به روز شده: ۰۷:۱۳ تهران - پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۱

تقی کروبی در واکنش به مثلث: فقط یک عکس یادگاری داشتند و اینهمه دروغ گفتند

امروز: محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، معتقد است سناریوی امنیتی که اخیرا در مستند صدا و سیما مطرح شده، بسیاری ضعیف بوده است. وی تاکید می کند که در این مستند، جز یک عکس یادگاری هیچ چیز درستی درباره شیخ مهدی کروبی نداشت؛ و انگیزه حاکمیت از پخش این مستند را اینگونه تحلیل می کند: هر زمان که اختلافات درونی خودشان اوج می‌گیرد و مشکلات داخلی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتند.

به گزارش روز، مستند مثلث، که سومین سری از مستندهایی است که از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش ‌شد،این بار به اعترافات فردی اختصاص داشت که خود را "نقطه ثقل سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس" و رابط "ضدانقلاب خارج از کشور و جریان سبز در داخل کشور" می‌نامید. یکی از مهم‌ترین ادعاهای محمود زمانی، فرد اعتراف کننده، این بود که او به عنوان رابط مهدی کروبی و اردشیر امیرارجمند، نماینده میرحسین موسوی در خارج از کشور ایفای نقش می‌کرده است. از محمد تقی کروبی، فرزند مهدی کروبی درباره این ادعا و اتهامات وارد شده به پدرش پرسیده‌ایم. پاسخ او در یک کلام تکذیب است و البته ضعیف خواندن سناریوی جدید نهادهای امنیتی.

رابطی با یک عکس یادگاری

محمود زمانی خود را این گونه معرفی می‌کند: "دقیقاً من وسط یک مثلثی بودم که ۳ راس داشت؛ من عنصر مورد اعتماد همزمان ۳ گروه بودم؛ سرویس‌های اطلاعاتی غرب شامل آمریکا و انگلیس، اپوزوسیون و ضدانقلاب خارج از کشور و همچنین جریان داخلی که مربوط به فتنه سال ۸۸ می‌شد و با مسئولین و سران این جریان در تماس بودم."

او سپس ادعا می‌کند که " در قضایای سال ۸۸ من به عنوان رابط آقای کروبی و آقای اردشیر امیرارجمند به عنوان نماینده آقای موسوی به عنوان رابط با خارج از کشور و اپوزیسیون خارج از کشور در ارتباط بودیم؛ من در داخل مرتب با آقای کروبی ملاقات می‌کردم و نظرات اپوزوسیون خارج از کشور را به ایشون منتقل می‌کردم و همچنین نظرات ایشون رو به اونها. ملاقات‌های من با آقای کروبی کاملاً در یک فضای خصوصی برگزار می‌شد و ایشون اجازه نمی‌داد که کس دیگه‌ای در جلسات ما حضور داشته باشد و مطالبی داشتیم که باید باهم چک می‌کردم ومن نظرات ایشون رو به خارج منتقل می‌کردم."

محمدتقی کروبی با رد این ادعا می‌گوید: "نه تنها من هرگز چنین فردی را ندیده‌ام بلکه نام ایشان را نشنیده بودم. همچنین امروز از همکاران دفتر پدرم هم جویا شدم.آنها هم فردی به نام محمود زمانی را نمی‌شناختند که کوچکترین ارتباط کاری با مهدی کروبی داشته باشد."

او همچنین تاکید می‌کند: "مشاوران و نمایندگان مهدی کروبی در خارج از کشور از روز نخست معرف افکار عمومی بوده‌اند و در آقای مجتبی واحدی و اسماعیل گرامی مقدم خلاصه می‌شوند. هیچ نیازی هم به وجود رابط پنهانی وجود نداشته است، چه برسد به اینکه این رابط آقای محمود زمانی باشد."

زمانی درباره ورود خود به "حیاط خلوت ضدانقلاب" می‌گوید: "به خاطر سوابق کاری خانوادگی در زمینه نفت، نمایندگی چندین شرکت نفتی رو تو زمینه تجهیزات و حفاری نفت داشتم و با شرکت‌های فرانسوی و انگلیسی در زمینه تولیدات تجهیزات نفت کار می‌کردم."

اما فرزند کروبی به اطلاعاتی از او دست یافته که او را کارمند سابق بنیاد شهید معرفی می‌کند. گویا از همین ارتباط نیم‌بند برای باورپذیر بودن رابطه زمانی و کروبی در فیلم اعترافات استفاده کرده‌اند.

محمدتقی کروبی این فیلم را ضعیف‌ترین سناریوی نهادهای امنیتی علیه پدر خود می‌داند و می‌گوید: "همه مستندات ارتباط محمود زمانی با پدر در یک عکس یادگاری با مهدی کروبی خلاصه می‌شود که رو به دوربین نشسته‌اند. کسی که ادعای نمایندگی و ارتباط نزدیک با مهدی کروبی را دارد چرا اسناد و مدارکی از این ارتباط جز یک عکس یادگاری ندارد؟ همه می‌دانند که پدر در مناسب‌های مختلف و در مکان‌های مختلف با بازدیدکنندگان عکس‌های یادگاری بسیاری گرفته است که یکی از این عکس‌ها مستند ساخت یک سناریوی عجیب غریب جاسوسی و اتهام ارتباط با بیگانگان شده است."

کروبی و مخالفت با دخالت خارجی

زمانی ادعاهای دیگری هم درباره مهدی کروبی مطرح کرده است؛ از جمله اینکه "حرفشون این بود که به اصطلاح پیام برسونم به آقای کروبی که با هماهنگی اونها مردم را دعوت کنند به خیابون‌ها. در ملاقات‌هایی که با آقای کروبی داشتم ایشون دوبار تقاضای درخواست پول برای کمک به سیستم و دفترش داشت و می‌گفت که این کمک را صرفاً من از شما می‌خواهم؛ من همین تقاضا را راستش از آقای امیرحسین جهانشاهی کردم و به ایشون منتقل کردم و ایشون گفت اگر آقای کروبی شخصاً کسی را معرفی کنه به من، من حاضر به هرگونه پشتیبانی و پرداخت مالی هستم."

اما آیا مهدی کروبی معتقد به استفاده از نیروی خارجی و همکاری با آنان در قالب‌هایی مانند دریافت کمک مالی بوده است؟ پاسخ فرزند کروبی تکذیبی صریح است: "به هیچ عنوان. یکی از مهم‌ترین خصوصیات پدرم که به آن مشهور هم بود، صراحت ایشان است. مهدی کروبی همان طور که همیشه عنوان کرده، قائل به دخالت خارجی نیست و معتقد است هر تغییری باید از مجرای خواست و اراده مردم ایران محقق شود. او نه تنها هیچ کمکی از منابع خارج از کشور دریافت نکرده بلکه با نیروهای وابسته به دولت‌های بیگانه نیز همکاری نداشته و با دخالت این نیروها در سرنوشت مردم ایران مخالف است."

"صدا و سیمای دروغ‌پرداز"

مهدی کروبی که پیش از زندانی شدن در خانه اعلام کرده بود "تکلیف صدا و سیمایِ دروغ پرداز مشخص است اما اگر حاکمیت، شجاعت و غیرت دارد فوراً دادگاه علنی برای من تشکیل دهد و به رسانه‌های مکتوب و مجازی در داخل کشور اجازه دهد دفاعیات و اسناد من را منتشر نمایند" اکنون از سوی صدا و سیما و در برنامه‌ای که ظاهرا از سوی باشگاه خبرنگاران جوان تهیه شده، به ارتباط با خارج از کشور و درخواست و دریافت کمک مالی متهم شده است. تحلیل محمدتقی کروبی از پخش این مستند در شرایط فعلی چیست؟ او می‌گوید: "متاسفانه حاکمیت پس از گذشت چهارسال همچنان با لجاجت خواست مردم ایران برای تغییر را نادیده می‌گیرد و هر زمان که اختلافات درونی خودشان اوج می‌گیرد و مشکلات داخلی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال انحراف افکار عمومی می‌افتد. حاکمیت باید بداند که آنچه در سال ۸۸ و پس از آن در قالب جنبش سبز مطرح شد، هیچ ربطی به بیگانگان و سازمان‌های جاسوسی و دولتهای خارجی ندارد. انتشار اتهاماتی تا این اندازه سست و بی‌سند، نه مردم ایران را از خواست‌هایشان بازمی‌دارد و نه راه‌حلی برای مشکلات روزافزون داخلی است که با بی‌تدبیری و لجاجت در نادیده گرفتن واقعیت‌ها روز به روز هم بیشتر می‌شود."-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • تقی کروبی: رفع حصر نیازمند تغییر نگرش حکومت است
 • تقی کروبی: بادامچیان دروغگوست، پدرم در راه خود استوار ایستاده است
 • محمدتقی کروبی: وضعیت پدرم از زندانیان اوین نگران‌کننده‌تر است
 • دیدار حسین کروبی با سید محمد خاتمی/آقای خاتمی تاکید داشت که دغدغه ی اصلی او آزادی زندانیان سیاسی و رفع حبس آقایان کروبی و موسوی است و نه انتخابات ریاست جمهوری!
 • تقی کروبی: هر کس میدانید که مبنای حکومت بر دروغ، تزویر و مکر استوار گردیده و فساد و تباهی ارکان حکومت را فرا گرفته
 •  
  آخرین اخبار
 • دستگیری 10 نوجوان اهل تسنن اهوازی توسط نیروهای امنیتی
 • مسئول روابط عمومی کل سپاه: دخالت ما در انتخابات نظام پزشکی کاملا قانونی بوده است
 • یک مقام آمریکایی: علی رغم مذاکرات آلماتی تحریم ها علیه ایران لغو نمیشود
 • اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران بر اساس احترام متقابل
 • ضد انقلاب، حاکم مستبد و کسانی هستند که کشور را به این روز انداخته اند
 • جوابیه خانواده مهدی کروبی به "سناریوی نخ نما شدۀ" نهادهای امنیتی
 • نگاهی به درگذشتگان عرصه فرهنگ و هنر در سال 91؛ هر ماه ۷ هنرمند درگذشتند
 • پیشنهاد ایران برای خرید کشتی از ترکیه به مبلغ ۳ میلیارد دلار به جای طلا
 • کلیات طرح محدود کردن حضور خبرنگاران در مجلس ایران تصویب شد
 • اقتصادی کوپنی با تصویب مجلس احیا شد
 • سبزهای گمنام/ انتقال نادر جانی، جانباز دربند به بیمارستان
 • بودجه 92 بالاخره به مجلس رفت
 • ادامه دشمنی مصباح یزدی با هاشمی رفسنجانی: هر گروهی که از نظر سیاسی ورشکسته شده می گوید باید وحدت داشته باشیم/خداوند رهبری را به ما داد که ما را راهنمایی کند
 • محمد حسن نامی، اولین وزیر ارتشی دولت شد
 • سانسور، قلم اهل فرهنگ و کتاب را در دولت فرهنگ ستیز شکسته است/ دولت راه نفس ناشران و نویسندگان را بسته است
 • ابلاغ ممنوعیت بازجویی از متهمان در بازداشتگاه های پلیس از خون ستار بهشتی
 • کوچک زاده همچنان به خبرنگاران فحاشی میکند
 • افزایش قیمت داروهای ام اس و سرطان به 10 تا 20 میلیون تومان/مشکل دارو ربطی به تحریم ندارد
 • دیدار خانواده آیت الله العظمی منتظری با مادر ستار بهشتی
 • دختران موسوی و رهنورد منزل منزل کروبی رفتند
 •