بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می‌رود در گزارش آژانس درباره ایران نشان داده شود كه ایران به گسترش برنامه هسته‌یی خود ادامه داده است.

از زمان انتشار گزارش نوامبر 2011 آژانس درباره ایران، تاكنون 9 دور از مذاكرات میان ایران و آژانس برگزار شده است.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفته است: مذاكرات بعدی ایران و آژانس 25 اردیبهشت در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود. سلطانیه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: روز سه‌شنبه (3 اردیبهشت) پس از چند دور رایزنی میان مقامات ایران و آژانس توافق شد تا مذاكرات بعدی دو طرف 25 اردیبهشت در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس در وین برگزار شود.

وی با اشاره به آمادگی ایران برای گفت‌وگو با آژانس اظهار كرد كه این توافق عزم سیاسی و حسن نیت ایران را برای همكاری با آژانس در راستای رفع ابهام‌ها و اثبات بی‌اساس بودن ادعاهای برخی كشورها و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران نشان می‌دهد.

دور قبلی مذاكرات ایران و آژانس بهمن‌ماه 1391 در تهران برگزار شد. همچنین ریاست هیات ایران در مذاكره با آژانس را علی‌اصغر سلطانیه بر عهده دارد و از سوی آژانس نیز هرمان ناكارتس، معاون مدیركل در امور پادمان‌ها، ریاست هیات را عهده‌دار است.

معاون شورای عالی امنیت ملی: سه راه حل پیش روی 1+5 قرار داده‌ایم
همزمان معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در جمع نمایندگان كشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت:‌ ایران در گفت‌وگوهای آلماتی 2 تصریح كرد، آمادگی دارد تا برای حل و فصل موضوع هسته‌یی به طور كلی در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی با 1+5 كار كند تا نتیجه مورد توافق حاصل شود.

علی باقری افزود:‌ چنانچه 1+5 در این مقطع آمادگی لازم را برای حل و فصل موضوع به طور كلی نداشته باشد، جمهوری اسلامی ایران آماده است تا گام‌ یا گام‌های ابتدایی را در این مسیر بردارد، مشروط بر اینكه طرف مقابل نیز آمادگی لازم برای برداشتن گام یا گام‌های متقابل هم‌وزن، هم‌جنس و همزمان را داشته باشد و حقوق جمهوری اسلامی ایران مصرح در معاهده ان‌پی‌تی به ویژه غنی‌سازی را به رسمیت بشناسد.

باقری با بیان اینكه ابتكار جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای آلماتی 2 و موافقت با چند مورد از پیشنهادهای 1+5 در آلماتی یك، بار دیگر بستر لازم را برای آزمون جدی اراده برخی قدرت‌ها به منظور شكل‌گیری عملی ایده «گفت‌وگو برای همكاری» فراهم كرده است، اظهار داشت:‌ با به اجرا در آوردن محورهای منتخب از پیشنهاد 1+5 در آلماتی یك، عملا نگرانی ادعایی برخی قدرت‌ها مرتفع می‌شود و دیگر هیچ توجیه و بهانه‌یی برای استمرار ادعای نگرانی درباره فعالیت‌های هسته‌یی صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران وجود نخواهد داشت.

باقری در ادامه با بیان اینكه سه گزینه پیش روی 1+5 قرار گرفته كه یكی از این راه‌ها را باید انتخاب كنند، گفت: حل و فصل موضوع به طور كلی در یك مرحله، حل و فصل گام به گام موضوع، عدم حركت به سمت جلو و عملا كنار گذاشتن پیشنهاد 1+5 در آلماتی یك از جمله راه‌های پیش روی 1+5 است.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: چنانچه 1+5 پیشنهادهای ایران در آلماتی2 را نپذیرد، عملا به این معنا است كه پیشنهاد خود در گفت‌وگوهای آلماتی‌یك را نیز كنار گذاشته است.

باقری تصریح كرد: جمهوری اسلامی با این درك كه راهبرد «گفت‌وگو - همكاری» تنها راهكار منطقی، سازنده و نتیجه‌بخش میان ایران و طرف مقابل است، به گفت‌وگوها به مثابه یك موضوع راهبردی می‌نگرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینكه متاسفانه برخی قدرت‌ها با تاكید بر راهبرد ناكام و بی‌نتیجه دو مسیریه «گفت‌وگو - فشار»، از مذاكرات صرفا استفاده ابزاری می‌كنند و به همین دلیل آنها مسوول اصلی عدم پیشرفت ملموس و جدی در مسیر گفت‌وگوها هستند، اظهار داشت: اكنون بیش از هر زمان دیگری این اطمینان حاصل شده است كه چنانچه برخی از اعضای 1+5 به الزامات «گفت‌وگو برای همكاری» پایبند می‌ماندند، قطعا امروز پیشرفت‌های بسیار زیادی در این مسیر حاصل گردیده بود.

وی در ادامه اظهارات خود افزود: در پایان گفتگوهای آلماتی 2، خانم کاترین اشتون در جریان کنفرانس مطبوعاتی به صراحت اعلام کرد اعضای 1+5 به پایتختهای خود رفته و پس از مشورت با مقام های خود، ظرف چند روز تصمیم آن ها به اطلاع آقای دکتر جلیلی خواهد رسید، اما اکنون پس از گذشت چند هفته از آن زمان، هنوز پاسخی دریافت نشده است.

از این رو چنانچه 1+5 گزینه های اول و دوم را نپذیرد، عملاً به این معنا است که پیشنهاد خود در گفتگوهای آلماتی یک را نیز کنار گذاشته است، از این رو باید به افکار عمومی جهان درباره این رویکرد و منطق رفتاری پاسخ گو باشد.

وی ادامه داد:جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تأکید می نماید که در قبال انجام تکالیف ناشی از عضویت در آژانس بین?المللی انرژی اتمی و نیز معاهده ان پی تی، صرفاً خواستار استیفای همه حقوق مصرح بویژه غنی سازی در این چارچوب و اعمال آن بر اساس نیازهای خود است.

باقری با بیان اینكه اکنون توپ در زمین 1+5 است اظهار داشت: از این رو 1+5 باید اولاً؛ اراده جدی خود را برای پیشرفت عملی در مسیر گفتگوها با انتخاب یکی از دو گزینه پیشنهادی ایران یعنی «حل و فصل کامل موضوع» «در یک مرحله» و یا حرکت «گام به گام» با اقدام های متقابل هم جنس، هم وزن و هم زمان ابراز کند، ثانیاً؛ عزم عملی خود را برای ورود به مذاکرات سازنده، جدی، محتوایی، مؤثر و نتیجه بخش با پای بندی عملی به الزام های گفتگو برای همکاری نشان دهد، ثالثاً؛ با پذیرش بی قید و شرط حقوق هسته ای ملت ایران در چارچوب معاهده ان پی تی به ویژه غنی سازی، خود را از اتهام عدم پای بندی به الزامات معاهدات بین المللی و برخورد گزینشی با موازین و مقررات بین المللی برهاند و رابعاً؛ با اعطای اختیار لازم به افراد شرکت کننده در مذاکرات برای پیشبرد گفتگوها، شائبه خرید زمان، فرار از گفتگو و یا انجام گفتگو با هدف صرفاً گفتگو را از خود دور نماید.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • 62 میلیون نفر جمعیت آینده ایران با شیب رشد کنونی
 • سوخت پروازهای دوبی از «نفت ایران» تامین میشود
 • وزیر دفاع در کمیسیون امنیت ملی: موشک هایمان نقطه زن شده اند
 • بریتانیا از پرداخت بدهی شل به ایران جلوگیری کرد
 • وزیر خارجه بریتانیا: به جای تشدید تحریم ایران باید تحریم های فعلی را به خوبی به اجرا گذاشت
 • وزیر دفاع آمریکا: ایران به یک اندازه برای آمریکا و اسرائیل تهدید به شمار می‌آید/تصمیم حمله به عهده اسرائیل است
 • آژانس بين المللی انرژی اتمی: استعفای دستیار آمانو تغييری در سياست های اين نهاد در قبال جمهوری اسلامی ايجاد نخواهد کرد
 • تذکر فیفا به اجرای مراسم اعدام در استادیوم های ورزشی در ایران
 • لنگر اندازی ناو های نظامی روسیه در بندرعباس
 •  
  آخرین اخبار
 • قطعی شدن افزایش قیمت بنزین/بنزین 1000 تومانی در جایگاه ها
 • مدیران مسئول مطبوعات به وزارت اطلاعات برای دریافت دستور عمل های انتخاباتی احضار شدند
 • امیر قلعه نوعی هم به احمدی نژاد اعتراض کرد: از مملکت، چمن آزادی سالم مانده بود که آن را هم خراب کردند
 • نامه ۳۱۵ تن از فرهنگیان به خاتمی: جراحت‌های ۸۸ هنوز التیام نیافته؛ اما نمی‌توان دست روی دست گذاشت
 • پرداخت حقوق کارگران ۶۰ واحد تولیدی استان قزوین به تعویق افتاد
 • فرمانده کل سپاه: سپاه در تمام عرصه های نظامی، امنیتی، فرهنگی،‌ سیاسی و اجتماعی باید حضور داشته باشد
 • رییس پلیس تهران: خودروهای بدحجابان سه هفته توقیف میشوند
 • دیدار جمعی از فعالان سیاسی،مدنی به همراه همسر تاجزاده با خانواده جمیله کریمی
 • جن گیر مشهور دولت در آستانه انتخابات به طور ناگهانی آزاد شد
 • هاشمی رفسنجانی: بداخلاقی‌ها نباید مانع مشاركت واجدان صلاحیت شود/ مقبولان نهراسند و شرکت کنند
 • صادق لاریجانی: در ایران اعدام سیاسی نداریم/انتخابات در ایران کاملا آزاد است
 • بهنود؛ کاظمیان و نگهدار چشم‌انداز انتخابات 92 را ارزیابی کردند/ سیاست‌ورزی جامعه‌محور یا حکومت‌محور
 • دستگیری مدیر فرهنگی ارشد دولت به اتهام مفاسد مالی و اخلاقی
 • علی شکوری راد :هنوز به حضور آقای خاتمی امیدوار هستیم
 • دغدغه‌های بخشی از جوانان اصلاح‌طلب در دیدار با خاتمی: منتظر چراغ سبز ملت باشیم، نه دیگران
 • میرحسین و رهنورد در منزل مهندس نقره کار در تداوم ممنوع الملاقاتی با فرزندانشان
 • در دیدار سفیر جدید ایتالیا با هاشمی رفسنجانی: فتوای رهبری فراتر از تعهد سیاسی است
 • واکنش فیروزآبادی به سفر خوزستان احمدی نژاد: جوسازی ایشان تشویش اذهان عمومی است
 • حمیدرضا جلایی‌پور: نمی‌توان فضای سیاسی کشور را یکدست کرد
 • عارف:با توجه به نام سال، امیدوارم مشکل برادران بزرگوارم موسوی و کروبی برطرف شود
 •