به روز شده: ۱۱:۳۰ تهران - شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

نماینده بریتانیا در آلماتی: نمی‌توان تا ابد به گفتگو با ایران ادامه داد

امروز: سایمون گس، رئیس تیم مذاکره کننده بریتانیا در کنفرانس اتمی آلماتی، با تاکید بر "مفید" بودن مذاکرات اخیر هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ خاطرنشان کرد که "پیشنهاد ما با هدف اعتماد سازی در دو طرف و پیشبرد مذاکرات با ایران شکل گرفته بود؛ اما ما این مساله را برای مقامات تهران روشن کرده‌ایم که گفتگوها باید نتیجه بخش باشند و نمی‌توان تا ابد به گفتگو ادامه داد."

سفیر سابق بریتانیا در تهران و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا در پاسخ به پرسش «جرس» پیرامون نتایج مذاکرات اتمی هفته گذشته و همچنین نشستِ پیشِ رو (آلماتی- دو) نیز تاکید کرد که "تمام اعضای ۱+۵ موافقت کرده‌اند که پیشنهاد کاهش تحریم‌ها در ازای اقدامات جدی و مستحکم از سوی ایران روی میز مذاکرات قرار بگیرد."

به گزارش جرس، «سایمون گس» که پیشتر سفیر بریتانیا در ایران بوده و در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای در آلماتی قزاقستان؛ ریاست هیات بریتانیایی حاضر در این گفتگوها را به عهده داشت؛ در جریان پرسش و پاسخ پیرامون مذاکرات اتمی و چشم انداز پرونده هسته ای ایران گفت: "امیدواریم که جمهوری اسلامی نیز درباره مذاکرات جدی باشد."

وی در پاسخ به پرسش جرس پیرامون بسته پیشنهادی ۱+۵ به نمایندگان جمهوری اسلامی و توافقات احتمالی طرفین گفت: "گفتگوها مفید بود. پیشنهاد ۱+۵ با هدف اعتماد سازی در دو طرف و پیشبرد مذاکرات شکل گرفته بود. ما این مساله را روشن کرده‌ایم که گفتگوها باید نتیجه بخش باشند و نمی‌توان تا ابد به گفتگو ادامه داد. امیدواریم که ایران نیز درباره مذاکرات جدی باشد."

رئیس تیم مذاکره کننده بریتانیا همچنین در خصوص اینکه "آیا تروئیکای اروپایی (بریتانیا - فرانسه - آلمان) برای کاهش مناقشه اتمی با ایران، به صورت مجزا از گروه ۱+۵ مشوق هایی به ایران پیشنهاد خواهند داد"، به جرس گفت: "امکان ندارد. گروه ۱+۵ به طور متحد از پیشنهاد ارایه شده خود حمایت می‌کند و تمام اعضای ۱+۵ در حال حاضر موافقت کرده‌اند که پیشنهاد کاهش تحریم‌ها در ازای اقدامات جدی و مستحکم از سوی ایران روی میز مذاکرات قرار بگیرد."

این مقام ارشد وزارت خارجه بریتانیا همچنین در خصوص "اقدام احتمالی بریتانیا در صورت شکست یا توقف مذاکرات هسته ای با ایران" به جرس گفت: "امیدواریم که مذاکرات به راه حلی دیپلماتیک در پرونده هسته‌ای ایران ختم شود. این هدف ماست. اگر گفتگوها موفق نباشند ما به دنبال راه‌های دیگری خواهیم بود تا جمهوری اسلامی را به تغییر تصمیم و روشش ترغیب کنیم."

آقای گس همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات وزیر امور خارجه ایران در خصوص "رفع قریب الوقوع تحریمهای بین المللی علیه ایران" به رادیو فردا گفت: "این صحت دارد که ما بسته‌ای برای کاهش تحریم‌ها روی میز مذاکرات گذاشته‌ایم که در ازای رسیدگی ایران به جدی‌ترین نگرانی‌ها درباره غنی‌سازی اورانیوم توسط این کشور [به اجرا درخواهد آمد]. متناسب با گام‌هایی که ایران در جهت رسیدن به توافقی نهایی و همه جانبه بردارد که به ما اطمینان دهد برنامه هسته‌ای این کشور صرفا ً اهدافی صلح‌آمیز دارد، کاهش و تخفیف‌های بیشتری شامل تحریم‌ها خواهند شد."

وی همزمان تاکید کرد "در آلماتی ایران به پیشنهاد مطرح شده از طرف گروه ۱+۵ گوش داد و در مقابل پاسخ خود را ارایه کرد. با این حال، ایران باید اکنون آنچه گفته است را به عمل درآورد و اعتماد و اطمینان ما را جلب کند. ایران بارها گفته است که برنامه هسته‌ای این کشور صرفا ً مقاصدی صلح‌آمیز دارد؛ در مقابل گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان حاکی از احتمال وجود ابعادی نظامی بر برنامه هسته‌ای ایران هستند."

رئیس تیم مذاکره کننده بریتانیا در پاسخ به این پرسش که "پرونده اتمی ایران به دلیل سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی تبدیل به «بحران» شده یا با حضور دولتی متعهد به میثاق‌های بین‌المللی هم تبدیل به «پرونده» می‌شد؟"، به روز گفت: "روشن است که مساله ما حکومت ایران نیست، بلکه سیاست‌های حکومت ایران در مساله هسته‌ای است . در صورتی که مساله هسته‌ای به طور کامل حل شود، درها برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی در شرایطی متعادل با جمهوری اسلامی گشوده خواهد شد. هر چند مانند روابط بریتانیا با بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان، بریتانیا همچنان به طرح عمومی مسایلی که موجب نگرانی ما می‌شوند، از جمله مسایل حقوق بشر، ادامه خواهد داد."

وی همچنین در واکنش به اینکه "عدم انتشار جزئیات نشست آلماتی گمانه زنی به وجود آورده که غرب امتیازاتی به ایران داده و حق غنی سازی را به شرط نظارت آژانس پذیرفته"، به میهن گفت: "گروه ۱+۵ همیشه تاکید کرده است زمانی که جامعه بین المللی مطمئن شود برنامه هسته ای ایران صرفا کاربرد صلح آمیز دارد با ایران همانند دیگر کشورهای هسته‌ای فاقد سلاح هسته‌ای که عضو معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) هستند، رفتار خواهد کرد. گروه ۱+۵ پیشنهاد داده است در ازای رسیدگی ایران به نگرانی‌های اصلی ما درباره غنی سازی اورانیوم تا سطح خلوص۲۰% و فعالیت‌های خود در سایت فردو، تحریم‌ها کاهش یابند و از برنامه هسته‌ای غیر نظامی ایران نیز حمایت شود.

سفیر سابق بریتانیا در تهران و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیاتحریم های ایران فقط ناظر به فعالیت اتمی این کشور است و غرب علاقه ای به ورود به بحث حقوق بشر و لزوم انتخابات آزاد در ایران را نمی بیند و یااینکه لغو کامل تحریمها پس از این خواهد بود که حکومت ایران تضمین هایی برای آزادی زندانیان و برپایی انتخابات آزاد بدهد؟"، گفت: "اینجا فقط تحریم های هسته ای مورد بحث هستند. تنها زمانی که ایران تمامی نگرانی های جامعه بین المللی را برطرف کند تمامی تحریم های هسته ای برداشته می شوند.
اما تحریم های حقوق بشر موضوعی متفاوت است. ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه اشخاص و سازمان‌هایی که ناقض حقوق بشر هستند تحریم‌هایی وضع کرده‌اند و برنامه‌ای برای تغییر آن ندارند. سابقه حقوق بشر ایران هولناک است و ما همچنان به اعتراض به این دست مسائل ادامه خواهیم داد."

وی تاکید کرد "در صورت تداوم تحریم ها و شکست مذاکرات تدبیری اتخاذ شده تا تحریم ها فقط بر حکومت ایران فشار بیاورد و مردم ایران کمتر آسیب ببینند و تحریم‌های ما برنامه هسته‌ای، گردانندگان، و منابع تامین هزینه‌های آن را هدف قرار داده‌اند. در عین حال در متن تحریم‌ها به روشنی و صراحت معافیت‌هایی برای اقلام و کالاهای بشر دوستانه گنجانده شده‌اند. دولت ایران باید از این معافیت‌ها استفاده کند. اگر کاستی در ایران وجود دارد، دولت ایران موظف به رسیدگی به آن است. و البته در نهایت این تصمیمات دولت ایران است که می تواند به تحریم‌ها پایان دهد. "-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هند هم نفت ایران را تحریم میکند
 • آمریکا و اتحادیه اروپا ایران را به افزایش فشار بر برنامه هسته ای اش تهدید کردند
 • ایران افزایش سرعت مذاکرات با ۱+۵ شد
 • لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران در کنگره آمریکا؛ سپاه در لیست سازمان های تروریستی
 • فرانسوا اولاند: مذاکرات هسته ای با ایران در آلماتی «بی نتیجه» بود
 • سفارت ايران در اسپانيا به اتهام جاسوسی کارمند خود واکنش نشان داد
 • بیانیه ایران پس از مذاکرات بی نتیجه آلماتی: مذاکرات را ادامه میدهیم
 • یک مقام آمریکایی: علی رغم مذاکرات آلماتی تحریم ها علیه ایران لغو نمیشود
 • اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران بر اساس احترام متقابل
 •  
  آخرین اخبار
 • ادامه روند تورمی کشور: کرایه‌ تاکسی، مترو و اتوبوس 30 درصد افزایش یافت
 • چهل دليل در ضرورت نامزدی خاتمی
 • شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد: آینده از آن ملت و روش های مدنی و دموکراتیک خواهد بود
 • برگزاری مراسم روز جهانی زن در بند زندان زنان اوین
 • علی مطهری:اگر بافشاراحمدی نژاد صلاحیت مشایی تایید شد، باید ختم انقلاب را اعلام کرد/انتخابات بیشتر به مردم ارتباط دارد تا رهبری
 • واردات 1627 تن لباس مارکدار به کشور
 • جواد لاریجانی: احمد شهید توسط گروه های تروریست تغذیه می شود
 • شهرداری: بهار نام زن است و بهتر است عنوان نشود
 • قرائتی خطاب به احمدی نژاد: تو چه کاره هستی که از این حرفها می زنی؟!
 • آیت الله دستغیب: نباید کار به جایی برسد که مردم زده شوند یا آخوندها و مسئولین به جان مردم بیفتند
 • اعتراف محسنی اژه ای به فتنه گر بودن تیم احمدی نژاد: اینبار با شعار حمایت از پابرهنه ها می آیند
 • آیت الله خامنه ای خطاب به فیروز آبادی: برخی هی می گویند فرمایشات فرمایشات، این چه حرفی است؟ من دارم دستور می دهم، هیچ حرفی نمی زنم، مگر آنکه آن موضع و دستور باشد
 • کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران خواستار شد: افزایش حداقل میزان دستمزد تا ۲۰ درصد
 • شش فعال فرهنگی و کارگری در شهرهای مختلف کردستان بازداشت شدند
 • آیت الله خامنه ای: انتخابات در نظام اسلامی از "بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیاست"
 • ادامه در افشانی های مصباح یزدی: ایرانی گری شعار بهایی هاست/ رهبری مثل خورشید است می خواهند کمرنگش کنند
 • آزادی موقت مدیر مسئول «مغرب»
 • دو روزنامه نگار کرد در مهاباد بازداشت شدند
 • تعیین قاضی برای پرونده مهدی هاشمی
 • بررسی اثرات تحریمهای اقتصادی بر وضع حقوق بشر در ایران با حضور آقایان امیرارجمند،مزروعی، و پورنقوی
 •