به روز شده: ۰۸:۳۲ تهران - چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۱

آنچه که در دادگاه غیر علنی سعید مرتضوی گذشت

امروز: وکیل مدافع خانواده جوادی‌فر، پس از نخستین جلسه دادگاه متهمان بازداشتگاه کهریزک گفت که امیدوار است مطالب مطروحه در دادگاه با انعکاس به مراجع ذی‌ربط مورد توجه قرار گیرد. عبدالحسین روح‌الامینی پدر یکی از متوفیان پرونده بازداشتگاه کهریزک پس از پایان دادگاه گفت که در جلسه دادگاه، اتهام معاونت در قتل به یکی از متهمان پرونده تفهیم شده است.

به گزارش ایسنا، محمدصالح نیکبخت، در خصوص روند برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده بازداشتگاه کهریزک، اظهار کرد: به دلیل اینکه جلسه دادگاه غیرعلنی برگزار شد، نمی‌توانم در مورد ماهیت پرونده و موارد مطروحه در آن مطالبی بیان کنم، اما آنچه مسلم بود این است که جلسه دادگاه با نظم و وقار تمام و با تسلط کامل رییس دادگاه و مستشاران آن برگزار شد.

وی ادامه داد: متهمان در چارچوب قانون و مقررات مورد احترام قرار گرفتند و هیچ یک از افرادی که صحبت کردند اجازه نیافتند کلامی به طور شخصی علیه آنان بیان کنند.

وکیل مدافع خانواده جوادی‌فر در خصوص غیرعلنی شدن جلسه دادگاه نیز خاطرنشان کرد:علیرغم اینکه رییس دادگاه کیفری استان تهران گفته بود، دادگاه به صورت علنی برگزار می‌شود، اما دادگاه بر اساس مصالحی که برای خودشان مطرح بود جلسه را غیرعلنی برگزار کردند.

در آغاز جلسه نیز کیفرخواست قرائت شد و سپس به ترتیب اولیای دم مرحوم محسن روح‌الامینی و وکیل ایشان، پدر مرحوم محمد کامرانی و وکیل او و سپس آقای جوادی‌فر موکل اینجانب شکایت خود را مطرح کردند. نیکبخت تصریح کرد: اظهارات اینجانب به وکالت از آقای جوادی‌فر به علت ضیق وقت و ختم رسیدگی به جلسه بعد موکول شد.وی افزود: نکته دیگر که لازم است بیان شود این است که هر سه متهم به اتهامات دیگری تحت تعقیب قرار گرفته بودند که پیش از این برای آنها در مورد این اتهامات قرار منع تعقیب صادر شده است ولی علیرغم اعتراض ما به قرار منع تعقیب، هنوز نتیجه آن مشخص نیست.

نیکبخت ادامه داد: از دادگاه درخواست کردیم با توجه به اینکه باید به تمام اتهامات یکجا رسیدگی شود، این موضوع مورد نظر قرار گیرد و چنانچه قرار منع تعقیب نقض شده است آن پرونده اتهامی هم مورد رسیدگی واقع شود. وکیل مدافع خانواده جوادی‌فر گفت: در این پرونده، هم‌چنین اتهام متهم اصلی پرونده «معاونت در قتل» اعلام شد که نسبت به یک مورد آن یعنی قتل مرحوم کامرانی قرار جلب دادرسی صادر شد و در دو مورد دیگر مرحوم جوادی‌فر و روح‌الامینی نیز با وجود اینکه آنان با همین اتهام شکایت کرده بودند، اقدامی صورت نگرفته است که در این راستا تقاضا کردیم با توجه به اینکه ما نیز همین شکایت را داریم به آن موضوع هم توجه شود.

نیکبخت با بیان اینکه ابتدا اعلام شده بود که متهم اصلی پرونده در مرخصی به سر می‌برد و امکان ابلاغ نیست، اظهار کرد: با این وجود دادگاه از طرق مختلف و حتی از طریق اس‌ام‌اس وقت رسیدگی به پرونده را به وی ابلاغ کرد اما به دلیل اینکه ورق دوم اخطاریه‌ها بازنگشته بود تصور می‌شد که جلسه دادگاه تشکیل نمی‌شود اما هنگامی که نیم ساعت از زمان برگزاری دادگاه می‌گذشت نامبرده به همراه محافظین خود وارد صحن دادگستری شد و بعد از اتمام جلسه دادگاه نیز به همراه محافظین خود از در دیگری خارج شد.وی در پایان گفت: یکی از متهمان به نان «ح.ز.د» در جلسه دادگاه حضور پیدا نکرده بود اما وکیل وی حضور داشت.

صالح نیکبخت از بازگو کردن جزئیات روند دادگاه خودداری کرد.

ما جز احقاق حق درخواست دیگری نداریم
همزمان، عبدالحسین روح‌الامینی پدر یکی از متوفیان پرونده بازداشتگاه کهریزک پس از پایان این دادگاه گفت که در جلسه دادگاه، اتهام معاونت در قتل به یکی از متهمان پرونده تفهیم شده است.

به گزارش ایسنا، پدر مرحوم محسن روح‌الامینی در جمع خبرنگاران ادامه داد: ما جز احقاق حق درخواست دیگری نداریم و به عنوان مظلوم امیدوارم که رسیدگی به این پرونده هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد.

وی از بازگو کردن جزئیات جلسه دادگاه خودداری کرد اما درباره پرونده گفت: این پرونده سه هزار و 500 صفحه در 17 جلد است. من به عنوان شاکی خصوصی در این دادگاه حضور داشتم ولی جای مدعی‌العموم برای احقاق حقوق عمومی در دادگاه خالی بود. ای کاش دادگاه علنی برگزار می‌شد، البته ما این موضوع را متذکر شدیم.

روح‌الامینی افزود: امیدوارم رسیدگی به این پرونده هر چه زودتر به پایان برسد.

وی در ادامه و زمانی که با اصرار خبرنگاران برای بازگو کردن روند دادگاه مواجه شد، گفت: دادگاه غیرعلنی بود اما از روند دادگاه راضی بودم. ان‌شاءالله دستگاه قضایی در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

روح‌الامینی افزود: در ابتدای دادگاه، نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد و سه اتهام نسبت به متهمان قرائت، اما فرصتی برای دفاع وجود نداشت و دفاع متهمان به جلسه بعد موکول شد.

پدر محسن روح‌الامینی تصریح کرد: ان‌شاءالله روند دادگاه از سوی دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی خواهد شد چرا که فیلم‌برداری شد. ما نیز در دادگاه حرف‌هایمان را زدیم، گریه کردیم و بعضی از دوستان هم متقابلا صحبت‌های‌شان را گفتند و از بازگویی اتفاقات بازداشتگاه کهریزک متاثر بودند.

خبرنگاری درباره حضور حجت‌الاسلام زائری در دادگاه پرسید و گفت که آیا ایشان با شما ارتباط دوستی دارد که روح‌الامینی پاسخ داد: ما با آقای زائری دوست و رفیق هستیم.

روح‌الامینی با تاکید بر اینکه «معاونت در قتل نیز به یکی از متهمان تفهیم شد» ادامه داد: به عنوان مظلوم امیدوارم رسیدگی به این پرونده هر چه زودتر تمام شود.

این درحالی است که در کیفرخواست اولیه صادر شده از سوی دادستانی تهران در موضوع اتهام معاونت در قتل برای متهمان این پرونده قرار منع تعقیب صادر شده بود.

در ادامه علی کامرانی‌، پدر یکی دیگر از قربانیان پرونده کهریزک در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: ما توکل‌مان به خداست و جز احقاق حق چیزی نمی‌خواهیم.

وی افزود: علیرغم وقفه‌هایی که ایجاد شد ولی خدا را شکر که عمرمان کفاف داد که این جلسه برگزار شود.

کامرانی‌ ادامه داد: هر سه مورد اتهامی گزارش غیرقانونی، بازداشت غیرقانونی و معاونت در قتل برای پرونده پسر من قابل اجراست.

وی تاکید کرد: روند دادگاه مثبت بود. ان‌شاءالله تشکیل چنین دادگاه‌هایی برای جوانان درس عبرت شود تا وقتی صندلی را در اختیار می‌گیرند سعی کنند بدانند که جایگاه‌شان کجاست و متناسب با شئونات رفتار کنند.

کامرانی تاکید کرد: حادثه کهریزک هرگز از یاد نمی‌رود.

در ادامه همسر علی کامرانی نیز در جمع خبرنگاران گفت: کیفرخواست در دادگاه خوانده شد، شکایت شکات مطرح شد ولی دفاعیات انجام نشد.

وی افزود: جلسه بعدی دادگاه ان‌شاءالله در آینده مشخص خواهد شد.

پدر مرحوم جوادی‌فر یکی دیگر از قربانیان پرونده کهریزک نیز تاکید کرد که دادگاه رضایت‌بخش بوده است.

وی گفت: دو نفر از شکات شکایت خود را مطرح کردند. دادگاه خوب بود ولی نتیجه رضایت‌بخش بودن دادگاه در آخر معلوم می‌شود.

وی هم‌چنین در ادامه تاکید کرد: برای وکیل بنده در جلسه فرصت دفاع نشد و ان‌شاءالله در وقت دیگری دفاعیات خود را ارائه خواهد داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • برگزاری دادگاه سعید مرتضوی به صورت غیر علنی
 • رئیس دادگاه کیفری تهران: قرار بر علنی بودن دادگاه مرتضوی است
 • سعید مرتضوی با اتهام معاونت در قتل هم محاکمه میشود
 • حذف و اضافه نام سعید مرتضوی از سایت وزارت رفاه
 • وقتی علی مطهری به احمدی نژاد میگوید توهم توطئه دارید: استیضاح وزیر کار را من نوشتم، لاریجانی بی خبر بود
 • بازرسی دفتر کار سعید مرتضوی توسط دادستانی
 • احضار هشت نفر به دادستانی در پی انتشار فیلم فاضل لاریجانی؛ سعید مرتضوی مسئولیت ضبط فیلم را بعهده گرفت
 • لاریجانی ها؛ همه پسران آیت الله در سپهر سیاست
 • سعید مرتضوی صبح امروز به دفتر کارش رفت
 •  
  آخرین اخبار
 • عزیزی که جان برایش عزیز نبود
 • جمع آوری۲۰۰۰ امضا در مخالفت با محدودیت‌های جدید لایحه گذرنامه برای زنان
 • احسان شریعتی هم ممنوع التدریس شد
 • اعظم طالقانی از وضعیت رهبران جنبش سبز ابراز نگرانی کرد
 • واكنش نمايندگان به دخالت مشايي در مسائل ديپلماتيك: پستی به نام رييس دبيرخانه عدم تعهد نداريم
 • صادق زیباکلام: قطع برنامه زنده نخستين اخطار به احمدينژاد
 • با نرخ دستوری برای خودرو بازار دو نرخی ایجاد میشود
 • پروژه نخ نما شده وزارت اطلاعات و بیت برای تخریب مهدی کروبی و جنبش سبز
 • واکنش فرهادی به اظهارات شمقدری/ سیاسی بودن انتخاب آرگو ناشی از همان توهم توطئه است
 • دیدار باقری با نماینده چین در 1+5
 • احمدی نژاد پس از ۱۰ دقیقه سخنرانی صحن مجلس را ترک کرد
 • کمپین «تلفن سبز» آغاز به کار کرد
 • مجلس درخواست کرد: واگذاری نساجی مازندران به سبک قرار دادهای عهد قجری
 • محسن رضایی: حوادث یکشنبه سیاه یک آبروریزی تمام عیار بود
 • اختلاس بزرگ همچنان کش می آید؛ پرونده سه نماینده مجلس در دادگاه کیفری
 • عماد افروغ: به اسم مصلحت رفتارهایی را بروز می​دهند که ربطی به مصلحت نظام ندارد
 • رشد ۴۰ درصدی قیمت مسکن در تهران
 • صادق زیباکلام: حمایت اصولگرایان از اصلاح‌طلبان بدلی برای جلوگیری از تکرار ۲ خرداد ۷۶
 • دکتر معین: با رد صلاحیت چهره‌های خوشنام از نامزدی در انتخابات ۵۰ درصد پزشکان تهران در انتخابات مشارکت نداشتند
 • تورهای نوروزی با افزایش 70 درصدی قیمت ارائه شدند
 •