به روز شده: ۱۲:۰۶ تهران - شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱

جنتی در نماز جمعه: انتخابات آزاد است هرکسی می تواند با یک شناسنامه و چهار تا عکس ثبت نام کند/گرانی کمرشکن است، اما نمی‌دانیم در آینده بهتر شود یا بیشتر

امروز: خطیب جمعه تهران با اشاره به پیام احمدی نژاد به مناسبت درگذشت هوگو چاوز رئیس‌جمهور ونزوئلا، گفت: اگر دغدغه تکرار چنین مسئله‌ای نبود من به هیچ عنوان وارد آن نمی‌شدم. ای کاش برخی‌ها که می‌خواستند برخی مسائل را مطرح کنند ۴ تا کتاب می‌خواندند و ۴ روز به حوزه علمیه می‌رفتند و بین مسائل نقلی و عقلی تفاوت قائل می‌شدند. رجعت از مسائل نقلی است و با دلیل نقلی ثابت می‌شود و نیاز به حدیث و استناد به قرآن دارد. این درجه دولتی نیست که به سینه هر کس که بخواهد بچسباند.

به گزارش خبرگزاری ها، احمد جنتی در نماز جمعه امروز تهران با انتقاد تند از رئیس دولت افزود: بعد هم علما، مراجع و مسلمین را ناراحت کند، به چه مبنایی این حرف را می‌زند، چه دلیلی دارد که آدم هرچه به دهانش می‌آید بگوید. چاوز از لحاظ سیاسی کاملاً قابل قبول بود، مردمی، ضد آمریکایی‌ و با خصلت‌های مردمی بسیار خوب بود اما بالاخره نامسلمان است. اصلاً مسلمان هم باشد،‌ما چگونه می‌توانیم بگوییم که کسی رجعت می‌کند یا نمی‌کند. امیدورام این بدعت بار دیگر تکرار نشود. این کارها درست نیست. مردم ناراحت می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به بحث انتخابات گفت: حرف دراین‌باره بسیار زیاد است در هر صورت مسلم است که ما به مدت ۳۲ سال انتخابات آزاد داشته‌ایم و مردم‌سالاری دینی حاکم بوده است و البته در دنیا نیز یک الگو بوده است.

وی در تبیین مولفه های انتخابات آزاد که مد نظرش است، افزود: آنچه در انتخابات دیده‌ایم هر کس که توانسته‌ است با یک شناسنامه و ۴ تا عکس ثبت‌نام کرده است، تأیید صلاحیت‌ها نیز قانون خود را دارد و هیچکس بدون قانون نمی‌تواند اظهارنظر کند و رأی دادن هم کاملاً آزاد است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: آنچه ما از انتخابات می‌خواهیم این است که یک انتخابات آزاد و آرام داشته باشیم تا مردم بتوانند تصمیم خود را بگیرند، همچنین این انتخابات قانونی باشد و با شرکت گسترده مردم باشد. یک انتخابات الگو باشد تا ما بتوانیم آن را به رخ بکشیم و انشاالله نیز همینگونه خواهد شد چرا که مردم همواره این راه را طی کرده‌اند و می‌کنند.

جنتی با بیان اینکه رسانه‌ها باید در بحث انتخابات رعایت جهات لازم را بکنند گفت: من واقعاً جایز نمی‌دانم رسانه ملی از کسانی که در معرض کاندیداتوری هستند مصاحبه کند. چرا که این نوعی تبلیغات است،‌ تبلیغات زودرس است و ما امیدواریم که این کارها تکرار نشود.

وی درباره جایز بودن حمایت خود و تعداد دیگری از اعضای شورای نگهبان از احمدی نژاد در انتخابات دور پیشین ریاست چمهوری توضیحی نداد.

وی وظیفه دیگر رسانه ها برای انتخابات را نیزاین گونه تعیین کرد: مردم را برای شرکت با بصیرت در انتخابات آماده کنند.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به ضرورت جلوگیری از تخریب شخصیت‌ها و بدون پرداختن به حمایت خود و دیگر اقتدارگرایان از تخریب های صورت گرفته از سوی کاندید مورد حمایتشان در انتخابات سال ۸۸، گفت: بعضی‌ها از این تخریب‌ها نتایجی گرفته‌اند، تخریب اشخاص خلاف شرع است. خلاف قانون است و خلاف اخلاق است، هرکسی که این کار را انجام دهد، صلاحیت برای هیچ پستی ندارد. به غیر از بحث انتخابات و مجلس آیا آبروی افراد را بردن و اختلاف ایجاد کردن که مقام معظم رهبری آن را خیانت عنوان کردند، درست است!

جنتی ادامه داد: تخریب‌ها تابلویی است بر پیشانی افراد، امیدواریم ما دیگر شاهد این مسائل نباشیم. آرامش مردم را حفظ کنیم و آنها را به جان هم نیاندازیم. دو برادر با یکدیگر با هم بجنگند که یکی به مجلس و دولت برود.

وی در ادامه با اشاره به بحث مسئله گرانی گفت: گرانی کمرشکن است و آدم نمی‌تواند واقعاً از افراد بی‌بضاعت غفلت کند. نمی‌دانیم در آینده بهتر شود یا بیشتر شود. امیدواریم که وضعیت بهتر شود.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی با اشاره به عوامل این گرانی‌ها گفت: یکی از این عوامل تحریم است،‌اما عده‌ای می‌خواهند همه را به گردن تحریم‌ها بیاندازند که افراد صاحب‌نظر این مسئله را قبول ندارند. تحریم بوده است اما سوء مدیریت و سیاست‌های غلط نیز بوده است و اینها همه دست به دست هم داده و این وضعیت را به وجود آورده است.

وی راه حل کارشناسی خود برای رفع گرانی ها را اینگونه توضیح داد: نرخ بالا کشیده است اما نمی‌شود که این نرخ در همه جا یکسان نباشد. باید جلوی آن گرفته شود. در مغازه گرانفروشان پلمب شود. آنها را مجازات کنند و قانون را در مورد آنها اجرا کنند.

جنتی نقش مردم در برابر گرانی ها را صبر دانست و گفت: این مسئله صبر می‌خواهد، هوشیاری و آینده‌نگری می‌خواهد، شما مردم عزیز ۳۳ سال است که با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنیم و نتایج آن را دیده‌اید.

وی در حالی که در دوره اصلاحات در برابر هر افزایش قیمتی از سوی اقتدارگرایان، سنگ معیشت مردم را به سینه می زدند، افزود: هیچ چیز گرانبهایی به راحتی به دست نمی‌آید، شما می‌خواهید استقلال این مملکت را حفظ کنید، آمریکا را به زمین بزنید، می‌خواهید قدرت‌های سلطه‌گر را به زمین بزنید، می‌‌خواهید قدرتی به وجود بیاید که همه آن را تحسین کنند و الگو شود. شما هدف بلندی دارید و این کار ساده‌ای نیست.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات آن همین گرانی‌هاست. مشکلاتی از این قبیل هم هست باید آینده‌نگری کرد و ببینیم که نتیجه این سختی‌ها چیست؟

آیت‌الله جنتی ادامه داد: هم‌اکنون خود آمریکایی‌ها اعتراف می‌کنند که ما و ملت‌ ایران پیشرفت‌های علمی و فناوری خوبی داشتند و دستاوردهای بسیار گرانبهایی را به دست آورند.

وی افزود: با همه این سختی‌ها پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و نظامی داشته‌ایم. بورس ما ۶۳ درصد رشد داشته‌ است. اینها چیست؟ ما جنگنده ضد رادار ساخته‌ایم. خدا به کسانی که این کار را کرده‌اند اجر دهد. دشمن باور نمی‌کند که ما جنگنده ساخته‌ایم.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: ما باید مشکلات را تحمل کنیم، سخت هم است و حرفی در آن نیست، ولی چاره‌ای هم نیست چه کار کنیم سروصدا راه بیاندازیم، آشوب کنیم، نظام را زیر سؤال ببریم، قند در دل اروپا و آمریکا آب کنیم و این کار درست نیست.

جنتی ادامه داد: آنها به چند چیز دلبسته بودند، اولین مسئله تحریم فلج‌کننده بود که این کار نشد، دوم آنها به این مسئله دل بسته بودند که مردم از نظام با سختی‌ها دل بکنند. در ۲۲ بهمن آن راهپیمایی یک مشت محکم به دهان آمریکا بود. ما باید واقعاً نعمات خدا را شکر کنیم و ببینیم که یک راهپیمایی نصف روزه چه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه غرب تصور می‌کرد که ایران با تحریم عقب‌نشینی خواهد کرد، گفت: نظام با تحریم‌ها عقب‌نشینی نکرد و مسئولین نیز ایستادند و غربی‌ها نیز باور می‌کنند که باید فشار را کم کنند. در مذاکرات آلماتی اینها تا حدودی کوتاه آمدند اما تا آنجا که باید باشد خیلی فاصله است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی گفت: ما مثلی داریم که جاهل کاری را که در اول باید انجام دهد آخر از همه انجام می‌دهد. آنها به جای اینکه از ابتدا حق ایران را برای استفاده از انرژی هسته‌ای قبول بکنند شروع به آوردن فشار کردند. امیدواریم خدا عقل به همه بدهد و ما را از دست این جاهل‌ها نجات دهد.

جنتی در پایان با اشاره به فرا رسیدن ایام عید نوروز خواستار رعایت حلال و حرام در این ایام از سوی مردم شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نگرانی متحدان سابق دولت احمدی نژاد از سلامت انتخابات
 • خاتمی: برای شرکت در انتخابات نمی توان نظر کسانی که هزینه دادند و در حصر و حبس هستند نادیده گرفت
 • جوادی حصار: اصلاح طلبانی که بدون هیچ قید شرطی می خواهند در انتخابات شرکت کنند ریسک بالایی را میپذیرند
 • در راستای انتخابات آزاد آیت الله خامنه ای؛ اعضای جبهه اصلاحات حق مصاحبه ندارند!
 • قم، رکورددار تغییر مدیران در آستانه انتخابات
 • یک تحلیل گر سیاسی: کاندیدای دولت در صورت عدم حضور اصلاح‌طلبان رای می‌آورد
 • استفاده قالیباف از امکانات شهرداری برای تبلیغ خودش
 • بوی خوش انتخابات و زنان
 • مسئول روابط عمومی کل سپاه: دخالت ما در انتخابات نظام پزشکی کاملا قانونی بوده است
 •  
  آخرین اخبار
 • علی مزروعی و امیرارجمند: مخالف تحریم ها هستیم چرا که به ضرر مردم ایران و ناقض حقوق بشر است
 • سکوت و طفره های جواد لاریجانی در مصاحبه با رسانه ای غربی
 • کسب رتبه اول در افت تولید خودروسازی جهان توسط ایران
 • محمد امین هادوی: تا دادگستری اصلاح نشود هیچ چیز در مملکت اصلاح نخواهد شد
 • دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور: ۶۰ درصد کارگران حداقل‌بگیر هستند
 • بررسی "زد و بند" دولتی ها با دستهای پشت پرده برای تعیین کف دستمزد کارگران در سال ۹۲
 • معاون بند ۲۰۹ زندان اوین خطاب به خانواده مهدی خزعلی؛ آزاد نمی شود، قاضی شما را سرِ کار گذاشته است
 • رئیس داروخانه های دانشکده داروسازی: آرام آرام شروع به دعا کنیم، دارو‌های بیهوشی تامین نشوند اتاق‌های عمل تعطیل می‌شوند
 • تشکیل پرونده جدید برای فائزه هاشمی در آستانه آزادیش در 30 اسفند
 • وکیل خانواده ستار بهشتی: پرونده ستار همچنان باز است
 • احمد شهید: موج جدید سرکوب علیه روزنامه‌نگاران منتقدان چشم‌انداز خوبی را برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در ایران را نمیدهد
 • ادامه واردات پنی‌سیلین چینی به کشور
 • اعلام علت تعطیلی اخیر نیروگاه بوشهر
 • رکوردشکنی تسهیلات بی‌بازگشت بانک ها در ایران
 • صالحی: رهبری گفت‌وگو با آمریکا را منع نکرده است
 • مرضیه برومند: نگران از دست رفتن اصول اخلاقی و انسانی هستم
 • اعتصاب ۱۲۰۰ کارگر کارخانه نورد لوله صفا وارد دهمین روز خود شد
 • حسن روحانی: در شرایطی رهبری اجازه مذاکره و رابطه را خواهند داد/مذاکره موردی با آمریکا داشته ایم
 • ادامه اعتراض ها به نرخ غیر منصفانه دستمزد کارگری/ دولت از قبل تبانی کرده بود
 • اخراج بیش از 100 کاگر کارخانه ای دیگر در آستانه عید نوروز
 •