به روز شده: ۱۱:۳۵ تهران - یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱

حق» آموزش برابر را به زنان بازگردانید

نویسنده: بنفشه جمالی

امروز: یکی از حقوقی که زنان در ایران بخصوص در طی سه دهه گذشته با رشد چشمگیری به آن دست پیدا کرده اند «توسعه آموزش زنان» است. بر اساس شاخص های مرتبط به آموزش مرکز آمار ایران ، نرخ بی‌سوادی در میان زنان از ۶۴ درصد برای کل کشور در سال ۱۳۵۵ (۸۳ درصد در روستاها) به کمتر از ۲۰ درصد در سال ۱۳۸۵ (۳۱ درصد در روستاها) رسیده است.

در سطوح دانشگاهی نیز در سالهای اخیر زنان در بسیاری از رشته های فنی و مهندسی حضوری چشمگیر داشته اند و طبق آمارهای به دست آمده سهم زنان دراین رشته ها یدانشگاهی از 4 درصد در سال 1365 به 30درصد در سال 1388 افزایش پیدا کرده است. «حق آموزش برابر» از جمله حقوق شهروندی است که تمامی اعلامیه های حقوق بشری بر آن تأکید دارند.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز بر حق آموزش برابر و همگانی و رایگان تأکید شده است. اصل نوزدهم قانون اساسی ایران می گوید: « مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ و نژاد و زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.». همچنین اصل بیستم قانون اساسی مقرر می دارد: «همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی برخوردارند».

همان طور که پیشتر گفته شد زنان در سه دهه اخیر در عرصه آموزش و بخصوص در عرصه ورود به دانشگاه رشد چشمگیری داشته اند و بسیاری از زنان و دختران ساکن مناطق محروم کشور توانستند با حق آموزش برابر و همگانی، خود را به بهترین دانشگاه های کشور برسانند اما متأسفانه در سال های اخیر جریان هایی با نادیده انگاشتن حق آموزش برابر و همگانی که در قانون اساسی آشکارا بر آن تأکید شده است، سعی در حذف تدریجی زنان از عرصه های دانشگاهی و آموزشی کشور داشته اند.

در سال 88 طرح »الزام پذیرش دختران در دانشگاه محل سکونت»که به «بومی‌گزینی جنسیتی» معروف شد، مطرح گردید. طرحی که عملاً دختران و زنان ساکن مناطق محروم را از ورود به دانشگاه های معتبر کشور که متأسفانه تنها در شهرهای بزرگ وجود دارند، محروم می ساخت.

اما محدودیت ها و تبعیض های آموزشی علیه زنان و دختران تنها به ارائه این طرح محدود نشد و امسال در عین ناباوری، در دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی 36 دانشگاه کشور، دختران را در 77 رشته تحصیلی نپذیرفتند. این حذف جنسیتی نه تنها شامل رشته هایی چون مهندسی الکترونیک، عمران و مکانیک بود بلکه برخی دانشگاه های کشور از پذیرفتن دختران در رشته هایی چون مددکاری اجتماعی، صنایع دستی، کارشناسی فرش و حسابداری نیز سرباز زدند.

«سهمیه بندی جنسیتی» در سال 91 نه تنها در مقطع کارشناسی بسیاری از دختران دانش آموز را از ورود به دانشگاه و رشته های تحصیلی مورد علاقه شان بازداشت، بلکه متأسفانه این تبعیض جنسیتی امسال در مقطع کارشناسی ارشد در دو دانشگاه امیرکبیر و علم و صنعت دنبال شد و به علت اختصاص دادن تمامی سهمیه های روزانه این دانشگاه ها در رشته های فنی و مهندسی به پسران، عملا دختران دانشجو از پذیرفته شدن در مقطع روزانه محروم گشتند. محرومیت هایی که نه مبنای شرعی می توان برای آنها پیدا کرد و نه همخوانی با روح قانون اساسی کشور دارند.

سوال اینجاست که علیرغم موفقیت های چشمگیر در ارتقای سطح آموزش زنان و دختران در کشور که بسیاری از سازمان های بین المللی بر کاهش نابرابری های جنسیتی مرتبط با آموزش در ایران در سالهای اخیر اعتراف کرده اند، این چه اراده ای ست که مصرانه با تصمیمات واپسگرایانه سعی در بازگرداندن دستآوردهای زنان در سه دهه اخیر دارد؟

باتوجه به آنکه یکی از شاخص های توسعه ی کشورها، توسعه انسانی است که شامل توسعه آموزش و بهداشت در آن کشور است، چرا به جای برداشتن موانع آموزشی که بالتبع می تواند موجب افزایش مشارکت اقتصادی و ورود زنان به بازارکار نیز گردد، سعی در دامن زدن بر شکاف های جنسیتی و اعمال تبعیض های جنسیتی هرچه بیشتر داریم؟ امید است همان طور که در بحث اصلاح قانون گذرنامه و تبصره جنجال برانگیز عدم خروج زنان مجرد بدون اذن ولی که خوشبختانه به علت مخالفت ها و اعتراضات صورت گرفته و آینده نگری مسئولین امر ملغی گردید، در بحث آموزش و به دنبال آن اشتغال نیز، در آینده شاهد برداشتن شکاف های جنسیتی و سهمیه بندی های جنسیتی باشیم تا ورود افراد به سطوح مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر مبنای صلاحیت و شایستگی آنها انجام پذیرد نه جنسیت شان.یادداشت های مندرج در ستون "میهمان" لزوما دیدگاه سایت امروز نمی باشد.
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • تصویب کلیات بودجه سه دوازدهم در مجلس
 • بزرگداشت محمود روح الامینی، بنیانگذار رشته مردم شناسی در ایران برگزار شد
 • تجمع اعتراضی کامیون داران در مقابل مجلس
 • یک فعال کارگری: مبنای تعیین رقم دستمزد، تورم موجود در جامعه است نه نرخ تورم کاغذی دولت
 • برگزاری مراسم یادبود سیمین دانشور، بانوی داستان ایران
 • فاجعه در خانواده ایرانی؛ هر ۱۶ ساعت یک زوج ایرانی جدا می شوند
 • دومین جلسه دادگاه کهریزک هم غیرعلنی برگزار شد
 • برادر مه آفرید از اختلاس بزرگ میگوید: رشوه ندادیم،کمک کردیم/
 • در شرایط وخیم مالی؛درخواست خودرو سازان از مردم برای خرید خودرو و فرار از ورشکستگی
 • شرایط اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان/شامل زندانیان سیاسی نمیشود
 • جزییات واگذاری کودکان بی‌سرپرست به زنان مجرد
 • گرفتار شدن ۱۸ هزار نفر در برف و کولاک سراسری کشور
 • فوت ۲۱ نفر در اثر ابتلا به آنفلوآنزا
 • سید حسن خمینی: فرد عادل، فردی است که گناه و تخلف عمدی نمی کند
 • دبیرکل کانون عالی کارفرمایان ایران: در صورت وصول طلب بخش تولید از دولت، با افزایش واقعی دستمزد موافقیم‎
 • استیصال در برابر محصول کودتا / محمد یزدی: اعضای جامعه مدرسین از حرف های احمدی نژاد ناراحتند
 • اصرار احمدی نژاد بر محشور شدن چاوز با امام زمان و حضرت مسیح
 • تهران در سالی که گذشت: تنها سه روز هوای پاک و 5 هزار کشته
 • خودسوزی یک کارگر بر اثر فشار دردناک اقتصادی بر خانوارها
 • مهدی خزعلی در آستانه هفتاد و دومین روز اعتصاب غذا؛ مصمم و استوار اما ضعیف و ناتوان
 •