به روز شده: ۱۲:۰۶ تهران - یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۱

هر آنچه که احمدی نژاد دیشب در تلویزیون گفت

امروز: احمدی نژاد در گفتگو و مصاحبه زنده تلویزیونی که با ابتکار و نوآوری جدیدی، خبرنگاران خبرگزاری‌ها نیز در آن حضور داشتند، در پاسخ به سوالات مطرح شده ضمن تشریح ابعاد و ویژگی‌های بودجه سال ۹۲ با اظهار امیدواری نسبت به اینکه لایحه بودجه در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین تغییرات ممکن به دولت برگردد، گفت: بودجه سال آینده کاملا هدفمند و منسجم تدوین شده و همکاران ما در دولت بر روی این بودجه زحمت زیادی کشیده‌اند و تاخیری که در ارائه لایحه بودجه پیش آمد نیز به این دلیل بوده است، امیدوارم انسجام و منطق بودجه به هم نخورد، چرا که در این صورت آثار آن نیز تغییر خواهد کرد و در آن شرایط نمی‌توان اوضاع را بخوبی کنترل کرد.

به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد شامگاه (شنبه) در گفتگوی تلویزیونی با مردم، در پاسخ به پرسشی درباره علت تأخیر در ارائه لایحه بودجه ۹۲ به مجلس گفت: امسال شرایط خاصی را تجربه کردیم، بودجه هم سند بسیار مهمی است و برنامه یک ساله و تمام دخل و خرج‌های دولت در طول سال و کارهایی که باید انجام شود در تمام ابعاد علمی و فرهنگی و اجتماعی در آن لحاظ می‌شود.

وی اضافه کرد: بودجه کشورمان تا حد زیادی تحت تأثیر درآمدهای نفتی است و وقتی درآمدهای نفتی و قیمت ارز دچار نوسان می‌شود، به طور طبیعی، بودجه تحت تأثیر قرار می‌گیرد و لازم بود که ارزیابی بسیار دقیقی از شرایط محیطی داشته باشیم و عملکرد بودجه و تحولات بین المللی و سیاست‌های کل کشور و برنامه‌های سازندگی را مدنظر قرار دهیم و بودجه‌ای ببندیم که سرعت رشد اقتصادی را حفظ و نواقصی را که در سال جاری به وجود آمد، جبران کند و قابلیت اجرایی‌تری داشته باشد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: دشمن اقداماتی داشت و ما هم کمی تأمل کردیم تا تحرکاتشان را انجام دهند تا ارزیابی امان را از تأثیر رفتار آن‌ها بر بازار کامل کنیم.

احمدی نژاد افزود: بودجه خوبی تهیه شده و ان شاء الله روز چهارشنبه این هفته به مجلس ارائه می‌شود.

کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

احمدی‌نژاد با اشاره به قیمت نفت و درآمدهای نفتی در بودجه گفت: با تجربه امسال پیش بینی‌هایی کردیم و حداقل مقدار فروش نفت را منظور و تلاش می‌کنیم وابستگی نفتی هزینه‌های جاری دولت و بودجه مصرفی را به شدت کاهش دهیم.

وی افزود: امسال این تجربه را داشتیم که در حالی که بودجه خیلی تحت فشار بود، اما کارهای اساسی کشور اجرا شد و بر زمین نماند، در بخش‌های بهداشت و درمان، آموزش، دفاع و حقوق کارکنان و خدمات دولت کار بر زمین مانده‌ای باقی نماند.

رییس دولت با بیان اینکه اندکی در بخش سرمایه گذاری عمرانی کسری بود که سال آینده این کاهش جبران خواهد شد. در سال آینده به شدت سهم نفت در بودجه دولت کاهش داده شده است.

احمدی‌نژاد گفت: اولین نقطه توجه دولت در بودجه رشد تولید، سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور است.

احمدی‌نژاد درباره اینکه کمبود درآمدهای ناشی از کاهش صادرات نفت چگونه جبران می‌شود؟ اظهار داشت: بخشی از آن از راه کنترل هزینه‌های مصرفی دولت و بخش دیگر بر اساس افزایش درآمدهای دیگر جبران خواهد شد.

وی گفت: وقتی سطح قیمت‌ها بالا می‌رود درآمد دولت از مالیات به‌‌ همان نسبت بالا می‌رود و از این طریق بخشی از کمبود درآمد‌ها جبران می‌شود. ‌ابتکار عمل‌هایی هم در بودجه سال ۹۲ داشتیم.

مواجهه با طراحی دشمن

احمدی نژاد با بیان اینکه برای برخورد و مواجهه با طراحی‌های دشمن برنامه‌ای در دو گام تدوین کردیم، افزود: گام اول کنترل دامنه تاثیر حرکت دشمن است، ‌البته در این قسمت هنوز اجرای برنامه‌های طراحی شده کامل نشده و موفقیت ۱۰۰ درصد نیست، اما در حال مسلط شدن بر اوضاع هستیم.

احمدی‌نژاد گام دوم را ادامه رشد اقتصادی کشور با‌‌ همان روال قبلی عنوان کرد و اظهار داشت: چند نکته در بودجه پیش بینی شده مانند اینکه منابع صندوق توسعه ملی به صورت ارزی و ریالی بدون واسطه به سرمایه گذاری و تولید اختصاص می‌یابد.

افزایش سرمایه بانک‌ها

احمدی نژاد با بیان اینکه پیش بینی شده است که سرمایه بانک‌ها افزایش قابل توجهی یافته تا سطح وام دهی آن‌ها افزایش یابد، تصریح کرد: فروش اوراق مشارکت نیز پیش بینی شده است و سرمایه گذاری عمرانی از محل بودجه دولت تقریبا معادل رقم مصوب سال ۹۱ است، چرا که رقمی که برای سال ۹۱ مصوب شد، بخاطر برخی شرایط محقق نشد.

نیازی به بودجه انقباضی نیست

احمدی نژاد با اشاره به اینکه برخی‌ها نظرشان این است که بودجه کاملا انقباضی تدوین شود، خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور نیاز به رشد اقتصادی و نیاز به فعال شدن تولید و رشد اقتصادی دارد، نیازی به بودجه انقباضی نیست و باید منابع را در مسیر رشد اقتصادی و فعال‌تر شدن تولید هدایت کرد.

احمدی نژاد گفت: سرمایه گذاری عمرانی پیش بینی شده در بودجه ۹۲ اندکی کمتر از رقم ۳۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی سال ۹۱ و برابر با ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه امسال ابتکاراتی را تقویت کردیم که رد پای آن در بودجه ۹۱ بود مانند استفاده از اموال راکد سازمان‌ها و دولت برای کار عمرانی، اضافه کرد: مکانیزمی بسیار قوی برای بودجه نوشته شده است که اداره اموال راکد در اختیار دولت و یا حتی اموال فعال که ضرورتی ندارد دولت آن‌ها را اداره کند، به مردم واگذار شود و منافع آن به مردم برسد.

واگذاری طرح‌های نیمه تمام به مردم

احمدی نژاد با بیان اینکه پیش بینی شده است، این اموال با شرایط صحیح واگذار و در ازای آن کار عمرانی انجام شود، اظهار داشت: سازوکارهای آسان و راحتی پیش بینی شده است تا طرح‌های نیمه تمام به مردم واگذار شده و با اعطای مقداری یارانه و وام از سوی مردم اجرا شده و به اتمام برسد.

وی افزود: ‌ کمک‌های فنی و اعتباری به مبلغ ۱۳۵۰ میلیارد تومان و یارانه بخش کشاورزی هزار میلیارد تومان تعیین شده است. همچنین برخی ردیف‌های متفرقه که از ناحیه موسسات و تشکل‌هایی که از سوی برخی افراد ایجاد شده و به بودجه وصل شده بود، حذف شد که از این ناحیه حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه جاری صرفه جویی شده و به بخش عمرانی اختصاص یافت. همچنین بخش سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی تقویت شده است.

کمک به رشد تولید

احمدی نژاد با اشاره به اینکه مجموع سرمایه گذاری دولت و شرکت‌های دولتی در بودجه ۹۲ بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، تصریح کرد: معتقدم این رقم به رشد تولید کمک می‌کند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام برخلاف اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی نیست؟ خاطرنشان کرد: این روند مخالف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ نیست و این شرکت‌ها را باید تا پایان سال ۹۴ واگذار کنیم.

وی گفت: نزدیک به ۱۵۰ شرکت به طور کامل واگذار می‌شود و این بودجه پیش بینی شده متعلق به باقی مانده شرکت هاست.

احمدی نژاد افزود: شرکتی موجود است که متعلق به دولت هم است و دولت در آن سهام بالایی دارد، خوب است که دولت فعالیت این شرکت را گسترش دهد، از محل منابع داخلی در آن سرمایه گذاری کند و بعد آن را بفروشد.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: سال آینده هم حجم بالایی از واگذاری شرکت‌های دولتی خواهیم داشت اما در بودجه حداکثر سهم در سرمایه گذاری برای این شرکت‌ها پیش بینی شده است و این کار مثبتی است.

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که چه مکانیزیم‌هایی برای خنثی کردن تحریم‌ها در بودجه پیش بینی کرده‌اید؟ تصریح کرد: کمترین درآمد ممکن و بد‌ترین گزینه را انتخاب کرده و بنا را بر این گذاشتیم که با این شرایط کشور اداره شود. همچنین در خود بودجه مکانیزم‌هایی طراحی شده که اگر درآمد بالا‌تر رفت، در سرمایه گذاری‌ها توزیع شود و اگر پایین‌تر آمد جاهایی بودجه کم شود که به سرمایه گذاری آسیب نزند.

تلاش برای افزایش قدرت خرید مردم

وی گفت: در بودجه تلاش شده به نوعی قدرت خرید مردم حفظ شده و به آن کمک شود. به عنوان مثال برای درمان دو رقم بزرگ علاوه بر بودجه معمول پیش بینی شده است.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه در بودجه سال ۹۲، ‌دو هزار میلیارد تومان برای طرح پزشک خانواده اختصاص یافته که مستقیما پرداخت مردم در هزینه‌های درمانی را کاهش می‌دهد، ادامه داد: مکانیزم پزشک خانواده به این ترتیب است که مردم تحت نظر پزشک عمومی قرار می‌گیرند و دولت منابع را به حساب مردم و در اختیار پزشک خانواده قرار می‌دهد.

احمدی‌نژاد همچنین از اختصاص ۲۷۶۰ میلیارد تومان برای یارانه و ارز واردات دارو و تجهیزات تخصصی خبر داد و اظهار داشت: در بودجه ۹۲ همچنین برای بیماران صعب العلاج منابعی در نظر گرفته شده است و مجموعه این رقم‌ها یک مقداری فشار‌ها را از دوش مردم بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه یارانه کالاهای اساسی و نان مقداری در بودجه سال۹۲ بالا‌تر برده شده و به رقم ۱۱۳۵ میلیارد تومان رسیده است، تصریح کرد: برای حمایت از برنامه‌های جمعیت و حفظ و رشد جمعیت، ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده که به خانواده‌ها برمی گردد.

احمدی نژاد با اشاره به افزایش پیش بینی شده برای حقوق کارمندان و بازنشستگان خاطرنشان کرد: امسال نرخ افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۳ و نیم درصد بود که سال ۹۲، نرخ افزایش حقوق ۲۰ درصد خواهد شد. البته طرح هدفمندی یارانه‌ها کمک خیلی خوبی در تعادل بخشیدن به قدرت خرید مردم است.

احمدی‌نژاد در ادامه گفت: ‌جهت گیری‌های اصلی در دولت عدالت است و منابع عمرانی و سرمایه گذاری‌ها و کمک‌های فنی اعتباری را در بودجه سال آینده عادلانه‌تر در کشور توزیع کردیم و منابعی را برای تعادل منطقه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه جهت گیری اصلی دولت در لایحه بودجه عدالت است و ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای تعادل یعنی برای مناطق محروم پیش بینی شده است، اضافه کرد: سهم بودجه عمرانی استانی به طور چشمگیری، یعنی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده شده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه در اصلاح ساختارهای بودجه اقدامات خوبی شده است، اظهار داشت: لایحه مالیاتی را به مجلس داده‌ایم که لایحه بسیار منسجمی است و پیش بینی شده است که این قانون سال آینده اجرا شود که اصلاح قانون مالیات و اجرای آن منابع دولت را احیا می‌کند. همچنین لایحه اصلاح نظام بانکی را آماده کرده‌ایم و تقریبا رو به اتمام است و مصوبه اصلاح نظام گمرک هم از مجلس آمده و اجرای آن شروع شده که آثار آن سال آینده آشکار می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه افزایش ارزش پول ملی آماده شده است، تصریح کرد: منتظریم مقداری ثبات باشد تا این برنامه را اجرا کنیم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در کارهای خدماتی دولت، مکانیزمی را در بودجه قرار داده‌ایم که کار را به مردم واگذار کنیم و دولت خرید خدمت کند. همچنین احکام جدیدی برای بانک مرکزی تمهید شده تا بتواند نوسان قیمت ارز را مدیریت کند و این‌ها کارهای تحولی است.

هدفمندی بهترین روش برای کاهش سهم نفت و قیمت ارز در بودجه

وی گفت: سال آینده طرح مسکن مهر را با شرایط بهتری ادامه می‌دهیم و کارهای علمی و فناوری و حمایت از نخبگان و آموزش را با سرعت جلو می‌بریم.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه یکی از کارهای مهمی که برای سال آینده در بودجه پیش بینی شده، بحث هدفمندی یارانه‌ها است، افزود: هدفمندی یارانه‌ها از بهترین روش‌ها برای کاهش سهم ارز نفتی در بودجه دولت و اصولا در اقتصاد ملی است. این کار اقتصاد ملی را بزرگ می‌کند و رشد می‌دهد و سهم درآمدهای نفتی را در آن کاهش می‌دهد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها در واقع درون اقتصاد کار می‌کند و اهداف زیادی داشت که در حال اجراست، در پاسخ به این سوال که آیا برای پرداخت یارانه‌ها کسری منابع داشتید؟ اظهار داشت: امسال کسری منابع هدفمندی یارانه نداشتیم بلکه تراز آن مثبت هم بود.

احمدی نژاد اضافه کرد: زمانی که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد، بحث این بود که سازمان هدفمندی یک شرکت دولتی است و شرکت دولتی همیشه طلب یا بدهی دارد، اما به کار خود ادامه می‌دهد و یک دستگاه دولتی با شرکت دولتی فرق می‌کند چرا که دستگاه دولتی پایان سال هر چه بودجه اضافه دارد باید به خزانه بازگرداند و یا اگر کسری دارد از خزانه بگیرد ولی شرکت دولتی اینگونه نیست.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: برخی‌ها گفتند برای جبران کسری یک مقدار از بودجه گذاشتیم در حالی که در خود بودجه، یارانه‌ها در نظر گرفته شده و در قانون هدفمندی نیز پیش بینی شده است که یارانه‌ها را به مردم پرداخت کنیم. وقتی یارانه نان، انرژی و کالاهای اساسی در قانون لحاظ شده، ما نیز ه‌مان‌ها را به منابع هدفمندی یارانه‌ها اضافه کردیم و این نیز متعلق به مردم است و کسری نداشتیم، چرا که این قانون منابع خودش را تأمین می‌کند و اکنون نیز تراز آن مثبت است.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: سهمی که به شرکت‌های دولتی پرداخت شد، خیلی بیشتر از آن چیزی بود که سهمشان بود و به همین دلیل سرمایه گذاری در نفت، شرکت‌های تابع نفتی و وزارت نیرو رشد کرده است، یعنی آن‌ها از محل هدفمندی درآمد جدیدی علاوه بر درآمدهای قبلی کسب کردند و این نیز مثبت است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا درآمدهای ناشی از اجرای هدفمندی هم به کمک به افزایش سرمایه گذاری و هم پول یارانه‌های نقدی را تأمین کرده است؟ گفت: دقیقا. اکنون در نفت سرمایه گذاری‌ها خیلی توسعه پیدا کرده است، البته از جاهای دیگر نیز به نفت کمک کرده‌ایم و هم از درآمدهای نفتی، هم از محل منابع ارزی بانک مرکزی و هم از محل منابع ارزی بانک‌ها، کمک‌های زیادی شده است. اکنون تراز اجرای قانون هدفمندی مثبت و حساب و کتاب آن روشن است.

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا نرخ ارز سال آینده نیز همانند امسال از سه مکانیزم ارز مرجع، مبادله‌ای و آزاد برخوردار است، یا اینکه تدابیر دیگری اندیشیده خواهد شد؟ اظهار داشت: تلاشمان این است که به سمت تک نرخی شدن ارز برویم، اما شوکی که به اقتصاد وارد شد، سنگین بود. در آینده فرصت خواهد بود که ابعاد این وضعیت تشریح شده و کارهایی که برای مقابله با آن انجام گرفت، مطرح شود.

به مرور در حال غلبه بر فشار‌ها هستیم

احمدی‌نژاد با بیان اینکه البته همیشه می‌شود بهتر کار کرد، ادامه داد: البته شرط آن این بود که یک هم افزایی در داخل کشور باشد و بعضی‌ها فرصت پیدا نکنند که ضربه دشمن را به مردم مضاعف کنند، اما اکنون به مرور و آرام آرام بر این فشار‌ها مسلط می‌شویم و غلبه می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه حداقل‌های درآمد را در بودجه سال ۹۲ پیش بینی کرده‌ایم و یک مبلغ ریالی مشخص گذاشته‌ایم که مثلا این مقدار از درآمد نفت را در بودجه می‌خواهیم، تصریح کرد: دولت از درآمدهای امسال نفت هنوز بخش قابل توجهی را طلبکار است که واریز نشده و باید آزاد و وصول شود که قطعاً به سال بعد موکول می‌شود.

احمدی نژاد در ادامه این گفتگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت و کارگران به همین میزان ۲۰ درصد دیده شده است، یا می‌خواهید در قالب هدفمندی جبران کنید؟ خاطرنشان کرد: اگر هدفمندی اجرا نشود، ۲۰ درصد را مستقیم پیش بینی کرده‌ایم و یارانه‌ها را هم افزایش داده‌ایم که این‌ها عملا آن را پوشش می‌دهند.

احمدی‌نژاد گفت: البته قانون کارگری مرجع دیگری را برای افزایش حقوق مشخص کرده است و دولت دخالتی ندارد. نماینده دولت و نمایندگان کارگران و کارفرمایان هماهنگ می‌کنند و هر چه تفاهم کردند، آن را اجرا می‌کنیم.

افزایش قدرت خرید مردم با اجرای گام دوم هدفمندی

وی افزود: معتقدم اگر گام بعدی هدفمندی را اجرا کنیم، قدرت خرید مردم افزایش پیدا خواهد کرد، یعنی با آنچه دولت پیش بینی کرده است، هم کاهش قدرت خرید امسال و هم افزایش قیمت‌های ناشی از ادامه اجرای هدفمندی جبران می‌شود.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه با ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها افزایش قدرت خرید برای ۷ دهک اتفاق می‌افتد به گونه‌ای که کسری سال ۹۱ و رشد قیمت‌های سال ۹۲ را جبران می‌کند، اظهار داشت: همچنان پرداختهای مستقیم برای همه یکسان است. درخواستی بود که دولت دهک‌هایی را حذف کند، ما مطابقت‌هایی انجام دادیم، افرادی هم شناسایی شدند، اما فعلا برنامه حذف در دستور کار نیست.

احمدی‌نژاد درباره رقم پرداخت نقدی سال آینده تصریح کرد: اجازه دهید در مجلس بحث شود تا به تفاهم برسیم.

احمدی نژاد درباره نرخ حامل‌های انرژی و نحوه اجرای طرح هدفمندی در سال آینده هم گفت: چندین گزینه برای ادامه اجرای هدفمندی براساس نرخ ارز مرجع، ارز مبادله‌ای و یا یک قیمت میانه داریم که فعلا گزینه ما ارز مرجع است، اما روی همه فرآورده‌ها یکسان اعمال نمی‌شود، چرا که می‌خواهیم تولید و خانوار را حمایت کنیم.

حمایت از تولید

وی با اشاره به برنامه‌های حمایت از تولید در اجرای فاز بعدی هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: دو نوع حمایت از تولید داریم، در گام اول هم همین طور بود، حمایت اصلی ما در نرخ‌های تبعیضی و ترجیحی بود که برخی دوستان این را یارانه و کمک حساب نمی‌کنند، وقتی گاز ۱۲۰ تومان، را به کسی ۴۰ تومان می‌دهیم، یعنی ۸۰ تومان یارانه داده‌ایم.

احمدی‌نژاد افزود: می‌شد ما این میزان را نقدی به بخش تولید برگردانیم، ولی بنگاه‌ها برای پرداخت مشکل کمبود نقدینگی پیدا می‌کردند، بنابراین ما از روش تبعیضی استفاده کردیم، قیمت آب و برق و سوخت را ارزان‌تر در اختیار بنگاه‌های تولیدی قرار دادیم ضمن اینکه تا آنجا که امکان داشت، نقدی و کمک‌های فنی اعتباری و وجوه اداره شده و وام ارزان‌تر هم در اختیار بنگاه‌ها قرار دادیم.

وی تصریح کرد: البته وقتی تولید در حال رشد است، انتظار نیست که همه منابعش را از این محل تامین کند، اساسا نمی‌شود همه کمک‌هایی که تولید نیاز دارد، از این محل ارائه داد، ما گام کوچکی از اجرای قانون هدفمندی را برداشتیم و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم تمام اهدافی که از اجرای کل قانون وجود دارد در گام اول محقق شود، ولی خوشبختانه برغم شرایط سختی که گذشت تولید ما سرپاست. در حال حاضر تولید و صادرات غیر نفتی خوب است، صادرات غیرنفتی در ۱۰ ماهه گذشته سال تقریبا معادل پارسال است، شوک اول سال، در تولیدات غیرنفتی توقف ایجاد کرد، اما این بخش خودش را احیا کرد و در این دو ماه پایان و سال اینده رشد این بخش خیلی سریع‌تر از سال گذشته خواهد بود.

راهکارهای کنترل نقدینگی

احمدی نژاد درباره کنترل تورم و مدیریت نقدینگی در سال ۹۲ در صورت تصویب اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها در مجلس گفت: برای کنترل نقدینگی دو تا سه برنامه خوب تنظیم شده است که بانک مرکزی اجرای برخی از آن‌ها را آغاز و برخی را اعلام کرده و برخی را هنوز اعلام نکرده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه با منابعی که در اختیار داریم، قدرت مانوری که داریم و با همراهی مردم و برنامه مدونی که در گام اول هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، وضع بهتر می‌شود، افزود: بخش خدمات و تولید نیز همراهی کردند و این همراهی وجود دارد.

وی اظهار داشت: معتقدم شرایط بهتر خواهد شد؛ فعلا در برخی جا‌ها مقداری لجام گسیختگی هست که آن هم بخاطر نوسان‌های تند ارز و برخی مسائلی است که شاید جا نداشته باشد، امشب بگویم و کام مردم را تلخ کنم، اما به سمت مهار این‌ها می‌رویم.

پافشاری می‌کردم ۱۰۰ درصد هدفمندی اجرا شود

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که اگر قرار بود امروز اجرای فاز اول هدفمندی را آغاز کنید، چه کارهایی را در این مدت اجرا می‌کردید و چه کارهایی را اجرا نمی‌کردید؟ تصریح کرد: اگر الان دو سال و نیم قبل بود، حتما می‌گفتم و پافشاری می‌کردم که ۱۰۰ درصد این قانون اجرا شود.

احمدی‌نژاد افزود: اگر این قانون یکجا اجرا می‌شد، حتما تاثیرپذیری قیمت ارز یا تاثیرگذاری نوسان ارز هم کاهش می‌یافت. ارز در این طرح لنگرگاه بود و دشمنان هم آن را شناسایی و برخی هم با آنان همراهی کردند و ضربه‌ای وارد کردند.

احمدی نژاد با بیان اینکه اقتصاد ما بزرگ و ملت ما قوی است و مشکلاتی را که در یک مدت پیدا شد مهار کرده و قدرتمند‌تر جلو خواهد رفت، خاطرنشان کرد: امسال سال سختی برای اقتصاد ما بوده است و در شرایط متعادل حرکت نکردیم و اگر روند حرکت کشور را منهای امسال در نظر بگیریم، روند خوب و راضی کننده‌ای بوده است، البته نه اینکه مطلوب باشد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه امسال نرخ بیکاری جهش پیدا نکرده و تنها شامل نوساناتی شده که در گذشته نیز بوده است، تاکید کرد: با توجه به شرایطی که پشت سر گذاشته‌ایم انتظار این بود که نوسان‌های شدیدی در این بخش داشته باشیم، اما چنین نبود. دولت در کنار مردم حضور دارد و از تولید و خدمات پشتیبانی می‌کند.

قانون اساسی مسئولیت امور استخدامی را مستقیما بر عهده رییس دولت قرار داده است

احمدی نژاد درباره اقدام دولت برای استخدام چندین هزار نفر در مجموعه دستگاه‌های دولتی با تاکید بر اینکه طبق قانون اساسی مسئولیت امور اداری و استخدامی مستقیما با رییس دولت است و اظهار داشت: در هفت سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار نفر از سیستم اداری خارج شده‌اند و یک خلائی پیدا شده است، ضمن اینکه اکنون عده زیادی کارمند داریم که وضع استخدامیشان در دستگاههای دولتی مشخص نیست و با روش‌های دیگری ارتباط اداری دارند و کار می‌کنند. دولت می‌خواهد ۳۱۵ یا ۳۲۰ هزار نفر را در سیستم اداری تثبیت کند و این به معنای این نیست که همه این نیرو‌ها جدید بیایند، بلکه بخشی در سیستم اداری با شیوه‌های دیگری حضور دارند.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: البته دولت قصد دارد این امکان را فراهم کند که همه متقاضیان در آزمون ورودی شرکت کنند و کسی نسبت به دیگری از حق بیشتری برخوردار نباشد و این استخدام‌ها هیچ فشاری به بودجه نمی‌آورد و در بودجه پیش بینی شده است.

احمدی نژاد تصریح کرد: وقتی یک بیمارستان، مدرسه یا یک دانشگاه می‌سازیم طبیعتا کادر هم می‌خواهد. خروج ۸۰۰ هزار نفر از سیستم اداری به واسطه بازنشستگی به سیستم فشار می‌آورد ضمن اینکه برای توسعه تقسیمات کشوری نیز نیازمند نیرو هستیم.

استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست جمهوری طبق قانون جزء اختیارات شخص رییس دولت است

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه بخش مهمی از شرکت‌های دولتی واگذار شده و دولت سبک‌تر شده است، در خصوص استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: استخدام هزار و پانصد نفر در نهاد ریاست جمهوری طبق قانون جزء اختیارات شخص رییس دولت است و رییس دولت می‌تواند کارمندان نهاد را خودش انتخاب کند، این نیاز به مصوبه دولت هم نداشت، البته من واقعا از آن مصوبه اطلاع نداشتم، با این حال زیر مصوبه‌ای که آمد نوشتم برای این هم آزمون برگزار شود.

احمدی نژاد همچنین با اشاره به جوسازی‌هایی که در این باره صورت گرفته است، گفت: دولت، دولت مردم و عدالت است، اگر حتی ۱۵۰۰ نفر را دولت انتخاب می‌کرد و می‌آورد، هم قانونی بود، چون نهاد ریاست جمهوری است، اما درباره آن هم تاکید کردم که امتحان عادلانه برگزار شود.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: در خصوص استخدام جوانان عزیز توصیه و تاکید کرده‌ام که آزمون عادلانه، استانی و جداگانه برگزار شود و به گزینش هم سفارش کردم بی‌جهت سخت نگیرد تا حق کسی پایمال نشود. جوانان ما قریب به اتفاق شایسته‌اند و اگر هم ضعفی هست، باید تذکر بدهیم و کمک کنیم تا ضعف خود را جبران کنند نه اینکه او را از فرصتی که باید در اختیار او قرار بگیرد، محروم کنیم، این خیلی شفاف است، وزارتخانه‌ها، مشخص و نیاز‌هایشان شهر به شهر، معلوم است و اینکه چه تخصص‌هایی لازم داریم، هم معلوم است.

دولت چند راهکار برای کمک به متقاضیان مسکن مهر اجرا کرده است

احمدی نژاد در ادامه این گفتگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره طرح مسکن مهر گفت: وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود، در مسکن هم تاثیر می‌گذارد. دولت در مسکن مهر مقداری وام ارزان قیمت گذاشته است و بقیه‌اش را باید مردم بپردازند و البته تعداد زیادی از مردم هم با‌‌ همان رقم‌های اولیه صاحب خانه شدند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولت به دو سه روش سعی می‌کند به متقاضیان مسکن مهر کمک کند، ادامه داد: یکی از روش‌ها، افزایش میزان وام است که از ۱۴ میلیون شروع شد و در برخی مناطق که وضع حاد بود تا ۳۰ میلیون تومان هم رسید. برای افرادی هم که واقعا نمی‌توانند، منابع قرض الحسنه قرار دادیم، البته در کنار این مدیریت می‌کنیم که هزینه‌ها بی‌جهت بالا نرود.

احمدی نژاد اظهار داشت: البته مسکن مهر ۹۹ ساله افزایش قیمت زیادی نداشته است و افزایش، بیشتر شامل طرح‌هایی شد که در قالب مسکن مهر واگذار شد و قیمت زمین هم از متقاضیان دریافت شد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه این طرح‌ها برای افرادی است که درآمد بالاتری دارند و بیشتر برای کمک به اقشاری از جامعه است که درآمد متوسطی دارند و نمی‌توانند با قیمت‌های ۴ یا ۵ میلیون تومان برای هر متر خانه، صاحبخانه شوند، تصریح کرد: افزایش قیمت‌های مسکن کاذب بوده و مطمئنم که سال آینده قیمت مسکن می‌شکند.

احمدی نژاد با اشاره به واریز عیدانه به حساب مردم با بیان اینکه البته بنده اصطلاح «جبرانی» را بهتر می‌پسندم، خاطرنشان کرد: برای عموم مردم به ازای هر نفر ۸۵ هزار تومان و برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی برای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان واریز شده است.

احمدی‌نژاد افزود: امسال بخش وسیعی از مردم تحت فشارند و باید جبران می‌کردیم، البته دولت دنبال جبران از طریق هدفمندی بود؛ جلساتی هم گذاشتیم.

احمدی نژاد با اشاره به راهکارهای مختلف برای کمک به مردم، گفت: یک راهکار این بود که از منابع درون اقتصاد برداریم و راه دوم این بود که پایه پولی را بالا ببریم که راهکار اول از نظر تبعات بهتر بود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا با این ایده موافق هستید که مردم به صورت موردی در مواردی که عده‌ای کالایی را احتکار می‌کنند یا از شرایط سوء استفاده می‌کنند، خودشان مکانیزم کنترلی بگذارند و مانند برخی کشور‌ها خرید آن کالا را تحریم کنند، اظهار کرد: باید کنترل‌ها را کامل‌تر و حلقه‌های آن را تقویت کنیم.

وی با قدردانی از مردم و فعالان اقتصادی که تلاش نکردند از شرایط موجود سوء استفاده کنند، گفت: از همکارانم در دولت و همه کسانی که کمک می‌کنند در شرایط سخت، امور اداره شود، تشکر می‌کنم.

احمدی نژاد با تأکید بر اینکه همه ما یک ملت و با هم متحد هستیم، افزود: اگر حادثه‌ای پیش می‌آید همه باهم باید برای رفع آن تلاش کنیم و در کنار هم زندگی کنیم. بهترین زندگی، زندگی کردن برای دیگران و با دیگران است‌‌ همان طور که چند هزار سال در این فلات زندگی کردیم و در غم و شادی یکدیگر شریک بودیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه اگر همبستگی و همکاری ملی نباشد یک حادثه کوچک می‌تواند ملتی را مضمحل و نابود کند، تصریح کرد: امروز دشمن سنگی انداخته و فشارهایی وارد کرده است، در چنین شرایطی همه باید با کمک هم از این مشکلات عبور کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کسی نباید از شرایط موجود سوء استفاده کند و احتکار کالا صحیح نیست، افزود: از قدیم رسم بوده در عید نوروز که آغاز بهار و جزو اعیاد بسیار زیبا، پر محتوا، پر معناست و جهانی هم شده است، دید و بازدید‌ها و میهمانی‌ها زیاد بوده و شرایط به گونه‌ای شده است که شاید بستگان درجه یک هم نمی‌توانند در طول سال یکدیگر را ببینند، در عید دیدار‌ها انجام می‌شد اما نباید به گونه‌ای عمل شود که مردم از این کار بسیار خوب یعنی دید و بازدید‌ها محروم شوند یا خدای ناکرده خانواده‌ای تحت فشار، ساقط شود یا آبروی او در معرض خطر قرار گیرد.

احمدی نژاد گفت: همه باید کمک کنیم تا از این شرایط عبور کنیم و به فضل الهی عبور هم خواهیم کرد، چرا که اقتصاد ما یک اقتصاد قوی است و ما از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

آمریکا برای مقابله با ایران همه اقتصاد خود را به میدان آورده است

احمدی‌نژاد با بیان اینکه دشمن با همه توان به میدان آمده و دولت آمریکا همه اقتصاد خود را به میدان آورده است، افزود: آمریکا اقتصاد هر کشوری که ما با او مراوده داشته باشیم، را تهدید می‌کند. حجم اقتصاد آمریکا چند برابر ماست و با همه توان علیه ملت ایران وارد میدان شده است.

وی با اشاره به اینکه عبور از این مرحله به معنای آن است که در ۴ تا ۵ سال به قدرت اول یا دوم اقتصاد منطقه تبدیل شویم، خاطر نشان کرد: امروز اقتصاد اول جهان با اقتصاد هفدهم در نبرد است. این مانند آن است که در ورزش کشتی یک کشتی گیر وزن ۱۲۰ کیلوگرم با یک کشتی گیر وزن ۵۵ کیلو، کشتی بگیرد. البته این در زمینه اقتصاد است و از نظر فرهنگی و توانایی‌های یک ملت، ملت بزرگ ایران قابل قیاس با آن‌ها نیست و اتکای ما نیز به قدرت اندیشه، فرهنگ و ایمان مردم است.

احمدی نژاد با بیان اینکه دشمنان ملت ایران خیال می‌کردند با شوک اول، اقتصاد ایران از هم بپاشد، گفت: اگر چه به مردم فشار می‌آید که باید جبران کنیم و حتماً با کمک هم آن را جبران می‌کنیم. البته در خیلی از کشور‌ها گروه‌های مردمی هستند که بازار را مدیریت می‌کنند و هر کجا که کسی خواست اجحافی کند، مردم را بسیج می‌کنند.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: نمی‌خواهم هرگز باور کنم که حتی یک ایرانی باشد که به خودش اجازه دهد، به مردم اجحاف کند. نمی‌خواهم چنین چیزی را باور کنم.

وی با بیان اینکه اگر کسی بخواهد از شرایط سختی که برای مردم به وجود آمده است، سوء استفاده کند و از مشکلات و غم‌های مردم سود ببرد، این سود نیست و این یک سم است که وارد زندگی‌اش می‌شود، افزود: نمی‌شود کسی ایرانی و اهل این سرزمین باشد و دشمن فشاری را وارد کرده باشد، اما او از این شرایط سوء استفاده کند و به چنین کسی نمی‌توان گفت که او ایرانی است.

احمدی نژاد گفت: کالا در بازار فراوان است به طور عمومی به مردم توصیه می‌کنم که فشار کمتری به بازار بیاورند تا آرامش به وجود آید و دولت بتواند برنامه‌های خود را برای عبور از این شرایط بهتر اجرا کند.

شرایط فعلی کنترل واردات و تولید داخلی خودرو احجاف در حق مردم است

احمدی‌نژاد در خصوص نوسانات قیمت خودرو گفت: خودروسازان در دولت خواستار منابع شدند و ۷ ماه پیش تصمیم کلی گرفته شد که غیر از کالاهای اساسی مبنای سایر کالا‌ها ارز مبادله‌ای باشد.

احمدی نژاد افزود: خودروسازان با وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت گفتگو کردند و تعهدی دادند که خودشان بازار را مدیریت کنند و قیمت را پایین بیاورند تا معادل ارز مبادله‌ای شود؛ البته آن بخشی که ارزبری دارد. آن کالایی که ارز بری ندارند معلوم است که باید با قیمت‌های داخلی باشد و معنی ندارد که با قیمت ارز تعیین شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه این مورد، تفاهم شد و خودروسازان باید رعایت کنند، گفت: خودروسازان باید کیفیت تولیدشان را بالا ببرند چرا که امروز قطعه ساز و کالاهای مربوط به تولید خودرو در کشور وجود دارد و خوشبختانه خودروسازان هم پولدار هستند.

وی افزود: شنیدم خودروسازان پیش فروش کردند و زیر قول خود زده و خودرو‌ها را با قیمت خیلی بالا‌تر از پیش فروش، عرضه می‌کنند که اقدام بدی است. خودروسازان باید خوش قول باشند و احترام مردم را نگه دارند.

احمدی نژاد خاطر نشان کرد: صنعت خودرو حالت انحصاری گرفته است و به این نتیجه دارم می‌رسم که کنترل واردات خودرو را از وزارت صنعت، معدن و تجارت بگیریم چون وقتی این انحصار را به وزارتخانه مذکور دادیم آن‌ها در مقابل واردات مانع تراشی کردند و در این شرایط، کارخانه‌های داخلی هم دارند در حق مردم احجاف می‌کنند.

احمدی‌نژاد گفت: چه طور ممکن است خودروسازان یک خودرویی مثل پراید را ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان بفروشند و باز بگوید که ضرر می‌کنیم؟ مگر پراید چقدر ارز بری دارد؟ خودرو پراید ۸ و نیم میلیون تومان بوده است مگر چقدر گران شده؛ از کجا؟ چطور؟ این اقدام خودروسازان بد است و امیدوارم خودشان اصلاح کنند.

احمدی نژاد تاکید کرد: خودروسازان موظف هستند خودشان قیمت بازار را به قیمت واقعی برسانند؛ دلال بازی هم معنا ندارد.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه خودروسازان می‌گویند با نصف ظرفیت کار می‌کنند، تصریح کرد: آن‌ها می‌توانند با تمام ظرفیت کار و تولیدات خود را وارد بازار کنند.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه خودورسازان باید بگونه‌ای مدیریت کنند تا تولیدات خود را با کیفیت بهتر و قیمت مناسبی به مردم بدهند، افزود: اگر بنا باشد خودرو داخلی را با قیمت بالاتری به مردم عرضه شود حتی در قبال خودروهای مشابه خارجی، این صنعت به مرور مضمحل می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید خودرو ۲ میلیون دستگاه است، خاطرنشان کرد: خودروسازان هزینه‌های ثابت را هم می‌دهند، منابع و سهام خوبی هم دارند، بانک مرکزی هم ‌‌نهایت همکاری را برغم بدهی خودروسازان با آن‌ها انجام داده است، در این شرایط خودروسازان تولید را افزایش دهند تا با قیمت واقعی دست مردم برسد.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ‌خودروسازان باید به فکر مردم باشند، تصریح کرد: نباید این حس در خودروساز به وجود بیاید که از حمایت دولت، نوعی سوء استفاده شود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه خوشبختانه در سال‌های اخیر کیفیت خودروهای داخلی بالا رفته است و تنوع خوبی دارد، گفت: ظرفیت خوب و نیروهای متخصص عالی داریم و انتظار داریم مدیران بخش خودرویی کشور، ظرفیت تولیدی خودرو را بهتر مدیریت کنند چون برای مردم تولید می‌کنند و از مردم هستند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تغییرات لایحه بودجه دولت در مجلس، با بیان اینکه بودجه، امسال منسجم و کاملا هدفمنداست، خاطرنشان کرد: همکاران ما در دولت بر روی بودجه خیلی زحمت کشیده‌اند و تاخیری که در ارائه لایحه بودجه پیش آمد به این دلیل بودکه همکاران ما روی آن کار می‌کردند.

احمدی‌نژاد گفت: طبق نظام اداری کشور، دولت بدنه کار‌شناسی کشور و متعلق به مردم و بقیه قوا نیز است، گفت: دولت روی این لایحه کار زیادی کرده است و منطق بودجه‌اش اگر به هم بخورد آثار آن نیز تغییر خواهد کرد و در آن شرایط نمی‌توان اوضاع را کنترل کرد.

احمدی نژاد افزود: با توجه به شرایط و تجارب امسال در عملکرد بودجه و نحوه استحصال منابع نفتی، می‌دانیم در آینده چقدر می‌توانیم درآمد داشته باشیم و برخی سازکارهایی که سایر منابع کشور را تامین می‌کند که روی همه آن‌ها مطالعه کرده‌ایم و دولت مسائل حقوقی و قوانین آن و همه سیاست‌های اقتصادی و قوانین ثابت را در نظر گرفته است.

امیدوارم بودجه با کمترین تغییرات برای اجرا به دولت بازگردد

احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: اصل ۴۴ قانون اساسی و مسکن مهر اجرا می‌شود و باید رشد اقتصادی بالا داشته باشیم، فاصله‌ها کم شود، تورم کاهش پیدا کند، ما همه آن‌ها را در بودجه درنظر گرفته‌ایم و لایحه بودجه را با این ویژگی‌ها تنظیم کرده‌ایم، اظهار امیدواری کرد؛ لایحه بودجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین تغییرات ممکن به دولت برگردد تا دولت بتواند آن را اداره و مدیریت کند.

احمدی نژاد با بیان اینکه بودجه سه دوازدهم را نیز داده‌ایم، خاطرنشان کرد: چون احتمال می‌دهیم مجلس قبل از پایان سال نتواند بودجه را به تصویب نهایی برساند، به ویژه که به تعطیلات پایان سال مواجه می‌شویم که در عمل رسیدگی به آن به خرداد سال آینده موکول می‌شود از این‌رو بودجه سه دوازدهم را پیش بینی کردیم.

احمدی نژاد گفت: دشمن با همه توان علیه ملت ایران وارد میدان شده و در چنین شرایطی باید همه دست به دست هم داده و بسیج شویم تا از شرایط عبور کنیم و مطمئنا ملت ایران با همبستگی و همدلی، دشمنان و بدخواهان خود را ناکام خواهد گذاشت و شرایط به نفع ملت تغییر خواهد کرد و بدخواهان و دشمنان نیز چاره‌ای جز همکاری با ملت ایران ندارند.

محمود احمدی‌نژاد در بخش دوم گفتگوی تلویزیونی خود در پاسخ به سوالی درباره علت رشد واردات فرآورده‌های کشاورزی و برنامه دولت برای حمایت از بخش کشاورزی اظهار داشت: دولت برنامه وسیعی برای توسعه کشاورزی شروع کرده است و سال گذشته موفق شد از مجلس مجوز استفاده از ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از کشاورزی را اخذ کند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: از ۳۰ سال قبل در نهاده‌های اصلی کشاورزی دچار کمبود هستیم و سال گذشته هم واردات نهاده‌های دامی کم شد که فشار آن به گندم داخلی وارد شد و به جای بخشی از علوفه وارداتی، گندم تولید داخل مصرف شد و باید امسال این کمبود جبران می‌شد ضمن اینکه تصمیم گرفتیم که ذخایر استراتژیک خود را افزایش دهیم و به همین دلیل در واردات فرآورده‌های دامی افزایش داشتیم.

مجلس در اجرای قانون هدفمندی به دولت کمک کند

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره جلسه نشست سران قوا برگزار شد و اینکه مجلس چه کمکی می‌تواند به دولت انجام دهد، گفت: مجلس کمک زیادی می‌تواند داشته باشد از جمله اینکه از طرح‌های اصلی که دولت برای عبور از این شرایط دارد، پشتیبانی سیاسی و قانونی انجام دهد. دولت ۴-۳ طرح آماده کرده که به سرعت از شرایط موجود عبور کرده و دوره عبور را کوتاه‌تر کنیم تا آسیب‌های کمتری به مردم وارد شود و مجلس می‌تواند در این زمینه به دولت خیلی کمک کند.

احمدی‌نژاد در ادامه افزود: هدفمندی یارانه‌ها از دیگر مواردی است که مجلس می‌تواند به دولت در به اجرا در آوردن آن کمک کند، هدفمندی هیچ نقصی ندارد و اجرای آن برای کشور مفید است.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج درباره تعامل دولت با بخش خصوصی گفت: حجم واگذاری‌های دولت به بخش خصوصی در دوره این دولت بیش از ۴۰ برابر کل ۱۵-۱۴ سال قبل است و شخصا با همه تشکل بخش خصوصی جلسه داشتم و بعضا در حد بنگاه نیز برای آن تصمیم گرفته‌ایم از ابتدا اعتقادمان این بود که کشور را مردم باید اداره کنند و این یک باور و تئوری است و یک حرکت شخصی و موضعی نیست. منتها اگر گروهی انتظار داشته باشند که کل دولت را تحویل گروهی دهیم این موضوع اساساً خلاف قانون اساسی و منطق مدیریت است.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره اینکه راههای مبارزه با گرانی چیست آیا ابزار قانونی در اختیار نیست یا نظارت استمرار ندارد؟ اظهار داشت: از یک منظر همه مواردی که گفتید وجود دارد و در کنارش باید توجه داشت که اتفاقاتی خارج از اراده اقتصاد افتاده و از بیرون عواملی وارد شده است. این عامل بسیار سنگین است. حدود ۵۰ سال است که اقتصاد کشور به درآمد نفت وابسته است اگر در این درآمد، نوسان تندی اتفاق بیفتد آثار خود را می‌گذارد که باید آن را مدیریت کنیم.

امیدواریم نهادهای حذف شده از بودجه عمومی دوباره اضافه نشوند

احمدی نژاد گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که سهم درآمد نفت در اقتصاد کشور پایین بیاید و سایر درآمد‌ها از جمله صادرات غیرنفتی افزایش یابد، که البته به سرعت در حال اضافه شدن است. با این سرعت رشد دو سال دیگر نیازی به درآمد ارزی نفتی به این معنا نداریم. چون سرعت رشد خیلی زیاد است. پارسال۵۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم و سال آینده حتما این رقم به بالای ۷۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی خواهد رسید. این در حالی است که در ابتدای دولت نهم این رقم ۷ میلیارد دلار بود.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرگزاری ایلنا مبنی بر اینکه دولت چه تدابیری برای حمایت از بخش فرهنگ در بودجه سال آینده اندیشیده و در این بودجه چه نهاد‌ها و موسساتی حذف شدند، گفت: برای سال آینده مطلقا بودجه فرهنگ کاهش نیافته است و در بعضی مواقع اضافه نیز شده است و معتقدیم دولت باید از بخش فرهنگ حمایت کند و امیدوارم که سال آینده وضعیت بهتر شد و بتوانیم افزایش بیشتری در این بخش داشته باشیم.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال دوم این خبرنگار خاطرنشان کرد: در طول سال‌ها موسساتی به مرور شکل گرفته‌اند که به لحاظ قانونی تحت مدیریت دولت و یا هیچ کدام از اجزای حکومت نیستند اما به مرور ردیفی در بودجه گرفته‌اند. امسال که فشار آمد، مقداری این موضوع کنترل شد و برای سال آینده غربالگری کردیم و آنهایی که در خدمت فرهنگ بوده و مفید بودند را نگه داشتیم و با آنهایی که ضرورتی ندارند از منابع عمومی استفاده کند، خداحافظی کردیم و البته نمی‌دانیم در ‌‌نهایت در بودجه چه خواهد شد اما امیدوارم که دیگر اضافه نشود.

استقبال دولت از طرح‌هایی که کلان اقتصاد را از تیررس بدخواهان خارج کند

احمدی‌نژاد در پاسخ به اینکه توقف اجرای فاز دوم یارانه‌ها چه آسیبی به اقتصاد کشور زد و از آنجا که همین الان هم عده‌ای بر توقف اجرای فاز دوم یارانه‌ها تاکید دارند آیا این نگرش شاکله بودجه را به هم نمی‌ریزد، خاطرنشان کرد: حالا فرض کنید که این حرف‌ها نبوده و می‌خواهیم در فضای جدیدی کار کنیم. امروز با یک عامل جدید خارجی برای ضربه زدن به اقتصاد کشور مواجه هستیم و این‌ها کسانی که اقتصاد ایران و نقاط قوت و ضعف آن را بخوبی می‌شناسند. دولت برنامه‌های را برای خنثی کردن اقدامات آنان و عبور از این شرایط تهیه کرده است که البته ممکن است برخی از دوستان با آن مخالف باشند که ما خواهشمان این است که آن‌ها راه حل بدهند و ما اجرا کنیم.

احمدی نژاد تصریح کرد: بالاخره نمی‌توان هم گفت که شرایط موجود را می‌توان ادامه داد، چرا که ادامه این شرایط به معنای آسیب‌پذیری است. وقتی یک عامل جدید وارد شده، شرایط هم عوض شده و دیگر نمی‌توان مثل گذشته عمل کرد، باید کار جدیدی انجام داد و این کار‌ها موضعی نیست چون کل اقتصادمان را تحت تاثیر قرار داده است، پس ما هم باید برنامه‌هایی داشته باشیم که کل اقتصاد را به مسیر درست ببریم. ما خواهش کردیم همه کسانی که طرح و پیشنهادی دارند ارایه دهند و کاملا از آن استقبال می‌کنیم. دولت از طرح‌هایی که کلان اقتصاد را از تیررس بدخواهان خارج کند، استقبال می‌کند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ساختمان ونک محل جدید فساد مالی تیم احمدی نژاد
 • احمدی نژاد هم سانسور شد؛ قطع ناگهانی پخش زنده مصاحبه تلویزیونی رئیس دولت
 • پیام جنتی به احمدی نژاد: مشایی قطعا رد صلاحیت میشود
 • جلسه احمدی نژاد با برادران لاریجانی پس از استیضاح جنجالی
 • مقایسه دو سرنوشت برای دو نقدِ یکسان به احمدی نژاد
 • باز هم احمدی نژاد از ابلاغ یک قانون خود داری کرد: قانون بیمه کارگران ساختمانی
 • به زودی منتشر میشود: نامه انتقادی ۴۳ اقتصاددان به احمدی نژاد
 • احمدی نژاد: به کمک امام زمان خس و خاشاک های جدید می روند و به زودی وضعیت دگرگون خواهد شد
 • اسماعیل گرامی مقدم: خسارتی که دولت احمدی نژاد به ایران زد، مغول ها نزدند
 •  
  آخرین اخبار
 • رئیس اتاق بازرگانی تهران: به بهانه معیشت جلوی صادرات را گرفته اند
 • رییس انجمن داروسازان ایران: داروخانه‌ها به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان با بیمه سلامت قرارداد نمی‌بندند
 • اعلام جزییات دستورالعمل نحوه پیش‌فروش سکه: مثبت 18 ها حق خرید دارند
 • شهید باکری از زبان همسرش: اخلاقمداری ایشان برای یک عده خطرناک بود
 • تلاش وزارت اطلاعات برای اعتراف‌گیری تلویزیونی از روزنامه‌نگاران بازداشتی
 • نگرانی از رشد موج سوم ایدز در ایران
 • نگرانی جمهوری اسلامی از افزایش افراطی گرایی در حوزه های علمیه
 • واکنش مصباح یزدی به نامه زرتشتیان: ما نمی توانیم برای حاکمانی چون صدام احترام قائل شویم
 • دل پر درد سفیر ایران هنگام ترک آنکارا: شبکه رسانه ای ضد ایران راه اندختند
 • اعتراض پرویز پرستوی به انصار حزب الله در سینما: چرا باید انصار حزب الله درباره سینما تصمیم بگیرد؟ آقای سلحشور مگر تو کی هستی؟
 • حمایت سیاستمداران و فعالین سیاسی سوئد از رهبران جنبش سبز
 • صد روز ممنوع الملاقاتی؛ یک ماه بی خبری مطلق از موسوی و رهنورد + جدول آخرین تماس ها
 • افزایش ۳۰ درصدی قیمت زمین در نقاط شهری
 • آزادی کیوان مهرگان به قید وثیقه
 • کشف ذخایر جدید اورانیوم در ایران
 • یک فعال کارگری: حداقل هزینه‌های زندگی شش برابر بیشتر از حداقل درآمد یک کارگر است
 • راه اندازی کمپین ضد تحریم دارو
 • تحریم های اقتصادی، مانعی برای آزادی و دموکراسی
 • عواقب تاریخی سرکوب اراده ملی: درسی از افول ستاره سرخ بر فراز اروپا
 • مادر سهراب اعرابی: دنبال آگاهی و زندگی هستیم، نه خشونت و انتقام/ ظلم‌ها پنهان نخواهد ماند
 •