به روز شده: ۰۸:۵۸ تهران - پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱

اعتراف‌های آیت‌الله خامنه‌ای

نویسنده: مرتضی کاظمیان

امروز: قوای سه‌گانه تنها نمادهایی نمایشی برای سامان دادن سه‌گانه‌ی فرمالیستی در نظام مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه هستند.

جدیدترین سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، آکنده است از اعتراف‌های جدید رأس هرم نظام سیاسی در ایران. آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ خود، مستقیم و غیرمستقیم، و بار دیگر، به نکات مهمی اعتراف کرد. برخی از آن‌ها در زیر مورد تدقیق قرار گرفته‌اند.


۱. رهبر جمهوری اسلامی اعتراف می‌کند به ماهیت متکی به شخص حاکمیت سیاسی در ایران، و غیردموکراتیک بودن ساختار مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه. آن‌جا که به‌خود اجازه می‌دهد در مقام حاکمی خودکامه، رییس قوه مجریه جمهوری اسلامی را با تندترین تعابیر بنوازد و مجلس را در ماجرای استیضاح وزیری، خطاکار توصیف کند.
معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم که باوری به سلامت نتایج رسمی ندارند؛ اما نفر نخست رژیم جمهوری اسلامی نیز حرمت انتخاباتی را که خود نخستین و مهم‌ترین تاییدکننده‌ی سلامت‌ برگزاری‌اش بود، نگه نمی‌دارد. مطابق نتایج رسمی برای انتخابات ۸۸، محمود احمدی‌نژاد پشتوانه‌ی بیش از ۲۴ میلیون رای را با خود دارد. آیت‌الله خامنه‌ای اما هیچ اعتنایی به این پشتوانه نمی‌کند. او با تندترین تعابیر و توصیف‌ها، احمدی‌نژاد را می‌نوازد. رأی مردم تنها زینتی است که اقتدارگرایی مسلط را دموکراتیک جلوه‌گر سازد. پس می‌توان درصد مشارکت و رأی نامزدها را با «کودتا» و «تقلبی معنادار» زیر و رو کرد، و حتی بعدتر، همین را هم به هیچ گرفت.
از چشم مخالفان وضع موجود، مجلس نهم از دل انتخاباتی نمایشی و فرمایشی سر برکشیده، و نمایندگان حاضر در پارلمان در جمهوری اسلامی، نمایندگان حقیقی مردم ایران نیستند. اما جالب اینجاست که عالی‌ترین مقام سیاسی جمهوری اسلامی نیز ـ از زاویه‌ای دیگر ـ برای «مجلس» خودساخته، و متحقق شده از پس فیلترینگ حداکثری شورای نگهبان، شأنی قائل نیست. او ابایی ندارد که تصریح کند: «اصل استيضاحى كه در مجلس انجام گرفت، غلط بود. چند ماه به پايان كار دولت، استيضاح يك وزير، آن هم باز با يك علت و دليلى كه مربوط به خود آن وزير نيست، چه معنى دارد؟ چرا؟ اين هم غلط بود.» آیت‌الله خامنه‌ای، «مجلس» و تشخیص نمایندگان را یک‌سره به پرسش می‌کشد و نادرست می‌خواند.
حرف، حرف رهبر است. قوای سه‌گانه تنها نمادهایی نمایشی برای سامان دادن سه‌گانه‌ی فرمالیستی در نظام مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه هستند.


۲. رهبر جمهوری اسلامی همچنین در سخنرانی اخیر خود اعتراف می‌کند که تمام ادعاهای مقام‌های ارشد نظام (ازجمله شخص رهبری) در مورد برخورد با فساد اقتصادی و پیشبرد سیاست‌های اصولی و صحیح اقتصادی، بی‌ حاصلی معنادار بوده است. وی می‌گوید: «هم دولت، هم مجلس، همه‌ى نيرويشان را، همه‌ى فكر و ذكرشان را متمركز كنند بر روى سياستهاى درست اقتصادى. چند سال قبل از این، بنده درباره‌ی فساد اقتصادی، به رؤساى قوا نامه دادم. خب، با فساد اقتصادى مبارزه كنيد. به زبان گفتن كه مطلب تمام نمي‌شود؛ عملاً با فساد مبارزه كنيد. هى بگوئيم مبارزه با فساد اقتصادى. خب، كو؟ در عمل چه كار شد؟ چه كار كرديد؟ اينهاست كه انسان را متأثر مي‌كند.»
رأس هرم قدرت در ایران افزون بر اعتراف به ناکارآمدی سیستم مدیریتی مستقر در بسط توسعه و تعمیق رشد و رفاه و ایجاد اشتغال و کاستن از فقر و اختلاف طبقاتی و تورم؛ هم‌زمان و به‌گونه‌ای زیرکانه توپ مشکلات اقتصادی را به زمین روسای سه قوه می‌اندازد و دامن خود را از هر نقش منفی، مبرا می‌دارد. وضعی که با جایگاه و اختیارات و قدرت فراقانونی رهبر جمهوری اسلامی، نسبتی ندارد.


۳. افزون بر این‌ها، نفر نخست نظام سیاسی به‌گونه‌ای غیرمستقیم اعتراف می‌کند که تمام توصیه‌ها و نصیحت‌های پشت پرده‌ی وی به روسای قوای سه‌گانه ـ و به‌ویژه شخص احمدی‌نژاد ـ بی‌نتیجه بوده است؛ اگر انذارها و ملاحظات آیت‌الله خامنه‌ای گوش شنوایی می‌یافت، به تهدیدهای جدید آن‌هم پیش چشم جامعه نیازی نبود؛ آن‌هم در هنگامه‌ای که کمتر از سه ماه از این سخن مهم وی سپری می‌شود: «تا روز انتخابات هر كس احساسات مردم را در جهت ايجاد اختلاف بكار گيرد قطعا به كشور خیانت كرده است»
رهبر جمهوری اسلامی به‌وضوح عصیان باند احمدی‌نژاد ـ مشایی را در برابر مرکز ثقل حکومت، مورد انتقاد قرار می‌دهد.
آیت‌الله خامنه‌ای هرچند می‌کوشد اقتدار ولی مطلقه فقیه را در نظام سیاسی کنونی متبلور سازد، اما از سوی دیگر خود همراه می‌شود با روندی که آشکارا نشان‌دهنده‌ی بحران اقتدار در جمهوری اسلامی است.


۴. رهبر جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر از ماهیت ایدئولوژیک دولت رانتی در ایران پرده‌برداری، و به آن اعتراف می‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای در انتقاد بی‌سابقه‌اش از احمدی‌نژاد، می‌گوید: «رئيس يك قوه به استناد اتهامِ ثابت نشده و مطرح نشده‌اى در دادگاه، دو قوه‌ى ديگر را متهم كرد؛ اين كار بدى بود، اين كار نامناسبى بود؛ اينجور كارها، هم خلاف شرع است، هم خلاف قانون است، هم خلاف اخلاق است، هم تضييع حقوق اساسى مردم است.» مرکز ثقل قدرت در جمهوری اسلامی با تاکید بر «خلاف شرع» بودن اقدام احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که چگونه در جمهوری اسلامی، هر زاویه‌ای با مرکز ثقل قدرت، می‌تواند امری «خلاف شرع» توصیف شود و بعدتر، از همین منظر، متخلف حتی مستوجب شدیدترین برخوردها گردد.
حربه‌ای که در اختیار دولت ایدئولوژیک است، از جمهوری اسلامی سامانی می‌آفریند که به تعبیر آیت‌الله منتظری، نه جمهوری است و نه اسلامی؛ و به قرائت علامه نائینی (و اندیشمندانی دیگر چون: مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی و دکتر شریعتی) استبداد زیر پرده دین را شکل می‌دهد که ویژگی‌ها و تبعات سوء آن به قدر لازم شهره است و محسوس.


۵. آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در سخنرانی اخیر خود به صراحت اعتراف می‌کند که «گروه‌های فشار» باید تنها تابع بیت رهبری باشند و از فرمانده کل قوا در جمهوری اسلامی دستور بگیرند. در تمام سال‌های اخیر بدنه‌ی متشکل و سازمان یافته‌ای که خود را حامی پر و پا قرص جمهوری اسلامی معرفی می‌کند، لشکر گوش به فرمان و همیشه حاضر و کفن‌پوش برای اعتراض به اشخاص حقیقی و حقوقی «ضد ولایت فقیه» بوده است. اینک اما اعتراض جمعی از حاضران در مراسم سخنرانی علی لاریجانی در قم، که به پرتاب مهر و کفش به رییس مجلس نهم، و ممانعت از سخنرانی وی منتهی شد، موجب برآشفتگی آیت‌الله خامنه‌ای شده است: «اين كارهائى كه در قم اتفاق افتاد، بنده با اينجور كارها مخالفم... با احساساتشان راه بيفتند اينجا، آنجا، عليه اين شعار بدهند، عليه آن شعار بدهند؛ اين شعاردادن‌ها كارى از پيش نمي‌برد. اين خشم‌ها را، اين احساسات را براى جاى لازم نگه داريد... نظمى لازم است، انضباطى لازم است...»
رأس هرم قدرت در جمهوری اسلامی آشکارا به باندهای قدرت هشدار می‌دهد که اجازه‌ی بسیج گروه فشار ندارند؛ و این دست کنش‌ها، باید در «جای لازم» مدیریت و برنامه‌ریزی شود، و تابع «نظم و انضباطی» گردد؛ که به‌گونه‌ای مفروض، این مرکز ثقل حکومت ـ و نهادهای امنیتی مرتبط با آن ـ است که تکلیف تحرک‌های این‌چنینی را مشخص می‌کند.
وی حتی به‌صراحت اعتراف می‌کند که چه نگاهی به «بسیج» دارد و چه نسبتی میان آن و مقوله/موضوعی چون «گروه‌هابی فشار» برقرار می‌کند: «در دوران دفاع مقدس اگر بسيجى‌ها مي‌خواستند همين‌طور بروند يك جائى، طبق ميل خودشان حمله كنند، كه خب پدر كشور درمى‌آمد.»

***

اجمالا آن‌که، به نظر می‌رسد «آیت‌الله خامنه‌ای حقیقی» وقتی ملموس می‌شود و عریان که چیزی/موضوعی خشم او را برانگیزد. این‌جا (در منازعه‌ی غریب روسای دو قوه مجریه و مقننه در یک‌شنبه‌ی معروف مجلس) رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر، و با صراحتی متفاوت از همیشه، تعارف را کنار گذاشت و نه تنها تدبیر و بصیرت رأس نظام سیاسی را دگربار، عریان ساخت، بلکه از برخی ویژگی‌ها و شاخصه‌های حکومت، رونمایی کرد.
اعتراف‌های اخیر آیت‌الله خامنه‌ای البته برای آن‌هایی که به گذار مسالمت‌آمیز به دموکراسی در ایران می‌اندیشند و دغدغه‌ی منافع ملی و حقوق اساسی ایرانیان دارند، کم نگران کننده نیست.

منبع: جرس-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • گزارش يك ديدار: مجيد انصاري، اسحاق جهانگيري و عبدالواحد موسوي لاري در ملاقات با آیت الله خامنه ای
 • نامه احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای
 • واکنش‌ها به انتقاد رهبری از جلسه استیضاح؛ عذرخواهی لاریجانی ها و سکوت احمدی نژاد
 • تقدیر و تشکر برادران لاریجانی از حمایت های آیت الله خامنه ای
 • مارک گازیروسکی: آقای خامنه ای به عنوان یک ایدئولوگ دلیلی برای مذاکره با آمریکا نمی بیند
 • علی مطهری در واکنش به آیت الله خامنه ای غلط بودن استیضاح را رد کرد
 • واکنش آیت الله خامنه ای به دعوای احمدی نژاد-لاریجانی: رفتار احمدی نژاد خلاف شرع و قانون بود/علی لاریجانی هم زیاده روی کرد
 • تاجزاده خطاب به رهبر جمهوری اسلامی: در بهار عربی حکومت ایران الگوی حکومتهای دیکتاتور قرار گرفته است
 • ادامه دهن کجی احمدی نژاد به توصیه های آیت الله خامنه ای: شیخ الاسلامی حکم جدید معاونت گرفت
 •  
  آخرین اخبار
 • نقد قرائت رادیکال از نظریه وحی گفتاری
 • اعتراض سازمان گزارشگران بدون مرز به موج جدید دستگیری و بازداشت روزنامه نگاران ایران
 • مصطفی تاجزاده: آقای عسگراولادی! فتنه همان کودتای انتخاباتی بود؛ آنها که بصیرت داشتند، فهمیدند
 • عضو کمیسیون برنامه و بودجه: خصوصی سازی دولت تنها در حد انتقال مدیریت بوده و ظاهری است
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: نتیجه اداره کشور توسط یک فرد و جریان خاص میشود وضعیت کنونی
 • کشته شدن 800 هزار نفر در جاده های کشور طی 33 سال
 • کش آمدن ماجرای قم تا بیت مراجع
 • ۲ میلیون معتاد و ۲۰۰ هزار الکلی در حکومت آیت الله خامنه ای
 • رنجنامه دختر میرطاهر موسوی به پدرش: همیشه به تو افتخار میکنیم
 • خلف وعده و نقض آشکار قانون اساسی چرا؟!!
 • نقدی بر بیانیه 121 نفر از فعالین سیاسی درخارج از کشور
 • گفت‌وگوی با خشایار دیهیمی در مورد اخلاق در حوزه سیاست/افشاگری خوب، افشاگری بد
 • عامل رد صلاحیت پزشکان در انتخابات نظام پزشکی: بیانیه 200 نفر از آنان خطاب به بشار اسد
 • بیانیه کانون نویسندگان ایران درباره بازداشت اخیر روزنامه نگاران
 • نماینده مریوان: وضعیت بیمارستان‌های مریوان و سروآباد اسفناک است
 • بودجه 92 بالاخره یکشنبه در مجلس است
 • محجوب: از هر 10 واحد تولیدی 8 واحد وضعیت بحرانی دارند
 • منتشر نشدن نشریات ابرار به دلیل بحران کاغذ
 • روزنامه جمهوری اسلامی: آقای عسگراولادی! دولت وحدت ملی آش شله قلمکار نیست
 • بازداشت دو تن از فعالان بازار طلا توسط سپاه پاسداران
 •