به روز شده: ۰۷:۱۸ تهران - سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۲

اظهارات اژه ای درباره پرونده مهدی هاشمی، مرتضوی، ستاربهشتی/پرونده فاضل لاریجانی5، 6 متهم دارد

امروز: پاسخ دادستان کل به ادعای زیباکلام / آخرین وضعیت پرونده بیمه ایران و فرزندان هاشمی و بدهکاران بانکی
سخنگوی قوه قضائیه در چهل و پنجمین نشست خبری خود در مورد اظهارات صادق زیباکلام، پرونده ستار بهشتی، پرونده سعید مرتضوی، پرونده مهدی و فائزه هاشمی و بدهکاران بانکی توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری مهر سخنگوی قوه قضائیه با اشار ه به عفو 1059 زندانی اظهار داشت: بعضی از این افراد حبس شان کاهش یافت و برخی نیز مجازات های غیر از زندان داشتند. همچنین ریاست قوه قضائیه مانند سالهای گذشته بخشنامه ای به سازمان زندانها ابلاغ کرد که در آستانه سال نو به زندانیانی که محکومان مالی غیر از کلاهبرداری بوده و یا در زندان وضعیت خوبی داشته و در صورت بیرون آمدن از مرتکب مفسده نمی شوند مرخصی داده شود. در این راستا بیش از 30 هزار نفر از مرخصی استفاده کردند.

محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ایران مبنی بر اینکه رئیس قوه قضائیه در مورد برخی از متهمان و پرونده ها بعد از صدور حکم اظهار نظر می کند و آیا این اقدام به پرونده تاثیر می گذارد، گفت: تاثیری ندارد زیرا ایشان توضیح قانونی می دهد و در مورد فرد اظهار نظر نمی کند.

زمان اجرای حکم اعدام متهمان فساد بانکی معلوم نیست

خبرنگاری از حجت الاسلام محسنی اژه ای در مورد زمان اجرای حکم پرونده فساد بانکی و آخرین یافته ها در این پرونده سئوال کرد که دادستان در پاسخ گفت: افرادی که حکم آنها قطعی شده از طرف دادگاه پرونده انان به اجرای احکام ارسال شد و اجرای آن نیازمند مقدمات است. برخی باید حبس شوند، برخی رد مال دارند و برخی هم مجازات و شلاق. زمان حکم را نمی توانم اعلام کنم.

وی افزود: البته گزارشاتی از گمرک به ما رسیده است که در حال رسیدگی هستیم.اگر ثابت شود تخلفی صورت گرفته ممکن است میزان جرایم افزایش یابد حتی احتمال تجدید محاکمه مفسدان هم وجود دارد. دادستان کل کشور ادامه داد: 11 متهم جدید این پرونده ، پرونده شان به تجدید نظر رفته و شعبه 36 هنوز نظر خود را اعلام نکرده است. تعدادی کیفرخواست جدید هم برای بانک صادرات و ملی صادر شده که منتظر نوبت دادگاه هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد سئوال یک خبرنگار با موضوع مرگ زائران ایرانی در حادثه جده گفت: این موضوع را وزارت امورخارجه و مجلس پیگیری می کند و هنوز گزارشی دست ما نرسیده است.
پرونده بیمه ایران همچنان در دیوانعالی

وی در مورد پرونده بیمه ایران هم گفت: پرونده در دیوان عالی است و هنوز رای صادر نشده است. الباقی متهمان و افراد این پرونده هم باید بگویم یا در دادسرا است یا در دادگاه ولی هنوز حکمی صادر نشده است.

آخرین مهلت به بدهکاران میلیاردی بانکها

محسنی اژه ای در پاسخ به اینکه نتیجه لیست بدهکاران بانکی چه شد گفت: با آنها صحبت کردیم. برخی رفتند تسویه کردند و برخی هم از ماده 29 استفاده کرده و با بانکها به توافق رسیدند ولی آنهایی که نرفتند احضار شده و برایشان پرونده تشکیل شد. در مجموع این افراد 800 نفر بودند که بالای یک میلیارد به بانکها بدهکار بودند. اگر ثابت شود نوسانات بازار موجب بدهی بوده به آنها زمان داده می شود در غیر این صورت برخورد قانونی خواهد شد. البته برخی هم بازداشت شده اند و برخی بانکها هم تا مردادماه به بدهکاران فرصت داده اند.
هنوز وقت دادگاه مهدی هاشمی تعیین نشده / پرونده دوم فائزه هاشمی باز است

دادستان کل کشور در مورد پرونده مهدی هاشمی هم گفت: امروز عصر با قاضی سراج صحبت کردم. ایشان پرونده را مطالعه کردند ولی هنوز تعیین وقت دادگاه نشده است. در مورد پروند فائزه هاشمی هم وی آزاد شدند ولی پرونده دیگری در موردحوادث داخل زندان دارند که تصمیم نهایی گرفته نشده است و حکمی هم هنوز صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: هر ساله در ایام تعطیل بخشنامه ای به دادستانها می زنیم که مراقب زمین های موات و بیت المال باشید. آنها هم بر اساس گزارش وزارت جهاد و راه و نیروی انتظامی عمل می کنند البته تا امروز هیچ گزارشی داده نشده است.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص پرونده تشکیل شده برای شهردار تهران گفت: علاوه بر پرونده شهردار تهران چند پرونده مشابه دیگر که از مجلس آمده است در حال رسیدگی است و هنوز این پرونده ها به حکم و قرار نهایی نرسیده است.

خبرنگار دیگری درباره تصادف مرگبار دیپلمات عربستان در تهران و مرگ دو زائر ایرانی در فرودگاه جده سئوال کرد که محسنی اژه ای در این باره گفت: موضوع مرگ دو زائر ایرانی در فرودگاه جده از سوی وزارت امورخارجه در حال بررسی است و من بعید می دانم که این دو ماجرا با هم در ارتباط باشد اما باید نتیجه تحقیقات وزارت امورخارجه به پایان برسد. در خصوص تصادف دیپلمات عربستانی در تهران نیز باید بگویم این فرد ممنوع الخروج شده و پرونده وی در دادسرا در حال رسیدگی است. در خصوص مستی وی در زمان حادثه نیز باید تحقیقات دادسرا به نتیجه برسد.

پرونده فاضل لاریجانی 5، 6 متهم دارد

خبرنگار دیگری در خصوص آخرین وضعیت پرونده فاضل لاریجانی پرسید که سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ گفت: این پرونده 5 ، 6 متهم دارد که از دو نفر آنها هنوز به طور کامل تحقیق نشده است. از سه نفر به طور کامل تحقیق شده و یک نفر هم احضار اما هنوز به دادسرا نیامده است. این فرد برای تهران نبوده است.

خبرنگار دیگری پرسید شنیده شده مدیر اخبار یکی از خبرگزاری ها به اتهام ارتباط با منافقین بازداشت شده است این موضوع صحت دارد که سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم.

سئوال بعدی خبرنگاران در خصوص بازداشت یکی از بدهکاران بزرگ بانکی بود که محسنی اژه ای در پاسخ گفت: در این رابطه بیش از یک نفر دستگیر شده است. بعضی ها هم احضار و با قرار قانونی آزاد شده اند.

خبرنگار دیگری پرسید چندی قبل نیز یکی از مفسدین اقتصادی اعدام شد اما اجرای این حکم باعث پیشگیری از تشکیل پرونده فساد بزرگ بانکی نشد آیا شما اجرای حکم اعدام را بهترین راه مقابله می دانید؟ دادستان کل کشور در پاسخ به این پرسش گفت بارها گفته ام که ما ملتزم به اجرای قانون به نفع همه هستیم و با گرایش های مختلف به پرونده نگاه نمی کنیم. قاضی می بیند جرمی اتفاق افتاده است یا نه. حال تحت چه عنوانی می باشد و مجازات آن چیست؟ قاضی بر اساس قانون حکم می دهد نه اینکه ببیند بعد از اجرای حکم چه کسی آن را نقد کرده و چه کسی از آن خوشش می آید. قرار نیست اگر مجازاتی صورت گرفت هیچ وقت دیگر آن جرم تکرار نشود اگر مجازات مطابق با قانون باشد در پیشگیری تاثیر داشته اما نمی توان گفت به طور صد درصد باعث جلوگیری از تکرار آن جرم می شود.
آخرین اخبار از پرونده ستار بهشتی

خبرنگاری درباره آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی و اظهارات وکیل او در خصوص طولانی شدن روند رسیدگی پرسید که سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ گفت: اگر این این پرونده را زود به دادگاه می فرستادی می گفتند چرا بررسی کامل صورت نگرفته است؟ سه بار درباره علت مرگ، پزشکی قانونی نظریه داد که به نتیجه نرسیدند که علت تامه مرگ چه بوده است؟ برای اینکه قاضی نظر خود را اعلام کند او از پزشکان خواسته تا در جلسه ای در این باره بحث کرده و پزشکان به پرسش های او پاسخ دهند.

در این پرونده هنوز یک نفر در بازداشت می باشد و از چندین نفر تحقیق شده است. قرار بود این جلسه در اولین روزهای امسال برگزار شود اما درباره تشکیل یا عدم تشکیل آن اطلاعی ندارم. خبرنگار دیگری در خصوص آمار اعلام شده از سوی معاونت فناوری قوه قضائیه و اینکه سرقت به عنوان بیشترین آمار پرونده ها مطرح شده پرسید که محسنی اژه ای در پاسخ گفت: یکی از موضوعاتی که در دوره جدید قوه قضائیه به آن توجه شده استفاده از فناوری جدید است. در این زمینه نیز معاونتی تشکیل شد که انگیزه در این معاونت بالا بوده و به صورت تخصصی در آن کار صورت می گیرد. البته این موضوع در دوره های قبل نیز بوده اما امکانات در آن زمان کمتر بود. این تعداد آماری که اعلام می شود نشان دهنده این نیست که این تعداد سارق داریم. گاهی یک پرونده چند بار رسیدگی می شود و در مراحل مختلف یک بار آمار می خورد. گاهی نیز از سوی مالبخانه افرادی به عنوان مظنون معرفی می شوند که پس از تحقیقات برای آنها قرار منع تعقیب صادر خواهد شد. گاهی یک پرونده 70 بار آمار می شود. در خصوص پیشگیری نیز بخشی از آن برعهده قوه قضائیه بوده که نحوه رسیدگی ، قاطعیت در رسیدگی و مجازات مجرمان می تواند تاثیر گذار باشد. سایر دستگاهها نیز برای پیشگیری نقش دارند که بدون همکاری آنها قوه قضائیه به تنهایی نمی تواند اقدامات پیشگیرانه را به طور کامل اجرا کند. باید دولت و مجلس نیز پای کار بیایند.

خبرنگار دیگری درباره تاریخ جلسه بعدی دادگاه قضات تعلیق شده کهریزک پرسید که دادستان کل کشور در پاسخ اظهار داشت: امروز نتوانستم با دادگاه صحبت کنم اما از طریق واسطه شنیدم که دادگاه اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت تشکیل جلسه خواهد داد.

سئوال بعدی خبرنگاران درباره شکایت از مرتضوی در پرونده پالیزدار بود که محسنی اژه ای در این باره گفت: این پرونده در خصوص بازپرس پرونده صادر شده و فرد مورد نظر شما نمی باشد و در حال حاضر پرونده در مرحله قرار مجرمیت می باشد.

خبرنگاری سئوال کرد چرا با توجه به رای دیوان عدالت اداری هنوز سعید مرتضوی در تامین اجتماعی فعالیت می کند که محسنی اژه ای در پاسخ گفت: دیوان عدالت اداری حکم خود را به وزارتخانه مورد نظر اعلام کرده است. اگر حال اقدامی پس از اعلام رای صورت گرفته باشد از سوی این فرد و وزارتخانه غیر قانونی و خلاف بوده و قابل تعقیب می باشد.
دادستان کل کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نیست بخشی از دستگاه قضایی در اختیار دولت قرار بگیرد مانند ثبت اسناد که محسنی اژه ای پاسخ داد: قوه قضائیه یک سری وظایف دارد که در قانون اساسی امده است. ولی در کل اقدام قضایی را نمی شود از زیر مجموعه قوه قضائیه خارج کرد. مثل اینکه بگوئیم دادسرا زیر نظر دولت باشد. البته ما ملتزم به قانون هستیم.
محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به اینکه احتمال استفاده از امکانات دولتی برای برخی کاندیداهای ریاست جمهوری است گفت: اگر از امکانات دولتی برای منافع شخصی خود استفاده کنند یا از این امکانات برای حمایت از کاندیدایی استفاده شود خلاف قانون است و اگر شورای نگهبان آن را جرم بداند ما وارد می شویم.
یکی از خبرنگاران خطاب به دادستان کل گفت: آقای مرتضوی در دادگاه در حین دفاع از خود عنوان کرده که پرونده ستار بهشتی شبیه پرونده کهریزک است و در پرونده ستار بهشتی هم دادستان تهران مقصر است و باید برای وی پرونده‌ای تشکیل شود.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: شما اظهارات فردی را منعکس می‌کنید که خودش متهم است. باید بگویم هیچ شباهتی بین این دو پرونده وجود ندارد و پرونده‌ای برای دادستان تهران تشکیل نشده و اصلاً اسمی از ایشان به عنوان مقصر در این پرونده به میان نیامده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تشکیل پرونده جدید علیه مرتضوی به دلیل بازداشت همکاران کمیته تحقیق و تفحص مجلس
 • نامه ای از یک مطلع کهریزک به سعید مرتضوی: اگر به آخرت اعتقاد داشته باشی، خداوند هم کار خود خواهد کرد
 • نامه رئیس دیوان عدالت به سرپرست وزارت رفاه برای برخورد با اقدامات غیر قانونی مرتضوی
 • آقای مرتضوی! یادتان هست در حضور خانواده های بازداشت شدگان چه گفتید؟
 • وکیل قربانیان کهریزک: طبق قانون نمی توانیم پاسخ خود را منتشر کنیم علی رغم انتشار دفاعیات مرتضوی در روزنامه
 • جزییات دادگاه سوم کهریزک از زبان صالح نیکبخت
 • سعید مرتضوی پس از دادگاه سوم: خودم هم شاکی پرونده کهریزک هستم
 • تعیین قاضی برای پرونده مهدی هاشمی
 • نوار گفتگوی مرتضوی و آقا مجتبی باعث برگزاری غیر علنی دادگاه شد
 •  
  آخرین اخبار
 • برگزاری اولین جلسه مجمع روحانیون مبارز به ریاست سید محمد خاتمی
 • دیپورت هواپیمای ایرانی بهمراه مسافرانش از کویت به دلیل فرود بدون اطلاع
 • شش شکایت جدید علیه سعید مرتضوی
 • مصباح یزدی: امروز برای اسلام و انقلاب دل می سوزانیم، فردا وضعمان معلوم نیست/ به نظر سنجی ها اعتماد نکنید
 • عسل بدیعی در آغوش خاک؛ مرگ را سبز نقاشی کرد
 • خانواده حاج سیدجوادی: تعهد گرفتند صحبت نکنیم/ از برگزاری هر اجتماعی می ترسند
 • توضیحات آقای وزیر از عدم اجرای دستور احمدی نژاد برای برکناری روسای دانشگاه ها
 • دومین تشکل کارگری در راه دیوان عدالت اداری: کانون شوراهای اسلامی کار تهران علیه دستمزد شکایت می‌کند
 • منفی شدن افتتاح فازهای جدید پارس‌جنوبی در سال ۹۲/مانور ناکام تبلیغاتی پروژه های مهر ماندگار دولت
 • یک فعال صنفی کارگری: شکایت از مزد ۹۲ قانونی است/ کارگران منتظر تشکل‌های رسمی نمی‌مانند
 • ماجرای واردات چند ساعته ۱۰۰۰ دستگاه خودرو لوکس با مصوبه ناگهانی دولت
 • عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و عیدی و پاداش کارگران توسط شرکت پیمانکاری معتبر در سنندج
 • خانواده هدی صابر: تاکنون پیگیری های ما در قوه قضاییه بی نتیجه مانده است
 • یک فعال کارگری: انسجام جامعه کارگری در اعتراض به مصوبه مزدی سال ۹۲ نتیجه بخش خواهد بود‎
 • گزارشی تکان دهنده از آلودگی هوا
 • موسوی لاری: اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات هنوز تصميم نگرفته‌اند
 • داریوش قنبری: آقای خاتمی هفته آینده نظرش را اعلام می‌کند/ فضا به نفع ماست
 • حکم اعدام مه آفرید متهم اول اختلاس بزرگ برای اجرا در دستان دادستان
 • دیدار خانواده شهید بهشتی با دختران میرحسین و رهنورد
 • رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: غنی سازی را هیچگاه رها نمیکنیم
 •