به روز شده: ۱۴:۰۹ تهران - شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

محسن هاشمی: اصلاح طلبان درنظرسنجی‌ها پیشتازند /حضور پدرم امید به آینده را افزایش میدهد

امروز: محسن هاشمي از حال و روز اين روزهاي پدرش روايت مي کند و اگرچه مي گويد که پدرش هنوز به فکر رييس جمهور شدن مجدد نيافتاده اما معتقد است که حضور جدي او مي تواند در صحنه سياسي اثر بخش باشد.

متن کامل مصاحبه محسن هاشمي را با روزنامه آرمان بازنشر مي کند :

دغدغه این روزهای فرزند ارشد آیت ا... هاشمی رفسنجانی چیست؟ این سوالی است که شاید برای بسیاری از آگاهان به عرصه سیاست جالب باشد؛ این موضوع از آنجا حائز اهمیت می‌شود که خانواده آیت ا... هاشمی در سال 91 سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند و تصور همگان این است که دغدغه این خانواده ، در بودن دو فرزند در زندان و ... است اما شاید غافل هستند که دغدغه این خانواده، این موضوعات نیست و آنها به موضوعات فراتری می‌اندیشند. در این راستا با محسن هاشمی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌آید:

در خرداد 1385 بود كه برخي با هجمه به آيت‌ا... هاشمي در قم مانع سخنراني ايشان شدند، در سال 1389 به يادگار امام توهين كردند و امسال هم لاريجاني هدف تندروها بود. به نظر شما هدف اين گروه‌ها چيست و به سازماندهي شده بودن اين گروه‌ها اعتقاد داريد؟

فكر نمي‌كنم كسي باشد كه چنين اعتقادي نداشته باشد. بررسي كليه هجمه‌ها به افراد و گروه‌هاي مختلف در طول سال‌هاي گذشته به ویژه از مناظرات انتخاباتي سال 1388 تا به حال نشان از اراده برخی، آن هم به صورت حساب شده دارد. معمولاً اينگونه حركات با بي‌توجهي به اصول شرعي و قانوني و احساس امنيت هجمه‌گران با عبور از حفظ حريم قانوني افراد و گروه‌ها پيش مي‌آيد. اين گونه افراد با حركات خود ابتدا صدمه جدي بر اركان کشور وارد می‌کنند و اصولاً نبايد از طرف کسی تحمل شوند. متأسفانه گهگاه هجمه‌ها و تخريب‌هاي غير قانوني از طريق برخی، تبليغ و پشتيباني مي‌شوند و برخي از بزرگان نيز سكوت مي‌كنند و دليل خود را جلوگيري از فتنه جديد عنوان مي‌كنند ولي بايد اصولاً فوراً بررسي مي‌شد كه چه كساني اين مسائل را ايجاد مي‌كنند و از فضاي گل‌آلوده ماهي مي‌گيرند. براي مثال در سال 1388 بدون حضور آيت‌ا... هاشمي و خانواده در مناظرات انتخاباتي توهين‌هايي به همراه دروغ واضح با سواري روي شايعات ابراز شد. متأسفانه به جاي برخورد با اصل موضوع، جالب اينكه برخی به آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني اعتراض مي‌كردند كه چرا نامه نوشته‌اند. پس از تذكرات صريح رهبري در نماز جمعه براي رعايت شرع و حفظ حريم افراد به كار خود ادامه دادند و حتي اين اعمال در مرقد امام(ره) انجام شد. امروز متأسفانه به دليل عدم برخورد جدي با اينگونه بداخلاقي‌ها، همه از هجمه‌ها و بد اخلاقي‌ها مي‌نالند؛ در نتيجه فضاي پر خطري براي دلسوزان ايجاد كرده است. كافي است در اينترنت جست‌وجو كنيد، مي‌بينيد و لازم است امروز فوراً فكري براي آن شود زيرا كه فردا دير است.

برخي معتقدند كه اصلاح کشور را از اصلاح مخالفان آغاز كنيم، به نظر شما اين ديدگاه موثر است؟

براي پاسخ به اين سوال بايد ابتدا متفق‌القول شويم كه منظور از اصلاح چيست؟! مخالف قانوني كدام است. در گذشته‌ها اميركبير را اولين معمار اصلاحات در كشور معرفي مي‌كردند، ولي هم اكنون فرق مي‌كند. قبل از انقلاب بعضي مي‌گفتند كه اصلاح كشور بايد از اصلاح حوزه آغاز شود. در ابتداي پيروزي انقلاب وقتي از اصلاح صحبت مي‌شد، مي‌گفتند كه اصلاح روش سازماندهي فكري، سياسي و فرهنگي و اجرايي نيروهاي پايبند به انقلاب مهم است، صحبت از ايجاد حزب و اداره كشور از طريق تشكيلات و احزاب قوي بود. بعدها كه اختلافاتي‌ در حزب‌ها پيش آمد گفته شد كه بايد شناخت دقيق از مسائل و مشكلات كشور به دست آيد و با سازماندهي نيروهاي لايق و توانمند و با برنامه‌ريزي به سمت اصلاح كشور رفت و نياز به گروهي اصلاح گرا و با انضباط را مطرح كردند و شنيده مي‌شد كه اصلاح كشور بايد از دانشگاه و آموزش و پرورش آغاز شود. حتي امام خميني (ره) فرمودند كه اگر دانشگاه اصلاح شود، كشور اصلاح مي‌شود. اكنون به نظر مي‌رسد كه اصلاح كشور از طريق صندوق آرا و انتخابات، امكان پذير است. اگر چنين شود قطعاً حضور منتقد مهمتر مي‌شود. به نظر اصلاح از طريق اعمال تفكر معتدل و غير افراطي همراه با واقع‌گرایي عمل‌گرايي و دگرپذيري با نگاه ويژه به ايده‌آلها پيش خواهد رفت. احترام به اختلاف ديدگاه‌ها به عنوان يكي از ارزش‌هاي محوري جامعه مدني و اسلامي از درجه اهميت بالايي برخوردار است كه بايد در ميان مخالفان هم چنين باشد. مشخص است كه حال منتقدان در كشور خوب نيست. لذا بايد به ضعف‌‌هاي آن آگاهي پيدا كرد. نبايد اين تلقين پيش بيايد كه از منتقدان داخلي كشور كاري بر نمي‌آيد و نمي‌توانند. همه بايد همت خود را به اصلاح وضعيت، در 80 روزه باقي‌مانده به انتخابات معطوف دارند تا نتيجه مثبتي براي كشور داشته باشد. حتماً منظور از منتقدان داخلی همان احزاب و گروه‌هاي سياسي سازمان يافته است كه با روش اجرايي دولت مركزي مخالف بوده و مي‌خواهند تحت حمايت قانون انتقاد و با كسب آراي اكثريت مردم در انتخابات، قدرت اجرايي اداره كشور را به دست گيرند. البته اگر آنها به سمت قدرت طلبي بروند با مشكل مواجه می‌شوند ولي اگر با نظر اصلاح اقدام كنند، اميد وجود دارد كه بتوانند قدرت اجرايي را در اختيار بگيرند. منتقدان بايد با سازماندهي و بررسي ميزان رقابت پذيري و مشخص كردن حوزه‌هاي برخورد براي به دست آوردن قدرت اجرايي و بالاخره با مشخص كردن اهداف واقع گرا و عمل گرا نتايج مثبتي را به دست آورند. البته بايد از منتقدان و نجابت و اعتقاد به انقلاب حمایت کرد و نبايد آن را از دست داد. زيرا همين رفتار با منتقدان است كه مي تواند جلوه جامعه را مثبت نشان دهد.

آيا ايران به تحول در حوزه سياست احتياج دارد؟

قطعاً به تحول احتياج دارد، بايد فرصت داده و كمك شود كه كشور با حضور احزاب قدرتمند و پاسخگو اداره شود و گرنه با قهرمان سازي‌هاي موقتي، كشور به جايي نمي‌رسد و اين گونه كه ديديم فرصت‌ها از دست مي‌‌رود. مي‌دانيم كه تندروها به شدت از حضور معتدلين و احزاب قدرتمند در مديريت كشور واهمه دارند. بدانيم كه اعتدال در ميان اصولگرايان هم پايگاه جدي دارد.

بيش از 30 سال از عمر انقلاب اسلامي گذشته و در اين سال‌ها با روزهاي شيرين و تلخي مواجه بوده‌ايم. دلتان براي كدام روزها و چه كساني بيشتر تنگ مي‌شود؟

به نظر دوره اول رياست جمهوري آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني بين سال‌هاي 1368 تا 1372 بعد از اتمام جنگ تحميلي بهترين دوره بوده است. اتحاد و همدلي، بيشتر از دوره‌هاي ديگر بود. كارها خوب پيش مي‌رفت و كشور خوب اداره مي‌شد.

محسن هاشمي چه آينده‌اي را در فضاي سياسي ايران براي خود متصور است؟

كمك به حاكميت اعتدال، عقل گرايي، واقع گرايي همراه با دگرپذيري در كشور.

چرا شما از سال گذشته، بيش از سالهای قبل در رسانه‌ها حضور داريد و به عرصه سياست ورزي ورود پيدا كرده‌ايد؟

شايد علت آن جدا شدن از فعاليت ساخت متروي تهران باشد. آن موقع بيشتر، حضور من در ارتباط با حمل و نقل ريلي انبوه‌بر بود. ولي كم كم خبرنگاران كه روابط مثبت و خوبي با آنها داشتم مرا به صحبت‌هاي سياسي كشاندند. البته تشديد درخواست حضور آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني در صحنه انتخابات نيز اين وضعيت را گسترش داد.

برخي مي‌گويند محسن هاشمي در صدد كانديداتوري براي انتخابات شوراي شهر است. صحت دارد؟

خير؛ من ديگر نمي‌توانم براي انتخابات شوراها ثبت نام كنم. زيرا كه بايد قبل از 25 بهمن 1391 از سمت مشاورت شهردار تهران و عضويت در هيأت مديره شركت بهره برداري متروي تهران استعفا مي‌دادم، چون ندادم از نظر قانوني امكان ثبت نام براي انتخابات وجود ندارد.

اين روزها بسياری معتقدند بيش از هميشه به حضور آيت‌ا... هاشمي براي حضور بركرسي رياست جمهوري نياز است. شما چه مي‌گويند؟

به نظر با حضور بيش از حد افراط، تفريط و بداخلاقي‌هاي سياسي در كشور، سياستمداران، نخبگان و مردم بيش از بيش نياز به اعتدال و واقع‌گرايي را حس مي‌كنند، لذا نام ايشان كه هميشه با اين تفكر همراه بوده است مجدداً مطرح مي‌شود. مردم فكر مي‌كنند حضور جدي‌تر ايشان در صحنه سياسي و اجرايي اميد به آينده در كشور و مردم را افزايش مي‌دهد.

آيا آيت‌ا... حاضر است بار ديگر به كرسي رياست‌جمهوري بازگردد؟

تابه حال كه چنين خيالي در سر ندارند ولي هميشه حاضر به كمك تثبيت اعتدال و قانون‌گرايي در كشور هستند.

ديدگاه اصلاح طلبان به آيت‌ا... نسبت به سال 1384 تغييراتي داشته است. اين تغيير را ناشي از چه مي‌دانيد؟

ضربه خوردن از افراط و تفريط از جناح مقابل، آنها را به سمت اعتدال سوق داده است.

بسياري از اصولگرايان كه پيش از اين، حامي آيت‌ا... بودند اكنون در جايگاه منتقد ايشان حضور دارند. دليل اين تغيير را چه مي‌دانيد؟

افراطي شدن آنها باعث چنين امري است.

اكنون اختلاف سلیقه‌هایی ميان روساي قوا پيش آمده است. اين اختلافات را ناشي از چه مي‌دانيد و ديدگاه آيت‌ا... نسبت به آن چيست؟

عمدتاً ناشي از عدم اجرای صحیح قانون از طرف دولت است. اصولاً اين قوه مجريه است كه مي‌تواند تعادل را ایجاد کند اما در این بخش ضعیف عمل کرد و جدیتی نشان نداد زيرا برخی مي‌خواهند از آب گل‌آلود جديد و مرزبندي با اصولگرايان در انتخابات پيش رو از سبد اصلاح‌طلبان رأي جمع كند.

لزوم حضور اصلاح طلبان در انتخابات سال آينده به چه ميزان است و آيا مشكلات فعلي كشور را ناشي از عدم حضور اصلاح طلبان نمي‌دانيد؟

لازم است. عدم حضور، عدم توازن سياسي را باعث شده است و دست بخشی از افراطيون جناح مقابل را باز گذاشته است. مي‌دانيم كه از سال 1384 تا به حال در مسیر چشم‌انداز خوب حرکت نکردیم. در صورتي كه در اين سال‌ها درآمد كشور با رشد بي‌سابقه قيمت نفت قابل مقايسه با قبل نيست و قطعاً علت آن عدم استفاده از نيروهاي كارآمد، از جمله نيروهاي با تجربه سابق كه بخشي از آنها راست، چپ و اصلاح طلب و حتي فراجناحي بوده‌اند، مي‌باشد. گفته مي‌شود كه درآمد نفت از ابتداي كشف نفت در ايران تا سال 1384 حدود 450 ميليارد دلار بوده است ولي از سال 1384 تا هم اكنون نزديك به 600 ميليارد دلار بوده است لذا واقعاً چنين درآمدی بي سابقه بوده است، ولي رشد اقتصادي و توسعه كشور قابل توجه نيست بلكه در بعضي از موارد منفي است. قيمت‌ها و تورم هم رشد بالايي داشته است، در تورم ركودي بسر مي‌بريم. مي‌توان نتيجه گرفت كه اين مشكلات عمدتاً به دليل عدم استفاده از نيروهاي با تجربه و كارشناسي كشور اتفاق افتاده است. اخيراً بعضي از اصولگرايان معتدل از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات دفاع كرده‌اند. البته گفته مي‌شود كه نظر سنجي‌ها هم اصلاح طلبان را جلوتر از اصولگرايان نشان مي‌دهد زيرا كه هم اكنون برخی اصولگرايان در مقابل اصولگرايان قرار گرفته‌اند و اختلافاتشان بالا گرفته است، به صورتي كه طیف دولت تلاش مي‌كنند از پايگاه اجتماعي اصلاح طلبان استفاده كنند. زيرا فكر مي‌كنند اصلاح‌طلبان آمادگی ندارند به شکل قوي در انتخابات شركت كنند. البته به نظر انتخابات دو قطبي نخواهد بود.

تا چه حد قائل هستيد كه حاميان آقاي احمدي نژاد در سال 1384 و 1388 اكنون بايد در برابر مشكلات كشور به مردم پاسخگو باشند؟

حتماً چنين است. نبايد با اين روش كه كي بود كي بود من نبودم از مسئوليت شانه خالي كرد. قطعاً سال 1392 سال پاسخگويي اصولگرايان به نحوه عمل در اداره كشور است. مي‌دانيم كه در طول 8 سال گذشته فضاي سياسي كشور يك دست شد. همه گروه‌هاي سياسي اصولگرا در حد خود ذي‌نفوذ و ذي‌نفع بوده‌اند. اختلافات سياسي پيش آمده بين آنها، نوعي جنجال‌سازي براي فرار از پاسخگويي و حضور مجدد در قدرت اجرايي كشور است. البته هر سه قوه در اين موضوع نقش دارند كه از قضا هر سه قوه نيز اصولگرا هستند، ولي نقش قوه مجريه در اين جنجال سازي به مراتب از بقيه بيشتر است. هر چند كه اختلافات سياسي براي كشور مضرر است ولي به نظر از جهت شفاف شدن و روشن شدن تصميم‌سازي‌ها نيز به نفع مردم باشد. در هر صورت به نظر مي‌رسد كه اين حضور مشكلاتی از نظر اجتماعي، فرهنگی، اقتصادی و بين‌المللی براي مردم و كشور ايجاد كرده است كه مسببين آن نمي‌توانند در صورت وجود يك انتخابات پرشوراز آن شانه خالی كنند و بايد پاسخگو باشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • جنتی در نماز جمعه: انتخابات آزاد است هرکسی می تواند با یک شناسنامه و چهار تا عکس ثبت نام کند/گرانی کمرشکن است، اما نمی‌دانیم در آینده بهتر شود یا بیشتر
 • نگرانی متحدان سابق دولت احمدی نژاد از سلامت انتخابات
 • خاتمی: برای شرکت در انتخابات نمی توان نظر کسانی که هزینه دادند و در حصر و حبس هستند نادیده گرفت
 • جوادی حصار: اصلاح طلبانی که بدون هیچ قید شرطی می خواهند در انتخابات شرکت کنند ریسک بالایی را میپذیرند
 • در راستای انتخابات آزاد آیت الله خامنه ای؛ اعضای جبهه اصلاحات حق مصاحبه ندارند!
 • قم، رکورددار تغییر مدیران در آستانه انتخابات
 • یک تحلیل گر سیاسی: کاندیدای دولت در صورت عدم حضور اصلاح‌طلبان رای می‌آورد
 • استفاده قالیباف از امکانات شهرداری برای تبلیغ خودش
 • بوی خوش انتخابات و زنان
 •  
  آخرین اخبار
 • 5 میلیون روستایی و عشایر از بیمه محروم هستند
 • صدای مجلسی ها هم از اختلالات اینترنت در آمد
 • قائم مقام جمعیت رهپویان: هاشمی رفسنجانی ادعاهای بی اساس مطرح می کند/ از افتخارات اصولگرایان انتخاب احمدی نژاد بود
 • دیدار دو فرزند میرحسین با پدر و مادر، پس از چهار ماه محرومیت از ملاقات
 • جزییاتی از دیدار اخیر چند اصلاح طلب با آیت الله خامنه ای
 • حمید بهبهانی، مدیرعاملی شرکت نفتکش ایران برکنار شد
 • خواهر ستار بهشتی: هر چند امنیت نداریم، اما پرونده را دنبال می کنیم
 • سعید لیلاز: نخستین دستاورد ملی شدن نفت، انتقال مرکز ثقل تحولات ایران به داخل کشور بود
 • علی مزروعی و امیرارجمند: مخالف تحریم ها هستیم چرا که به ضرر مردم ایران و ناقض حقوق بشر است
 • سکوت و طفره های جواد لاریجانی در مصاحبه با رسانه ای غربی
 • کسب رتبه اول در افت تولید خودروسازی جهان توسط ایران
 • محمد امین هادوی: تا دادگستری اصلاح نشود هیچ چیز در مملکت اصلاح نخواهد شد
 • دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور: ۶۰ درصد کارگران حداقل‌بگیر هستند
 • بررسی "زد و بند" دولتی ها با دستهای پشت پرده برای تعیین کف دستمزد کارگران در سال ۹۲
 • معاون بند ۲۰۹ زندان اوین خطاب به خانواده مهدی خزعلی؛ آزاد نمی شود، قاضی شما را سرِ کار گذاشته است
 • رئیس داروخانه های دانشکده داروسازی: آرام آرام شروع به دعا کنیم، دارو‌های بیهوشی تامین نشوند اتاق‌های عمل تعطیل می‌شوند
 • تشکیل پرونده جدید برای فائزه هاشمی در آستانه آزادیش در 30 اسفند
 • وکیل خانواده ستار بهشتی: پرونده ستار همچنان باز است
 • احمد شهید: موج جدید سرکوب علیه روزنامه‌نگاران منتقدان چشم‌انداز خوبی را برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در ایران را نمیدهد
 • ادامه واردات پنی‌سیلین چینی به کشور
 •