به روز شده: ۱۱:۰۸ تهران - سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱

صادق زیباکلام: حمایت اصولگرایان از اصلاح‌طلبان بدلی برای جلوگیری از تکرار ۲ خرداد ۷۶

امروز: صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد است؛ در صورتیکه اصولگرایان به این نتیجه برسند که تنها راه جلوگیری از پیروزی مشایی در انتخابات حضور گزینه‌های اصلاح‌طلبان است، از کاندیداتوری هاشمی در انتخابات استقبال خواهند کرد.

صادق زیباکلام در گفت‌و‌گو با ایلنا، در خصوص حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری یادآور شد: به نظر نمی‌رسد اصلاح‌طلبان عزم جدی برای شرکت در انتخابات را داشته باشند. اما در این میان اصلاح‌طلبان درجه دو که جناح اصولگرا نیز تمایل بسیار دارد تا آن‌ها را به عنوان اصلاح‌طلبان اصیل معرفی کند، تلاش می‌کنند تا به بازار گرمی در انتخابات سال آینده بپردازند.

حمایت اصولگرایان از اصلاح‌طلبان بدلی برای جلوگیری از تکرار ۲ خرداد ۷۶

وی با بیان اینکه اصولگرایان برای نمایش حضور حداکثری جناح‌ها در انتخابات از حضور اصلاح‌طلبان بدلی در انتخابات بهره برداری تبلیغاتی خواهند کرد، گفت: با این وجود قرائن موجود نشان می‌دهد که هرچه به ۲۴ خرداد سال ۹۲ نزدیک‌تر می‌شویم عدم شرکت اصلاح‌طلبان اصیل در انتخابات ریاست جمهوری واضح‌تر می‌شود. زیباکلام افزود: اصولگرایان در این میان حرف‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان بدلی را با آب و تاب منعکس می‌کنند تا بگوید که حتی جناح رقیب (اصلاح‌طلبان) نیز در انتخابات شرکت کرده‌اند. اما واقعیت این است که از سوی دیگر به هیچ وجه راضی به حضور اصلاح‌طلبان اصیل نمی‌شوند، چراکه می‌دانند حضور آن‌ها ممکن است بار دیگر اتفاق دوم خرداد ۷۶ را برای کشور رقم بزند.

اصولگرایان می‌دانند بدون نام اصلاح‌طلبان انتخابات برای بسیاری از لایه‌ها بی‌معناست

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با تاکید براینکه جناح اصولگرا هرگز نمی‌خواهد که هاشمی، خاتمی و یا حتی عارف عهده دار پست ریاست جمهوری شوند، تصریح کرد: آن‌ها تلاش می‌کنند تا به اشکال مختلف مانع از شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات شوند از سوی دیگر چون می‌داننند اگر نام اصلاح‌طلبان در انتخابات نباشد برای بسیاری از لایه‌های جامعه انتخابات به شکل جدی معنا نخواهد یافت، راه را برای اصلاح‌طلبان بدلی باز می‌کنند. اصولگرایان میان انتخاباتی همچون دوم خرداد ۷۶ و ۲۲ خرداد ۸۸ که مشارکت حداکثری مردم و مشکلاتی را در پی داشت یک انتخابات با مشارکت پایین اما بدون مشکل را ترجیح می‌دهند.

احمدی‌نژاد به دنبال تکرار ماجرای معین در انتخابات ۸۴ است

زیباکلام با اشاره به آرایش سیاسی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد رقابت جدی اصولگرایان در این انتخابات میان حامیان و مخالفین دولت احمدی‌نژاد خواهد بود. وی با بیان اینکه احمدی‌نژاد در انتخابات سال آینده تلاش می‌کند تا تاییدیه مشایی را بگیرد، گفت: البتهٔ می‌داند که شورای نگهبان صلاحیت وی را صادر نخواهد کرد، برای همین امیدوار است تا بتواند همچون معین تاییدیه مشایی را از رهبری بگیرد، اما اینکه احمدی‌نژاد در این کار موفق می‌شود یا خیر معلوم نیست.

مشایی در میان دیگر گزینه‌های دولت بالا‌ترین شانس را دارد

زیباکلام افزود: در عین حال احمدی‌نژاد به این مساله نیز نظر دارد که در صورتیکه نتوانست مشایی را وارد صحنه انتخابات کند کاندیدای بعدی چه کسی خواهد بود. در این میان از افرادی همچون آیت اله هاشمی شاهرودی، صالحی وزیر امور خارجه و نیکزاد نام برده می‌شود، اما من معتقدم دراین میان مشایی از بالا‌ترین شانس برخوردار است.

این استاد دانشگاه تهران امکان پیروزی مشایی در انتخابات سال آینده در مقابل اصولگرایان را بالا دانسته و عنوان کرد: در نبود اصلاح‌طلبان مشایی می‌تواند به راحتی جناح اصولگرا را شکست دهد.

مطرح کردن گزینه‌های مختلف در جناح اصولگرا صرفا بازار گرمی است

وی مواضع و نام‌های اعلام شده از سوی گروه‌های اصولگرا را صرفا بازار گرمی ارزیابی کرد و گفت: اصولگرایان تلاش می‌کنند تا با مطرح کردن نام‌های مختلف به گونه‌ای برخورد نکنند تا این تلقی بوجود آید که همه آن‌ها از ابتدا روی ولایتی و حداد اجماع داشته‌اند. زیباکلام با اشاره به نام افرادی همچون باهنر، متکی و آل اسحاق در میان گزینه‌های جبهه پیروان خط امام و رهبری عنوان کرد: جبهه پیروان که این سه نفر را مطرح کرده است بهتر از هر کسی می‌داند که باهنر در بهترین شرایط ۵۰۰ هزار رای، متکی ۱۰۰ هزار رای و آل اسحاق به زحمت ۵۰ هزار رای بیشتر نخواهند داشت. بنابراین مطرح کردن نام افرادی که شانسی برای انتخابات ندارند، صرفا بازار گرمی خواهد بود.

زیباکلام در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: وقتی افرادی همچون ولایتی و حداد در جناح اصولگرا هستند منطقی نیست که کسی به جای رای دادن به این افراد به گزینه‌های دیگری رای دهند. این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه پایگاه اجتماعی اصولگرایان در کل کشور بیش از ۵ و یا ۶ میلیون رای نیست، تصریح کرد: طبیعی است که اصولگرایان تلاش می‌کنند تا همین میزان رای به کاندیدای اصلی آن‌ها که من فکر می‌کنم حداد و ولایتی هستند، داده شود.

عدم شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات کار احمدی‌نژاد و مشایی را آسان خواهد کرد

وی درخصوص شانس قالیباف در انتخابات سال آینده عنوان کرد: وی اگر ببیند نسبت به گزینه‌هایی همچون حداد و ولایتی نظر مساعدتری وجود دارد، قطعا ترجیح می‌دهد به جای حضور در انتخابات به عنوان بازوی اجرایی در کنار حداد و ولایتی قرار گیرد. زیباکلام با تاکید بر اینکه احمدی‌نژاد برای گرفتن تاییدیه مشایی همه توان خود را به کار خواهد برد، گفت: در صورتیکه احمدی‌نژاد در این کار موفق شود، دیگر نیاز نیست که برای رای آوری مشایی شهر به شهر برود. کافی است تا اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند.

با ورود هاشمی به میدان انتخابات مشکلات احمدی‌نژاد آغاز می‌شود

وی افزود: مشکل برای احمدی‌نژاد زمانی ایجاد خواهد که هاشمی و یا حتی یکی از چهره‌های مطرح اصلاح طلب وارد میدان انتخابات شود، در غیر اینصورت وی می‌تواند با خیال آسوده به فکر پیروزی در انتخابات باشد.

اصولگرایان تنها برای جلوگیری از پیروزی مشایی مجبور به استقبال از هاشمی می‌شوند

این نظریه‌پرداز علوم سیاسی با تاکید براینکه قطعا اصولگرایان با شرکت هاشمی و خاتمی در انتخابات مخالفت خواهند کرد، گفت: البته در صورتیکه اصولگرایان به این نتیجه برسند که تنها راه جلوگیری از پیروزی مشایی در انتخابات حضور گزینه‌های اصلاح‌طلبان است، از کاندیداتوری هاشمی در انتخابات استقبال خواهند کرد. وی پس از خاتمی و هاشمی کاندیدای احتمالی اصلاح‌طلبان را افرادی همچون عارف و جهانگیری عنوان کرد. زیباکلام در پایان خاطرنشان کرد: من به‌‌ همان میزان که اطمینان دارم اصولگرایان با کاندیداتوری مشایی در انتخابات مخالفت خواهند کرد، مطمئن هستم که این جریان مخالف حضور هاشمی در انتخابات نیز هست و در حد امکان اجازه حضور وی در انتخابات را نخواهد داد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • صادق زیباکلام: مشایی بدون حضور اصلاح طلبان و هاشمی رئیس جمهور آینده است
 • زیباکلام: اگر با جهان بینی جنتی موافق باشی فرد درستی هستی از دید ایشان اصلاح طلبان،آمریکایی هستند
 • زیباکلام: اصولگرایان از حضور اصلاح طلبان در انتخابات میترسند/خاتمی باز هم بالای 20 میلیون رای می آورد
 • گفت و گوی تفصیلی با زیباکلام: علت ناکامی فعالیت احزاب و نهادهای مدنی در ایران
 • واکنش زیباکلام به درگیری احمدی نژاد و صادق لاریجانی: احمدی نژاد دل پری دارد
 • زیباکلام: هیچ‌یک از علما اقدم و جدید نگفتند که حکومت باید ازآن ولی فقیه باشد/تا اردیبهشت 90 احمدی‌نژاد را بالای سر گذاشته بودید و حلوا حلوا می‌کردید
 • زیباکلام: جبهه پایداری می داند بدون احمدی نژاد نه جبهه است و نه پایدار خواهد ماند
 • زیباکلام: منتقدین امروز دولت تا پیش از خانه نشینی، تکبیرگوی سیاست‌های احمدی‌نژاد بودند
 •  
  آخرین اخبار
 • رشد ۴۰ درصدی قیمت مسکن در تهران
 • دکتر معین: با رد صلاحیت چهره‌های خوشنام از نامزدی در انتخابات ۵۰ درصد پزشکان تهران در انتخابات مشارکت نداشتند
 • تورهای نوروزی با افزایش 70 درصدی قیمت ارائه شدند
 • حکم میرطاهر موسوی صادر شد؛ پنج سال حبس تعزیری در بلوچستان و ده سال تبعید
 • بیانیه جمعی از زندانیان پیشین بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به بازداشت روزنامه نگاران
 • عدم دریافت یکساله حقوق ۲۷ کارگر یک شرکت راه سازی
 • بهانه تراشی برای نگه داشتن فایزه هاشمی در زندان با نزدیک شدن به پایان حبس
 • سرخسی ها در برابر دفتر آیت الله خامنه ای تجمع اعتراضی کردند
 • پیشنهاد مجموعه داستان «بازگشت به تنهایی» به انتخاب میرحسین موسوی+لینک دانلود
 • ریحانه طباطبایی و اکبر منتجبی از روزنامه نگاران بازداشتی آزاد شدند
 • پشنهادات خوب 5+1 برای ایران در مذاکرات آتی
 • درخواست علی مطهری از خاتمی برای ورود به انتخابات/حصر خانگی و بازداشت افراد بدون حکم و محاکمه در دردادگاه غلط است/در 34 سال گذشته آزادی بیان نداشتیم
 • در نشست پاریس عنوان شد: تغییر شرایط سیاسی در ایران در پی آزادی رهبران جنبش سبز
 • فرامرزیان: زمان دقیق برگزاری کنگره شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هنوز مشخص نشده است
 • ایران و مصر در راه صنعت توریسم
 • بروجردی: در صورت توقف غنی سازی 20 درصدی باید باید همه تحریم‌های تصویب شده علیه ایران لغو شود
 • ابولفضل قدیانی عضو دربند مجاهدین انقلاب در سی سی یو
 • واکنش حسینی،وزیر ارشاد به اسکار آرگو
 • مصطفی تاجزاده: هتاک ترین عناصر و رسانه ها در بین نیروهای مسلمان نزدیک ترین آن ها به رهبری هستند
 • ادامه چاپلوسی های مصباح درباره آیت الله خامنه ای: باید تسبیح بدست شکرگزار نعمت رهبری باشیم
 •